Loterie evropského poháru srazila české kolibříky na nižší příčky

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Plzeň – 28. června
Průnik množin požadavků lékařských komisí a dlouhodrážních pravidel vytvořil z rozpisu evropského poháru stopětadvacítek loterii, kde výkony na dráze mohou být zastíněni šastnější rukou při losování. Při třech rozjížďkách v základním rozpise totiž nestačí na postup do finále A ani dvě suverénně vyhrané jízdy. V Plzni dnes něco podobného postihlo i dva favority. Mike Jacopetti se do rozjížďky s číslem jedna kvůli přetrženému řetězu ani nerozjel a vítězná série Adama Fencla skončila pádem v jedenácté jízdě. Největší sportovní tragikomedii přinesla jedenáctibodová rovnost pěti startujících, z nichž do áčka mohli nastoupit jen tři. V případě Marcela Studzinskeho a Mike Meijera rozhodlo jejich vítězství, ovšem Roman Mády, Kryštof Rybář a Marcin Koscielski o jediné postupové místečko losovali. Oba čeští borci měli smůlu. Po finále B, kde Adam Fencl demonstroval, co by mohlo být nebýt jeho pádu, skončil Roman Mády desátý a Kryštof Rybář dvanáctý. Naproti tomu štěstí při losování dostalo Marcina Koscielskeho k bronzové medaili. Finále A se totiž muselo opakovat, když Kyle Bickley přišel o post vicemistra díky pádu v předposledním oblouku. Za ním jedoucí Mike Meijer a Marcel Studzinski se mu již nestačili vyhnout. Při repete zopakoval Jarno de Vries své velké sólo a vystřídal na trůně Patrika Mikela. A za ním projeli pod šachovnicovou vlajkou Marcel Studzinski a Marcin Koscielski.

Žádná bouda na paní Šifaldovou
Ve čtyřiadvacetičlenném jezdeckém poli měla nakonec česká plochá dráha hned čtyřnásobné zastoupení. Protože se nepodařilo zajistit finanční krytí pro zapůjčení motocyklu Shupa pro Josefa Nováka, coby náhradník byl nominován Filip Šifalda. Avšak Němec Ole Fethke nedorazil a mladý Chabařovičan se sunul na jeho místo, i když si vestu s pětadvacítkou ponechal.

„Chtěl jsem, aby to jel až příští rok, až mu bude třináct,“ komentoval vstup svého syna do evropské trofeje Ladislav Šifalda. „Ale za současnýho stavu plochý dráhy, měl bejt‘ první náhradník. Proč ne? Nakonec jede a manželka si myslí, že jsme na ní ušili boudu. Na velký dráze pojede potřetí, má pokyn odstartovat a moc nebláznit.“

Zato zbývající česká trojka mohla směle pomýšlet na mety nejvyšší. Pádný důkaz o tom podal Adam Fencl hned v rozjížďce s číslem jedna. Jeho velkému konkurentovi Mike Jacopettimu na startu prasknul řetěz. Ledař Charly Ebner, přítel jeho maminky, už tušil, že mají velký problém.

Adam Fencl však suverénně mířil k triumfu. Za sebou měl Romana Mádyho, který se přímo naostro sžíval s továrním čtyřventilem Shupa v dlouhodrážním rámu. Přesto hlídal Jarno de Vriese až na začátek třetího okruhu, kdy jej Holanďan podjel v první zatáčce.

Rozjížďka s číslem dvě zažila velké sólo Mike Meijera. Kryštof Rybář byl druhý, avšak na jeho čtyři body si brousil zuby Marcin Turowski. Současný dominátor českých malých oválů si však s ním věděl rady. Odvrátil všechny Polákovy nájezdy včetně toho nejhrozivějšího v předposledním oblouku. Odvážný Marcin Turowski nakonec v závěrečných metrech klesl za Stevena Labouyrie.

Kvůli pádu Williama Kruita v nájezdu do druhé zatáčky dostál Kyle Bickley své pověsti až při repete druhé jízdy. V její první zatáčce objel Maxe Troidla. Mezi pětibodové se v první sérii zařadil i Marcel Studzinski. Filip Šifalda plně respektoval pokyny svého otce, zpočátku dokonce ohrožoval druhého Marcina Koscielskeho, ale metu protínal jako pátý.

Za chybu se platí až moc krutě
Pokud máte na postup do finále A pouhopouhé tři jízdy, jakákoliv chybička vás může stát zlato nejen do slova, ale i do písmene. Když skončila druhá série, mítink měl jediného vládce. Adam Fencl se suverénně dostal do čela. A řešení příkladu, že dvakrát pět je deset, zvládl ve škole již dávno.

Kryštof Rybář jel zpočátku hned za ním, ale Marcin Koscielski se dral dopředu. Když se v první zatáčce druhého kola dostal před divišovského borce, toužil po skalpu vedoucího Adama Fencla. Nezbylo mu ovšem, než si nechat zajít chu. Kryštof Rybář posléze přestál veškeré útoky Christiana Wagemanse, aby však rovnou ze svého boxu pospíchal za techniky Shupy s prasklým kolenem výfuku. Zkušení odborníci mu jej zvládli vyměnit během přestávky.

