Čtvrtek přináší závodní comeback Filipa Šitery

Mladá Boleslav – 30. září
Při svém comebacku po červnovém vážném zranění svěřil spíše rozumu než závodnickému srdci. Přesto plní svůj záměr, aby se do sedla plochodrážního motocyklu vrátil ještě v letošní sezóně. Včera se poměrně narychlo poprvé svezl v Liberci, aby ve svém tréninkovém programu pokračoval dnes na pražské Markétě. Právě tady se pozítří vrátí do závodního kolotoče. Filip Šitera, jehož Mšeno si vybírá volný los, měl původně posílit Prahu, avšak za ni nastoupí Matěj Kůs, takže bude hostovat za Slaný.

„Čekal jsem to daleko horší,“ svěřuje se Filip Šitera se svými dojmy po čtyřměsíční přestávce. „Ale dobrý. Pauza je znát, ale musím se teď rozjezdit na konec sezóny. Chci na tom sedět a připravit se na příští rok, abych závodil líp. A věděl, že se nebojím.“

Uplakaná sezóna je příčinou, že z letošních mistrů krátkých oválů známe pouze Václava Milíka a Krystiana Pieszczeka coby mistry juniorských družstev. Všechno ostatní máme stále před sebou. Filip Šitera si rozhodně na nedostatek závodních příležitostí stěžovat nemůže, protože po čtvrteční první lize jej očekává nedělní Zlatá přilba a pondělní první finále mistrovství republiky jednotlivců na Markétě.

„Chci do toho skočit a jet,“ neklade si žádné přehnané ambice. „Výsledky jako ze začátku sezóny nebudou. Ale jedu, abych nějaký body urval.“

Foto: Miroslav Horáček

Aleš Dryml by rád se zlatou přilbou zmizel v helikoptéře

Praha – 30. září

Když už si myslíte, že na tradičním podniku typu Zlaté přilby města Pardubic vás nic nového nepřekvapí, přijde zpráva z dnešní pražské tiskové konference, jaká tu ještě nebyla. Pardubická hvězda světového formátu Aleš Dryml, zároveň toho času závodník polského Ostrowa za žádnou cenu nechce chybět ve Svitkově. Jeho polský tým je mezitím na prahu postupu do první ligy, takže jej nemůže postrádat. A tak se našlo zajímavé řešení – dopravit závodníka vrtulníkem co nejblíže polského stadionu ihned po ukončení jeho účasti v Pardubicích. Jelikož se Aleš Dryml netají ambicemi přilbu vyhrát, může se stát, že slavná trofej bude mít o něco zajímavější historii.

Ostatní informace na tiskovce před šestašedesátým ročníkem slavného závodu byly přece jen méně překvapivě. K patečnímu závodu o Zlaté stuze junioru přibude závod dvojic na motocyklech Jawa 250 ccm. Jede se ve spolupráci s divišovskou Jawou, která si přeje propagovat a rozvíjet tuto velice zajímavou alternativu přechodu od stopětadvacítek plnokrevným půllitrům.

Pozvaní jsou závodníci z Ruska, Polska, Německa a Velké Britanie. Právě zástupce ostrovního království, Jack Smith, syn trojnásobného britského šampiona v řadě Andyho, přiletí až z Austrálie a údajně se velmi na tento závod těší. Nepodařilo se zato získat zástupce Skandinávských zemi a to kvůli termínové kolize se švédským kalendářem. Divišovšci ale počítají, že napřesrok to napraví v dalším pokračováni Youth Jawa Cupu.

Že v Jawě to myslí vážně, dokládá i soubor cen pro vítěze – první místo motor 250 ccm, druhé dvě sady předních vidlic a za třetí místo dva kusy předního dílu rámu. Krom věcných cen velkou motivaci pro mladé jezdce bezesporu bude předvést se před, věřme značnou návštěvou pátečního úvodu pardubického plochodrážního víkendu.

V sobotu bude pokračovat mistrovství světa do jednadvaceti let a tento finální závod určí i celkového vítěze. Domácí Václav Milík není bez šancí na celkové vítězství a medaile by mu neměla uniknout. Při účasti silných Poláků, Dánů a Švédů se máme na co těšit. Já osobně jsem zvědav na počínání Američana Gino Manzarese, kterého jsme viděli v roce 2013 v týmu USA při SWC na pražské Markétě. Svého zástupce má i Francie. Další domácí jezdci, kteří doplní čerstvého evropského mistra Václava Milika, Zdeněk Holub, Eduard Krčmař a Michal Škurla jsou všechny na vzestupu a nepotřebuji představovat.

