Slaný – 7. června
Česká extraliga pokračuje zítra ve Slaném svým třetím kolem, přičemž všichni čtyři manažeři nahlásili sestavy již krátce po obědě. Na jednu stranu je ovlivňují zranění. Jakub Jamrog si v neděli zlomil kůstku na ruce a v sestavě Slaného jej vystřídá Adrian Miedzinski. Josefa France, jenž ze St. Macaire dorazil potlučený, vystřídá na pražské rezervě Patryk Dolny. Naopak Lubomír Vozár kalkuluje už s Václavem Milíkem a Vladimíru Kosinovi se vrací nejen Michael Hádek, ale rovněž Martin Gavenda.
Nahlášené sestavy:
AK 3ton Slaný:
1 Michal Dudek, 2 Eduard Krčmář, 3 neobsazeno, 4 Piotr Dziatkowiak (PL – ACCR), 5 Adrian Miedzinski
ZP Pardubice:
1 Tomáš Suchánek, 2 Aleš Dryml, 3 Hynek Štichauer, 4 Josef Novák, 5 Václav Milík
BP Team:
1 Patrik Mikel, 2 Martin Málek, 3 Fritz Wallner (A), 4 Martin Gavenda, 5 Michael Hádek
AK Markéta Praha:
1 Matěj Kůs, 2 Ondřej Smetana, 3 Zdeněk Holub, 4 Michal Škurla, 5 Patryk Dolny (PL)
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)
Pardubice – 7. června
Byla neděle 9. června roku 1946 a Pardubice po dlouhatánských osmi letech opět dýchaly plochodrážním rytmem. Svítkovský areál byl ještě pár let v nedohlednu a Zlatá přilba Československa se měla na dostihové závodiště vrátit až v babím létě napřesrok. Městský stadión se ovšem stal svědkem prvního Memoriálu Františka Hladěny. Po sedmdesáti letech a dvou dnech od chvíle, kdy se Hugo Rosák prohnal cílem finále prakticky nachlup přesně s Janem Lucákem, se ve Svítkově pojede další závod na uctění památky zakladatele Zlaté přilby a Memoriálu Jiřího Krystiána Lobkowicze a hrdiny druhoválečného odboje.
Pardubice zachytily před čtyřmi lety tendenci FIM dostat dlouhou dráhu na klasické stadióny, které se pyšní většími rozměry. Ukázaly long track divákům v rámci vloženého závodu při Zlaté stuze. Zatímco iniciativa mezinárodní motocyklové federace kulminovala jediným finálovým podnikem světového šampionátu v Rzeszowě, v Pardubicích našli svůj druhý český azyl veteráni.
Karel Kadlec, duchovní otec myšlenky, aby seriál ELVS našel vedle Mariánských Lázní svůj druhý domov právě na východočeském ovále, poprvé pomáhal organizovat veteránský podnik roku 2013. To byl signál pro pardubického nadšence a veteránistu Jiřího Šmídu k obnovení tradice Hladěnova memoriálu.
V sobotu se dlouhodrážní veteráni objeví ve Svítkově již počtvrté. Tradičně je doprovodí flat track svým mistrovským podnikem, takže se depo doslova prohne pod náporem motocyklů. Pořadatele čeká nápor neskutečného počtu rozjížděk, nicméně oni každoročně prokazují svou kvalitu při svém super víkendu.
Od deseti hodin se bude trénovat, úderem jedné vykročí špalír závodníků na nástup a o další půlhodinu později vypukne závod. Obě plochodrážní kategorie čeká devět rozjížděk základního rozpisu a trojice finále. Protože Karel Kadlec se stále zotavuje po operaci zraněné nohy, budeme mít v sedmatřicetičleném startovním poli jediného zástupce Jana Boháče.
