Sváteční závod pošle na nejvyšší stupínek jiného borce a určí posledního reprezentanta

Svitavy – 6. května
Rozhodně nelze tvrdit, že by závody ranku juniorského mistrovství republiky byly předem nalajnovanou záležitostí prostou jakýchkoliv překvapení. Ba právě naopak, za více než čtyřicet let jeho existence byly mnohokrát svědky, kterak se sofistikované stavby prognóz řítily k zemi jako domečky z karet. Druhý podnik letošního šampionátu, který se koná v pátek ve Svitavách, však jednu jistotu přináší. Na nejvyšší stupínek pódia rozhodně vyskočí někdo jiný než před třemi týdny ve Slaném a to nejen proto, že je v sázce poslední reprezentační místečko pro nejlépe umístěného Čecha. Než se zamyslíte proč a začnete pokračovat ve čtení, věnujte pozornost začátku svitavského podniku, jenž je oproti dřívějším informacím stanoven již na čtrnáctou hodinu.

 

Svitavská Cihelna startuje svou jubiljení třicátou sezónu
Svitavská Cihelna startuje svou jubiljení třicátou sezónu

Michael Härtel se ve Slaném stal prvním cizincem, který se postavil na nejvyšší stupeň vítězů, samozřejmě nebudeme-li počítat Martina Vaculíka. Ten v éře svého působení v naší juniorce nebyl v duchu dohody se SMF považován za zahraničního závodníka a v posledním roce dokonce na české závody vozil licenci AČR.

Ondřej Smetana má blízko k reprezentaci, Zdeněk Holub je leaderem průběžné klasifikace
Ondřej Smetana má blízko k reprezentaci, Zdeněk Holub je leaderem průběžné klasifikace

Německý chráněnec Roberta Bartha však do Svitav nedorazí. V sobotu totiž nastoupí v sestavě německého nároďáku v kvalifikaci o postup do hlavní části SWC v Landshutu. Stejný problém má i Žiga Kovačič, který se slovinskou sestavou bude dozajista stejnou měrou prahnout po účasti v Gniezně, kde by shodou okolností narazil na český národní tým.

Eduard Krčmář bude pozítří dozajista pospíchat, aby dohnal své slánské zpoždění
Eduard Krčmář bude pozítří dozajista pospíchat, aby dohnal své slánské zpoždění

Pozítří nedorazí ani další stálý inventář české juniorky Jannik Klein, jehož neuvolní zaměstnavatel, protože v Rakousku nemají státní svátek jako v Čechách. Startovní listina čítá jména pěti cizinců, kteří jsou českému našemu divákovi dobře známi. Samozřejmě s výjimkou dánské dvojice, byť Mikkel Salamonsen se v juniorce objevil již předloni ve Mšeně.

Českých zástupců bude deset. Svým debutem si projde Kryštof Rybář, avšak vzhledem, že ještě nedovršil patnáct let, bude sedlat dvěstěpadesátku stejně jako Adam Fencl. Na technické dráze by však absence koní nemusela být tolik markantní.

Vyhlídky na reprezentaci si udržuje také Patrik Mikel
Vyhlídky na reprezentaci si udržuje také Patrik Mikel

Startovní číslo jedenáct zůstává prozatím volné. Krátce po poledni se na něm objevil Polák Damian Drozdz, nicméně během půldruhé hodiny byl zase vyškrtnut. Od tragické nehody Grzegorze Knappa mají polští závodníci nastaveny přísné podmínky pro starty v zahraničí. A pokud nemá stadión bezpečnostní bariéry s homologací FIM, jejich federace je na ně nepustí, což bude problém i závěrečného dějství české juniorky v Březolupech.

 


Petr Moravec, předseda VV SPD, vysvětluje vyškrtnutí Damiana Drozdza ze startovní listiny:

„Držitel licence PZM může startovat v zahraničí výhradně na dráze vybavené homologovanými bezpečnostními mantinely. Stadión Svitavy je sice vybaven bezpečnostními mantinely, nemají však homologaci FIM, proto polský jezdec nedostane povolení ke startu.“


 

Ve Slaném se Zdeněk Holub před Michaela Härtela nedostal
Ve Slaném se Zdeněk Holub před Michaela Härtela nedostal

Před druhým podnikem osmidílného seriálu je předčasné spekulovat o alternativách konečného umístění. Svitavy ovšem pozítří určí posledního reprezentanta pro juniorské šampionáty světa a Evropy, když Eduard Krčmář, Zdeněk Holub a Michal Škurla si zajistili účast na základě loňského umístění.