Nejbližšími sousedy Adama Fencla v průběžné klasifikaci se stali Jarno de Vries a Kyle Bickley. Holanďan vodil všechny své soupeře v rozjížďce s číslem sedm již v nájezdu do první zatáčky. Angličana připravil o punc neporazitelnosti Mike Jacopetti v páté jízdě, v níž se pro pět bodů natáhl z třetího místa.

Mike Jacopetti, který svého času zrál i v českých stopětadvacítkářských závodech, s přehledem vyhrál i devátou jízdu. Jenže s deseti body u svého jména se musel smiřovat, že ve finále A bude chybět. Jeho startovní rošt se však musel obejít i bez dalšího velkého favorita.

Adam Fencl perfektně odstartoval do rozjížďky s číslem jedenáct. Igor Kopec-Sobczynski v první zatáčce objel druhého Kryštofa Rybáře a po protilehlé rovince se hnal po vedoucím Chabařovičanovi. Ten však ve výjezdu z druhé zatáčky upadl.

„Chytla mě díra,“ nechal se slyšet. Z repete, v němž Igor Kopec-Sobczynski připravil Kryštofa Rybáře o vedení, již v úvodních metrech, byl vyloučen. I když dvakrát suverénně vyhrál, a nebýt zaváhání, triumfoval by i potřetí, deset bodů na finále A nestačilo.

Loterie místo závodění
České medailové naděje se tím pádem opřely o Kryštofa Rybáře a Romana Mádyho. Divišovský borec v nešastné jedenácté jízdě ve výjezdu z druhé zatáčky podlehl spodem útočícímu Marvinu Wiegertovi. Jenže Němcovi, jenž měl ve startovním poli ještě mladší sestřičku, se v posledním okruhu zastavil motocykl.

Roman Mády se po zmiňovaném třetím místě z rozjížďky s číslem jedna průběžně lepšil. V šesté jízdě mu ujel pouze Igor Kopec-Sobczynski, v desáté dokonce dlouho vedl. Jenže v předposlední jízdě se nechal vynést příliš daleko. Za ním jedoucí Kyle Bickley jeho prohřešek vmžiku ztrestal jako bdělý městský policista. „Prostě mě to tam nakoplo,“ říkal plzeňský závodník v depu.

Oba Češi zakončili základní část s jedenácti body. Jenomže stejnou sumou se mohli pochlubit i Mike Meijer, Marcel Studzinski a Marcin Koscielski. Rozhodující jízda šesti nejlepších však nabízela jen tři volná místa. Rozjezd dlouhodrážní pravidla neakceptují. Marcelu Studzinskemu a Mike Meijerovi pomohly pětky za vítězné rozjížďky.

Zbývající tři si však nemohli nic závidět. Marcin Koscielski sice porazil Kryštofa Rybáře, před nímž byl zase v cíli Roman Mády. Čechy však rozpis dohromady nesvedl. A tak přišlo ke slovu to nejhorší a sice losování. Má-li ovšem přízeň Štěstěny rozhodnout boj o medaile, sport pláče, protože k fair play to má stejně blízko jako Arabové se Židy.

Při losování uspěl polský závodník. Šikovný učedník Filip Šifalda svým nejlepším startem kalil vody finále D, aby nakonec jeho cílem projel jako třetí. Zbytek české reprezentace se sešel v béčku. Adam Fencl dokonale opanoval situaci a stylem start – cíl před Mike Jacopettim ukázal, co by mohlo být, kdyby… Kryštof Rybář byl třetí, zatímco Roman Mády po úvodních obtížích ve výjezdu z druhé zatáčky pronikl na druhé místo.

Finále A bez jediného českého zástupce nabídlo oku domácího fanouška přece jen smutný pohled. Po vylétnutí pásky vystřelil dopředu Kyle Bickley. Jarno de Vries však letěl jako dělová střela. Na konci úvodního okruhu předčil Mike Meijera, aby v první zatáčce druhého dostal i vedoucího Angličana.

Zdálo se být rozhodnuto. Závodníci projeli do posledního kola, když na výjezdu upadl Kyle Bickley. Mike Meijer a Marcel Studzinski kvůli němu upadli také. Při repete bez anglického viníka a Holanďana, jehož kvůli bolestem v noze nosili po depu na zádech, sehrál Jarno de Vries ještě suverénnější roli. Marcel Studzinski si pojistil stříbro, zatímco Marcin Koscielski na konci prvního kola za sebe odsunul Igora Kopec-Sobczynskeho. Inu, Fortuna dokáže být někdy štědrá.

