Václav Milík stihnul ještě jedno pódium před koncem roku

Praha – 15. prosince
Včerejší večer patřil v pražském Paláci Žofín slavnostnímu Zlatému večeru motoristického sportu. Hlavním tahákem bylo vyhlášení anket Zlatý volant, jenž se z původní čtenářské ankety měsíčníku Motoristická současnost stal díky čtyřicátému ročníku stálicí motoristické společenské sezóny, Zlatá řidítka a Zlaté oko. Nechyběl ani Václav Milík, jehož ovšem na stupně vítězů doprovodila další trojice mužů známá z plochodrážní prostředí

 

Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen
Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen

Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen, který se svého času se svým McLarenem dočkal dvou titulů světového šampióna ve formuli jedna. Předával zlaté volanty, aby si sám jeden odvezl domů. Jistě není bez zajímavosti, že jediným dalším cizincem, jemuž se podobné pocty dostalo, byl jeho největší rival Michael Schumacher.

Zatímco automobiloví závodníci mají své kategorie podle svých disciplín, jejich motocyklové kolegové soutěží pouze v anketě Zlatá řidítka. Nejvíce bodů v hlasování motoristických žurnalistů, v němž má svůj hlas také magazín speedwayA-Z, získal silničář Jakub Kornfeil, osmý v letošním Moto3.

Nasbíral takřka o sto bodů více než soutěžák Jaromír Romančík, za nímž o pouhých pět bodů zaostal Václav Milík. Další v pořadí brali jen zlomek bodů nejlepší trojice. Cenou Františka Šťastného byl do pomyslné síně slávy československého motocyklového sportu uveden Jaroslav Falta, jemuž jen neférové podmínky ve švýcarském Wohlenu v roce 1974 sebraly titul světového krále motokrosových dvěstěpadesátek.

Vzhledem k faktu, že hlavními partnery ankety Zlatá řidítka byly společnosti Fuchs Oil, MPM a Jawa, ceny předávali také Jan Cholenský, Michal Stárek a Josef Resner.

Jaromír Romančík, Jakub Kornfeil a Václav Milík ve společnosti Josefa Resnera, Jana Cholenského a Michala Stárka
Jaromír Romančík, Jakub Kornfeil a Václav Milík ve společnosti Josefa Resnera, Jana Cholenského a Michala Stárka

Foto: Sport-Press/Petr Frýba

V extraligových pravidlech jsou zřetelné některé milíkofobní reglementy

Praha – 16. prosince
Strategie extraligových manažerů byla letos v podstatě hodně čitelná a v zásadě se opírala o silného náhradníka. Výjimkou nebyl ani Lubomír Vozár. Mohli jste se sázet, že v jednom případě nahradí Josefa Nováka Václavem Milíkem. A že český šampión bude fungovat jako patřičná prevence rizika nějakého průšvihu, případně jako garance udržení vedoucí příčky či v horším případě úspěšné ofenzívy na čelo. Nicméně příští rok již nepůjde tolik kouzlit s náhradnickou pětkou a to nejen, protože tým už může mít náhradníka jen za předpokladu čtyř mužů v základní sestavě, a že se soutěž vrací ke startovním číslům od jedničky až do dvacítky.

 

Za juniora jen junior

Návrh nahrazovat juniora jen juniorem by se mohl pro Prahu ukázat dvousečným už v sezóně 2018
Návrh nahrazovat juniora jen juniorem by se mohl pro Prahu ukázat dvousečným už v sezóně 2018

Praha se již koncem listopadu pokusila více otevřít extraligová vrátka pro juniory. Nepodařilo se jí prosadit dva povinné závodníky mladší jednadvaceti let. Natož pak povinného českého mladíka do výběru Žarnovice, jehož by tam tak či onak brali spíše jako okupanta. Nicméně jeden junior, jehož musí tým mít v sestavě, může být nově v rozjížďkách s čísly tři až dvacet nahrazen výhradně jiným juniorským závodníkem.

Pražané svůj extraligový start zvažovali až do konce povolené lhůty v půli prosince. Jedním ústupkem ze strany ostatních soupeřů je výjimka z tohoto pravidla pro družstvo, které má ve své sestavě na závod dva juniorské závodníky. Je ovšem limitována výhradně na poslední sérii nominovaných jízd. A pro Markétu může být dvojsečné, že úpravy povinných startů juniora platí nejen příští rok, ale i v sezóně 2018. V ní už totiž Zdeněk Holub a Michal Škurla budou seniory.

