Václav Milík již navždy zůstane korunním princem Zlaté stuhy

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 3. října
V historii Zlaté stuhy, jejíž historie dnes završila čtyři desítky let, napočítáme šestatřicet závodníků, kteří se zapsali do seznamu vítězů. Počet těch, jež ses na nejvyšší stupeň mladší sestřičky nepostavili, je pochopitelně mnohem obsáhlejší. Po dnešku mezi nimi už definitivně zůstane jméno Václava Milíka. Pardubičan se potýkal s nastavením svého motocyklu. Proto šel na start své semifinálové skupiny také potřetí, by měl postup v kapse. Před startem finále měl optimální set up vyřešený. Prokormidloval však průjezd první zatáčkou a sám později litoval, že se netlačil na její spodní stranu. Po vnějšku totiž nestačil překonat Krystiana Pieszczeka. Jeho polský parák z mistrovského juniorského týmu Pardubic byl stejně rychlý, navíc neudělal chybu, takže po čtyřech kolech se radoval z vítězství. Radoval se i třetí Zdeněk Holub, který spolu se svým otcem absolvoval výměnu motoru. Finále bylo jedinou věcí, která se dnes Eduardu Krčmářovi nepovedla, takže se musel smiřovat s pátou pozicí. Doplňkový Jawa Cup dvěstěpadesátek se stal kořistí Rusů, český tandem skončil třetí.

Václav Milík a Eduard Krčmář bez potíží semifinalisty
Radek Hutla si na objíždění prodejních stánků, které má každoročně při pardubickém prodlouženém víkendu pod svým palcem, vzal skútr. Když ovšem dnes projel značkou zákazu vjezdu, vzbudil pozornost osádky policejního vozu. Nic netuše odbočil ze silnice, policisté za ním. Jenže zatímco přeloučský ledař upaloval za svými povinnostmi, stíhající policejní oktávka vrazila do taxíku.

Ta pravá mela ve Svítkově začala až po sedmnácté hodině, kdy jubilejní Zlatá stuha odstartovala svými kvalifikačními jízdami. Ta první svedla na start oba úřadující šampióny českých juniorských družstev.

Václav Milík v první jízdě vystřihnul perfektní start, ovšem vnějškem první zatáčky jej objel Žiga Kovačič. Příležitost pro repete se naskytla již záhy, jelikož Patrik Búri upadl ve druhé zatáčce. Po startu repete byl Pardubičan opět vpředu, tentokrát je však v úvodním oblouku předčil Krystian Pieszczek.

V páté jízdě vyhrál Polák ve stylu start – cíl, zatímco Václav Milík se stačil pouze zařadit za jeho záda. Až napotřetí se Václav Milík dočkal vítězství. A shodou okolností musel znovu k pásce dvakrát, jelikož v první zatáčce upadl Žiga Kovačič. Přesto však i s dvojicí třetích míst postoupil do semifinále. Tobias Thomsen, jeho nejvážnější rival v tomto ohledu totiž projel cílem až třetí, když se mezi něj a Václava Milíka vklínil náhradník Stanislav Mělničuk.

Ve druhé kvalifikační skupině splnil Eduard Krčmář roli žhavého favorita beze zbytku. Ve výjezdu z první zatáčky rozjížďky s číslem dvě objel Michele Castagnu, aby na konci třetího okruhu vedl již o dvacet metrů. Do čela rychle pronikl také ze startovní pozice u mantinelu v šesté jízdě. S deseti body u svého jména si mohl třetí start ušetřit.

Příležitost za pačesy popadl Nike Lunna. V rozjížďce s číslem šest vypálil dopředu a ani mírné wheelie na koleji ve druhé zatáčce jej nepřipravila o postup. Lasse Bjerre, jemuž nevyšel vstup do závodu a posléze najel do pásky, na něho útočil ze všech sil, ale vylámal si všechny své zuby. Místo něj tak mezi nejlepších dvanáct zamířil Michele Castagna.

Dva Češi dál, dva ven
Jediným Čechem, který ve dvou úvodních kvalifikačních skupinách uvázl v sítě, byl Patrik Mikel. Březolupský mladík však především sbíral v mezinárodním závodě zkušenosti. Ve třetí skupině však měl namále Roman Čejka, jehož případné vyřazení by bylo bombou mnohonásobně většího kalibru.

