Dnešní den přinesl lepší zprávy o stavu Romana Mádyho, ale i o konci jeho kariéry

Praha – 1. srpna
Roman Mády, zraněný při středečním tréninku s pětistovkou ve Slaném, včera podstoupil další operaci. Stomatologové mu čtyři hodiny dávali dohromady polámané čelisti. Závodníkův otec Roman vyslal do světa zprávu o lepšícím se stavu svého syna a zároveň oznámil, že v plochodrážním sportu nebude pokračovat minimálně do své plnoletosti.

„V noci ho probouzeli z umělého spánku,“ říká Roman Mády starší. „Reagoval dobře, otevřel oči a rozhlíd‘ se. Vzbouzel se, začal sedět a sestra nám řekla, že je to dobře. Teď je v jemným spánku a zejtra by ho měli probouzet natrvalo. Operace se povedly i pohledově to vypadá dobře.“

Otec úřadujícího šampióna stopětadvacítek na klasické dráze si uvědomuje, že při vší nehorázné smůle se anděl strážný na jeho syna nevykašlal. „Bavil jsem se o tom se startmaršálem,“ povzdechne si. „Byl to čelní náraz do vaku. Motorka se odrazila a spadla na Romana. Řidítka, páčka nebo hák vlétly do nechráněné části přilby. Byla to blbá trefa přímo mezi oči. Jenže o kousek vedle a schytal by to rovnou do oka…“

Nešastná událost dovedla Romana Mádyho staršího k rozhodnutí, že plochodrážní motocykly půjdou z domu. „Už jsem je odvez‘ plzeňskýmu předsedovi,“ konstatuje. „I rámovinu na dlouhou z SCM panu Křikavovi do Slaného. I kdybych se já rozhod‘, že Roman bude pokračovat, ženu nepřesvědčím už nikdy. A na licenci potřebuje podpis obou rodičů. Třeba se k tomu vrátí, v osmnácti a se rozhodne sám, ale do tý doby má zákaz.“

Se závoděním se ovšem končí těžko. „Bude nám to scházet,“ netají se Roman Mády starší. „Hlavně jemu. Problém je, že si nic z toho pádu nepamatuje. Bude chtít jezdit dál. Ale má doma krosku, na ní může jezdit s klukama, s plochou dráhou jsme skončili.“

Foto: Wojta Zavřel (www.wojta-foto.cz)

Chris Holder neskrýval chu na zlato, Thomas H. Jonasson želel patnácté jízdy a Billy Hamill pěl chválu na ikonu

Bydhoš – 31. července
Chris Holder na tiskové konferenci po včerejším race-off v Bydhošti připustil, že by se mu moc líbilo, kdyby se se svými kámoši stal mistrem světa. V konečném součtu dvaceti jízd jeho tým předčil Švédy o jedenáct bodů. Celý večer patřil opravdu Australanům, kteří si brousí zuby na první zlatou medaili od roku 2002.

Touha po zlaté medaili
Pokud by se Chrisovi Holderovi vskutku podařilo vyhrát titul s Troyem Batchelorem, Darcy Wardem a Jasonem Doylem, bylo by to pro něho úžasnější o to více, jelikož se třemi z nich vyrůstal.

„Bylo by to úžasné,“ zasnil se Chris Holder. „Když jsem vyhrál titul mistra světa, byla to ta nejlepší věc vůbec. Byl to doopravdy úžasný pocit. Další taková věc by byla vyhrát družstva a být mistrem světa se svými kámoši.“

Nicméně taková věc se snadno řekne, však členové reprezentačních výběrů Polska, Velké Británie a Dánska budou dozajista všema deseti proti. „Jsme dychtivý a jsme na to připravení,“ neskrýval Chris Holder velkou motivaci. „Pokud se nám bude dařit a odvedeme dobrou práci, není žádný důvod, proč bychom to neměli být my. Měli bychom to udělat, máme už pár stříbrných medailí. Ale bude to těžké, jsme rádi, že jsme se dostali do finále. Teď uvidíme, co tam budeme moci udělat.“

Chris Holder přitom ještě v sobotu raději vynechal event 1 v King’s Lynn, protože nechtěl riskovat zranění po pětitýdenní přestávce vinou zranění zápěstí a krku. Jedenáct bodů mu ovšem včera dodalo patřičnou dávku důvěry.

„Nebylo to příliš špatné,“ bilancoval svůj vlastní výkon. „Nebylo to sice nejlepší, ale dokázal jsem nakonec získat pár bodů. Těším se na další kola a že se do toho dostanu zpátky. Jsem rád, že jsem tím dnes večer prošel bez příliš mnoha problémů. Když si zítra dám pár koleček, bude to ještě lepší.“

Diskvalifikace převrátila švédské ambice vzhůru nohama
Thomas H. Jonasson připouštěl, že vyloučení Kima Nilssona z rozjížďky s číslem patnáct vzalo Švédům vítr z plachet v jejich souboji s Australany. Rozhodčí Jim Lawrence rozhodl, že švédský závodník tvrdě přizdil českého žolíka Eduarda Krčmáře, když narazil do bariéry při nájezdu do posledního kola, přičemž se mu podařilo zůstat v sedle. Přitom předtím bylo Švédsko na šestadvaceti bodech stejně jako Austrálie.