K cestě do italského Terenzana a francouzského Maconu má nejblíže Ondřej Smetana. Po svém slánském pódiu má na Patrika Mikela k dobru dva body.

 

Startovní listina:

1 Niclas Nielsen, DK
2 Patrik Mikel, Březolupy
3 Michal Tomka, SK
4 Josef Novák, Pardubice
5 Ondřej Smetana, Praha
6 Steven Mauer, D
7 Kryštof Rybář, Divišov
8 Patrik Búri, SK
9 Filip Hájek, Praha
10 Michal Škurla, Praha
11 neobsazeno
12 Zdeněk Holub, Praha
13 Adam Fencl, Slaný
14 Martin Mejtský, Pardubice
15 Eduard Krčmář, Slaný
16 Mikkel Salomonsen, DK

 

Josef Novák má z letošní juniorky prozatím jen dva zadřené motory
Josef Novák má z letošní juniorky prozatím jen dva zadřené motory

Foto:Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

Martin Mejtský zná svitavskou Cihelnu z tréninků
Martin Mejtský zná svitavskou Cihelnu z tréninků

Déšť odsunul řešení tajenky sedmi posledních finalistů na pondělní večer

Pardubice – 6. května
Plochodrážní sezóna začíná až příliš připomínat loňský rok. Po extralize zrušené minulé úterý v Praze se na seznam obětí deštivého počasí dostalo rovněž dnešní semifinále šampionátu republiky jednotlivců. Kvůli neustávajícímu dešti je ovál ve Svítkově nesjízdný a předpověď počasí na nadcházející hodiny neslibuje vůbec nic pěkného. Náhradní termín byl stanoven na pondělí 11. května, přičemž začátek v osmnáct hodinu zůstává nezměněn.

Závora se v pardubickém depu dnes zvedat nebude
Závora se v pardubickém depu dnes zvedat nebude

Slaný si pojistil Michaela Hádka

Slaný – 6. května
Když mšenští funkcionáři viděli minulý pátek v akci Michaela Hádka, uvědomili si, že plzeňský navrátilec by se jim mohl hodit do extraligy. Jenže borec, který při Sovově memoriálu nadchl nejen velkoryse střiženými oblouky zvenčí, už byl pro českou vyšší soutěž zadán. Slánský Milan Mach jej totiž oslovil již o šest dnů dříve v Plzni.

 

„Zvýšení konkurence mančaftu,“ vysvětlil důvody angažmá Michaela Hádka Milan Mach, který dvakrát těžil z hostování pardubického Hynka Štichauera na úkor Piotra Dziatkowiaka. „Vidím, že má chuť.“

Nakolik je reálné, že Michaela Hádka spatříme v akci v týmu s novým názvem 3ton už příští měsíc ve Slaném, kde se po pražském dešti pojede teprve druhé extraligové kolo? „Jestli bude mít ve Slaném první závod, je daleko,“ reaguje Milan Mach. „Zatím je dopsanej‘ na naši soupisku.“

Stejný postoj zachovává i samotný plzeňský závodník. „jestli se svezu, uvidím,“ tvrdí. „Říkal jsem Milanovi, že se chci závoděním bavit a nelámat to přes koleno. Teď mě to baví, užívám si to. Co víc si přát?!“

Michael Hádek se ve Mšeně musel líbit každému
Michael Hádek se ve Mšeně musel líbit každému

Foto: Mirek Horáček

Slaný pojede domácí extraligový závod již pod jiným názvem

Slaný – 6. května
Licence soutěžícího AČR s číslem 67 potvrzuje, že AK Slaný bude od příštího kola extraligy startovat s názvem sponzora. Počátkem příštího měsíce se tím pádem středočeský klub představí oficiálně jako AK 3ton Slaný.