Praha – 7. června
Čekání na jména závodníků, jimž výbor AK Markéta Praha přidělí divokou kartu a dvě vesty náhradníků pro Speedway Grand Prix České republiky, každoročně připomíná četbu dobré detektivky. Letos se její záplatka prodloužila díky termínu na sklonku června a oheň do ohně dramatu přilily tři prestižní podniky domácího kalendáře, jichž jsme na ovále v naší metropoli byli svědky. Dnes dopoledne jsme se však dostali na poslední stránku, protože na tiskové konferenci zazněla tři jména. Václav Milík coby divoká karta a Josef Franc a Eduard Krčmář v úlohách náhradníků.
„Tahle tři jména mají momentálně nejvyrovnanější výsledky a nemají výkyvy,“ svěřil se magazínu speedwayA-Z sportovní ředitel pražské Markéty Pavel Ondrašík. Na první pohled se o žádné překvapení nejedná.
Václav Milík je neoddiskutovatelně česká jednička již pár sezón. Josef Franc si vyjel sedmnáctku při dubnovém Prague Open a Eduard Krčmář prožívá vskutku excelentní jaro. V tomto ohledu vskutku nebylo, co řešit. Nicméně o tom, koho z trojice odměnit divokou kartou, nebylo přece jen tak jednoznačné.
„Pepa je domácí jezdec a vyjel si sedmnáctku,“ říká Pavel Ondrašík, aby zároveň připomněl, že mu světový šampionát na dlouhé dráze sebral reprezentační vestu na krátké, v níž byl úspěch jedním z kritérií. „Nemohl jet mistrovství světa a Evropy na krátké. Zvažovali jsme, jestli dát na šestnáctku Vendyse nebo jeho.“
Nakonec se třetí divoké karty v řadě za sebou dočkal Václav Milík. „Shodli jsme se, že Vendys je momentálně nejlepší,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Jede nejvíc závodů a je se světovou špičkou nejvíc v kontaktu díky polské extralize. Nervozita, co by mu svazovala ruce, proto odpadá.“
Za pravdu mu v tomto ohledu dává povedený comeback, který Václav Milík odstartoval v Goričanu, kde mu jen díra v pneumatice sebrala postup do challenge o přímý postup do světa velkých cen roku 2017. A také nedělní výkon při polské extralize, kde se jeho Wroclaw utkal v Poznani se Zielenou Gorou. Jenže pražské návrhy odcházely do Londýna na začátku poslední třetiny května, kdy Pardubičan stále laboroval se svou zraněnou pravačkou.
„Snažili jsme se vybrat toho, komu to jede v Pardubicích nejlíp,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Velká cena je ještě daleko, nevíme předpověď počasí. I kdyby byly blbý podmínky, Vendysovi to jde nejlíp.“
Nicméně divoká karta by letos slušela i Eduardu Krčmářovi, což by zapadalo i do trendu umožňovat juniorům nakouknout do světa velkých cen, z čehož v minulosti profitovali kupříkladu Luboš Tomíček či Matěj Kůs. „Eda nám přišel z těch šesti, co jsme zvažovali ke konci, jako nejlepší na osmnáctku,“ zdůvodňuje Pavel Ondrašík.
Každopádně letos bylo pro pražský klub nejtěžší rozhodování v otázce pořadí nominovaných borců. „Ta trojice je výkonnostně vejš‘ než ostatní,“ tvrdí Pavel Ondrašík. „Byli bychom samozřejmě radši, kdyby tam byl další domácí, ale naši junioři maj‘ momentálně útlum. A s tím, jak je to postavený, musí souhlasit, jak laik, tak odborník.“
Čeští závodníci v české velké ceně 2016:
Václav Milík
v patách rekordu Luboše Tomíčka
*22.5.1993
Do SGP České republiky se díky přízni pořadatelů dostává popáté v řadě, čímž vyrovnává rekord Luboše Tomíčka z let 2006 – 2010. Do akce se poprvé dostal hned při své první velké ceně, když z pozice náhradníka zaskočil za Kennetha Bjerreho, který nestihnul dvouminutový limit. Celý závod pojede potřetí, přičemž letos je zároveň kvalifikovaným náhradníkem celého seriálu. O jeho nominaci rozhodly konzistentní skvělé výsledky posledních sezón a zkušenosti z bojů s elitou světa v polské extralize
Pražská bilance:
2012 res 17., 2013 res DNR, 2014 divoká karta 15., 2015 divoká karta 15.
