Poláci opanovali slánskou velkou cenu dvěstěpadesátek

Slaný – 17. září
Údajně poslední letošní odpoledne s teplotami atakujícími třicítku patřilo ve Slaném velké ceně dvěstěpadesátek. V její finálové jízdě nakonec hráli prim Poláci Marcin Turowski a Igor Kopec – Sobczynski. Adam Fencl ve třetím kole upadl, takže se na nejnižším stupínku pódia objevil Dán Kenneth Jürgensen. Doprovodné klání stopětadvacítek ovládl Filip Šifalda. Kolibříci se poprvé před veřejností prezentovali rovněž na novém mini oválku uprostřed velké dráhy, nešlo však o závod v pravém slova smyslu, nýbrž exhibici.

Igor Kopec Sobczynski, Marcin Turowski a Kenneth Jürgensen na stupních vítězů
Igor Kopec Sobczynski, Marcin Turowski a Kenneth Jürgensen na stupních vítězů

 

Finálový pád sebral bednu

Vedle závodu lákal diváky také den otevřených dveří
Vedle závodu lákal diváky také den otevřených dveří

Léto se evidentně nechce s českým prostředím rozloučit. Kdo dnes prošel branou slánského stadiónu, aby si užil dne otevřených dveří zakončený závody obou nižších kubatur, se rozhodně neklepal zimou. Ba právě naopak, tropických třicet stupňů po půli září není rozhodně běžnou záležitostí.

Velká cena královského města Slaný, hlavní bod dnešního programu, měla mít rámec deseti rozjížděk pro deset závodníků. Počet jízdě zůstal, avšak ve startovní listině jsme museli dvě jména škrtat. Jack Smith přislíbil svou účast při světovém poháru ve Vechtě. Avšak Martin Málek, který z titulu své práce v Jawě závod organizoval, se mu dovolal do hotelu v Pardubicích. Darrel de Vries si zase prý špatně naplánoval trasu, protože v okamžiku slavnostního nástupu jej od Slaného dělily ještě desítky kilometrů.

Zajímavě postavený startovní rošt s Adamem Fenclem, Kyle Bickleyem a Igorem Kopecem-Sobczynskim (zleva)
Zajímavě postavený startovní rošt s Adamem Fenclem, Kyle Bickleyem a Igorem Kopecem-Sobczynskim (zleva)

Pořad závodu tím pásem startoval rozjížďkou s číslem jedna, kde na rošt dojeli jen dva závodníci. Adam Fencl, u něhož se naštěstí nepotvrdila podezření na zlomený loket z pardubického přeboru, odvedl Stevena Goreta.

Adam Fencl líčí nečekaně rychlý průběh rekonvalescence zlomeného lokte:

„Odvezli mě z Pardubic, že to mám zlomený. A za tejden jsem měl jít v Ústí na kontrolu. A doktor tam řek‘, že to není zlomenina, ale růstová štěrbina. Prej‘ kdyby měl doktor v Pardubicích starší oko, poznal by to…“

Záhy se však začali profilovat polští favorité. Igor Kopec – Sobzcynski, který svého času jezdil se Shupou český šampionát stopětadvacítek, rychle dohonil Kennetha Jürgensena, aby jej ve druhé zatáčce druhého kola připravil o vedení. Marcin Turowski vzápětí využil skutečnosti, že je modrý rošt volný kvůli absenci Jacka Smitha.

Marcin Turowski (bílá) vede před Kennethem Jürgensenem (modrá) a Kryštofem Rybářem (žlutá)
Marcin Turowski (bílá) vede před Kennethem Jürgensenem (modrá) a Kryštofem Rybářem (žlutá)

Stoupnul si na něj, což Pavel Váňa dnes několikrát ignoroval, a triumfoval stylem start – cíl. Igor Kopec – Sobczynski hned poté inkasoval dva suverénní triumfy nejprve před Kryštofem Rybářem a poté před Adamem Fenclem. Fenomenální série Poláků skončila hladkým sólem Marcina Turowskeho v rozjížďce s číslem šest.