Hlavní závod, jak je v posledních letech obvyklé, má do poslední chvil úplně neuzavřenou soupisku. Ředitel závodu a předseda pardubického klubu Evžen Erban si posteskl nad nepřítomností Grega Hancocka a Martina Vaculíka. Slovák měl enormní zájem přijet, ale povinnosti v play off v Polsku odkládají jeho plány na další ročník. Z hvězd největších, které nemají závody v Polsku, bude chybět potrestaný Darcy Ward, ale hlavně Emil Sajfutdinov, který jako důvod uvedl důležité finále v týdnu v Švédsku. Hlavní příčinou je ovšem postoj jeho manažera, který nastolil nepřijatelný požadavky. Zato pořád je naděje, že přijede Tai Woffinden, podaří-li se mu dostatečně vyléčit nedávno zraněné ruce a hlavně bude-li ochoten riskovat před závěrečným Grand Prix, kde pořad má možnost titul obhájit. Počkejme si do neděle.

Na tiskovce byla k vidění i samotná trofej, kterou přijel představit sám pan klenotník Pavel Lejhanec, který vyrobil už třiadvacátou variantu. Letošní má šest vltavínů, vzácných polodrahokamů, které se vyskytují jedině kolem Českých Budějovic. Přilba samotná je velice krásná a není divu, že je v hledáčku nejslavnějších plochodrážníků světa, a už nějakou ve své sbírce mají anebo po ní zatím jen touží.

Nezbývá, než se v neděli vypravit do Svítkova a podívat se na vlastní oči podaří-li se Aleši Drymlovi odletět se zlatou trofejí. Pokud ano, takový výsadkář určitě povzbudí tým z Ostrowa a přivede soupeře z Krakova k zoufalství, nehledě na osmnáctibodový náskok v prvního souboje.

Vše je před námi!

Foto: Kiril Ianatchkov

Tradiční vzpomínka na plochodrážníky proběhne na dostihovém závodišti

Pardubice – 30. září
Šestašedesátá Zlatá přilba města Pardubice se rychle blíží. Letos je tomu již pětaosmdesát let, když se v roce 1929 na dostihovém závodišti rozburácely motory motocyklů v boji o 1. Zlatou přilbu. Na závodišti, kde se koná další světový podnik a tím je Velká pardubická, se s většími či menšími přestávkami odjelo patnáct ročníků Zlaté přilby.

Travnatý ovál dlouhý 2 400 metrů s nepravidelnými zatáčkami byl hodně nebezpečný a záludný, zvláště pak v Popkovické zatáčce. Přímo v této zatáčce nebo blízko ní při boji o cennou trofej smrtelně havarovalo pět špičkových plochodrážních závodníků. V roce 1934 to byl holandský reprezentant A. B. Poldervaart, v roce 1947 český závodník Jaroslav Němeček, v roce 1961 Němec Erich Stigelmeier a Čech Libor Dušánek. Poslední obětí byl v roce 1963 český závodník Antonín Vilde. Další obětí tohoto plochodrážního závodu se stal jeden z nejlepších tehdy československých reprezentantů Luboš Tomíček, který měl fatální pád ve velkém finále o dvacátou Zlatou přilbu v roce 1968 už na nynějším svítkovském ovále. A tak se stalo pro plochodrážní fanoušky i pamětníky tradicí vždy několik hodin před začátkem slavného závodu o cennou trofej přijít se poklonit těmto závodníkům a zavzpomínat i na ty, kteří v Pardubicích také o Zlatou přilbu bojovali, ale už také bohužel nejsou mezi námi.

Poklonit se jejich památce přijede bývalý československý reprezentant a vítěz patnácté Zlaté přilby z roku 1963 Antonín Kasper. Dále přijede vítěz Zlaté přilby z roku 1973 a světový šampion na ledové ploché dráze Milan Špinka. Účast potvrdil i pětinásobný vítěz Zlaté přilby, stříbrný medailista na dlouhé ploché dráze, Jiří Štancl.

Pietní setkání se uskuteční v neděli 5. října v 9.30 hodin u pomníčků závodníků, kteří zde obětovali svůj život pro vítězství v závodě o prestižní trofej. Pomníčky se nacházejí v Popkovické zatáčce dostihového závodiště a vstup k nim bude návštěvníkům umožněn bránou u křižovatky na Svítkov.

Foto: Jiří Havlíček

Startovní listiny dostávají stále hmatatelnější rozměr

Pardubice – 29. září
Josef Novák vypadl ze startovní listiny čtyřicáté Zlaté stuhy kvůli Jawa Cupu, naopak přibyl Tobias Thomsen, ale místo Valentina Grobauera zatím zůstává volné místo. Dvěstěpadesátky již mají jasno ve složené všech šesti dvojic. A nová jména se objevují ve startovní listině závodu všech závodů. Takový je v kostce personální stav rychle se blížícího prodloužené pardubického super víkendu.