 


Antonín Vilde, předseda AK Slaný, komentuje změnu názvu extraligového celku:

„Ve spolupráci mezi AK v AČR Slaný a jeho smluvním partnerem v oblasti marketingu společností CEREAS s.r.o. zastoupenou jednatelem Jiřím Čermákem došlo k písemné dohodě a následně vystavení licence soutěžícího k užívání tohoto názvu týmu v extralize. Následně budeme prezentovat název AK 3ton Slaný ve všech sférách podepsané smlouvy o spolupráci a partnerství pro rok 2015 mezi oběma subjekty tj. CEREAS s.r.o. a AK v AČR Slaný.“


 

 

Logo nového sponzora se na předních dečkách motocyklů slánských závodníků objevilo již v Pardubicích, což předvádí Eduard Krčmář
Logo nového sponzora se na předních dečkách motocyklů slánských závodníků objevilo již v Pardubicích, což předvádí Eduard Krčmář

Foto:Mirek Horáček

Slovenská radost zavládla ve vyprodaném Opole

Opole – 3. května
První květnový víkend, v Polsku státní svátek, krásné počasí a startovní listina plná plochodrážních hvězd… Kombinace toho všeho naznačovala, že by se v Opole mohl dočkat místní plochodrážní stadion velmi slušné návštěvy. To se začalo potvrzovat už téměř dvě hodiny před závodem, kdy byly vidět fronty fanoušků u pokladen. Konal se zde totiž první ročník závodu „Opolska Karolinka“. A organizátoři už při zrodu myšlenky na tento závod avizovali, že se plochodrážní nadšenci mohou těšit na zvučná jména. A svému slibu dostáli. Do Opole se jim podařilo přilákat velmi kvalitní jezdce, v čele s legendou domácí scény Tomaszem Gollobem, kterého vítaly davy bouřlivým potleskem. Mezi další hvězdy a favority na vítězství patřili určitě Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinov, Artjom Laguta či Martin Vaculík. Za zmínku stojí i Peter Kildemand, Sebastian Ulamek, Andrzej Lebeděvs. Překvapit ovšem mohl každý, jelikož dráha v Opole byla pro všechny stejná, navíc nově navezený materiál byl velkou neznámou.

 

Nicki Pedersen, Martin Vaculík a Krzysztof Buczkowski na stupních vítězů
Nicki Pedersen, Martin Vaculík a Krzysztof Buczkowski na stupních vítězů

Povedený start přináší úspěch

Velký závod poutal pozornost diváků
Velký závod poutal pozornost diváků

Sám Martin Vaculík nám před závody potvrdil, že povrch je tvrdý, že se uvidí co bude… Ale on sám hýřil optimismem, s úsměvem na rtech se svěřil, že se na závody moc těší a že očekává, že bude plný stadión.

Samotný závod byl vypsán na třináct jízd základního rozpisu, poté si to nejlepší osmička rozdala ve dvou semifinále o dvě plus dvě postupová místa do finále. V praxi to znamenalo, že někteří jezdci měli odjety už tři jízdy a někteří ještě ani jednu. Například Tomasz Gollob jel hned v první i následující druhé jízdě. Nebyly tedy klasické série po čtyřech jízdách, ale úpravy dráhy následovaly v různých intervalech a závody byly proloženy i jízdami Quad speedway, tedy čtyřkolky na ploché dráze.

Artjom Laguta, Krzysztof Buczkowski a Emil Sajfutdinov si měli, o čem vyprávět
Artjom Laguta, Krzysztof Buczkowski a Emil Sajfutdinov si měli, o čem vyprávět

V samotném závodě se v základní části nejlépe ukazovali zejména Sebastian Ulamek, který měl po třech svých jízdách plný počet devíti bodů, ve všech těchto jízdách ujel raketově o startu všem svým soupeřům a dokroužil až do cíle. V poslední jízdě základního rozpisu už ale tak dobře neodstartoval a dojel si pro nulu. Povrch byl velmi tvrdý a tak start byl velmi důležitým faktorem a ve většině jízd rozhodoval o celkovém pořadí v cíli. V základní části byl nejlepší Emil Sajfutdinov, který si dojel pro jedenáct bodů, dokázal ho porazit pouze Artjom Laguta v jízdě číslo devět, ve které sice po startu senzačně vedl Artur Czaja, ale už ve druhé zatáčce se pod něj krásným manévrem dostal právě ruský borec a nedal ostatním šanci. Emil Sajfutdinov v této jízdě špatně odstartoval, ale po bojovné jízdě se dokázal prokousat až před Artura Czaju na druhé místo.

