Třebsín – 9. srpna
Z trojice pražských závodníků, jež v březnu ze závodění vyřadily zdravotní problémy, čekal na svůj závodní comeback nejdéle. Včera na pražské Markétě absolvoval druhý trénink, nicméně srpnové závodní vakuum limituje jeho závodní plány. Michal Škurla se magazínu speedwayA-Z svěřil, že sám netuší, kdy se postaví na start svého prvního letošního závodu.
„Trénoval jsem už minulej‘ tejden, včera to byl můj druhej‘ trénink,“ říká Michal Škurla a jedním dechem dodává, že se za řidítky plochodrážního motocyklu cítí skvěle. „Dobrý, šlo to, bylo to v pohodě, rameno drží.“
Jarní operace přitom postavila jeho plány vzhůru nohama. Všechny juniorské šampionáty kromě českých družstev v půli září ve Slaném, jsou pryč. A on se příští rok bude vzhledem k věku pasovat už výhradně se seniory.
„Ono je odjetý už všechno,“ stojí Michal Škurla na zemi oběma nohama. „Odjedu, se kde bude dát. Nemám tušení, co bude nejbližší závod. Koncem srpna je extraliga ve Slaným, ale jestli ji pojedu, nemám tušení.“
Ve špatný čas na špatném místě. Tak by šla ve zkratce charakterizovat jeho rekonvalescence po operaci ramene, která prostě skončila v nejhorší možnou chvíli. Přitom červenec chrlil o víkendech jeden přeborový mítink za druhým…
„Dřív to nešlo,“ vytuší Michal Škurla logickou otázku. „Bolelo to, neměl jsem v tom sílu. Jo, čekal jsem, že ta rekonvalescence bude kratší.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček
Pardubice – 9. srpna
Když Jan Klatovský koncem ledna na zamrzlé Větřkovické přehradě potvrdil svůj ledařský titul, osud Letního stadiónu o nějakých šest kilometrů daleko visel na vážkách. Kopřivničtí radní se však nedočkali dotace na rekonstrukci, takže po přeboru odsud před necelými dvěma týdny odjížděl Jan Kvěch coby český šampión dvěstěpadesátek. Do třetice se na severomoravském obru rozhodne o mistru republiky osmý říjnový den. Dnes totiž VV SPD oficiálně potvrdil přesun mistrovství republiky na dlouhé dráze z Mariánských Lázní právě do Kopřivnice.
Loňské mistrovství světa dlouhodrážních družstev v Mariánských Lázních bylo nezapomenutelné už jenom kvůli bronzovým medailím, které se houpaly na krku českých reprezentantů. Nicméně sportovní úspěch nešel ruku v ruce s příjmem do kasy západočeského klubu.
Místní entusiasté nesložili zbraně a připravili červnové mistrovství světa. Jenže zrušená nedělní veteránská série ELVS, během níž se mohl konat šampionát republiky, signalizovala problémy. Byť se pracovalo s virtuálním podzimním termínem mistrovství republiky, i věčný optimista Miroslav Musil vraštil čelo.
Dobře tušil, že na nezbytnou údržbu dráhy jeho klub nemá finance. Další penězotoky se vyčerpaly na léčení ran zasazených loňskými světovými družstvy. Druhý srpnový den proto Miroslav Musil definitivně potvrdil, že se mistrovství republiky na dlouhé dráze letos bohužel neuskuteční.
V té chvíli existoval již plán B. Josef Franc mířil ze světové kvalifikace v Mariánských Lázních do Kopřivnice nejen z lásky k místnímu publiku a kvůli startovnému, jímž jej lákal Adrian Rymel. Svůj dlouhodrážní speciál provedl po místním ovále, aby otestoval, zda se na něm může jet závod longtracku.
Pochopitelně kopřivnický ovál se svými necelými pěti sty metry zaostává za lázeňským kilometrem a to nejen v délce, ale i v šířce. Avšak za dané situace nabízí řešení pro zachování kontinuity mistrovství republiky na dlouhé dráze, které se tady nakonec uskuteční v neděli 8. října.
VV SPD pro tento závod musí připravit speciální rozpis, protože se rozjížďky pojedou ve čtyřech závodnících. Pořadatel má nyní čas do konce měsíce, aby zajistil administrativu a pojištění svého závodu.
Jaký je Váš názor:
Loading ...
Dlouhodrážní improvizace:
Lehko metat kamenem, že přesun z Mariánských Lázní do Kopřivnice není optimálním řešením. Už jen proto, že doopravdy není, protože západočeské tisícovce nelze jen tak konkurovat. Nicméně improvizací za léta své existence si mistrovství republiky na dlouhé dráze zažilo již spousty.
Za příklad může posloužit hned jeho první ročník přesně před čtyřiceti lety. Jeho květnové ouvertury se zúčastnila kompletní československá špička, avšak ve dvou posledních červnových kolech nestartovali kvůli jiným povinnostem Jiří Štancl, bratři Václav a Jan Vernerové a Jan Hádek.
Proto bylo rozhodnuto považovat první tři podniky mistrovství republiky za jarní seriál a v září vypsat tři další kola. Jenže vinou natřískaného kalendáře se tento plán neuskutečnil a celkové výsledky nebyly vyhlášeny. Statistici přitom zapomínají dodnes, že Zdeněk Kudrna byl v sedmasedmdesátém pouze neoficiálním mistrem republiky.