40. Zlatá stuha:

1 Jannik Klein (A), 2 Lasse Bjerre (DK), 3 Anders Thomsen (DK), 4 Tobias Thomsen (DK), 5 Jesse Mustonen (FIN), 6 prozatím neobsazeno, 7 Steven Mauer (D), 8 Erik Riss (D), 9 Roland Benkö (H), 10 Michele Castagna (I), 11 Nicolas Vicentin (I), 12 Artur Czaja (PL), 13 Krystian Pieszczek (PL), 14 Kacper Woryna (PL), 15 Matic Ivačič (SLO), 16 Žiga Kovačič (SLO), 17 Patrik Búri (SK), 18 Roman Čejka (CZ), 19 Zdeněk Holub (CZ), 20 Eduard Krčmář (CZ), 21 Patrik Mikel (CZ), 22 Václav Milík (CZ), 23 Ondřej Smetana (CZ), 24 Michal Škurla (CZ)

Jawa Cup 250 ccm:

Česká republika: 1 Adam Fencl, 2 Josef Novák
Rusko: 3 Kiril Khvan, 4 Gleb Chugunov
Polsko: 5 Marcin Turowski, 6 Igor Kopec-Sobczynski
Německo: 7 Celina Liebmann, 8 Fabian Wachs
Anglie: 9 Lewis Whitemore, 10 Jack Parkinson-Blackburn
Polsko/Anglie: 11 Adrian Bulanowski, 12 Jack Smith

66. Zlatá přilba města Pardubice:

Austrálie: Chris Holder*, Dakota North
Rakousko: Fritz Wallner*
Argentina: Nicolas Covatti*
Chorvatsko: Jurica Pavlic*
Dánsko: Hans N. Andersen, Lasse Bjerre*, Patrick Hougaard
Anglie: Chris Harris
Německo: Christian Heffenbrock*, Erik Riss*, Kevin Wölbert*
Maďarsko: Norbert Magosi*
Itálie: Michele Castagna*, Nicolas Vicentin*
Polsko: Stanislaw Burza*, Rune Holta*, Norbert Kosciuch, Adrian Miedzinski*, Grzegorz Walasek*, Karol Zabik*
Slovinsko: Aleksander Čonda*, Matic Voldrih*
Švédsko: Fredrik Lindgren*
Ukrajina: Andrej Karpov
USA: Gino Manzares*
Česká republika: Aleš Dryml*, Josef Franc*, Eduard Krčmář*, Václav Milík*, Tomáš Suchánek*, Filip Šitera*, Hynek Štichauer*

Poznámka: závodníci označeni * již svou účast potvrdili

Foto: Michal Kohout

Češi v akci 120

S výjimkou sobotních stopětadvacítek v Chabařovicích se na našich oválech minulý týden nezávodilo, což bylo mrzutější tím spíše, jaký teplý a sluneční víkend jsme prožili. Mnoho závodů nezaznamenali naši borci ani v cizině. Hrdinou týdne se samozřejmě nemůže stát nikdo jiný než Václav Milík, který si před svým evropským triumfem vedl skvěle v ELRC. Další díl pondělního kompilačního seriálu magazínu speedwayA-Z vás zavede rovněž do Anglie, Polska a Německa.
Skvělé zářijové comebacky
V úterý si Václav Milik poprvé po svém zranění desátého září zatrénoval na divišovském ovále. Nadto se vrátil do sedla stopětadvacítky, aby byl trpělivým učitelem čtveřici nových adeptů plochodrážního řemesla.

Ve čtvrtek jej čekal ostrý návrat v podobě Elite League Riders‘ Championship, tedy individuálního závodu nejlepších z britské nejvyšší ligy, v King’s Lynn. Na začátku se u Pardubičanova jména objevila nula, avšak do konce závodu stačil nasbírat osm bodů, což stačilo na osmé místo. Cílem finále projel jako první Troy Batchelor, který za sebou přivedl Macieje Janowskeho, Jasona Doyle a Mateje Žagara.

Comeback po zranění má za sebou rovněž Martin Vaculík. Ve středu bojoval jako lev v semifinále polské extraligy v Tarnowě, které v neděli spláchnul d隝. Při pěti výjezdech na ovál Slováka porazil jen Nicki Pedersen v první a Przemyslaw Pawlicki v deváté jízdě. Ani šestnáct bodů však nestačilo na hostující Leszno. Tarnow prohrál 42:48 a finálové brány mu zůstaly uzavřeny.

