Mšenský závod skončil tréninkem

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Mšeno – 12. července
Deště předcházejících dnů napáchaly na mšenském ovále své neblahé dílo. Při dnešním třetím díle české juniorky se pouze odtrénovalo. Na zemi se octil nejprve Patrik Mikel. Zatímco březolupský borec vyšel z incidentu nezraněn, Ondřej Smetana vzápětí při dalším pádu utrpěl nejen silný otřes mozku, ale bohužel i frakturu klíční kosti. Jury závodu na čele s předsedou Leopoldem Klímou a rozhodčím Miroslavem Topinkou proto raději závod zrušila.

Od úterka až do včerejška trápily Mšeno dešové přeháňky. A vůči možnostem absolvovat závod se stavěli skepticky i v pořádajícím klubu. Trénink přerušil nejprve pád Patrika Mikela. „První kolo byla rychlost dost dobrá,“ popisoval okolnosti. „Pak jsem to dal na lajnu a nevyšlo to.“

O pár minut později se na zemi ocitnul rovněž Ondřej Smetana. Prasklá přilba dávala tušit silný otřes mozku. Navíc jej sanitka odvezla do nemocnice s podezřením na zlomeninu klíční kosti, která se skutečně bohužel posléze potvrdila.

V ten moment byl se závodem amen. „Připadalo mi to jako předloni, když jsem tady zrušil extraligu, akorát že tenkrát byla tma,“ svěřil se rozhodčí Miroslav Topinka.

Rozhodnutí jury bylo mezi jezdci v depu vesměs akceptováno se souhlasem. „Klasika, Mšeno, dva se rozbili hned v tréninku,“ konstatoval Zdeněk Holub.

„Jsem hotovej‘ psychicky, byly dvě držky,“ přisadil si Roman Čejka. „Dráha byla dost nebezpečná. Prošel jsem si jí, ale nadšenej‘ z ní nebyl. Dobře, že se to zrušilo.“

„Konečně jsem porazil Vencu,“ žertoval Eduard Krčmář, aby vzápětí smrtelně zvážněl. „Je dobře, že se to odpískalo. Horší dráhu jsem nezažil. Věděl jsem, že by to nedopadlo dobře, už když jsem jí procházel.“

„Udělal jsem patnáct bodů,“ připojil se k fórkům rovněž Václav Milík, avšak i on ihned přeladil na seriózní notu. „Bylo to rozbitý, ne že ne. Dalo by se na tom jet, ale bylo by to crazy. Jezdili jsme sami a Smeták si zlomil kličku. S tou dráhou by měli něco udělat. Tak čtyři, pět let zpátky nebyla špatná, tak by ji měli udělat.“

Foto: Ladislav Malák

Greg Hancock se stal vítězem Mitas British FIM Speedway Grand Prix

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Cardiff – 12. července
Usměvavý Američan porazil ve finále největšího plochodrážního podniku světa stávajícího mistra světa Taie Woffindena, Australana Darcy Warda a Poláka Krzysztofa Kasprzaka. Ve velice vyrovnaném závodě hned dva osmibodoví jezdci Krzysztof Kasprzak a Martin Smolinski postoupili do semifinále na základě dodatečných kriterii na úkor stejně bodujících Nicki Pedersena a Andrease Jonssona. Přitom do poslední série mohlo o dvě zbývající semifinálová místa závodit plných šest závodníku. Samotné finále se stalo oslavou ploché dráhy a přítomní dlouho a bouřlivě oslavovali vítěze, přestože porazil domácí hvězdu Taie Woffindena, který zase na druhou stranu skočil zpátky do vedení v průběžné klasifikaci.

Dvojnásobný světový šampión vydržel tlak domácího hrdiny Taie Woffindena a Australana Darcyho Warda a vítězstvím vyrovnal rekord Jasona Crumpa, který ve velšské metropoli triumfoval třikrát. Greg Hancock sice po letech 2004 a 2011 přidal třetí triumf. Před měsíční pauzou, kterou si SGP bere kvůli světovému poháru družstev, přišel o vedení v průběžné klasifikaci. Na Taie Woffindena v současné době ztrácí tři body.

„Je to obrovské,“ komentoval Greg Hancock svůj triumf, když se do finálové rozjížďky dostal v sedmi velkých cenách pošesté. „Chtěl jsem hrozně vyhrát. Když se dostanete do finále, všechno, co chcete, je vyhrát. Nesbírám moc bodů v jízdách, ale v Praze jsem byl s dvanácti body druhý a pak s jedenácti v Kodani třetí, což je drsné. Dnes večer jsem se do finále dostal s jedenácti body a myslel jsem si ‚člověče, chci víc bodů!‘. Vítězství mně dalo o tři body víc, takže se cítím mnohem lépe. Nemohu říct dost, jak neuvěřitelné je vyhrát v Cardiffu před těmito fanoušky.“

Greg Hancock rovněž komentoval vyrovnání rekordu Jasona Crumpa, který na stadiónu Millennium rovněž zvítězil třikrát. „Je to skvělé,“ konstatoval. „Nikdy jsem se nesoustředil na lámání rekordů, ale je zábava je dosáhnout a nějakou dobu udržet.“

Tai Woffinden se mistrovsky vyrovnal s masivním tlakem očekávání od domácího publika. Základní část ukončil na špici průběžné klasifikace se třinácti body, pak odvedl Američana v semifinále, aby ve finále za ním dojel druhý a odvezl si pořádnou osmnáctibodovou dávku.