V sedmé jízdě si totiž na jejich zlatou šňůru nabrousil nůžky Adam Fencl. Z úvodního výjezdu se řítil jako velká voda, která smetla Igora Kopece-Sobczynskeho, a s níž se svezl i Marcin Turowski. Ten nakonec vyhrál desátou jízdu. Před ním měl k trojce nakročeno i Adam Fencl, avšak v první zatáčce druhého kola přišel o vedení kvůli pádu. „Jezdecká chyba,“ nehledal žádné výmluvy. Dobře věděl, že o vítězi se rozhodne až ve finále A.

Adam Fencl dohání ve finále A zpožděníza vedoucím triem Marcin Turowski (červená), Igor Kopec-Sobczynski (žlutá) a Kenneth Jürgensen (modrá)
Adam Fencl dohání ve finále A zpožděníza vedoucím triem Marcin Turowski (červená), Igor Kopec-Sobczynski (žlutá) a Kenneth Jürgensen (modrá)

Kyle Bickley se se slánskou dráhou srovnal až v závěru, avšak ve finále B úřadoval od vylétnutí pásky až do odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Kryštof Rybář se tlačil dopředu vnějškem první zatáčky, avšak musel vzít zavděk druhou příčku. Ani ta mu však nezůstala natrvalo, protože ve výjezdu z posledního oblouku se po venku prosadil Josef Novák.

Áčko se stalo jednoznačnou kořistí Marcina Turowského, který zvládl svůj úvodní duel s Igorem Kopecem-Sobczynskim ve svůj prospěch. Smůlu však měl Adam Fencl, který ve třetím kole upadl. „Blbě jsem odstartoval,“ svěřoval se. „Snažil jsem se předjet ze všech stran, ale nevyšlo to.“

 

Stopětadvacítky měly svého suveréna

Filip Šifalda ovládnul stopětadvacítky
Filip Šifalda ovládnul stopětadvacítky

Vedle propagačních jízd slánského potěru na nové malé dráze uprostřed klasického oválu, absolvovali kolibříci svůj vlastní závod. Sešlo se jich pět, proto jezdili na startovní rošt po pěti a každý startoval pětkrát.

Filip Šifalda ovládl rozjížďku s číslem jedna, v níž se před Jana Kvěcha dostal ve druhé zatáčce. O přestávce před druhou jízdou kropička vodou nešetřila. Nejprve upadl Jan Kvěch v nájezdu do druhé zatáčky. Svůj motocykl složil i Pavel Kuchař, aby svého klubového kolegu neohrozil. Sám však upadl při repete ve druhém oblouku.

Nejmladší potěr se prezentoval na malé dráze
Nejmladší potěr se prezentoval na malé dráze

Filip Šifalda si tím pádem dojel pro čtyři body až po třetím startu. Stylem vesmírně rakety uletěl Janu Kvěchovi i v rozjížďce s číslem tři. Ve čtvrté jízdě byl po startu první Petr Chlupáč, jehož ovšem v úvodním oblouku objel Jan Kvěch.

Jenže Filip Šifalda projel mezi nimi středem první zatáčky. V páté jízdě znovu úřadoval naplno a přišel si pro věnec na nejvyšší stupínek vítězů, aniž by ztratil jediný bod. Jen pád přerušil sérii druhých míst Jana Kvěcha. Petr Chlupáč se sice postupně musel sklánět nejen před první dvojicí, ale i před Pavlem Kuchařem a Milanem Dobiášem. Nicméně i pro něho se místečku na pódiu našlo.

 

Hlasy z depa

„Trošku nasranej‘,“ odpovídal Adam Fencl na otázku magazínu speedwayA-Z, jak se cítí. „Chtěl jsem vyhrát. Jen ve druhý jízdě jsem byl druhej‘, ale pak jsem porazil jsem Poláky. Potom jsem to posral, spadnul jsem. Moje jezdecká chyba, ale dostal jsem se do finále. Na startu mě rozhodilo, jak jsme tam hodinu stáli. Blbě jsem odstartoval, snažil jsem se předjet ze všech stran, ale nevyšlo to.“

Vystaveny byly i dlouhodrážní stroje Jana Boháče
Vystaveny byly i dlouhodrážní stroje Jana Boháče