 

Na ovál maximálně dvakrát za sérii

Kousek Lubomíra Vozára, jemuž Václav Milík třemi triumfy v poslední sérii vyhrál celý mítink, stál za úpravou pravidel pro rok 2017.
Kousek Lubomíra Vozára, jemuž Václav Milík třemi triumfy v poslední sérii vyhrál celý mítink, stál za úpravou pravidel pro rok 2017.

Vzhledem k účasti Speedway Clubu Žarnovica jsou na jednu roveň postaveni držitelé licencí AČR a SMF, což už v minulosti bylo obvyklé pro přeborová klání s účastí Slováků či Němců. Novinkou, kterou divák nepostřehne, je povinné hlášení sestav čtyřiadvacet hodin na určenou e-mailovou adresu Petra Moravce. Letos psali manažeři domácímu pořadateli, avšak vynořily se zádrhele. Nicméně domácí tým dostane zbývající startovní listinu před tím, než jeho kouč nahlásí svá vlastní jména.

Ovšem další antimilíkovsky naladěné reglementy možná fanoušci poznají, protože mohou učinit závod průhlednějším a zbavit jej kouzla dramatického zvratu. V sérii jízd totiž žádný závodník nesmí startovat ve více než dvou jízdách. Protože se třikrát během jediné série objevil pouze Václav Milík letos v září ve Slaném, neměly kluby problém akceptovat nápad Tomáše Topinky.

Ke všemu se limit pro nasazení taktické rezervy a žolíka zvyšuje ze šesti na osm bodů a možnost strategicky udeřit taktickou rezervou končí zároveň s rozjížďkou s číslem šestnáct. Tyto limity jsou reflexí nových pravidel světového poháru družstev.

 

Comeback klasického číslování

Oproti světovému poháru je však odklonem změna číslování, kdy týmy mají čísla od jedničky po pětku. Od sezóny 2017 se na návrh Slaného vrací klasické číslování jedna až šestnáct pro členy základní sestavy a sedmnáct až dvacet pro náhradníky. V době, kdy jsou v programech vytištěné vždy barevné tabulky, kam se nedoplňuje pořadí v jízdě, ale pouze body ke konkrétnímu jménu, jde spíše jen o formalitu.

Spatři dvě pětky v jediné jízdě jako v podání Zdeňka Simoty a Matěje Kůse na snímku z Březolup, již nebude v extralize možné
Spatři dvě pětky v jediné jízdě jako v podání Zdeňka Simoty a Matěje Kůse na snímku z Březolup, již nebude v extralize možné

Strategii bude muset měnit Milan Mach, který ve dvou ročnících extraligových čtyřek dovedl k dokonalosti formuli třech závodníků v základní sestavě a jednoho silného náhradníka. Podle nových pravidel může mít družstvo náhradníka, bude-li mít čtyři závodníky v základní sestavě. Nový je i minimální počet čtyřčlenné sestavy jako základní podmínka pro klasifikaci týmu.

Dlužno ovšem podoknouti, že extraligové řády jsou stále ve stadiu pracovního dokumentu. Jejich schválení proběhne až někdy v polovině ledna, až se členové VV SPD sejdou na svém jednání. A aby byl přehled aktualizací extraligy 2017 kompletní, musíme zmínit právně deklarovaná záruka účasti v dalším ročníku soutěže pro všechny její účastníci. Samozřejmě, pakliže projeví zájem.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Kiril Ianatchkov

Pouze Mariánské Lázně nemají svůj termín

Pardubice – 16. prosince
Po zveřejnění termínů polské ligy a potvrzení startu AK Markéta Praha v české extralize byl včera prakticky dopracován český termínový kalendář na sezónu 2017. Nyní v něm schází prakticky jen datum mistrovství republiky na dlouhé dráze v Mariánských Lázních a pak již jen jedna lokalita flat tracku. Vyloučen není ani mítink přeboru či flat tracku v Kopřivnici, který může být dopsán až do března.

Český termínový kalendář 2017:

kalendar-2017