Pardubice – 9. srpna
Kolibříky včera při jejich šestém pohárovém závodě na pražské Markétě nebylo prakticky ani slyšet. A Zdeněk Schneiderwind doufal, že strážníka městské policie na jízdním kole přivedla na malý ovál spíše jeho vlastní zvědavost a nikoliv udání některého z bdělých občanů v sousedství. Z vedlejší velké dráhy se však ozývala mnohem brisknější muzika. Mezi trénujícími nechyběl ani Hynek Štichauer, jenž v sobotním evropském finále na travnaté dráze na startovním čísle deset zastoupí Marcela Dachse.
„Jedu Hertingen,“ potvrzuje pardubický závodník pozitivní informaci o své cestě do Hertingenu. „Jsem rád, že nebudu jen náhradník, mám jistotu svezení.“
Od světového poháru v King’s Lynn se po Hynku Štichauerovi jakoby slehla zem, i když jste jej mohli potkat během pardubické zastávky poháru přátelství.
„Nebyl jsem na operaci, nepřineslo by to žádnej‘ benefit, nechal jsem si to srůst,“ svěřuje se, jak překonal následky svého pádu z La Reole. „Spálenina je téměř zahojená. Svez‘ jsem se s klukama na krosce, včera jsem trénoval v Praze a dneska se svezu v Pardubicích.“
Divišov – 9. srpna
Sobotní program na divišovském ovále odstartuje již dopoledne. Úderem jedenácté totiž odstartuje mimořádný díl mistrovství republiky stopětadvacítek na krátké dráze. Nepůjde však o běžný podnik, ale o akci, která má funkcionářům FIM Europe předvést zápolení čtyřtaktních kolibříků na miniovále. A má dokonce ambice být jakousi generálkou dalšího evropského poháru.
Z obou divišovských malých drah přijde ke slovu ta větší. V současné době vzniká speciální rozpis, protože na startu každé z jízd budou stát čtyři závodníci. Něco takového nemá v historii českých malých oválů obdoby až na velice řídké výjimky před delší dobou.
Protože se bude bodovat klasicky od trojky do nuly a stávající bodový klíč šampionátu stopětadvacítek na malé dráze je 3-2-1, nebude problém sobotní divišovský podnik zařadit do aktuální klasifikace seriálu.
Foto: Pavel FIšer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Eva Palánová
Pardubice – 9. srpna
Závodní vakuum začátku srpna se na konci měsíce změní na hektickou smršť podniků především díky čtyřem mítinkům dvěstěpadesátek. Jejich maratón odstartuje přespříští pátek, kdy se ve Svítkově uskuteční světový pohár na dlouhé dráze za účasti třech českých reprezentantů. Petr Moravec magazínu speedwayA-Z vysvětlil, jak se dostal do pardubického termínového kalendáře, který už je i tak pořádně natřískaný.
„Chyběl pořadatel na stopětadvacítky,“ vypráví Petr Moravec. „Kývli jsme na to, abychom českým klukům ušetřili peníze. Pak ale FIM nabídlo, ať uděláme dvěstěpadesátky před Prahou. Pořádáme to pod jejich hlavičkou, ale to je jen administrativní záležitost. Na to naváže kemp a rovnou mistrovství světa v Praze.“
Promotér One Sport s FIM dohodl, aby čtvrtlitrové motocykly na krátké dráze zápolily v oficiálním mistrovství světa, zatímco pro longtrack zůstal světový pohár. Pojede se dle rozpisu shodným s dlouhodrážním mistrovstvím světa, takže diváci uvidí rozjížďky s pěti borci na startu.
České barvy budou reprezentovat Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Filip Šifalda. V kompetenci pořádající federace je nominace dvojice náhradníků.
Pardubické čtvrtlitrové rekordy:
Pardubický Svítkov viděl historicky první závod kubatury 250 ccm. Stalo se tak v sobotu 3. října 2009, kdy vložený závod během Zlaté stuhy opanoval Eduard Krčmář. Tehdy třináctileté zázračné dítě slánské ploché dráhy suverénně vyhrálo všech svých pět rozjížděk. Na dalších medailových postech skončili dnes již neznámí Němci Christian Rickenburger a Tim Scheunemann.
Pardubický Jawa Cup, jehož letos čeká již čtvrtý ročník, je zase nejstarším českým pouťákem dvěstěpadesátek, i když shodný název byl už použit rovněž u mítinků v Toruni, Slaném a Divišově.
Startovní listina světového poháru 250 ccm mládeže na dlouhé dráze v Pardubicích (25.8.):
1 Finn Loheider, D
2 Viljam Lappi, FIN
3 Celina Liebmann, D
4 Jedd List, AUS
5 Thomas Valladon, F
6 Jan Kvěch, CZ
7 Mads Hansen, DK
8 Filip Šifalda, CZ
9 Steven Labourie, F
10 Charlie Brooks, GB
11 Kevin Luck, D
12 Benjamin Cambe, F
13 Aaran Butcher, GB
14 Petr Chlupáč, CZ
15 Tim Wunderer, D
Poznámka: náhradníky dodá pořádající federace
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)