Sekáček se zlatou přilbou si brzy najde cestu do knihovniček plochodrážních příznivců

Česká Třebová – 16. července
Jan Lucák, elitní československý motocyklový závodník v období drasticky přerušeném druhou světovou válkou, byl proslulý svou zálibou ve vymýšlení přezdívek. Když se na pražské Čafce, tehdejší základně plochodrážního klubu KAMK Praha – město, objevil hubený mladík, podle ostře řezané brady se dočkal přejmenování Sekáček.

Coby bývalý soutěžák se rychle prosadil do absolutní plochodrážní elity. A postaral se, aby se jeho pravé jméno Antonín Kasper natrvalo zapsalo mezi velikány československého motocyklového sportu.

Pro štěstí vozil okolo krku červený šátek s velkými puntíky. Dodnes najdete pamětníky, kteří s rozzářenýma očima budou vyprávět, kterak na pardubickém dostihovém závodišti v září roku 1963 oblečený do bílého svetru zakončil ve velkém finále svojí stíhací jízdu až těsně před metou předjetím Martina Tatuma.

Obrýlený Angličan se užuž viděl se zlatou přilbou na hlavě. Avšak nádherná trofej se stala kořistí Antonína Kaspera. Kromě ní dobyl na oválech nejeden cenný úspěch. Stal se vicemistrem světa, jako první Čech se dokázal živit v náročné plochodrážní lize. Závodníka vychoval nejen ze svého syna Toníka, ale jeho rukama prošel nespočet dalších plohochodrážníků RH Praha, Slaného či Mšena.

By má v občanském průkazu datum narození 31. října 1932, jen málokdy si nechá ujít návštěvu významného plochodrážního závodu v naší zemi. Je báječným vypravěčem a jeho zážitky napříč bezmála šedesáti lety zachytil plochodrážní žurnalista Antonín Škach, držitel prestižní Prémie Miroslava Ivanova 2014.

Ten čtenářům přiblíží také okolnosti panující v československé ploché dráze v šedesátých letech, když toto odvětví motocyklového sportu opouštělo předsíň haly světové slávy.

Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy
Kniha Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy je připravována v ústeckoorlickém nakladatelství Oftis, které loni pomohlo na svět autobiografii Jiří Štancl – Fenomén ploché dráhy.

Do prodeje se dostane na přelomu srpna a září, přičemž jsou plánovány autogramiády s Antonínem Kasperem. Zároveň stojí na počátku ediční řady Osobnosti ploché dráhy.

Ukrajinci slibují evropským juniorským finalistům bezpečnost

Rovno – 16. července
Otázky ohledně současné politické situace na Ukrajině jsou pro sedmnáct plochodrážních juniorů o to zásadnější, jelikož na poslední srpnový den je do Rovna naplánováno finále evropského juniorského šampionátu. Květnové semifinále na stejné dráze bylo přitom zrušeno již v březnu, kdy ovšem politické nepokoje zmítaly Kyjevem. V červnu se již poblíž Rovna konal evropský šampionát v motokrosu, pravda zastoupený výhradně terénáři z postsovětských republik. Představitelé ukrajinské federace slibují plochodrážníkům bezpečnost.

„Rovno je geograficky vzdáleno tisíc kilometrů od Doněcku, kde je obtížná vojenská situace,“ informuje Sergej Ljatosinskij, prezident FMU. „Chceme všechny ubezpečit, že v oblasti Rovna je úplné bezpečí a mír. Proto bychom se rádi setkali se všemi finalisty, kterým poskytneme podporu při překročení hranice a zajistíme bezpečný pobyt na Ukrajině.“

Cestu na východ si v Pardubicích zajistili také Václav Milík, jemuž druhé místo v pardubickém semifinále zajistilo vestu se startovním číslem třináct, a Zdeněk Holub. Pražský junior je prozatím prvním náhradníkem. Poslední verze startovní listiny prozatím nepracuje s žádnými změnami.

Startovní listina:
1 Victor Palovaara (FIN), 2 Kenni Nissen (DK), 3 Mark Riss (D), 4 Hubert Legovik (PL), 5 Kasper Lykke Nielsen (DK), 6 Andrzej Lebeděvs (LAT), 7 Kacper Woryna (PL), 8 Nicolai Busk Jakobsen (DK), 9 Viktor Kulakov (RUS), 10 Pawel Przedpelski (PL), 11 David Bellego (F), 12 Adrian Cyfer (PL), 13 Václav Milík (CZ), 14 Jonas Brondum Andersen (DK), 15 Michele Castagna (I), 16 dodatečně (UA), 17 Zdeněk Holub, 18 Joel Andersson.

Foto: Miroslav Horáček