Češi hráli prim

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Mšeno – 17. srpna
Není daleko od pravdy tvrzení, že závodníci od Jadranu byli v dnešním podniku adriatického poháru dvojic ve Mšeně prakticky jen do počtu. S výjimkou Matice Voldriha, který dokázal svou Lublaň dostat na nejnižší stupínek pódia před Mšeno. Triumf si odvezli Pardubičané, když jim jediný bod dokázal uzmout Zdeněk Holub. Pražský junior se ve čtrnácté jízdě ocitl na zemi, za což pykal jeho mšenský jmenovec Jan. Nicméně Ondřej Smetana ho dokázal skvěle nahradit, takže Praha skončila druhá.

Ústup Jihoslovanů od Bezdězu
Pravidla jadranského poháru dvojic mají necelých sedm stránek formátu A4. Mimo jiné obsahují celkem dvanáct prohřešků, za něž může být závodník potrestán. Nepoužití podložky pod motocykl v boxech je nejlevnější, protože přijde jen na sto euro. Na druhém pólu cenového spektra je neomluvená absence za dvanáct set euro. Za výjezd do jízdy bez vesty či příjezd na závod po startu rozjížďky s číslem jedna zaplatí závodník polovinu, navíc bude diskvalifikován.

Autor reglementů bohužel neřešil předčasný odjezd. Snad se příliš zasnil nad hloupým zákazem vyzkoušet si ovál při tréninku. A tak či onak, Renato Cvetko z Goričanu ukončil své dnešní vystoupení po prvním výjezdu na ovál v rozjížďce s číslem dvě. Lendavský Dalibor Bot si dopřál dva pokusy, aby korunu všemu nasadilo odstoupení Karla Majniče po třinácté jízdě.

Chorvatský Goričan tak úplně vynechal své poslední dva starty. V prvním případě museli čtyři kola kroužit osamocení Pražané, v tom druhém pouze Ladislav Vida! Jak hořce se muselo Mšeno zklamat, když po své rezignaci na letošní extraligu pokládalo jadranský pohár dvojic za pomyslný vrchol sezóny!

Po první třetině se na čele průběžné klasifikace objevili domácí. Jan Holub vyhrál rozjížďku s číslem dvě ve stylu start – cíl. Michal Klein se v první zatáčce nekompromisně posunul za jeho záda, když za sebe odsunul Renata Cvetka. Dva body uhájil, by si cestou do cíle utrhnul podrážku od boty, kterou si strčil pod hák. Lendava o čtyři jízdy později byla pro Mšeňáky ještě snazším rivalem.

Zbývající dva české kluby měly vstup do mítinku přece jen těžší. Pardubičany čekala hned v první jízdě Lublaň, která dnes jako jediný tým byla schopná vážnější konkurence. Tomáš Suchánek a Hynek Štichauer však nezaváhali a zatížili své konto pěti body.

Pražští junioři rozehráli mítink až v rozjížďce s číslem čtyři, v níž je čekaly Pardubice. Východočeští závodníci předvedli nejlepší start, avšak Zdeněk Holub je v první zatáčce rozdělil. Jednobodová ztráta Hynka Štichauera však byla jedinou, jíž dnes pardubičtí borci inkasovali.

Od té doby vodili své soky od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce. A protože měli na svých vestách jedničku a dvojku, mohli svůj triumf slavit již po osmnácti jízdách.

Mšenský pech
Úvodní pražská prohra s Pardubicemi hodně napověděla o vítězi celého závodu. Nicméně vzápětí Pražany očekávala družstva z kategorie slabších. V sedmé jízdě si Michal Škurla s Ondřejem Smetanou pohráli se Žigou Kovačičem a Maticem Ivačičem jako kočky s myšmi. Prakticky nulovou hrozbu představoval i osamocený Ladislav Vida v rozjížďce s číslem deset. Lendavský závodník měl ztrátu třiceti metrů ještě, než stačil dojet do druhé zatáčky.

Mšeno ve čtrnácté jízdě však pro Pražany představovalo soupeře z kategorie těžších. A to tím spíše, pakliže se domácí po dvou maximálních triumfech dočkali v rozjížďce s číslem devět porážky od Lublaně. Matic Voldrih totiž odvedl Jana Holuba a Maks Gregorič v úvodní výjezdu předčil Michala Kleina.

