Po jedenácti jízdách mohl Piotr Pawlicki slavit

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 4. října
Rozjížďka s číslem jedna jakoby předznamenala průběh posledního finále juniorského mistrovství světa. Václav Milík pohotově odstartoval, avšak záhy se přes něj dostali Mikkel B. Jensen a Piotr Pawlicki. Polský leader průběžné klasifikaci posléze v jedenácté rozjížďce odkázal Kacpera Gomolskeho definitivně ke stříbrné medaili. Zato český šampión bohužel nebyl spokojen se svými motory. Nejenže neudržel druhou příčku, ale nakonec mu bronz vyfoukl Mikkel Michelsen. Eduard Krčmář, divoká karta dnešního odpoledne, skončil dvanáctý. Zdeněk Holub z pozice náhradníka vyjel na ovál až v poslední sérii, když předtím Gino Manzaresovi již počtvrté praskl primární řetěz.

Stříbro je tam, kde byl Baa s dřeváky, ale šance na bronz žije
Mikkel Michelsen kráčel z nástupu do kopečka depa. Než zamířil do svého boxu, vyhledal na lavičce svoji maminku a předal jí kytičku, kterou prve dostal před hlavní tribunou. Jako čtvrtý muž průběžné klasifikace neměl velké předpoklady na medaile. Piotr Pawlicki na hrotu průběžné klasifikace nasbíral v Terenzanu a Ostrowě o devět bodů víc než on. Kacper Gomolski a Václav Milík sice jen o dva, ale ani v jednom případě se nedalo předpokládat, že půjde o snadný oříšek k rozlousknutí.

Mezitím Roman Hájek a Jan Mroviec svými mikrofony vytvořili skvělou promilíkovskou atmosféru. Objekt jejich zájmu záhy projel vraty depa na ovál. Reakci na let pásky k modravému říjnovému nebi měl fantastickou. Jenže v první zatáčce okolo něho prosvištěl Mikkel B. Jensen. A Piotra Pawlickeho si za sebou táhl jako na provázku.

Pardubičan byl proti nim bezmocný! Kacper Gomolski, s nímž se ještě před pár minutami dělil o průběžný druhý post, jej rozhodně nehodlal utěšovat. V rozjížďce s číslem čtyři rychle odsunul Fredrika Engmana za svá záda. A jakoby to Václav Milík už tak neměl dost zapeklité, Mikkel Michelsen se pustil do křížku s Nikolajem Jakobsenem, jenž mu ve druhé zatáčce sebral druhou pozici.

Ve třetím okruhu si to Mikkel Michelsen namířil rovnou pod svého krajana a vrátil se před něho. Sotva proburácel cílem na aktuálního muže číslo tři světového šampionátu mu scházel jediný bod. Inkasoval jej už v páté jízdě, v níž triumfoval stylem start – cíl. Václav Milík se totiž po vylétnutí pásky zapletl do křížku s Jonasem B. Andersenem.

Než v úvodním nájezdu zpacifikoval jeho nájezd, byl Mikkel Michelsen v nepřekonatelné vzdálenosti. V Pardubičanově boxu měli napilno. Již dávno bylo jasné, že se útok na světový titul konat nebude. Rozplývala se i vidina stříbra, jelikož Kacper Gomolski hladce zvítězil také v rozjížďce s číslem šest.

Šance na bronz však stále žila. Její plamínek rozfoukal triumf Václava Milíka v deváté jízdě. Ve druhém kole se za jeho zadní kolo probil Eduard Krčmář. „Tak bychom si je přáli vidět za čtrnáct dnů při evropském finále dvojic,“ komentoval situaci Roman Hájek trefně.

Dánská maminka mohla být spokojená
Jenže bronz větřil i Mikkel Michelsen. V rozjížďce s číslem dvanáct vystřihl perfektní start, avšak v úvodním oblouku se kolem něj přehnali Mikkel B. Jensen a Lasse Bjerre. Toho tvrdě vyhnal ve druhé zatáčce, aby se z jedné vody načisto ve třetím kole pustil i do svého druhého krajana.

Do závěrečného okruhu mířil už Mikkel Michelsen v čele. Ve chvíli, kdy Mikkel B. Jensen v poslední zatáčce sebral přední kolo útočícímu Lasse Bjerremu, jej už jen decimetry dělily nejen od dalšího vítězství, avšak také od průběžného vedení v závodě.

Stejně jako on se osmi body mohli chlubit Piotr Pawlicki a Kacper Gomolski, jehož vítěznou šňůru přestřihl právě duel se svým krajanem. Piotr Pawlicki v jedenácté jízdě nejlépe odstartoval, zmařil veškeré naděje Kacpera Gomolskeho na předjetí a Jaroslav Kocek jej s šachovnicovou vlajkou ve své ruce pozdravil jako nového šampióna celé modré planety.

Své majitele záhy našly i další medaile. Třináctka u čísla jízdy byla skutečně nešastná pro Václava Milíka. Se žlutým povlakem na své přilbě mohl jen smutně koukat, kterak na protilehlou rovinku míří Jacob Thorssell s Kacperem Gomolskim a Krystianem Pieszczekem za zády.