„Dlouho jsem nechytal ryby, tak mě to chytlo,“ žertoval Josef Novák na téma svého předjetí Kryštofa Rybáře. „Na tréninku jsem měl starou hranu, zdálo se to bez problémů. Jak jsem dal novou, začala víc brát a ztrácel jsem otáčky. Kapičku jsem změnil převody, do konce závodu se s tím dopasoval a šlo to. Finále dobrý, neodstartoval jsem, držel jsem se Kryštofa, najel jsem do zatáčky po venku do venku. Bojoval jsem do poslední chvíle a pak mi to vyšlo.“

„Šlo to,“ odtušil Kryštof Rybář. „Ale s mojí váhou to bylo těžký. Strašně mě zklamalo, jak mě Pepa předjel. Chtěl jsem to zatáhnout k lajně a on mě objede! Jsem rád, že to mám otestovaný na zejtra. Budu rád, když dokážu, že v český sestavě jsem měl bejt‘ já.“

.

Všichni vítězové a klíčové osobnosti závodu pohromadě
Všichni vítězové a klíčové osobnosti závodu pohromadě
FIN B FIN A
1. Marcin Turowskl, PL 3 3 2 3 11 1.
2. Igor Kopec – Sobczynski, PL 3 3 3 1 10 2.
3. Kenneth Jürgensen, DK 2 2 2 3 9 3.
4. Adam Fencl, CZ 3 2 3 F 8 F
5. Kyle Bickley, GB 0 1 3 2 6 1.
6. Josef Novák, CZ 1 1 0 2 4 2.
7. Kryštof Rybář, CZ 2 1 2 1 6 3.
8. Steven Goret, F 2 1 0 1 4 4.
Jan Kvěch, Filip Šifalda a Petr Chlupáč na pódiu stopětadvacítek
Jan Kvěch, Filip Šifalda a Petr Chlupáč na pódiu stopětadvacítek

Vložený závod 125 ccm na klasické dráze:

1. Filip Šifalda, Chabařovice 4 4 4 4 4 20
2. Jan Kvěch, Praha 3 X 3 3 3 12
3. Petr Chlupáč, Praha 1 3 2 2 1 9
4. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 2 1 1 2 6
5. Pavel Kuchař, Praha 2 X 0 0 0 2

Ukázkové jízdy 125 ccm na malé dráze:

účastníci: Vojtěch Zamazal, Samuel Vin, Bruno Belán (všichni Slaný), Jan Hlačina (Divišov)
Malý ovál zajímavě mění slánské panoráma
Malý ovál zajímavě mění slánské panoráma

Foto: Antonín Škach

Petru Chlupáčovi se nová malá dráha ve Slaném zamlouvá

Třebusice – 17. září
Ještě na sklonku června existoval mini ovál uprostřed slánské dráhy jen v obrysech vyznačených plastikovými pruhy. Minulý týden jej však extraligoví návštěvníci mohli spatřit v plné kráse. V rámci úterního tréninku se po ní projel i Petr Chlupáč, který se magazínu speedwayA-Z svěřil se svými dojmy.

 

Petr Chlupáč v úterý otestoval nový slánský oválek
Petr Chlupáč v úterý otestoval nový slánský oválek

„Základ dráhy je hlína a na ní je navezený písek,“ popisuje pražský závodník. „Na pohled to nevypadá zázračně, ale jak se na ní svezeš, je to super. Motorka drží stopu, jak chci. Je náročnější na fyzičku a to k tomu patří. Velikostí bych ji přirovnal k Chabařovicím.“

Česká plochodrážní scéna již tedy disponuje čtveřicí malých oválků. Ten ve Slaném je ve stejné kategorii jako Divišov a Chabařovice, jejichž umístění na trávníku uprostřed klasické dráhy vylučuje osazení mantinely. Jimi disponuje pouze Praha, která je mimo vlastní stadión na Markétě.

„Jediná malá dráha s mantinelem je v Praze,“ souhlasí Petr Chlupáč. „Výhodou takové dráhy je, že se naučíš jezdit s pocitem jako na velké dráze. Ale na začátek jsem měl raději otevřené dráhy. A jinak určitě velké poděkování Slánským a hlavně panu Rosůlkovi a panu Štanclovi za vedení tréninku. Byl to super trénink.“

Slánský miniovál ve své plné kráse
Slánský miniovál ve své plné kráse