Badia Calavena – 12. června
Poněkud méně tradiční lokality nabízí letošní evropský šampionát dvojic. Dnešní semifinále v italské Badia Calavane vidělo na stupních vítězů Dány, Němce a Italy. Tato trojice postoupila do finále, které je na programu v půlce srpna v lotyšské Rize. Vedle domácích jsou sem nasazeni nejlepší tři týmy z loňska, tedy Poláci, Rusové a Češi.
1. Dánsko 29
Mads Korneliussen 12, Rasmus Jensen 17
2. Německo 22
Martin Smolinski 10, Michael Härtel 12, Sandro Wassermann DNR
3. Itálie 21
Nicolas Covatti 15, Michele Castagna 1, Nicolas Vicentin 5
Maciej Janowski projel vítězně cílem finálové rozjížďky dánské velké ceny v Horsensu, avšak na tiskové konferenci se svěřoval, že svůj triumf bude oslavovat teprve po sezóně. Jsme totiž před polovinou června a on má stále spoustu věcí na práci. Každopádně Chris Holder, který projel pod šachovnicovou vlajkou jako druhý, se již o pozici leadera dělí s Tai Woffindenem, jenž včerejší společnost na stupních vítězů uzavřel. Jenže Greg Hancock za nimi číhá s odstupem jediného bodu a Maciej Janowski ztrácí další dva.
Takový úvod seriál velkých cen nepamatuje už hodně dlouho. Proto Maciej Janowski, který včera vyhrál druhou Grand Prix svého života, zůstává oběma nohama na pevné zemi. A nechce slyšet o žádných oslavách, dokud nebude mít za sebou osm dalších kol světového šampionátu. V žádném případě ovšem není ignorantem, jehož by nevzrušilo mávat z nejvyššího stupínku pódia.
„Bylo to úžasné,“ neskrýval. „Když slyšíte národní hymnu, kterou hrají na vaši počest, je to velice dobrý pocit. Jenže tohle byla teprve třetí velká cena. Je stále, co dělat, a pořád máme spoustu práce. Můj tým pracoval opravdu dobře dnes i včera. Zůstali jsme soustředění celý večer, na motorce jsem dělal jen malé změny. A bylo to. Dělal jsem to nejlepší, co jsem mohl, a ono to stačilo. A teď jsem tak šťastný.“
Přitom dostat se až na vrchol, nebylo snadné ani včera. Nicki Pedersen byl diskvalifikován za kolizi s Taiem Woffindenem ve finále. Při restartu se Maciej Janowski svedl nervy drásající bitvu s Chrisem Holderem.
„Tady jste mohli vidět, až kam jsme se mohli dostat,“ komentoval Maciej Janowski. „Bylo tam hodně stop, proto bylo potřeba zůstat soustředěný nejen sám na sebe, ale i na přátele vzadu. Bylo to opravdu tvrdé.“
1. Maciej Janowski, PL
16
2. Chris Holder, AUS
13
3. Tai Woffinden, GB
15
4. Nicki Pedersen, DK
10
5. Greg Hancock, USA
14
6. Antonio Lindbäck, S
10
7. Matej Žagar, SLO
8
8. Andreas Jonsson, S
8
9. Bartosz Zmarzlik, PL
7
10. Jason Doyle, AUS
7
11. Peter Kildemand, DK
7
12. Niels Kristian Iversen, DK
7
13. Piotr Pawlicki, PL
5
14. Anders Thomsen, DK
5
15. Chris Harris, GB
4
16. Fredrik Lindgren, S
2
17. Mikkel Bech Jensen, DK
DNR
18. Mikkel Michelsen, DK
DNR
Průběžné pořadí seriálu:
1. Tai Woffinden 39, 2. Chris Holder 39, 3. Greg Hancock 38, 4. Maciej Janowski 36, 5. Antonio Lindbäck 30, 6. Peter Kildemand 28, 7. Matej Žagar 26, 8. Jason Doyle 25, 9. Bartosz Zmarzlik 25, 10. Nicki Pedersen 24, 11. Andreas Jonsson 22, 12. Fredrik Lindgren 21, 13. Niels-Kristian Iversen 19, 14. Piotr Pawlicki 17, 15. Chris Harris 10, 16. Patryk Dudek 8, 17. Anders Thomsen 5, 18. Denis Štojs 1, 19. Nick Škorja 1.
Pardubice – 11. června
Sedmdesát let a dva dny po premiéře se ve Svítkově konal další z Memoriálů Františka Hladěny. O zdejší ovál se rovným dílem dělily motocykly pro flat track, jejichž majitelé bojovali o mistrovské body, se speciály pro dlouhou dráhu v rámci druhého kola mezinárodní série ELVS. Dopoledne sice trošku pokapávalo, ale František Kalina stejně nechal kropit. A dobře věděl, co dělá. Jako vždy se vařily párečky, opékaly klobásky a grilovala kuřata. V hledišti se sešla hrstka fanoušků, ale v depu panovala výborná a přátelská atmosféra. Veteráni předvedli bojovné jízdy. Mezi dvouventily dominoval Kevin Teager, čtyřventilový pat po základní části mezi Ulrichem Büschkem a Rodneyem McDonaldem vyřešil Němec už po finálovém startu ve svůj prospěch. Jan Boháč exceloval, bojoval, až na finále B, kde zaspal na startu.