Boj o prvoligový titul neponechává prostor náhodě


Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy – zbrusu nová kniha s biografií legendárního Antonína Kaspera staršího a rozborem šedesátých let s doposud nepublikovanými fotografiemi a fakty bude k dostání v přímém prodeji na stadiónu

Mšeno – 27. října
Nejprve uvolnil své místo v kalendáři jadranskému poháru dvojic, poté na žádost březolupského klubu i slovenskému šampionátu. V náhradním termínu náhradního termínu lilo jako z konve, takže pořadatelé jej odvolali raději již den předem. Druhý mšenský prvoligový mítink nakonec zítra po obědě uzavírá sezónu a zapíše se mezi rarity jako mítink na klasické dráze pořádaný po změně letního času na normální středoevropský. Nadto slibuje boj minimálně o bronzovou medaili, jelikož Tomáš Topinka nedává žádný prostor náhodě a při hájení dvoubodové převahy pražské Markéty se neopírá o nikoho menšího než Josefa France.

O poslední příčce Pardubic se rozhodlo již před dvěma týdny ve Svitavách. Východočeský tým si vybírá volný los a v duchu nepsané tradice letošní první ligy jeho závodníci hostují v sestavách svých soupeřů. Jenže i to má háček, jelikož nikdo nepostrádá závodníky označené jako TOP, takže Václav Milík a Hynek Štichauer zůstanou na státní svátek doma. A stejně tak i Tomáš Suchánek.

V domácím výběru se však objeví Jaroslav Petrák, jenž se po operaci své nohy ve čtvrtek po svítkovském areálu pohyboval za pomoci berlí. Zítra doplní Filipa Šiteru, Michala Kleina a Jana Holuba, s nimiž se pokusí eliminovat dvoubodový náskok pražské Markéty.

Jenže tento úkol se jeví prakticky jako nemožný. Tomáš Topinka totiž nominoval do svého týmu, jenž v počtu čtyř vítězných mítinků letos postrádá konkurenci, Josefa France. Navíc jej nasadil na náhradnickou devatenáctku, s níž v případě šestibodové ztráty může startovat pětkrát místo kohokoliv ze čtveřice Michal Škurla, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Filip Hájek.

Koaliční Březolupy/Míšeň a Slaný zůstávají o dva body za druhým Mšenem, nicméně místo útoku na stříbro se spíše zahledí sami do sebe ve vzájemném zápolení o bronz. A to tím spíše, jsou-li Jaroslav Gavenda i Jaroslav Drbal personálně oslabeny.

Slaný nebude mít k dispozici Eduarda Krčmáře, koaliční celek svou německou část a také Patrika Mikela. Březolupský benjamínek si totiž v sobotu z Pardubic odvezl nejen celkovou sedmou příčku z juniorského šampionátu, nýbrž také zadřený GM.

Slaný si vystačí se svými zdroji. V jeho sestavě se objeví Radim Chod, Petr Babička, Michal Dudek a Roman Čejka. Moravský celek se ale musel poohlédnout po posilách. Po boku Martina Gavendy a Martina Málka budou hostovat pardubický junior Josef Novák a padesátiletý veterán Dan Macl, který nefiguruje na soupisce žádného celku.

Startovní listina:

Grepl PDK Mšeno: 1 Filip Šitera, 2 neobsazeno, 3 Jaroslav Petrák (Pardubice), 4 Michal Klein, 17 Jan Holub
AK Slaný: 5 neobsazeno, 6 Radim Chod, 7 Petr Babička, 8 Michal Dudek, 18 Roman Čejka
AK Markéta Praha: 9 Michal Škurla, 10 Ondřej Smetana, 11 Filip Hájek, 12 Zdeněk Holub, 19 Josef Franc
AK Březolupy/SC Míšeň: 13 neobsazeno, 14 Martin Gavenda, 15 Dan Macl (mimo soupisky), 16 Josef Novák (Pardubice), 20 Martin Málek
ZP Pardubice: volný los

Foto: Mirek Horáček

Češi v akci 124

Říjen letos může na svých jedenáct ostatních kolegů machrovat, že korunoval tolik plochodrážních mistrů republiky jako nikdo jiný. A v minulém týdnu měl pořádně naspěch. Nejprve se v úterý stal Kryštof Rybář šampiónem stopětadvacítek E85 na krátké dráze, ve čtvrtek Praha vyhrála extraligu, aby se v sobotu posadili na trůn Eduard Krčmář v juniorech a Marcel Studzinski. Českým plochodrážníkům se dařilo i v zahraničí. Václav Milík pomohl Poole k triumfu v britské Elite League, Matěj Kůs se stal berwickým závodníkem roku a Karel Kadlec v italském Terenzanu prohrál jen jedinou rozjížďku.