Přitom ve třetí jízdě dojel do cíle jako třetí. Po vnějšku první zatáčky do čela pronikl Zdeněk Holub. Jenže za zády měl Anderse Thomsena. Na konci druhého okruhu jej pražský junior ještě uhlídal, avšak v první zatáčce toho následujícího se Dán dostal dopředu.

V rozjížďce s číslem sedm se předchozí historie zčásti opakovala. Zdeněk Holub se ujal vedení, avšak Anders Thomsen mu jej sebral, když protáhl nájezd do druhé zatáčky a pronikl tudy dopředu. Do postupové hry se zapojil i Artur Czaja, který po výjezdu na ovál přeskočil na druhý motocykl. Při nápravě svého úvodního pátého místa za sebou nechal Romana Čejku.

Jedenáctá jízda přinesla Zdeňku Holubovi obrovské nervy. Sotva sjel z depa, zůstal stát s poruchou motoru a jeho otec mu musel přivézt rezervní. Na druhý stroj přeskočil rovněž Artur Czaja. Jannik Klein se po vylétnutí pásky vůbec nerozjel, takže mu zůstal primát jediného nebodujícího účastníka dnešního podniku.

V nájezdu do druhé zatáčky spadl Matic Ivačič a nezávisle na něm hned vzápětí rovněž náhradník Stanislav Mělničuk. Pořadatelé museli měnit jedno pole nafukovaček, takže se program malinko opozdil. Do čela vystřelil Roman Čejka. I když klesl na Zdeňka Holuba i Stanislava Mělničuka, Artura Czaju uhlídal za zády. A stejně to dopadlo i v ohledu třetího postupového místečka.

Ve čtvrté skupině to pražská dvojice neměla nikterak jednoduché. Nicméně v rozjížďce s číslem čtyři vypadl největší favorit Kacper Woryna ještě před startem. Nestačil totiž v časovém limitu vyměnit žlutý povlak na své přilbě za správný zelený. Po vylétnutí pásky úřadoval Erik Riss před náhradníkem Stanislavem Mělničukem a Nicolasem Vicentinem.

Ondřej Smetana prohrál svůj duel s Jesse Mustonenem o páté místo, zatímco Michal Škurla, čtvrtý v cíli, si stěžoval na těžký převod. V osmé jízdě však odstartoval nejlépe. Venkem první zatáčky se ale okolo něj přehnal Erik Riss, na konci protilehlé roviny i Kacper Woryna, jenž záhy převzal vedení.

Na rozdíl od Ondřeje Smetany, který se ve druhé zatáčce druhého kola dostal spodem před pátého Jesse Mustonena, živil Michal Škurla postupové naděje i v poslední jízdě. „Jel jsem ze šestky a to bylo hrozně daleko,“ vysvětloval své páté místo za Ondřejem Smetanou. Do cíle dorazil první Kacper Woryna před Nicolasem Vicentinem a Erikem Rissem. Tito tři také uzavřeli řady dvanácti semifinalistů.

Čekání na českého vítěze pokračuje
Zdeněk Holub stihnul společně se svým otcem vyměnit motor, s nímž kraloval první semifinálové skupině. V rozjížďce s číslem třináct pekelně rychle odstartoval. A svým soupeřům zmizel v dohledu již během úvodních metrů. Kacper Woryna a Krystian Pieszczek nestačili zírat, ale pro patnáctou jízdu kuli odvetu.

Její start zastihl v čele Kacpera Worynu před Zdeňkem Holubem, avšak v první zatáčce upadl Krystian Pieszczek. Dostal příležitost při repete, které zcela ovládl. Kacper Woryna skončil druhý před Zdeňkem Holubem, na něhož celou dobu dorážel Nike Lunna.

Osmibodový Krystian Pieszczek třetí jízdu vynechal, avšak Kacper Woryna a Zdeněk Holub, kteří tak či onak mohli počítat se stejným ziskem, nastoupili, by je již zbývající trojice nemohla ohrozit. Nejlepší start předvedl Nicolas Vicentin. V první zatáčce klesl na čtvrtou jízdu, kterou opustil díky pádu ve druhé zatáčce.