„Věděl jsem od začátku, že tam bude hlučno, když britský závodník vstupuje do britské velké ceny,“ ocenil Tai Woffinden dav britských fanoušků. Loni opouštěl stadión v sanitce se zlomenou klíční kostí, letos skončil do čela průběžné klasifikace. „Dnes tady bylo skvělé publikum, udělali dobrou show pro lidi dívající se v televizi, kteří snad budou chtít lístek na příští rok.“

S patnácti body přeskočil Darcy Ward doposud třetího Nielse Kristiana Iversena. „Bylo to opravdu dobré,“ ohodnotil letošní britskou velkou cenu. „Byl jsem se tady mnohokrát podívat a nyní jsem rád, že jsem toho součástí. Z mého úhlu pohledu bylo dobré získat nějaké body, ale bylo tvrdé vidět Grega a Taie před sebou. Zkomplikovali mi život, když jsem je zkoušel dohnat.“

1. Greg Hancock, USA 14
2. Tai Woffinden, GB 18
3. Darcy Ward, AUS 15
4. Krzysztof Kasprzak, PL 10
5. NIels – Kristian Iversen, DK 12
6. Fredrik LIndgren, S 10
7. Michael Jepsen Jensen, DK 9
8. Martin Smolinski, D 8
9. Andreas Jonsson, S 8
10. Nicki Pedersen, DK 8
11. Chris Harris, GB 6
12. Matej Žagar, SLO 6
13. Jaroslaw Hampel, PL 5
14. Troy Batchelor, AUS 4
15. Kenneth Bjerre, DK 4
16. Craig Cook, GB 2
17. Ben Barker, GB DNR
18. Jason Garrity, GB DNR

Průběžné pořadí šampionátu:
1. Tai Woffinden 90, 2. Greg Hancock 87, 3. Darcy Ward 75, 4. Niels-Kristian Iversen 74, 5. Nicki Pedersen 68, 6. Matej Žagar 66, 7. Jaroslaw Hampel 59, 8. Krzysztof Kasprzak 59, 9. Fredrik Lindgren 57, 10. Chris Holder 55, 11. Martin Smolinski 53, 12. Andreas Jonsson 49, 13. Troy Batchelor 49, 14. Kenneth Bjerre 39, 15. Chris Harris 36, 16. Michael Jepsen Jensen 17, 17. Peter Kildemand 15, 18. Peter Ljung 7, 19. Adrian Miedzinski 5, 20. Joonas Kylmakorpi 5, 21. Kauko Nieminen 4, 22. Jason Bunyan 2, 23. Václav Milík 2, 24. Craig Cook 2.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Krzysztof Nowacki vrací na české ovály Marcela Kajzera

Leszno – 12. července
Blížící se uzávěrka přihlášek pro mistrovství republiky dvojic, které se uskuteční 16. srpna v Divišově, nutí manažery přemýšlet o svých sestavách. Krzysztof Nowacki, jenž v naší párové soutěži debutuje v roli stavitele týmu Martin Trans, má v tomto ohledu jasno. Po jeho boku nastoupí Marcel Kajzer.

Bývalý finalista evropského juniorského šampionátu a rawiczský soupeř pražských závodníků z dob jejich účinkování ve druhé polské lize není na českých oválech žádným nováčkem. Objevil se v juniorce, posílil Mšeno v juniorských družstvech a po boku Martina Málka vyhrál Memoriál Antonína Vildeho v roce 2008.

„S Marcelem mám dobré kontakty,“ vysvětluje Krzysztof Nowacki svou volbu. „Když ještě neměl licenci a já jezdil za Rawicz, hodně mi pomáhal. Když potom začal sám závodit, jeho první ostrý start na pásku měl se mnou.“

Nyní složení Krzysztof Nowacki – Marcel Kajzer nastoupí v půlce příštího měsíce v kvalifikaci o postup do hlavní části šampionátu, v němž se Krzysztof Nowacki objevil již před pěti lety v Liberci s Jaromírem Otrubou.

„Marcel má také málo závodů,“ říká Krzysztof Nowacki. „Nabídl jsem mu start a nakonec jsme se dohodli.“

Foto: Pavel Fišer