Jannick de Jong chce kromě Evropy vládnout i celému světu

Marmande – 14. července
Po triumfu v Herxheimu a evropském šampionátu v St. Macaire se Jannick de Jong radoval z vítězství také v dnešním druhém finálovém závodě světového šampionátu na dlouhé dráze v Marmande. Společnost na stupních vítězů mu dělali Erik Riss a Mathieu Tresarrieu. Josef Franc se zastavil těsně před branami semifinále, které mu zabouchla pomocná kritéria při rovnosti s Joonasem Kylmäkorpim, který po fatální tréninkové poruše musel vzít zavděk vypůjčenými motocykly od Henry van der Steena.

„V neděli večer opravdu hodně pršelo a voda poznamenala i stav dráhy v pondělí odpoledne,“ vypráví Zdeněk Schneiderwind, který doprovázel Josefa France. „Bylo hodně náročný spasovat se s dráhou a Pepemu se to nepovedlo úplně podle představ. Nakonec vyválčil osm bodů stejně jako Kylmäkorpi a do semifinále neproklouzl. Skončil jedenáctý a bude bojovat v dalších závodech, aby se mohl dostat blíže k medailovým pozicím.“

1. Jannick de Jong, NL 21
2. Stephan Katt, D 19
3. Erik Riss, D 19
4. Richard Hall, GB 20
5. Mathieu Tresarrieu, F 16
6. Dirk Fabriek, NL 15
7. David Howe, GB 12
8. Theo Pijper, NL (FFM) 11
9. Stephane Tresarrieu, F 8
10. Joonas Kylmäkorpi, FIN 8
11. Josef Franc, CZ 8
12. Cameron Woodward, AUS 6
13. Richard Speiser, D 5
14. Andy Appleton, GB 5
15. Jörg Tebbe, D 4
16. Gabriel Dubernard, F (res) 1
17. Philippe Ostyn, F (res) 0

Průběžný stav seriálu:
1. de Jong 43, 2. Riss 38, 3. M. Tresarrieu 34, 4. Kylmäkorpi 33, 5. Katt 28, 6. Hall 25, 7. Franc 22, 8. Tebbe 20, 9. Fabriek 19, 10. S. Tresarrieu 18, 11. Appleton 13., 12. Woodward 12, 13. Howe 12, 14. Speiser 12, 15. Pijper 11, 16. Diener 5, 17. Frenk 2, 18. Dubernard 1, 19. Ostyn 0, 20. Eibl 0.

Kopřivničtí závodníci se proháněli po svém stadiónu

Kopřivnice – 12. července
V rámci sobotního Motorkářského odpoledne na Letním stadiónu v Kopřivnici opět zabouřily motory plochodrážních motocyklů. Divákům se představili vesměs borci, kteří v minulosti měli co do činění s místním klubem. V šesti rozjížďkách udávali tempo především Jaromír Lach a exmistr republiky a světový finalista Zdeněk Tesař.

Výsledky jednotlivých jízd:

1 Jaromír Lach, Pavel Matula, Richard Frištenský, Miroslav Křenek F
2 Zdeněk Tesař, Jaromír Lach
3 Pavel Matula, Miroslav Křenek, Richard Frištenský
4 Zdeněk Tesař, Jaromír Lach
5 Zdeněk Tesař, Jaromír Lach
6 Richard Frištenský, Pavel Matula, Miroslav Křenek, Vladimír Kotrla

Češi v akci 109

Po zrušení sobotní mšenské juniorky se v uplynulém týdnu v Čechách nezávodilo a s výjimkou kolibříků při čtvrtečním Speedway Mini Cupu v Praze a sobotních svitavských veteránů tomu nebude jinak ani v následujících dnech. Odložen byl i další díl jadranského poháru dvojic, který byl do slovinské Lendavy plánován na předevčírem. Dnešní kompilační přehled magazínu speedwayA-Z se bude točit prakticky okolo čtyř českých a jednoho slovenského jména.
Vytížený Václav Milík
Václav Milík si ovšem na nedostatek akce stěžovat nemohl. První z jeho tří duelů v Elite League se konal hned v pondělí v Belle Vue. „Docela se mi tam líbí,“ svěřoval se magazínu speedwayA-Z. „Zajímavá dráha. Starty jsou tvrdý jako blázen, všichni tam gumujou. Odstartovat tam neumím, ale pak se mi jede dobře.“

V pondělí vstoupil do závodu nulou v rozjížďce s číslem pět, kdy spolu s Przemyslawem Pawlickim inkasovali 1:5 od Craiga Cooka a Mateje Žagara. Vzápětí přišly tři triumfy a nominace do patnácté jízdy. V ní se Przemyslaw Pawlicki vklínil mezi Craiga Cooka a Scotta Nichollse, avšak Václav Milík si díky nule svých devět bodů už nerozšířil. Mítink skončil vítězstvím hostů 54:38.