„Měl jsem už nervy úplně někde jinde,“ připouštěl Zdeněk Holub, který tady získal pouze Italův skalp. Před sebou měl v cíli Kacpera Worynu, s nímž šel dál do finále, zatímco triumfující Žiga Kovačič a druhý Nike Lunna se pardubickému publiku dnes představili naposledy.

Druhá semifinálová skupina zahrnovala hned trojici českých závodníků. Anders Thomsen, který se hned při svém debutu stylizoval do role žhavého favorita, odpadl ještě během úvodního okruhu rozjížďky s číslem čtrnáct. Zatím Václav Milík upaloval pro pět bodů, avšak cestu mu zkřížil Eduard Krčmář.

Slánský závodník se v prvním výjezdu zařadil za něj, ale nechtěl se rozhodně spokojit s druhým místem. Ve třetím okruhu se pod Václavem Milíkem posunul do vedení. Padubičanovi nepomohlo, když jej v nájezdu do posledního kola tlačil vnějškem. Na protilehlé rovince se objevil po pravé ruce Eduarda Krčmáře, aby se pěti bodů zmocnil až v poslední zatáčce.

Eduard Krčmář se triumfu dočkal v osmnácté jízdě, v jejíž první zatáčce překonal Anderse Thomsena. Dán v touze po pomstě stupňoval svůj tlak, který kulminoval ve třetím kole. Jenže Eduard Krčmář zatáhl, zvítězil a s devíti body byl ve finále.

V rozjížďce s číslem osmnáct se už neobjevil ani Roman Čejka. „Nemám už šanci, vyprd‘ jsem se na to,“ vysvětloval. Zato Václav Milík navzdory finálové jistotě zamířil na startovní rošt potřetí.

„Nedařilo se naštelovat motorky, proto jsem jel i třetí jízdu,“ svěřil se později. Na ovále se rozhodl pro druhý motocykl. Jenže mechanik Vladimír Kalina se stačil pouze rozeběhnout do kopečka k boxům a jeho závodník musel pod dvouminutovým tlakem k pásce. Na zdržování paradoxně doplatili Erik Riss a Anders Thomsen, které Pavel Váňa bez milosti diskvalifikoval. Publikum vyřazení dvou závodníků, kteří měli změřit své síly o poslední finálové místečko, ocenilo hlasitým pískotem.

Na startovním roštu už vedle Václava Milíka zůstal pouze Michele Castagna. Ten vycítil postupovou šanci. Sápal se po vedoucím Pardubičanovi tak vehementně, že jej málem ve druhé zatáčce sestřelil. Mezi nejlepší šestici však pronikl i s šesti body.

Ve finále se dostal dopředu Zdeněk Holub. V první zatáčce jej přeskočil Krystian Pieszczek. Václav Milík stačil po venku pouze pražského juniora. Poté se už musel dívat za záda rychlého Poláka, by ani jemu rychlost nescházela. Eduard Krčmář protnul metu jako pátý. Čekání na českou hymnu od triumfu Matěje Kůse před pěti lety pokračuje.

Čtvrtlitrové vítězství prošlo blízko českých boxů
Doprovodný závod jsme při Zlaté stuze zažili již v minulosti. Pokaždé však šlo o mítink o několika jízdách. Až letošní Jawa Cup dvěstěpadesátek nabídl regulérní závodní program pro šest dvojic se závěrečným finále pro lepší polovinu.

Zpočátku měl závod divoký průběh. Nejprve ve druhé zatáčce rozjížďky s číslem jedna upadl Rus Kiril Khvan. Ve druhém kole vymetl Marcin Turowski kolej. Motocykl se mu vzepjal na zadní. Polský závodník krizový moment ustál, avšak propadl se na chvost. Vedení převzal Gleb Chugunov, zatímco útočné choutky Igora Kopece – Sobczynskeho zmařila mechanická závada v poslední zatáčce.