Tarnow, který dominoval základní části extraligy našich severních sousedů, se ocitl v boji o bronz. Jeho první kolo odstartovalo včera v Zielonej Goře. Martin Vaculík začal nešastně najetím do pásky v rozjížďce s číslem čtyři. Celkem dal dohromady sedm bodů, z toho šest za dvě vítězství. Domácí vyhráli 47:43, takže před odvetou jsou šance obou celků prakticky rovnocenné.

Z rádia na ovál
Ve čtvrtek se letos poprvé v Polsku objevil Matěj Kůs. Ve středu byl hostem Mateusza Fafary a Pawla Bosackieho v talk show Speedway Express na rádiu Gniezno, aby druhý den nastoupil v odvetě prvoligového semifinále proti Rzeszowu. Ten vyhrál i na výjezdu 61:28 a celkovým skóre 117:62 postoupil do finále proti Lodži. Matěj Kůs vyjel na ovál sedmkrát a dosáhl sedm bodů.

Pro britská média se vyjádřil, že se již nemůže dočkat podpisu smlouvy za Berwick pro rok 2015. V Premier League se v uplynulém utkání dostali čeští borci do akce pouze v jediném klání. Odveta KO Cupu se v pátek sice stala kořistí Plymouthu, který doma porazil Ipswich 47:43, avšak celkovým skóre 72:108 byl dalek postupu. Josef Franc inkasoval čtyři body se dvěma bonusy a Zdeněk Simota třináct s jedním bonusem. Jihočech také spolu s Rolandem Benkö stál u remízy v rozjížďce s číslem jedenáct, která Ďáblům definitivně pojistila vítězství.

V sobotu se Eduard Krčmář měl představit divákům ve své Rawiczi v rámci Pucharu burmistrza, který doprovázel polskou zlatou přilbu. Nicméně slánský junior se nakonec dostal do finále juniorského mistrovství Evropy místo Erika Risse, ale polský pouák byl stejně přeložen.

Race of the Night se v sobotu ve Wittstocku konala ve střihu připomínajícím současnou podobu Zlaté stuhy. Tomáš Suchánek po dvou čtvrtých místech, dovezl dva triumfy a z prvního místa ve své skupině postoupil do semifinále. V jeho poslední jízdě upadl, takže se finálová jízda konala bez něho. Na stupních vítězů stanuli Emil Sajfutdinov, Anders Thomsen a Sebastian Ulamek.

Včerejškem patřil v Polsku prvním kolům finálových zápasů ve všech ligách. V té nejnižší Krakov doma rozdrtil Ostrow 54:36. V jeho řadách byl jediný dvouciferně skórující Aleš Dryml s dvanácti body a jedním bonusem.

Ilustrační foto: Facebook Matěje Kůse a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Erik Riss sesadil z trůnu Jannicka de Jonga

AKTUALIZOVÁNO

Mühldorf – 28. září
Jonas Kylmäkorpi projel vítězně cílem finálové rozjížďky dnešního závěrečného finále mistrovství světa na dlouhé dráze v Mühldorrfu. Mnohem větší důvody k oslavám měl však druhý Erik Riss, by se musel dívat na výfuk světového exmistra. Dal totiž dohromady šestadvacet bodů, což stačilo, aby vyfoukl celkové zlato Jannicku de Jongovi. Josef Franc byl dnes patnáctý a celkově desátý.

„Pepemu se vůbec nedařilo,“ rozhodil Zdeněk Schneiderwind rukama. „A když se nedaří, tak ti i pech jde naproti. V jízdách nestartoval špatně. Na prvního nebo druhýho mu vždycky chyběl jen kousek. Jenže pak dostal takovou cejchu, že dojížděl na nulu nebo bod. A aby toho nebylo málo, v pátý jízdě z prvního místa zadřel motor. Je to velká škoda, ale i takový jsou někdy závody…“

1. Jonas Kylmäkorpi, FIN 23
2. Erik Riss, D 26
3. Martin Smolinski, D 20
4. Richard Hall, GB 17
5. Jannick de Jong, NL 16
6. Stephan Katt, D 14
7. Andy Appleton, GB 12
8. Glen Phillips, GB 11
9. Mathieu Tresarrieu, F 9
10. Stephane Tresarrieu, F 8
11. Dirk Fabriek, NL 7
12. Jörg Tebbe, D 6
13. Mathias Kröger, D 5
14. David Howe, GB 4
15. Josef Franc, CZ 2

Konečné pořadí seriálu:
1. Riss 77, 2. de Jong 72, 3. Kylmäkorpi 66, 4. Hall 65, 5. M. Tresarrieu 63, 6. Katt52, 7. S. Tresarrieu 44, 8. Fabriek 40, 9. Tebbe 35, 10. Franc 32.