„Po tom vyloučení se všechno trošku podělalo,“ konstatoval Thomas H. Jonasson. „Stejně jako když jsem byl v úterý vyloučen já ve Västerviku. Takové maličkosti nakonec dělají velké rozdíly.“

Švédové se tedy nakonec do sobotního finále nepodívají. „Je to těžké,“ připustil Thomas H. Jonasson. „Nejsem překvapený, že jsme bojovali tak tvrdě proti Austrálii a stejně nejsem překvapen, že Austrálie je ve finále. Byl to těžký večer.“

Privilegium být v týmu s ikonou
Americký kouč Billy Hamill neváhal označit Grega Hancocka za ikonu. Exmistr světa svým jednadvacetibodovým maximem vypálil rybník nejen Čechům usilujícím o třetí příčku, ale fakticky i všem jednotlivcům ze soupeřících družstev.

„Je to ikona,“ vysekl poklonu svému někdejšímu kolegovi z nezapomenutelného Teamu Exide. „Nejen americká ikona, ale ikona celého plochodrážního sportu. Cítím privilegium, že jsem ho viděl nejen závodit, ale také že jsem byl částí amerického týmu spolu s ním.“

Mezitím FIM potvrdila rozlosování pro sobotní finále. Domácí Poláci pojedou s bílými povlaky. Červená bude barva Australanů, modrou povezou Dánové a žlutou Britové.

Foto: tiskový servis IMG Worldwide

Slaný zkusí zlomit pech na domácí dráze

Autobiografie Miloslava Čmejly Od řidítek k mikrofonu v přímém prodeji na stadiónu

Slaný – 1. srpna
Vzhledem k dešům a termínovým přesunům vstupuje česká první liga do své druhé půle teprve zítra ve Slaném. Domácí jsou sice u dna tabulky, ale rozhodně se tam nekrčí, protože jako jediné mají za sebou pouhopouhé tři závody. Na své domácí dráze je čeká konfrontace se Mšenem a Březolupy/Míšní, kteří se s dvanácti body dělí o průběžné vedení. Přitom věří, že se jim konečně podaří zlomit pech a dosáhnout na nejvyšší stupínek pódia, k němuž jim v Březolupech a Míšni chyběl jediný bod.

Jaroslav Drbal se bude muset obejít bez Eduarda Krčmáře, jenž po race-off v Bydhošti zůstává v Polsku na nedělní domácí duel svého Rawicze s Opole. Koncepce jeho družstva zůstává stejná. Roman Čejka bude náhradníkem, zatímco v základní části se objevují Piotr Dziatkowiak, Radim Chod, Michal Dudek a Petr Babička.

V mšenské sestavě se vrací do hry Zdeněk Růžička, zatímco Filip Šitera pochopitelně setrvává na marodce. Zaskočí za něj Tomáš Suchánek a zbytek družstva vytvoří Michal Klein a Jan Holub v úloze náhradníka. Čtyři muže ve svých sestavách budou mít i zbývající týmy.

Tomáš Topinka postrádá Ondřeje Smetanu, přičemž díru po něm zalepí Patrikem Mikelem. Zdeňka Holuba nominoval na rezervistu, zatímco v základní čtyřce najdeme ještě Michala Škurlu a Filipa Hájka.

Koaliční tým Březolupy a Míšně usiloval o výměnu volného losu s Pardubicemi, jelikož na sklonku září se sešly v jednom víkendu prvoligové podniky ve Slaném a Mšeně, v nichž by měl jednou stát. Nakonec se rošáda nekonala a Jaroslav Gavenda nominoval Ronnyho Weise, svého syna Martina, Richarda Geyera, který se vrací po fraktuře klíční kosti, a náhradníka Martina Málka.

Startovní listina:

AK Slaný: 1 Piotr Dziatkowiak (PL – ACCR), 2 Radim Chod, 3 Michal Dudek, 4 Petr Babička, 17 Roman Čejka
Grepl PDK Mšeno: 5 neobsazeno, 6 Zdeněk Růžička, 7 Michal Klein, 8 Tomáš Suchánek (Pardubice), 18 Jan Holub
AK Markéta Praha: 9 Patrik Mikel (Březolupy/Míšeň), 10 Michal Škurla, 11 Filip Hájek, 12 neobsazeno, 19 Zdeněk Holub
AK Březolupy/SC Míšeň): 13 neobsazeno, 14 Ronny Weis (D), 15 Martin Gavenda, 16 Richard Geyer (D), 20 Martin Málek
ZP Pardubice B: volný los

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)