Ošemetné místo na druhém výjezdu rovněž zamíchalo vývojem rozjížďky s číslem dvě. Ve třetím kole poslala kolej do nafukovací bariéry vedoucího Jacka Smitha. Syn britského šampióna Andyho se však od nich odrazil jako gumový míček. Klesl však na třetí příčku. Mnohem hůře dopadl v posledním kole Adrian Bulanowski, jenž na pád doplatil frakturou klíční kosti. Pět bodů nakonec inkasoval Fabian Wachs.

Pořadatelé se proto rozhodli upravovat ovál před jízdami čtvrtlitrů nikoliv až po nich. Po první jízdě byli na čele průběžné klasifikace Adam Fencl s Josefem Novákem, kteří v rozjížďce s číslem jedna projeli cílem hned za vítězným Kirilem Chugunovem.

Na špici nevydrželi dlouho. Ve třetí jízdě odstartoval Jack Smith mezi nimi. Všemožně dotíral na vedoucího Adama Fencla. Ve třetím kole jej v nájezdu do druhé zatáčky vytlačil ven a sebral mu vedení. Zato Rusové hned v následující rozjížďce inkasovali plných sedm bodů. A v páté jízdě je očekával duel s Čechy.

Gleb Chugunov triumfoval stylem start – cíl, ale Josef Novák uhlídal Kirila Khvana a Adam Fencl dodal dva body. V rozjížďce s číslem sedm se Chabařovičan dočkal triumfu, když se spodní stranou druhé zatáčky pomstil Jacku Smithovi za předchozí předjetí. Josef Novák se dostal do cíle hned za nimi. O finálové účasti českého tandemu nemohlo být sebemenších pochyb. Rusové opět zabrali v osmé jízdě naplno, avšak ve finále zůstaly body ze základní části zapomenuty.

Do finálové jízdy kvůli defektu neodstartoval Marcin Turowski. Vedl Adam Fencl, jehož stíhal Gleb Chugunov. Chabařovičan se ovšem v první zatáčce druhého okruhu přetočil, upadl a měl obrovské štěstí, že se mu Kiril Khvan dokázal vyhnout.

Byl samozřejmě vyloučen z opakovačky, do níž nejlépe odstartoval Gleb Chugunov. Kiril Khvan záhy předčil Josefa Nováka, jehož v cíli předčil také Igor Kopec-Sobzcynski. A tak Čechy místo nejvyššího očekával třetí stupínek.

Hlasy z depa
„Prostě jsem chtěl naštelovat motorky,“ svěřoval se Václav Milík. „Ale nedařilo se to, proto jsem jel v semifinále i třetí jízdu. Ve finále jsem to posral. Hnal jsem se jak blbec na venek. On (Krystian Pieszczek – pozn. redakce) jel rychlou stopu a já už moh‘ jet rychlou stopu za ním. Měl jsem to v první zatáčce zlomit pod něj. Stalo se, co se stát nemělo.“

„Zlepšil jsem si náladu po těch komplikacích, co jsem měnil motor,“ radoval se Zdeněk Holub. „Stihli jsme to vyměnit a pak jsem na ní odjel zbytek závodu. Semifinále jsem měl na třetí jízdu už nervy někde jinde. Pak jsem se na finále uklidnil a dopadlo to, jak dopadlo. Start a dopředu, hlavně dopředu.“

„Dobrý, ale ve finále jsem neodjel,“ bilancoval Eduard Krčmář. „Nedá se nic dělat… Snad příště, vyhrát by bylo dobrý.“

„První jízdu jsem měl těžkej‘ převod,“ říkal Michal Škurla, který nepřežil vražednou čtvrtou kvalifikační skupinu. „Druhá jízda byla dobrá, ale ve třetí jsem šel ze šestky a to je hrozně daleko.“

„V první jízdě jsem dostal cejchovačku,“ vyprávěl Ondřej Smetana o svém vyřazení ze stejné kvalifikační skupiny. „Snažil jsem se předjet Mustonena. Když jsem ho předjel, dal jsem to na venek. A pak jsem ubral v první zatáčce, tam jsem ubrat neměl. Poslední jízdu jsem šel z dvojky, byl jsem docela rychlej‘, jel první nebo druhej‘. Jak to ale měli roztočený, předjeli mě.“

