Tomáš Suchánek a Hynek Štichauer měli loni mamutí podíl na triumfu Pardubic v jadranském poháru dvojic. Jeho letošní ročník startuje již v sobotu ve slovinské Lublani, kam východočeský klub posílá stejnou sestavu bez náhradníka. Oba pardubičtí závodníci se magazínu speedwayA-Z svěřili, že napilno budou mít prakticky po celé Velikonoce.
Chuť na divokou kartu
„Chystám se,“ prozrazuje Tomáš Suchánek stadium svých příprav na sezónu, v níž právě sobotní závod ve slovinské metropoli bude tím prvním. „Už jsem byl dvakrát trénovat, jednou v Praze a jednou ve Svitavách. Zkoušel jsem zatím jednu motorku, to bude stačit.“
Spolu s Hynkem Štichauerem vytvořili v soutěži prakticky nepřekonatelné spojení, takže mají bezesporu na co navazovat. „Chci vyhrávat všechny závody,“ srší optimismem, nicméně v otázce svého dalšího programu nemá jasno jako se svými sobotními ambicemi.
„Čekám na potvrzení, jestli pojedu v pondělí v Landshutu bundesligu,“ vysvětluje. „Jsem tam místo Zdeňka Holuba. Když nepojedu tam, pojedu mistrák v Kršku.“
Ovšem pro příští sobotu, kdy pro české diváky skončí zimní spánek, žádnou nejistotu nechová. „Pojedu Prague Open,“ svěřuje se. „Budu chtít divokou kartu, pokud ji nedaj‘ někomu jinýmu, kterej‘ je ten správnej‘.“
Po Prague Open na dlouhou do Mariánských Lázní
Nepočítáme-li zimní saské šroubkařské závody, rovněž Hynek Štichauer se v sobotu v Lublani postaví na start letos vůbec poprvé. „Jsou to první závody,“ přemítá. „Těšíme se, motorky jsou nachystaný.“
V Pardubicích se ještě nerozběhl tréninkový provoz kvůli výměně bariér a nafukovacích mantinelů. „Dvakrát jsme se svezli,“ říká Hynek Štichauer, že přesto nezahálel. „Zejtra jsme měli jet do Svitav, ale to padá, protože tam sněží.“
A s jakými ambicemi dorazí do hlavního města Slovinska? „Jsme fresh, uvidíme, jak to půjde, doufám, že dobře,“ konstatuje a dodává, že poté se jeho závodní program rozběhne naplno. „V neděli jedu s Holoubkem v Pockingu, jsou to dvojičky. Prague Open a pak čtrnáctýho a patnáctýho na dlouhou do Mariánek.“
Soustředění na západočeské tisícovce má vskutku ambice přilákat do boxů zajímavou společnost. „Jsem domluvenej‘, že mi z Jawy půjčej‘ rámovinu,“ přibližuje Hynek Štichauer své plány. „Dám si tam svůj motor a poskládám to.“
Petr Moravec na téma přístupu ZP Pardubice k jadranskému poháru dvojic:
„Filozofie je stejná jako loni. Zajistit našim seniorům, kteří nestartují pravidelně v zahraničních soutěžích, kvalitní závody. Proto sestavu Tomáš Suchánek – Hynek Štichauer změní pouze ta skutečnost, pokud by některý z nich nemohl závod absolvovat.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS Mark IV) a Mirek Horáček
Aprílové počasí, které včera na české obloze nabídlo kromě duhy snad veškeré meteorologické úkazy od rozzářeného sluníčka přes déšť, kroupy a bouřku až po sníh, bylo dnes vystřídáno návratem zimy. Na malý ovál za první zatáčkou pražské Markéty napadalo okolo pěti centimetrů bílé nadílky a na odpolední ouverturu Speedway Mini Cupu nemohlo být ani pomyšlení. Náhradní termín byl prozatím stanoven na čtvrtek, i když předpověď prozatím zůstává hrozivá.
Chabařovice – 28. března
Konečně začalo jaro a s ním i nová sezóna plná očekávání. Na úvod SCM pozvalo všechny závodníky do Chabařovic, kde se konalo první letošní soustředění pro všechny kubatury. Sešlo se nás dost na to, aby jej Petr Křikava mohl zahájit pod vedením dvou úžasných trenérů Jiřího Štancla a Miroslava Rosůlka.
Máme velikou radost, že jsme mohli v Chabařovicích opět přivítat hvězdu, takového formátu, jakým bezkonkurenčně Jiří Štancl je. Dříve narození si s ním zavzpomínali, mladší si s ním potřásli rukou a naslouchali jeho cenným radám a zkušenostem.
Jiří Štancl nejdříve kluky zhodnotil na malé dráze, poté je chtěl vidět jezdit i na klasickém ovále, aby si udělal názor na jejich výkon, jelikož měl posléze navrhnout závodníky na podniky FIM a FIM-Europe.
Na závěr se závodníci od Jiřího Štancla dozvěděli, co by se dalo zlepšovat a každý slyšel jeho názor. Pak řekl, že se přijede na ně podívat na úterní Speedway Mini Cup v Praze, aby svoji trenérskou funkci plnil ke spokojenosti všech.
Celý den panovala dobrá nálada a radost z prvního tréninku se protáhla až do jednadvaceti hodin, kdy jsme opouštěli stadion, maximálně spokojeni.
V sobotu 21. března se konala jarní schůze veteránů závodníků, na které se sešlo rekordních 238 účastníků. Po přivítání všech přítomných se držela minuta ticha mimo jiné i za pana Antonína Švába. Další bod programu bylo ocenění diplomem či poháry.
Diplom ke svým pětaosmdesátým narozeninám obdržel Antonín Kubíček, bývalý startmaršál pražské Markéty. Mezi obdarovanými byl v závěru vyhlašování i prezident autoklubu pan Roman Ječmínek.
V diskuzi si vzal jako už tradičně také slovo pan Jiří Šmída a povyprávěl něco z daleké minulosti.
Během celého dopoledne si mohl kdokoliv objednat kávu nebo čaj, pivo a nealko. Vitamíny od pana Procházky z Ameriky si však už každý hradil sám. Na rozloučenou jsme si dali všichni již tradiční gulášek jako manželé Kasperovi.
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)
Stopětadvacítkáři mají stejně napilno jeho jejich starší bratři. Absolvovali již více než půltuctu tréninků na obou drahách v Praze i v Chabařovicích, kde se do akce dostali rovněž v rámci sobotního soustředění SCM. Na rozdíl od půllitrů jim však jeden primát přece jen patří. Ostrou závodní sezónu totiž zahájí již zítra, kdy je od šestnácti hodin na programu úvodního dějství letošního Speedway Mini Cupu. Zdeněk Schneiderwind přitom očekává dvanáct až třináct závodníků a jediné, z čeho má obavy, je nevyzpytatelné počasí.
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)
Program na českých stadiónech se nese v tréninkovém duchu. Další štací, kde se začalo jezdit, jsou Svitavy, protože výměna mantinelů neumožní provoz ve Svítkově. Na závody si český fanoušek musí počkat do zítřka, kdy na malém ovále za první zatáčkou pražské Markéty odstartuje další ročník Speedway Mini Cupu. V cizině se ovšem naši plochodrážníci do akce již dostali, o čemž vás přesvědčí tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z. Vzhledem k týdenní prodlevě v souvislosti s přechodem na nový redakční systém bude tentokrát obsahovat rovnou dva díly v řadě.
Václav Milík debutuje s vestou Wroclawi
Test match Wroclawi s Rybnikem se měl původně odehrát již v neděli 15. března, avšak vinou stavu oválu se přesunul až na nadcházející pondělí. Závodníci z metropole Dolního Slezska se nedali ani sebemenší stín pochybností o svém triumfu. Skóre se nakonec zastavilo na stavu 57:33.
Václav Milík v extraligovém celku debutoval v duelu proti svému loňskému chlebodárci šesti body s jedním bonusem (2 – 0 – 1 – 3). Hned v rozjížďce s číslem jedna spolu se světovým exmistrem Tai Woffindenem porazili hostující tandem Damian Balinski – Marcel Kajzer v poměru 5:1.
Následovala nula ze sedmé jízdy, aby v rozjížďce s číslem devět se mezi Tai Woffindena a Václava Milíka vklínil Sebastian Ulamek. Pardubický závodník nakonec v jedenácté jízdě spolu s Maciejem Janowskim nedal ani náznak šance Sebastianu Ulamkovi s Marcelem Kajzerem.
Při úterním odvetě v Rybniku nebyla Wroclaw v plné síle a angažovala hosty. Přesto se ale opět dočkala vítězství, byť těsného 43:47. Václav Milík (1 – 2 – 3 – 0 – 1) jim přispěl sedmi body s jedním bonusem.
Další polské sparingy
V úterý 17. března proběhl první trénink v Tarnowě, při němž nechyběl ani Martin Vaculík. Slovenské eso se již v sobotu postavilo na start svého prvního závodu letošní sezóny. V test matchi Tarnow zvítězil doma nad Rzeszowem hladce 53:37.