Body pro Mšeňáky nevisely nízko ani při konfrontaci s Pražany. Zdeněk Holub vystřelil dopředu současně s letem pásky a Michal Škurla se zařadil hned za něj. S podobným vývojem se nehodlal smířit Jan Holuba. Na protilehlé rovince se prohnal vnějškem na druhou příčku, aby spodní stranou úvodní zatáčky druhého okruhu pronikl do čela.

Zdeněk Holub se však ocitnul na zemi. „Dal mi trošku bodíka, tak jsem upad‘,“ svěřoval se se svou verzí. Jeho jmenovec kontakt odmítal, nicméně z repete byl diskvalifikován. Zdeňka Holuba nahradil Ondřej Smetana. Na něho zaútočil Michal Klein, avšak ve své zakleté zatáčce se ocitl na zemi. Poškodil přitom nafukovací bariéru, jejíž oprava čekala na pořadatele po pádu Žigy Kovačiče ob dvě rozjížďky později. To už museli do druhé zatáčky použít pole z prvního oblouku.

Napotřetí už na pražské juniory nečekal na startovním roštu vůbec nikdo. Jak již bylo řečeno, stejná situace nastala i v sedmnácté jízdě kvůli předčasnému vyklizení goričanských boxů. Zdeněk Holub už sledoval závod očima diváka. „A si zajezdí Ondra, potřebuje trénovat,“ vysvětloval.

Při posledním pražském vystoupení v rozjížďce s číslem devatenáct čekal tandem Michal Škurla – Ondřej Smetana odrazit nápor Lublaně. Maks Gregorič s Maticem Voldrihem měli v té chvíli jen o dva body méně. Avšak pražští borci si druhou příčku pódia nenechali sebrat. Ondřej Smetana sice nedokázal v první zatáčce objet Matice Voldriha, nicméně spolu s Michalem Škurlou uhlídali Makse Gregoriče.

Hlasy z depa
„Dobrý, plňásek, opět první místo,“ nemohl si Tomáš Suchánek v žádném ohledu stěžovat. „Všechno šlapalo, žádnej‘ defekt. Nově udělanej‘ motor vypadá dobře, všechno jak má bejt‘.“

„Trošku mi chybí magi, s tím prstem to není ono,“ ukazoval Hynek Štichauer svůj palec zraněný minulý měsíc při motokrosovém tréninku. „Od extraligy jsem nezávodil. Jestli dokážu jet čtyři kola jako jedno kolo a půl, jsem rychlej‘. Fungujou motorky, spojky, mechanik… Jedeme dál, ve středu jsou další závody.“

„Hapalajnen,“ povzdechl si Zdeněk Holub. „Jéňa mi dal trošku bodík, tak jsem upad‘. Ale mám jen odřenou prdel…“

„Přemejšlel jsem, že vůbec nepojedu,“ nezastíral Ondřej Smetana. „Necejtil jsem se a dráha byla dost těžká. Pak si Holoubek rozbil tlamu a musel jsem jet. První dvě rozjížďky jsem šel jednoduše a nehnal se nikam, jeli jsme jen ve dvou. Poslední jízdu jsem dal do toho všechno, musel jsem zabojovat. A druhý místo je dobrý místo.“

„Zezačátku byla dráha horší,“ vyprávěl Jan Holub. „Pak se to zlepšilo a od třech čtvrtin to bylo dobrý. Takový jako normálně. Bojovali jsme, škoda nějakejch‘ jízd. Mohlo to bejt‘ lepší, ale snažili jsme se, a je to co nejlepší.“

„Vnitřek byl rozbitej‘, chtěl jsem jezdit po venku, ale klapal jsem,“ svěřoval se Michal Klein. „Jel jsem, na co jsem měl. Škoda pádu, věděl jsem, že Smeták je po zranění, když ho objedu, těžko mě už bude předjíždět zpátky.“

1. ZP Pardubice   29
Tomáš Suchánek 3 3 3 3 3 3 18
Hynek Štichauer 2 1 2 2 2 2 11(5)
 
2. AK Markéta Praha   25
Zdeněk Holub 2 2 3 F/R – – 7(1)
Michal Škurla 0 3 2 /3 3 1 12(2)
Ondřej Smetana – – – -/2 2 2 6(2)
 