1. kvalifikační skupina:    
1. Krystian Pieszczek, PL 5 5 – 10
2. Václav Milík, CZ 4 4 5 9
3. Žiga Kovačič, SLO 3 3 X 6
4. Tobias Thomsen, DK 1 2 3 5
5. Steven Mauer, D 2 1 2 4
6. Patrik Búri, SK X 0 1 1
res Stanislav Mělničuk, UA – – 4 4
 
2. kvalifikační skupina    
1. Eduard Krčmář, CZ 5 5 – 10
2. Nike Lunna, FIN 2 3 5 8
3. Michele Castagna, I 4 2 3 7
4. Roland Benkö, H 3 4 2 7
5. Kenneth Bjerre, DK 1 T 4 5
6. Patrik Mikel, CZ 0 0 1 1
res Stanislav Mělničuk, UA – – 1 1
 
3. kvalifikační skupina    
1. Anders Thomsen, DK 5 5 – 10
2. Zdeněk Holub, CZ 4 4 5 9
3. Roman Čejka, CZ 3 2 3 6
4. Artur Czaja, PL 1 3 2 5
5. Matic Ivačič, SLO 2 1 X 3
6. Jannik Klein, A 0 E E 0
res Stanislav Mělničuk, UA – – 4 4
 
4. kvalifikační skupina    
1. Kacper Woryna, PL M 5 5 10
2. Erik Riss, D 5 4 3 9
3. Nicolas Vicentin, I 3 2 4 7
4. Michal Škurla, CZ 2 3 1 5
5. Ondřej Smetana, CZ 0 1 2 3
6. Jesse Mustonen, FIN 1 0 0 1
res Stanislav Mělničuk, UA 4 – – 4
 
 
1. semifinálová skupina    
1. Zdeněk Holub, CZ 5 3 2 8
2. Krystian Pieszczek, PL 3 5 – 8
3. Kacper Woryna, PL 4 4 3 8
4. Žiga Kovačič, SLO 1 0 5 6
5. Nike Lunna, FIN 2 2 4 6
6. Nicolas Vicentin, I 0 1 1 2
 
2. semifinálová skupina    
1. Václav Milík, CZ 5 3 5 10
2. Eduard Krčmář, CZ 4 5 – 9
3. Michele Castagna, I 2 1 4 6
4. Erik Riss, D 3 2 M 5
5. Anders Thomsen, DK E 4 M 4
6. Roman Čejka, CZ 1 0 – 1
 
 
finále    
1. Krystian Pieszczek, PL    
2. Václav Milík, CZ    
3. Zdeněk Holub, CZ    
4. Kacper Woryna, PL    
5. Eduard Krčmář, CZ    
6. Michele Castagna, I    

Jawa Cup 250 ccm:

    TOT FIN
1. Rusko   31 9
Kiril Khvan X 4 3 4 11(2) 4(1)
Gleb Chugunov 5 5 5 5 20 5
 
2. Polsko   20 3
Marcin Turowski 2 2 3 2 9(2) E
Igor Kopec-Sobczynski 1 3 4 3 11(1) 3
 
3. Česká republika   27 2
Adam Fencl 4 4 2 5 15 X
Josef Novák 3 2 4 3 12 2
 
4. Velká Británie/Polsko   18  
Adrian Bulanowski F – – – 0  
Jack Smith 4 5 5 4 18  
 
5. Německo   14  
Celine Liebmann 1 1 1 0 3  
Fabian Wachs 5 3 2 1 11  
 
6. Velká Británie   10  
Lewis Whitemore 2 0 0 1 3(2)  
Jack Parkinson-Blackburn 3 1 1 2 7  

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Petr Makušev

Plný plyn bude zítřejší hlavní zbraní Václava Milíka

Bernardov – 3. října
Oholeným knírem a vousy úspěšně šálí čas, že své jednadvacáté narozeniny oslavil již v květnu. Nicméně faktem zůstává, že jej již mnoho juniorských závodů nečeká. Mezi dnešní Zlatou stuhou a závěrečnými boji o domácí mistrovský titul vyčnívá zítřejší závěrečný díl finálového seriálu mistrovství světa. Čerstvý evropský šampión Václav Milík se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se rozhodně bude snažit udržet si svoje druhé místo v průběžné klasifikaci.