Hlasy z depa
„Chytla mě díra,“ nebylo Adamu Fenclovi vůbec do řeči. „Nevím… Je to smůla.“

„Pech,“ hodnotil závod Roman Mády. „Kdybych neudělal chyby v první a poslední jízdě a měl jeden bod navíc, byl bych v áčku. Ve finále se mi to na startu zahltilo. Tovární čtyřventil byl lepší než náš motor. Na startech byl dobrej‘, ale musel jsem si na to zvyknout, jel jsem na tom poprvý.“

„Ve finále mi to nejelo,“ vyprávěl Kryštof Rybář. „Prej‘ tam byly trysky na studenější počasí. Z výjezdu mi motor umíral. Je to škoda prohrát los, ale na druhou stranu je to spravedlivější. Ten Koscielski mě porazil. Škoda je toho jednoho bodu…“

    TOT D C B A

1. Jarno de Vries, NL 4 5 5 14       1.
2. Marcel Studzinski, PL 5 3 3 11       2.
3. Marcin Koscielski, PL 4 4 3 11       3.
4. Igor Kopec-Sobczynski, PL 3 5 5 13       4.
5. Mike Meijer, NL 5 2 4 11       F/R
6. Kyle Bickley, GB 5 4 5 14       X
7. Adam Fencl, CZ 5 5 X 10     1.  
8. Mike Jacopetti, D E 5 5 10     2.  
9. Marcin Turowski, PL 2 3 4 9     3.  
10. Roman Mády, CZ 3 4 4 11     4.  
11. Tim Wunderer, D 4 2 1 7     5.  
12. Kryštof Rybář, CZ 4 3 4 11     6.  
13. William Kruit, NL X 4 2 6   1.    
14. Kevin Lück, D 1 2 1 4   2.    
15. Jeffrey Sijbesma, NL 3 0 3 6   3.    
16. Finn Loheider, D 2 1 2 5   4.    
17. Christian Wagemans, NL 2 2 3 7   5.    
18. Celine Liebmann, D 1 1 2 4   6.    
19. Marvin Wiegert, D E 3 E 3 1.      
20. Steven Goret, F 0 1 2 3 2.      
21. Filip Šifalda, CZ 1 0 0 1 3.      
22. Max Troidl, D 2 0 1 3 4.      
23. Chayenne Wiegert, D 0 1 E 1 5.      
24. Steven Labouyrie, F 3 F – 3      

Poznámka: o účasti ve finále mezi Romanem Mádym, Kryštofem Rybářem a Marcinem Koscielskim rozhodl los

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Český juniorský národní tým obhájil bronz

Herxheim – 28. června
Poláci se bez větších obtíží stali opět vítězi evropského šampionátu juniorských družstev v Herxheimu. O druhé místo však svedli čeští borci bitvu s Dánskem, v níž Seveřané sestavu Milana Špinky nakonec předčili o pouhé dva body. Česká republika nepřipustila sebemenších pochyb, že by si loňský bronz měla nechat vzít.

1. Polsko   49
Bartosz Zmarzlik 3 3 3 3 3 15
Krystian Pieszczek 1 0 – – 3 4
Adrian Cyfer 3 3 3 3 – 12
Pawel Przedpelski 3 L 3 2 1 9
Piotr Pawlicki 3 3 3 9
 
2. Dánsko   28
Mikkel B. Andersen 2 2 2 0 0 6
Kasper Lykke Nielsen 1 2 1 2 2 8
Anders Thomsen L 2 F 3 2 7
Jonas B. Andersen – 2 0 – – 2
Nikolaj Busk Jakobsen 2 1 2 5
 
3. Česká republika   25
Eduard Krčmář 2 3 0 2 2 9
Zdeněk Holub 1 1 1 1 X 4
Ondřej Smetana 0 1 1 0 – 2
Roman Čejka 0 – – – – 0
Václav Milík 3 1 2 1 3 10
 
4. Německo   18
Mark Riss ex 0 – 1 ex 1
Erik Riss 1 1 2 0 1 5
Valentin Grobauer 2 1 0 1 1 5
Daniel Spiller – 0 – – – 0
Kai Huckenbeck 3 2 2 0 0 0 7

Karel Kadlec si převzal pohár v nemocnici

Plzeň – 28. června
Mítink evropské série veteránů ELVS v německém Mulmshornu se pro Karla Kadlece vyvíjel výtečně až do finálové jízdy, v níž ošklivě odskákal nezaviněnou hromadnou kolizi. Pohár za třetí místo si převzal až v nemocnici v Rotenburgu. Pochopitelně však pospíchal domů, nicméně včera ještě netušil, že bude nezbytné v jeho rodné Plzni podepsat reverz.

Sanitka plzeňského matadora včera po osmi hodinách jízdy dovezla do nemocnice v Plzni. „Nechtěli mě pustit, prej¡se moje zranění neslučují s domácí léčbou,“ říká Karel Kadlec, pro něhož však další nemocniční lůžko bylo poslední věcí na světě, po němž toužil.

Na druhou stranu se však obavám lékařů nelze divit. Konečný účet děsivé mulmshornské kolize totiž zahrnuje pět zlomených žeber, dva přední hrudní a dva krční obratle a sešroubovaný kotník.

„Musel jsem podepsat, že ručím za to, že by se mi něco stalo,“ vysvětluje Karel Kadlec, jak situaci vyřešil.