Žarnovica – 24. června
Praha dokáže divákům velkých cen nabídnout nejen pohled na skvělé závodění pod dokonalou taktovkou pořádajícího AK Markéta. Návštěvníci každého ročníku Speedway Grand Prix si vychutnávají atmosféru české metropole, kde život neutichá ani po soumraku nebo závěrečném ceremoniálu s třemi nejlepšími na pódiu. Fanoušci ze Žarnovice však budou pospíchat domů. Ne, že by si nedokázali vychutnat lákadla pražského nočního života, avšak v neděli odpoledne je na domácím stadiónu čeká Memoriál Ladislava Eliáše spojený s domácím šampionátem.
Vyvzdorovaný šampionát
Za časů federativního uspořádání našeho státu si slovenské motoristické šampionáty ve srovnání s jejich českými protějšky uchovávaly přece jen vyšší míru autonomie. Stejně jako přebory České slovenské republiky plnily úlohu kvalifikačního předstupně federálních šampionátů. Avšak slovenská klání si udržela ve svém názvu nejen slovo mistrovství, ale i celou špičku východní poloviny země ve startovních listinách.
Byť na ploché dráze Slováci na rozdíl od jiných odvětví motoristického sportu zpočátku nedrželi krok s českými závodníky, slovenský šampionát byl pro ně vždy prestižní záležitostí. Jeho historie je plná lidských příběhů a zažila vzestupy a pády. Začala v prvé půli šedesátých let, aby se na konci dekády dostala do kalendářů natrvalo, i když sedmdesátky ve druhé půli letopočtu přinesly nedokončené ročníky i mistry vyhlášené od zeleného stolu.
Jenže faktický konec žarnovických plochodrážníků po sametové revoluci přinesl i zánik plochodrážních mistrovství Slovenska. Jejich renesanci přinesla až sezóna 2009. Napřesrok ovšem závod propršel nejen v řádném červencovém, ale i náhradním zářijovém termínu.
Na podzim roku 2010 se mistrovství Slovenska stalo důvodem roztržky v AMK Žarnovica. Vedení klubu se do jeho pořádání nechtělo pustit, zatímco skupina kolem Martina Búriho, si nechtěla svůj závod, o jehož comeback na scénu se zasloužila, vzít. Založila Speedway Club Žarnovica a právě závod o slovenského mistra se stal jedním z jejich vývěsních štítů s ambicemi vytvořit protějšek legendární Zlaté přilby SNP.
Od té doby se historie mistrovství Slovenska spojuje s Memoriálem Ladislava Eliáše, jehož tradici přerval konec plochodrážního stadiónu v Zohoru po sezóně 1985. V současnosti se závod na uctění památky tragicky zesnulého plochodrážníka závodí v hlavní části, zatímco o slovenský titul se bojuje v nadstavbě.
Mezinárodní startovní pole
Ve svých prvních fázích bylo mistrovství Slovenska určeno pouze pro členy slovenských klubů, takže v jeho výsledcích můžeme najít kupříkladu Václava Zajíce, Lubomíra Jedka, Václava Milíka či Oldřicha Řezníčka, který svého času oblékali žarnovické či slovenské vesty.
Jak však slovenských plochodrážníků ubývalo, objevovali se čeští závodníci častěji. Nicméně šampionát se ubíral spíše cestou modifikace rozpisu pro nižší počet závodníků. Roku 2009 by ovšem podobné řešení nepřineslo vůbec nic, jelikož byste Slováky spočítali na prstech jedné ruky. Mezinárodní šampionát je proto logickým řešením.
Platí to i pro nedělní závod, byť ve startovní listině napočítáte sedm držitelů licencí SMF. Po dvou letech problémů čeká ostrý závodní comeback Adama Čaradu. Vůbec poprvé se na start oficiálního závodu postaví Jakub Valkovič.
Vnuk Zdeno Vaculíka a tím pádem Martinův synovec sice dostane dort s patnácti svíčkami až na začátku října. Jenže jeho výkony o trénincích stály za iniciativou, aby od SMF dostal výjimku a mohl závodit už dříve, což se samozřejmě opřelo o souhlas rodičů a lékařů.
V neděli do Žarnovice dorazí čtyři borci, kteří se už mohou chlubit čtyřmi tituly slovenského šampióna. Kromě Norberta Magosiho a Stanislawa Burzy jde o český tandem Martin Málek a Tomáš Suchánek, jenž se shodou okolností posadil na trůn při prvním ročníku obnoveného šampionátu v červenci roku 2009.
Právě Češi mají vedle Slováků nejsilnější kontingent. Mimo obou slovenských exmistrů se v neděli odpoledne na žarnovickém ovále objeví Martin Gavenda, Hynek Štichauer a Patrik Mikel.
Účastníci závodu – Žarnovica, neděle 15:00:
Slovensko: | Patrik Búri, Adam Čarada, Michal Tomka, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, David Pacalaj, res Peter Vida (H – SMF) |
Česká republika: | Tomáš Suchánek, Martin Málek, Martin Gavenda, Hynek Štichauer, Patrik Mikel |
Německo: | Mathias Schultz, Steven Mauer |
Rakousko: | Fritz Wallner, res Jannik Klein |
Polsko: | Stanislaw Burza |
Dánsko: | Kenneth Hansen, Kenneth Nissen |
Maďarsko: | Norbert Magosi |
Ukrajina: | Andrej Kobrin |
Bulharsko: | Milen Manev |
Foto: Mirek Horáček, Martin Búri a archív