3. AMTK Lublaň   23
Maks Gregorič 0 3 1 2 2 0 8(2)
Matic Voldrih 1 2 3 3 3 3 15(1)
Jernej Pečnik   DNR
 
4. Grepl PDK Mšeno   16
Jan Holub 3 3 2 U 1 3 12
Michal Klein 2 2 0 X 0 0 4(2)
 
5. AMD Krško   16
Žiga Kovačič 3 1 1 3 X 2 10
Matic Ivačič 2 0 0 2 1 1 6(3)
 
6. ST Lendava   8
Ladislav Vida 1 1 1 1 1 3 8
Dalibor Bot R R – – – – 0
 
7. Unia Goričan   4
Renato Cvetko R – – – – – 0
Karlo Majnič 1 1 1 1 – – 4

Foto: Miroslav Horáček

Krzysztof Kasprzak prožil nezapomenutelný týden

Daugavpils – 17. srpna
Krzysztof Kasprzak prožil vskutku neskutečný týden. Ve čtvrtek se v Zielonej Góře stal poprvé v kariéře polským šampiónem, aby dnes triumfoval v SGP Lotyšska přeložené z Rigy. Ve finálové jízdě se během prvního okruhu přehnal okolo Grega Hancocka, by bojoval s bolestmi v noze po divoké kolizi s Chrisem Harrisem v rozjížďce s číslem tři. Američana nakonec předstihl i Nicki Pedersen, avšak Greg Hancock opouštěl Daugavpils na čele průběžné klasifikace s pětibodovým náskokem. O poznání méně spokojený byl Darcy Ward, jehož do závodu vůbec nepustil pozitivní výsledek testu na alkohol.

Krzysztof Kasprzak rozehrál letošní sezónu velkých cen pódiem v Aucklandu, avšak poraněné kolenní vazy jej v květnu přibrzdily. Dnes na tiskové konferenci se nemohl vynachválit práci svého ladiče. „Vyhrál jsem druhou Grand Prix roku,“ svěřoval se. „Jsem velmi šastný a musím poděkovat Peteru Johnsovi. Musím říct, že to je člověk, který změnil mou kariéru. Je v současnosti nejlepší na světě a dělá mi rychlé motory. Nikdo nepředjíždí Hancocka jako já dnes ve druhé zatáčce. Jak jsem se dotknul plynu, motorka byla velmi rychlá.“

Při otázce po svých ambicích na zbytek letošní sezóny, byl šastný vítěz o poznání zdrženlivější, by na třetího muže průběžného pořadí Nicki Pedersena ztrácí deset bodů. „Chci prostě mít dobrá umístění a vyhýbat se pádům,“ konstatoval. „A jestli se můžu dostat na celkové pódium? Uvidíme…“

Krzysztof Kasprzak mínil především incident ze třetí jízdy, kdy inkasoval tvrdý úder na Chrise Holdera v první zatáčce. Spolu s Chrisem Harrisem ve velké rychlosti vlétli do nafukovací bariéry. Zatímco Angličan odešel bez problémů, polský borec se až do konce závodu musel věnovat své bolavé pravé noze.

„Když do mě Chris Holder vrazil, nic jsem si nezlomil,“ řekl. „Byl to velký pád a jsem rád, že jsem fit. Moje pravá noha je problém a palec také. Myslím, že zítra to bude hodně bolet. Začal jsem závod s bolavým levým kolenem, pak z toho byly obě nohy a prst. Zkusím být v pohodě pro příští neděli v Polsku.“

Nicki Pedersen byl odhodlán zůstat mezi top trojkou průběžné klasifikace. „Bylo pro mě velmi důležité skončit mezi prvními třemi,“ svěřoval se. „Už jsem měl lepší sezóny, ale stále bojuji o titul a uvidíme, co se stane na konci sezóny. Daugavpils není dráha, co by se mi líbila, ale očividně mi sedla. Nedařily se mi ale starty, musel jsem bojovat a předjíždět.“

Greg Hancock dorazil do Lotyšska s tříbodovou ztrátou na Tai Woffindena, ale odjížděl s pěti body k dobru na úřadujícího šampióna. „Dával jsem tomu hodně,“ připouštěl jisté zklamání, že nevystoupil na nejvyšší stupínek pódia. „Myslím, že jsem jel více defenzivně, než bych měl. Dráha se docela měnila a já zkoušel být chytrý a jezdil odlišnou stopu. Avšak kdybych jel pro slávu, byl by to jiný příběh.“