„Mokrý,“ reaguje Václav Milík bezprostředně na otázku, jaké to bylo minulou sobotu v Rybniku. „Dráha hrozná hlubina. Řadu závodníků překvapila, ale my jsme na stejný dráze už jeli ligu. A Kacper Woryna udělal dvakrát traovej‘ rekord.“

Právě jeho klubový kolega z polského Rybniku, který odmítl nabídku doprovodit Václava Milíka i do českého šampionátu juniorských družstev, byl jedním z velkých kandidátů na evropský titul.“

„Podařilo se mi ho porazit,“ vrací se Václav Milík ke klíčové rozjížďce s číslem dvanáct. „Odstartoval jsem a držel si lajnu a přes ty díry to šlo. Věděl jsem, že kdyby mi odjel, bylo by těžký ho předjet.“

Sotva projel cílem, mohl jej ohrozit prakticky jen Andrzej Lebeděvs, který po úvodním defektu již neprohrál. „Jel hezky,“ vysekne mu poklonu pardubický závodník. „Ale odstartoval jsem na něj a on na mě nic nevymyslel.“

Čtrnáct let po Lukáši Drymlovi tak na stupínku pro nejlepšího juniora starého kontinentu stojí opět Čech. „Super jsem mistr,“ neskrývá Václav Milík svou radost, který vytuší, že by se další otázka mohla týkat vyhlídky na zítřejší double v Pardubicích.

„Uvidíme,“ odtuší. „Určitě se budu snažit udržet druhý místo. Sedm bodů je hodně a Piotr to už asi nepustí, takže se budu snažit držet druhý místo. Uvidíme. Žádnou tajnou zbraň nechystá. Nechal jsem si udělat motory, na Stuze to vyzkoušíme. A zejtra prostě plnej‘ plyn a dopředu!“

Foto: Zdeněk Holub st.

Čeští mistři juniorských družstev pojedou proti sobě již od začátku

Pardubice – 3. října
Až do včerejšího podvečera byli Václav Milík a Krystian Pieszczek jedinými plochodrážníky, kteří se mohli pochlubit letošním titulem mistra republiky. Dnes se v jubilejním čtyřicátém ročníku Zlaté stuhy postaví v úvodní kvalifikační skupině proti sobě. Naši junioři se dostali do každé ze čtyř skupin dle včera zveřejněného rozlosování.

Nasazení závodníků do čtvrtfinálových skupin dnešní 40. Zlaté stuhy:

1.skupina: Václav Milík, Patrik Búri, Žiga Kovačič, Tobias Thomsen, Krystian Pieszczek, Steven Mauer
2.skupina: Michele Castagna, Eduard Krčmář, Roland Benkö, Patrik Mikel, Lasse Bjerre, Nike Lunna
3.skupina: Jannik Klein, Matic Ivačič, Zdeněk Holub, Artur Czaja, Roman Čejka, Anders Thomsen
4.skupina: Erik Riss, Jesse Mustonen, Nicolas Vicentin, Michal Škurla, Kacper Woryna, Ondřej Smetana

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Zlatá přilba může letos skončit také ve vaší sbírce


Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy – zbrusu nová kniha s biografií legendárního Antonína Kaspera staršího a rozborem šedesátých let s doposud nepublikovanými fotografiemi a fakty bude k dostání přímo na stadiónu na stáncích Digi Foto Rudná a PPJ

Rudná u Prahy – 3. října
Již před válkou bývalo běžné, že si návštěvníci Zlaté přilby Českoskoslovenska mohli zakoupit pohlednice s blyštivé trofejí na titulní straně. Tradici, která bohužel zanikla v šedesátých letech, loni obnovili manželé Fišerovi i s možností zakoupit si pošotvní známky a odeslat báječný pozdrav svým přátelům. Stejnou možnost budou mít návštěvníci pardubického prodlouženého super víkendu také letos. Tradiční červenobílý stánek Digi Foto Rudná vedle pohledu nabídne široký sortiment plochodrážních suvenýrů a rovněž zbrusu novou knihu Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy.