Záběry z přileb závodníků patří minulosti

Praha – 20. února
Malé kamery na přilbách závodníků přispívaly ke zvýšení atraktivity televizních přenosů z motocyklových závodů. Minulý čas je v tomto případě na místě. Zasedání FIM v Ženevě je o minulém víkendu zakázalo. Semináře mezinárodní motocyklové federace se zúčastnil rovněž Pavel Ondrašík, který se magazínu speedwayA-Z svěřil s dalšími novinkami.

„Ano, kamery na helmách jsou na doporučení výrobců přileb zakázány,“ potvrzuje Pavel Ondrašík rozhodnutí FIM, jež jistě ovlivnila i lyžařská nehoda Michaela Schumachera, který na své přilbě malou kamerku při svém nešastném pádu měl. „Podpořila to jak technická, tak lékařská komise.“

A jaké další novinky jsou pro letošní sezónu připraveny? „V roce 2015 musí být nové homologované výfuky a schválené chrániče výfuků,“ popisuje sportovní šéf pražské Markéty. „Tyto výfuky jsou podle prvních testů o dost lepší, tak doufáme, že si na ně jezdci brzy zvyknou. Od roku 2016 budou mít certifikát také výrobci kombinéz. Nejedná se o homologaci, ale certifikaci jako je třeba u přileb.“

Rovněž už nebude třeba opakovat rozjížďku, dojde-li k jejímu přerušení dříve, než vedoucí závodník dorazí do cíle. „Při projetí prvního jezdce cílem třetího kola a následném zastavení jízdy může rozhodčí jízdu uznat a stanovit pořadí,“ říká Pavel Ondrašík. „Jako třeba ve Velké Británii už nemusí jízdu opakovat.“

Závody ranku Speedway Grand Prix pro změnu čekají změny z titulu urychlení mítinku. „Trénink se zkracuje o jednu sekci,“ informuje Pavel Ondrašík opatření, která se dotknou i pražské Markéty předposlední květnový víkend. „Celý závod by se měl urychlit, hlavně v úseku od dvacáté jízdy do finále, kde by se to mělo zkrátit. Před losováním semifinále a finále budou mít jezdci vždy pouze dvě minuty na to, aby se dostavili v depu k výsledkové tabuli, kde losování probíhá. Další změnou je, že při opakovaném ulitém startu, by se měly rovnou pouštět dvě minuty a jezdci zůstat na dráze. Avšak teprve čas ukáže, jak na to budou reagovat jezdci.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Prague Open se vrací na scénu

Praha – 20. února
Myšlenku volného pouáku Prague Open opustila pražská Markéta jen na jeden rok. Nyní se tento závod vrací opět na scénu a 11. dubna, což je na plochodrážní závody v metropoli netradiční sobota, otevře českou sezónu. AK Markéta se víkendovým termínem snaží vyjít vstříc fanouškům, kteří se běžně přes týden nemohou na její závody podívat. Děti a mládež do patnácti let budou mít vstup ZDARMA. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pražské Markéty, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že čeští závodníci budou v mezinárodní konkurenci usilovat o divokou kartu pro Speedway Grand Prix České republiky.

„Bude to hlavní ukazatel pro české jezdce pro udělení divoké karty,“ říká Pavel Ondrašík, který přibližuje také další motivy klubu pro oprášení Prague Open. „Budeme chtít doplnit českou špičku i několika zahraničními jezdci, aby to byl na úvod plochodrážní sezóny kvalitní závod.“

Rozhodování o majiteli divoké karty není snadný proces, který trošku komplikuje skutečnost, že společnost BSI nevyhověla pražskému návrhu udělit Václavu Milíkovi stálou divokou kartu na celý seriál. Pardubičan je bezesporu žhavým kandidátem také na letošní rok, avšak není rozhodně sám.

„Divoká karta musí být navržena měsíc předem, tak moc času není,“ povzdechne si Pavel Ondrašík, aby znovu připomněl filozofii Prague Open s bojem hlavních aspirantům na prozatím prázdnou kolonku se startovním číslem šestnáct květnové české velké ceny.

„Favority by měli být první tři z loňského mistrovství republiky,“ svěřuje se. „A dále Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, a pokud nabídku přijmou, tak třeba i Tomáš Suchánek, Hynek Štichauer nebo Martin Málek. Oslovovat závodníky s nabídkou startu při Prague Open teprve budeme dělat v příštích dnech.“

Foto: Wojta Zavřel (www.wojta-foto.cz)