V pondělí se uzavřela britská Elite League finálovou odvetou v Poole. Během úvodních dvou rozjížděk sice Coventry takřka eliminovalo tříbodové manko ze své vlastní dráhy, avšak počínaje rozjížďkou s číslem tři se ujali vlády domácí.

Nakonec po patnácti rozjížďkách své porazili Coventry 53:37 a celkovým skóre 90:71 získali titul. Václav Milík jim pomohl osmi body. Ve čtvrté jízdě jej porazil Kyle Howarth a v rozjížďce s číslem šest vyšel ze souboje s Chrisem Harrisem a Hansem N. Andersenem bodově naprázdno. Své letošní působení na Britských ostrovech zakončil triumfy v osmé a čtrnácté jízdě.

Premier League vyvrcholila o víkendu, když Edinburgh v sobotu na své dráze oplatil Somersetu páteční prohru a celkově triumfoval o jeden bod. V sobotu se však ještě konalo odložené utkání play off Workington vs. Berwick.

Na výsledku 57:38 se Matěj Kůs podílel šesti body, z nichž čtyři inkasoval jako žolík v rozjížďce s číslem jedenáct. Nedělní výjezd Banditů do Glasgow padl na vrub dešti a už se nepojede, jelikož Angličané ctí pevně konec sezóny poslední říjnový den. Pražan se však domů vracel s krásnou trofejí pro nejlepšího závodníka klubu letošního roku.

Jako na jiné planetě si museli připadat Karel Kadlec a Jan Boháč na své cestě k veteránskému mítinku v Terenzanu. Při překračování rakouské hranice narazili na metrovou nadílku sněhu, nicméně Apeninský poloostrov je přivítal dvacetistupňovým teplem.

Individuální podnik za účasti Maďarů, Němců, Rakušanů. Poláků a Italů ovládl Anton Wannasek (15 bodů). Karel Kadlec (14) skončil druhý a na stupně vítězů se prosadil ještě Silvano Soattin (12). Jan Boháč (8) obsadil sedmou příčku.

„Pěkný ukončení zkurvený sezóny,“ bilancoval Karel Kadlec. „Jel jsem sedm závodů a z toho mám pět pohárů. Akorát jsem to nemoh‘ doštelovat, měl jsem jedničku, jezdil pořád po úpravě a v první zatáčce to klouzalo. I na toho Wannaska mi to uklouzlo.“

Foto: archív Matěje Kůse a archív Karla Kadlece

Z otce na syna, aneb jablko nepadá daleko od stromu


Autobiografie Miloslava Čmejly Od řidítek k mikrofonu v přímém prodeji v neděli ve Mšeně

Díky kamarádovi Vaškovi Matunovi jsem využil příležitosti a po delší době se podíval na dlouhou plochou dráhu do německého Mühldorfu. Právě v tomto městě se v roce 1999 jelo české finále na německém území. Pořadatelský sbor byl český a tak jsem moderoval světové finále spolu s Němcem Güntherem Kornem. Pršelo, ale super závody. Vyhlásil jsem mistra světa Gerda Risse posléze jako vítěze i v Mariánských Lázních a to několikrát.

Dotáhl to na osm titulů mistra světa a byl i u vítězství svého syna Erika v Mariánských Lázních. Mohl by to dokázat ještě vícekrát, nebýt zranění. To, že jméno Riss bude tak rychle pokračovat v získávání světových dlouhodrážních titulů, asi nečekal nikdo, ale v Mühldorfu po obrovské bitvě s Janickem de Jongem a Jonasem Kylmäkorpim,dokázal Gerdův syn Erik před domácím publikem získat svou první zlatou medaili z mistrovství světa.

Gratuloval jsem v depu oběma, měli slzy v očích a dokázali potvrdit české pořekadlo, že jablko nepadá daleko od stromu. Erik si pamatoval, že jsem ho v Mariánských Lázních vyhlašoval. Řekl, že se k nám do Mariánek moc těší. A já mu mohl odpovědět, že my se těšíme též.

Foto: archív Miloslava Čmejly