Středeční odvetu na domácí dráze už Poole proměnil ve vítězství 57:37. Václav Milík vyhrál čtvrtou jízdu, aby skončil poslední v šesté jízdě. Jeho parák Przemyslaw Pawlicki inkasoval bod, zatímco Matej Žagar a Craig Cook pět. Do osmé jízdy vyslali hosté Scotta Nichollse jako žolíka, avšak celá akce skončil remízou, protože Przemyslaw Pawlicki zvítězil a třetí Václav Milík udržel za sebou Rohana Tungate. Závěrečný triumf navýšil jeho individuální skóre na sedm bodů.

„Vysral se mi motor,“ vypráví pardubický závodník o středečním mítinku. „Jel jsem na náhradním od Petera Johnsona a nejelo to. Než jsem to dopasoval, byla poslední rozjížďka.“

V pátek zastihl Václava Milíka ve Swindonu. „Tam člověk jede do kopce a z kopce,“ popisuje dráhu. „Dlouhý roviny a po lajně si nikdo neškrtá. Nelíbí se mi vůbec, když tam jedu, nevím, co mám vymejšlet. Takže na hovno.“

Vystřídáme-li expresivní líčení pardubického závodníka řečí faktů, Swindon porazil Poole těsně 46:43. Václav Milík skončil třetí, třetí, poslední a druhý, takže zaznamenal dohromady čtyři body.

V sobotu ve Mšeně udržel postavení leadera průběžné klasifikace českého juniorského šampionátu, když byl mítink skrečován po tréninku. Včera posílil polský Rybnik v jeho domácím prvoligovém utkání proti Daugavpilsu, který skončil 53:37.

Václav Milík inkasoval jedenáct bodů s jedním bonusem. V rozjížďce s číslem jedna skončil druhý za Maksimem Bogdanovsem. Ten jej s Kjastasem Puodžuksem za zády připravil o body rovněž v rozjížďce s číslem patnáct.

Odpočinek pro Martina Vaculíka
Martin Vaculík v úterý prožil jeden ze smolných dnů, které se mu letos na hony vyhýbají. Duel mezi jeho Vargarnou Norrköping a Rospiggarnou Hallastavik skončil opravdu těsně 44:45. Z rozjížďky s číslem jedna si slovenský závodník odvezl jediný bod, když před ním do cíle dorazili Jason Doyle a Andreas Jonsson.

V sedmé jízdě upadl a s bolestmi nohy ze závodu odstoupil. Středeční vyšetření na Slovensku zaplapánbůh ukázalo, že koleno není zlomené. S letní pauzou polské extraligy i švédské Elitserien si Martin Vaculík naplánoval desetidenní pauzu, než tuto sobotu zasáhne do druhého dílu evropského šampionátu v Togliatti.

Český čtvrtek v Premier League
Úterní mítink Premier League Peterborough vs. Rye House spláchl d隝. Včera Workington podlehl doma Peterborough v odvetě semifinále League Cupu 42:48, přičemž do finále postoupili hosté. Aleš Dryml však kvůli problémům se zády v jejich sestavě chyběl.

Kvůli pátečnímu šampionátu dvojic Premier League v Somersetu a britské SGP v Cardiffu prožila ostrovní plochá dráha poměrně klidný víkend. Čeští závodníci se dostali do akce pouze ve čtvrtek.

Ipswich doma vyhrál na Plymouthem 58:38. Zdeněk Simota byl na ovále šestkrát a inkasoval sedm bodů. Josef Franc ze stejného počtu rozjížděk získal šest bodů s jedním bonusem. Čtyři body šly na vrub jeho nasazení v roli žolíka v osmé jízdě, kde skončil druhý za svým kolegou a krajanem, avšak až po pádu Ritchie Hawkinse, který jezdil mezi nimi.

Pátek prožil Josef Franc doma u Zdeňka Simoty prací na svých motocyklech, aby posléze odletěl do Francie k dalšímu dílu dlouhodrážního mistrovství světa.

Ve čtvrtek se Matěj Kůs vrátil s vestou Berwicku do svého bývalého působiště v Redcaru. „Návrat byl super,“ komentoval svůj comeback z předminulého týdne. „Měl jsem virus, vrátilo se mi astma.“ V dobrém světle se představil také tentokrát, připsal sedm bodů a Redcar prohrál 42:50.

Foto: Ladislav Malák a Miroslav Horáček