Martin Vaculík (3 – 3 – 1 – 2 – 3) inkasoval dvanáct bodů, přičemž z hostujícího družstva jej dokázal porazit pouze Peter Kildemand a to hned dvakrát. Dánský borec, v Čechách dobře známý z extraligy se v rozjížďce s číslem devět dokázal vklínit mezi vítězného Artura Mroczku a Martina Vaculíka. Slovákovi sebral vítězství rovněž v posledních metrech třinácté jízdy. Nedělní odveta se nekonala, jelikož v Rzeszowě nebyla připravená dráha.
Ke slovu se dostal i Václav Milík, leč své fanoušky příliš nepotěšil. Sobotní sparing Wroclaw vs. Ostrow skončil triumfem místních borců 51:39, avšak Pardubičan si připsal jen čtyři body se dvěma bonusy (1 – 1 – 0 – 1 – 1). Druhý den v Ostrowě to bylo ještě horší, jen dva body a bonus (0 – 1 – 1 – 0) a vítězství Ostrowa v poměru 50:40.
V bahně dělil Pražany jediný bod od triumfu
První jarní den přivítali Pražané v německém Wittstocku. V mezinárodním turnaji čtyř pětičlenných týmů skončili o jeden bod za triumfujícím domácím celkem. Počasí ovšem ploché dráze vůbec nepřálo a za deště proběhlo jen patnáct z pětadvaceti plánovaných rozjížděk. „Vše bylo o startovní pozici,“ konstatoval Zdeněk Holub starší. „Ti, co šli z vnitřku, měli výhodu.“
Výsledky: 1. Wittstock (Mathias Schultz 5, Steven Mauer 0, Tobias Busch 9, Mariusz Staszewski 4, Christian Hefenbrock 9);
Pražané se ve Wittstocku postavili na druhou příčku pódia.
2. Markéta Praha (Josef Franc 2 – 3 – 1 = 6, Michal Škurla 2 – 2 – 2 = 6, Zdeněk Holub 1 – 2 – 3 = 6, Ondřej Smetana 0 – 1 – 2 = 3, Filip Šitera 2 – 3 – 1 = 6); 3. Rawicz (Marcel Kajzer 5, Wojciech Lisiecki 6, Sebastian Niedzwiedz 0, Stanislav Mělničuk 5, Lukasz Kaczmarek 1); 4. Opel Autohaus Schlingmann 17 (Vitalij Bjelousov 4, Mathias Bartz 5, Henry van der Steen 3, Matthias Kröger 4, Rafal Karczmarz 1)
Pouťáky a start Matěje Kůse v Elite League
Pátek 20. března přinesl dobrou zprávu Eduardu Krčmářovi, protože Gdaňsk nakonec dostal zelenou pro starty v letošní druhé lize. Hned následující středu posílil svůj nový klub při sparingu proti Daugavpilsu. Skončil 51:27 a slánský borec se v něm skvěle uvedl svými devíti body s jedním bonusem (1 – 2 – 3 – 3).
Za kanálem La Manche se jako první z českých závodníků dostal do akce Matěj Kůs, jenž byl donucen se po roce vrátit do Redcaru. Čtvrteční přátelský závod A66 Trophy proti Workingtonu skončil jeho prohrou 36:56.
Matěj Kůs byl po Lasse Bjerrem nejlepším mužem svého týmu, který v průběhu závodu přišel o Stuarta Robsona. Dohromady nasbíral devět bodů se dvěma bonusy (1 – 2 – 3 – 2 – 1). Předvčerejší odvetu ve Workingtonu spláchl déšť, nicméně pražský borec v pátek hostoval za Coventry v Elite League.
Pražan do duelu vstoupil hned v rozjížďce s číslem jedna, v níž ovšem Fredrik Lindgren a Ricky Wells dostali do vedení hostující Wolverhampton. Stav se rychle začal otáčet. Matěj Kůs vyhrál pátou jízdu před Ricky Wellsem a jeho parťák Jason Garity nepusil ke slovu Stefana Nielsena. Matěj Kůs byl v deváté jízdě svědkem maximálního triumfu Vlků, o něž se postaral legendární Peter Karlsson povýšený na žolíka a ukončil své účinkování nulou. Suma sumárum, k triumfu Coventry 50:42 přispěl čtyřmi body (0 – 3 – 1 – 0).
Ve čtvrtek zahájil sezón i Zdeněk Simota. Při Memoriálu Billa Kilbyho skóroval čtyřmi body (0 – 1 – 1 – 1 – 1) a skončil třináctý. Po rozjezdu se z vítězství radoval Scott Nicholls, s nímž si na stupně vítězů vyskočili ještě Hans N. Andersen a Fredrik Lindgren (všichni 13). V sobotu měl Zdeněk Simota vyjet na svůj ovál v Plymouthu, avšak konečné slovo řekl déšť.