1. Krzysztof Kasprzak, PL 17
2. Nicki Pedersen, DK 18
3. Greg Hancock, USA 16
4. Kenneth Bjerre, DK 11
5. Kjastas Puodžuks, LAT 10
6. Matej Žagar, SLO 9
7. Tai Woffinden, GB 8
8. Troy Batchelor, AUS 8
9. Niels-Kristian Iversen, DK 7
10. Fredrik Lindgren, S 6
11. Chris Holder, AUS 6
12. Andreas Jonsson, S 6
13. Martin Smolinski, D 6
14. Jaroslaw Hampel, PL 4
15. Chris Harris, GB 3
16. Andrzej Lebeděvs, LAT 3
17. Darcy Ward, AUS EX
18. Vlačeslav Giruckis, LAT DNR

Průběžný stav šampionátu:
1. Greg Hancock 103, 2. Tai Woffinden 98, 3. Nicki Pedersen 86, 4. Niels-Kristian Iversen 81, 5. Krzysztof Kasprzak 76, 6. Matej Žagar 75, 7. Darcy Ward 75, 8. Jaroslaw Hampel 63, 9. Fredrik Lindgren 63, 10. Chris Holder 61, 11. Martin Smolinski 59, 12. Troy Batchelor 57, 13. Andreas Jonsson 55, 14. Kenneth Bjerre 50, 15. Chris Harris 29, 16. Michael Jepsen Jensen 17, 17. Peter Kildemand 15, 18. Kjastas Puodžuks 10, 19. Peter Ljung 7, 20. Adrian Miedzinski 5, 21. Joonas Kylmäkorpi 5, 22. Kauko Nieminen 4, 23. Andrzej Lebeděvs 3, 24. Jason Bunyan 2, 25. Vaclav Milik 2, 26. Craig Cook 2.

Foto: oficiální tiskový servis IMG Worldwide

Poláci měli žně

FOTO

Ostrow – 17. srpna
Druhé finále juniorského mistrovství světa v Ostrowě nemohl skončit pro zástupce pořádající země lépe. Piotr Pawlicki již podruhé nepoznal hořkost porážky a druhým patnáctibodovým maximem upevnil své vedoucí postavení na čele tabulky. Na pódiu měl pod sebou své dva krajany, Kacpera Gomolskeho a Szymona Wozniaka. Václav Milík skončil šestý a před říjnovým vyvrcholením šampionátu v Pardubicích se dělí o průběžné druhé místo.

1. Piotr Pawlicki, PL 3 3 3 3 3 15
2. Kacper Gomolski, PL 3 2 2 3 3 13
3. Szymon Wozniak, PL 1 2 3 3 3 12
4. Nicklas Porsing, DK 2 3 3 2 F 10
5. Mikkel Michelsen, DK 3 3 1 2 1 10
6. Václav Milík, CZ 1 3 2 2 2 10
7. Lasse Bjerre, DK X 1 3 3 1 8
8. David Bellego, F 3 2 0 1 2 8
9. Kristian Pieszczek, PL 2 2 2 E 2 8
10. Lukasz Sowka, PL 0 1 1 2 3 7
11. Jacob Thorsell, S 2 1 1 1 2 7
12. Jonas B. Andersen, DK 2 0 0 1 1 4
13. Fredrik Engman, S 1 1 2 F 0 4
14. Nicolai Jakobsen, DK 1 0 1 1 F 3
15. Mikkel B. Jensen, DK E E E 0 1 1
16. Gino Manzares, USA 0 0 0 0 0 0
res Artur Czaja, PL   DNR
res Adrian Gala, PL   DNR

Průběžná klasifikace šampionátu:
1. Pawlicki 30, 2. Gomolski 23, 3. Milík 23, 4. Michelsen 21, 5. Wozniak 19, 6. Porsing 17, 7. Pieszczek 17, 8.Bjerre 16, 9. Thorsell, 10. Bech Jensen 11, 11. Bellego 10, 12. Engman 9, 13. Andersen, 14. Sowka 7, 15. Jakobsen 6, 16. Manzares 3, 17. Vicentin 3, 18. Czaja 0, 19. Gala 0, 20. Castagna 0, 21. Monzardo 0.

Foto: Petr Makušev