Andrzej Lebeděvs zdraví diváky
Andrzej Lebeděvs zdraví diváky

Slovák Martin Vaculík měl po základní části deset bodů a bez problémů směřoval do semifinále. I on ztratil body s Artjomem Lagutou a právě Emilem Sajfutdinovem. Obě ruské rakety ho dokázaly porazit ve dvou po sobě jdoucích jízdách jedenáct a dvanáct. Zejména souboj s Emilem Sajfutdinovem ve dvanácté jízdě byl hodně ostrý, kdy v první zatáčce musel Martin Vaculík hodně korigovat svůj motocykl, aby se udržel v sedle, to se mu nakonec povedlo a dojel si pro dva body. Oba borci si ale po jízdě potřásli rukama a uznali kvality toho druhého. To v následující jízdě stejný útok ukázal Nicki Pedersen na Artjoma Lagutu, který poté jízdu vzdal a vztekle gestikuloval směrem k rozhodčímu i samotnému soupeři. Jízda se však dojela, body počítaly a drobná rozmíška mezi oběma aktéry pokračovala i v depu.

 

Raketový Martin Vaculík

Tomasz Gollob vede před Andrzejem Lebeděvsem, Kenny Wennerstamem a Arturem Czajou
Tomasz Gollob vede před Andrzejem Lebeděvsem, Kenny Wennerstamem a Arturem Czajou

To už se ale všichni chystali na první semifinále, ve kterém se po krásném startu dokázal před všechny soupeře dostat Martin Vaculík a jel si pro první postupové místo. To druhé, možná trochu překvapivě, přivezl Andrzej Lebeděvs, který po hezkém souboji se Sebastianem Ulamkem a Tomaszem Gollobem vybojoval postup.

Do druhého semifinále bohužel nenastoupil Emil Sajfutdinov, což byla velká škoda, vzhledem k jeho předchozím výsledkům. Jak ale potvrdil, bolest ještě ne zcela doléčeného ramene, byla opravdu velká. Postup si tak nakonec v klidu vyjel stylem start – cíl Nicki Pedersen, zatímco druhé místo musel tvrdě bránit Krzyzstof Buczkowski. Toho celá čtyři kola naháněl Artjom Laguta, který byl sice rychlejší, ale nedokázal se před polského jezdce dostat, i když na cílové pásce rozhodovaly milimetry.

Martin Vaculík v souboji s Nicki Pedersenem
Martin Vaculík v souboji s Nicki Pedersenem

Samotné finále měl v rukou opět raketový Martin Vaculík, jeho bezchybná jízda společně s perfektním startem znamenala zasloužený triumf v těchto závodech. Ani v poslední jízdě nedal svým soupeřům šanci a celá čtyři kola si s jistotou kroužil pro titul. Za jeho zády nakonec přijel Nicki Pedersen, který jen chvíli odolával atakům Krzyzstofa Buczkowského. Andrzej Lebeděvs se nakonec musel smířit se čtvrtým místem. Ani on ale nebyl zklamán, postup do finále byl pro něj dle jeho slov úspěchem, v takovéto společnosti.

 


Zářící Martin Vaculík na stupních vítězů s velkým pohárem v rukou:

„Jsem rád, že jsem tu mohl být, děkuju fanouškům za podporu, plné tribuny tady v Opole jen dokazují to, že fanoušci, tu plochou dráho chtějí a potřebují. Děkuju za pozvání a skládám poklonu organizátorům za to, že dokázali připravit takovou dráhu.“


 

 

Martin Vaculík s Nicki Pedersenem
Martin Vaculík s Nicki Pedersenem

Foto: Jan Zavřel

Stadión v Opole byl vyprodaný
Stadión v Opole byl vyprodaný