Josef Franc
třináct let od debutu
*18.1.1979
Skutečnost, že na oválech debutoval už před dvaceti lety, jej často svádí k žertíkům na téma svého věku ve stylu jeho nezaměnitelného humoru. Každopádně poprvé dostal divokou kartu pro pražskou velkou cenu už před třinácti lety ještě v éře KO rozpisu pro čtyřiadvacet závodníků. Letos si sedmnáctku vyjel triumfem při Prague Open a byl nejvážnějším konkurentem Václava Milíka v interním souboji o šestnáctku. Stejně jako Pardubičan pojede svou pátou SGP v Praze, v jejíž historii se může pochlubit fantastickým sedmým místem před čtyřmi lety.
Pražská bilance:
2003 divoká karta 24., 2007 náhradník 15., 2012 divoká karta 7., 2013 divoká karta 16.
Eduard Krčmář
první velká cena kariéry
*26.3.1996
Když se zjara šestadevadesátého manželům Jitce a Eduardu Krčmářovým narodil syn, který pochopitelně dostal jméno po tatínkovi, chystal se Josef Franc na svou první plochodrážní sezónu. Přesto se stal jeho největším soupeřem o nominaci a to nejen při dubnovém Prague Open, což zohlednil výbor pražského klubu při jeho nominaci pro první velkou cenu jeho života. Jeho jméno se v souvislosti s českou velkou cenou skloňovalo již předloni, kdy druhý náhradník Roman Čejka skončil s akutním zánětem slepého střeva ve slánské nemocnici. Jenže tehdy se ve správný čas na správném místě objevil Michal Škurla.
Pražská bilance:
prozatím nestartoval
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a MirekHoráček
Budínek – 7. června
Předposlední červencovou sobotu startuje v dánském Vojensu svým prvním podnikem letošní světový pohár. Ve startovní listině nebude chybět náš národní tým, který čeká souboj s Dány, Poláky a Rusy. Milan Špinka prozatím napevno počítá se dvěma závodníky, jejichž jména zasvěcené fanoušky dozajista nepřekvapí.
„Za čtrnáct dnů to musíme nahlásit,“ uvědomuje si Milan Špinka blížící se uzávěrku přihlášek. „Moje představa se mi trošku zbortila. Nominace se dělá i podle toho, jak se postupuje v mistrovství světa a Evropy. Jenže tam postupoval akorát Eda…“
Nicméně slánský závodník je po svém skvělém předloňském debutu prakticky automatickou volbou stejně jako Václav Milík, který je již tradiční oporou českého nároďáku. „Venca a Eda jsou dva bojovníci,“ zamýšlí se reprezentační kouč. „I když neodstartujou, bojujou.“
Letošní pravidla světového poháru umožňují použít náhradníka, pakliže je mladší jednadvaceti let. Do závodu může ovšem naskočit ve chvíli, kdy se některý z jeho kolegů zraní. Milan Špinka již tradičně brával s sebou pátého borce pro strýčka příhodu po zkušenostech svého předchůdce Josefa Laštovky, který svého času řešil narychlo v Anglii záskok za Antonína Švába, jenž si při tréninku zlomil nohu.
„Nemůžu říct víc,“ reaguje Milan Špinka na dotazy po personálním složení české pětky pro Vojens. „Teď to maj‘ vybojovaný Vašek a Eda. S nimi počítám nejen na světovej‘ pohár, ale i na mistrovství Evropy dvojic.“
Zahrejte si na kouče české reprezentace:
Loading ...
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Petr Makušev