„Ani jeden motor nejede,“ posteskl si nad svou nulou. „Týhle konkurenci to nestačí, ta je někde jinde.“ Mikkelovi Michelsenovi hned vzápětí ujel Nicklas Porsing, avšak Václava Milíka na třetí příčce celkové klasifikace vystřídal.

Václav Milík se s juniorským mistrovstvím světa rozloučil druhým místem v sedmnácté jízdě. V její první zatáčce nezávisle na sobě upadli Nicklas Porsing a Fredrik Engman. S druhým jmenovaným svedl úžasnou bitvu při repete. Švéd jej podjel ve druhé zatáčce druhého kola. Václav Milík zkoušel odvetu až do krajní možné meze a možná i za ni. Nicméně obrovské nasazení přineslo jen dva body. Skutečnost, že připravil Nicklase Porsinga o vyhlídku na stupně vítězů byla při ztrátě medaile jen slabou útěchou.

Kacper Gomolski se jako čerstvý vicemistr světa prezentoval jako dnešní vítěze. V rozjížďce s číslem dvacet dojel do cíle před Eduardem Krčmářem. Na rozdíl od předloňského roku se Slaňákovi nepovedlo bojovat o vítězství v žádné z jízd, ale pochvaloval si získané zkušenosti. Z Čechů jsme viděli v akci již jen Zdeňka Holuba. Naskočil do závodu v rozjížďce s číslem osmnáct místo Gino Manzarese. Američanovi třikrát prasknul primární řetěz, aby tečku za jeho vystoupením učinil zadřený motor, protože mechanici zapomněli dolít olej.

Mikkel Michelsen se nakonec skláněl ještě před Krystianem Pieszczekem. V rozjezdu o dnešní druhou příčku však odvedl nového mistra světa Piotra Pawlickeho. Maminka sedící na tribunce v depu mohla být spokojená.

Hlasy z depa
„Stálo to za hovno,“ netajil se Václav Milík svými pesimistickými náladami. „Ani jeden motor nejede. Nestačí to týhle konkurenci, je to někde jinde. Je to umění na takový dráze, ale ne takový jako na technický dráze. Když je materiál, dá se něco vymyslet. Ale tady jsem zkoušel jezdit předním kolem za vnitřkem a nešlo to. Nevyšlo to, chtěl jsem udělat placku a nevyšlo to. Aspoň že ji mám v tý Evropě.“

„Dobrý, ale nemoh‘ jsem nastavit motorku,“ svěřoval se Eduard Krčmář. „S výsledkem nejsem spokojenej‘, ale naučil jsem se pár věcí. Příští rok by to mohlo bejt‘ lepší, chtěl bych jet celej‘ seriál.“

„Chtěl jsem se svýzt dřív než v osmnáctý jízdě,“ nechal se slyšet Zdeněk Holub. „To už byla jinačí dráha než včera a nevyšlo mi to úplně podle představ.“

1. Kacper Gomolski, PL 3 3 2 2 3 13
2. Mikkel Michelsen, DK 2 3 3 2 2 12+3
3. Piotr Pawlicki, PL 2 3 3 3 1 12+2
4. Nicklas Porsing, DK 3 3 1 3 1 11
5. Jacob Thorssell, S 2 2 1 3 2 10
6. Krystian Pieczczek, PL 2 0 3 1 3 9
7. Fredrik Engman, S 0 E 2 3 3 8
8. Václav Milík, CZ 1 2 3 0 2 8
9. Lasse Bjerre, DK 3 1 2 2 0 8
10. David Bellego, F 0 2 1 1 3 7
11. Mikkel B. Jensen, DK 3 1 U 2 1 7
12. Eduard Krčmář, CZ 1 1 2 0 2 6
13. Nikolaj Jakobsen, DK 1 2 1 1 1 6
14. Szymon Wozniak, PL 1 0 0 1 0 2
15. Jonas B. Andersen, DK 0 1 0 0 0 1
16. Gino Manzares, USA E E E 0 – 0
17. Zdeněk Holub, CZ 0 0
res Michal Škurla, CZ   DNR

vložená jízda 125 ccm:

Adam Fencl, Filip Šifalda, Milan Dobiáš; Dušan Hlaváček F

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

FotoStory Miroslava Horáčka – čtvrtlitrové rodeo Jawa Cupu

Pardubice – 3. října
Výjezd z druhé zatáčky, ošidné místo svítkovského oválu nabídlo včera lákavé sousto pro objektivy dychtivých fotografů. V rozjížďce s číslem jedna tady ve druhém okruhu přišel Marcin Turowski o vedení. Situaci ustál, ale propadl se až na čtvrtou příčku. Mnohem větší drama se odehrálo ve druhé jízdě. Jack Smith se po wheelie ocitl v nafukovacích mantinelech, od nichž se udržel v sedle za ceny ztráty vedoucí příčky. Tu zdědil Adrian Bulanowski, jenž však na osudovém místě oválu upadl v závěrečném kole. Skončil se zlomenou klíční kostí, zatímco pět bodů inkasoval Fabian Wachs. České fanoušky však bolel víc pád Adama Fencla z první příčky finálové rozjížďky, který se ovšem odehrál na opačné straně stadiónu

Foto: Miroslav Horáček