Toruň – 30. června
Václav Milík skvělým způsobem rozehrál dnešní úvodní finálový mítink evropského šampionátu jednotlivců v Toruni. Vyhrál druhou jízdu, aby vzápětí v rozjížďce s číslem sedm nakonec sebral triumf Krzysztofu Kasprzakovi. Poté jej na zem poslal Artjom Laguta, ale Pardubičan dostal dva technické body. Čtrnáctou jízdu vyhrál Grigorij Laguta, avšak Václav Milík dokázal uhlídat druhou příčku před útočícím Mateuszem Szczepaniakem. Na závěr skončil bez bodů, jenže triumfem v rozjížďce poslední šance si vytvořil prostor pro finále. A v něm dorazil do mety jako druhý za Jaroslawem Hampelem, který ale v Toruni startoval na divokou kartu, takže český šampión je před druhým pokračováním série faktickým leaderem průběžné klasifikace.
Slaný – 30. června
Zrušení MACEC Cupu v polském Gorzowě vinou dešťů přihrálo do startovní listiny zítřejšího přeboru ve Slaném tři pardubické závodníky. VV SPD promptně změnil rozpis na klasický závod šestnácti jednotlivců na dvacet jízd, byť s jedním místečkem neobsazeným. Nicméně živlům nikdo neumí porušit ani v Čechách, takže dnes přesně o půl sedmé večer dorazila zpráva, že kompletní zítřejší program na slánském stadiónu je zrušen.
Středeční deště totiž kropily Slaný takřka nepřetržitě dvacet hodin. Pořadatelé pracovali na svých oválech, ovšem dnes odpoledne se přihnala další bouřka. Verdikt o zrušení byl proto neodkladný. Náhradní termín má být stanoven v průběhu příštího týdne.
Poslední verze startovní listiny:
1 Jan Kvěch, Praha
2 Filip Hájek, Praha
3 Zdeněk Simota, Plzeň
4 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
5 Michal Dudek, Slaný
6 František Klier, Divišov
7 Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm)
8 Zdeněk Holub, Praha
9 Petr Chlupáč, Praha (250 ccm)
10 Radek Podhadský, Plzeň
11 Pavel Čermák, Praha
12 Václav Kvěch, Praha
13 Jaroslav Petrák, Pardubice
14 Martin Mejtský, Pardubice
15 Josef Novák, Pardubice
16 neobsazeno
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)
Slaný – 30. června
Zítra pokračuje český přebor olemovaný hned dvěma šampionáty stopětadvacítek ve Slaném. Startovní listina hlavního klání čítá dvanáct závodníků a je vskutku pestrá. Nicméně silné deště předcházejících dnů silně poškodily oba závodní ovály. Informaci, zda se zítra skutečně pojede, podají pořadatelé během dnešního odpoledne.
Toruň – 29. června
Skvělým úspěchem českých barev skončil evropský pohár mládeže stopětadvacítek v Toruni. Na startu finálové jízdy stanulo pět závodníků v sedlech našich strojů Shupa. A co víc, závod skončil triumfem Filipa Šifaldy, zatímco Daniel Klíma, který začal závodit letos zjara, skončil druhý. Pavlu Kuchařovi připadla sedmá, Milanu Dobiášovi dvanáctá příčka.
Praha – 29. června
Svůj dlouhodrážní motocykl nevezl ve své dodávce z Mariánských Lázní do Kopřivnice jen tak zbůhdarma. Trať v západočeských lázních totiž potřebuje dvousettisícovou investici do své opravy a kvalifikace světového šampionátu byla s největší pravděpodobností zdejším letošním závodem. Josef Franc proto v Kopřivnici testoval, zda by mistrovství republiky na dlouhé dráze nemohlo najít azyl právě na severomoravském obru.
„Nabíd‘ jsem se, že to zkusím,“ vysvětluje Josef Franc, který nechce komentovat, zda by se na Letním stadiónu mohly konat závodní rozjížďky dlouhodrážních motocyklů, byť pochopitelně se čtyřmi účastníka na startovním roštu každé z nich. „To musí rozhodnout někdo jinej‘. Bude to asi v řešení několika dnů.“
A jak se mu za řidítky dlouhodrážního motocyklu v Kopřivnici jezdilo? „Měl jsem to hodně do pomala,“ popisuje. „Je možný s tím ještě laborovat, dráha je v Kopřivnici táhlá, není za roh jako v Pardubicích. Šlo by s tím laborovat a zrychlit.“
Pardubice – 29. června
Poslední otazník v sestavě českého národního týmu, jenž se v sobotu večer v britském King’s Lynn postaví v prvním závodě světového poháru Angličanům, Australanům a Američanů, byl včera večer zodpovězen. Hynek Štichauer totiž nedal Milanu Špinkovi ani stín pochybností, že by měl v jeho sestavě scházet.
„Ruka držela, jsem rád, že jsem si to vyzkoušel a teď si jdu koupit lodní lístek,“ svěřoval se Hynek Štichauer, sotva záplavy deště včera předčasně ukončily závod. „Neříkám, že jsem z toho neměl malinko respekt, pád v La Reole byl velikej‘. Ale jsem rád, že jsem se kousnul a nezabalil to bez boje.“
Milan Špinka měl však jasno mnohem dříve. „Hynek jede normálně, není důvod měnit,“ říkal ještě v průběhu mítinku. „V King’s Lynn budeme bojovat a budeme se snažit udělat co nejlepší výsledek.“
Sestavy pro světový pohár 2017:
závod 1:
King’s Lynn:
Česká republika:
1 Matěj Kůs, 2 Václav Milík (kapitán), 3 Josef Franc, 4 Hynek Štichauer, 5 Eduard Krčmář
manažer:
Milan Špinka
USA:
1 Ricky Wells (kapitán), 3 Luke Becker, 2 Giovanni Manzares, 4 Dillon Ruml, 5 Broc Nicol
manažer:
Lance King
Austrálie:
1 Jason Doyle, 2 Chris Holder (kapitán), 3 Nick Morris, 4 Troy Batchelor, 5 Max Fricke,
manažer:
Mark Lemon
Velká Británie:
1 Steven Worrall, 2 Craig Cook (kapitán), 3 Chris Harris, 4 Robert Lambert, 5 Adam Ellis
manažer:
Alun Rossiter
závod 2:
Västervik
Švédsko:
1 Fredrik Lindgren (kapitán), 2 Antonio Lindbäck, 3 Andreas Jonsson, 4 Linus Sundström, 5 Joel Kling
manažer:
Morgan Andersson
Lotyšsko:
1 Andrzej Lebeděvs (kapitán), 2 Maksim Bogdanovs, 3 Jevgenij Kostigovs, 4 Kjastas Puodžuks, 5 neobsazeno
manažer:
Dánsko:
1 Kenneth Bjerre, 2 Leon Madsen, 3 Michael Jepsen Jensen, 4 Niels-Kristian Iversen (kapitán), 5 Frederik Jakobsen
manažer:
Hans Nielsen
Rusko:
1 Emil Sajfutdinov (kapitán), 2 Grigorij Laguta, 3 Vadim Tarasenko, 4 Andrej Kudrjašov 5 Gleb Čugunov
manažer:
Andrej Savin
race-off
Leszno
druhý z King’s Lynn
třetí z King’s Lynn
druhý z Västerviku
třetí z Västerviku
finále
Leszno
vítěz z King’s Lynn
druhý z Västerviku
druhý z race-off
Polsko:
1 Patryk Dudek, 2 Maciej Janowski (kapitán), 3 Piotr Pawlicki, 4 Bartosz Zmarzlik, 5 Bartosz Smektala