Trénink je za námi

Neftěkamsk – 14. února
Město Něftekamsk leží na mapě kousek nad Ufou. Opravdu kousek, protože dvě stě kilometrů není v Rusku žádná převratná vzdálenost. Je známé především hokejovým družstvem Toros, které hraje druhou ruskou ligu, a nyní je plné plakátů zvoucí na otevřený mezinárodní pohár na ledové dráze.

Závody jsou dvoudenní a dnes proběhl oficiální trénink. Startovní listina je nabitá a obsahuje jména jako Nikolaj Krasnikov, Dmitrij Bulankin, Sergej Karačincev či Andrej Šišegov. Nechybí ani další Rusové včetně juniorů, dva Finové, Rakušan Josef Kreuzberger, Lukáš Volejník a já.

Každý vyjetý bod bude úspěch a pro Mazňu i trénink na Evropu.

Foto: Robert Růžička

Mírná zima si vybrala svou daň i v Togliatti

Budínek – 14. února
Šesté místo obsadil český národní tým o víkendovém šampionátu družstev v ruském Togliatti, když za sebou nechal pouze Poláky. Zatímco čeští závodníci zůstávají v Rusku i nadále, Milan Špinka se vrátil domů. Magazínu speedwayA-Z se svěřil, že za umístěním vidí především menší vyježděnost našich závodníků oproti jejich soupeřům.

„Chyběl tam ten Anton,“ želí Milan Špinka rozhodnutí Antonína Klatovského rezignovat na letošní reprezentační starty. „Kluci ještě nejsou na tu střelbu zvyklí, jezdí jen tady u nás na rybnících. Lukáš vzal na rovině balíky a spadnul, Andrej jel o tréninku jak střelenej‘, ale pak se mu nedařilo. Musí se ještě hodně učit a trénovat, ale ne tady na rybníku, ale v Rusku na závodech.“

Za těchto okolností nejvíce práce pro český nároďák odvedl Jan Klatovský. „Honza jel perfektně,“ nemůže Milan Špinka než chválit jedničku družstva. „Čtyřiadvacet body hovoří za všechno. Je vidět, že má najeto víc než Lukáš s Andrejem. Je škoda, že nebyly závody, jinak by to bylo jiný.“

Trojice českých závodníků nebude v Rusku zahálet ani o víkendu. Zatímco Lukáše Volejníka a Andreje Diviše čeká pouák, Jan Klatovský se přesunul do Blagovečšensku. Město založené v půli devatenáctého století jako vojenská základna a pojmenované podle místního kostela Zvěstování vděčí za svůj rozkvět především zlaté horečce z počátku minulého století. Nyní tu půjde o zlato ve třetím a čtvrtém díle finálového seriálu mistrovství světa.

Přesun světové elity z Togliatti nebyl vůbec jednoduché. Blagoveščensk totiž leží na samotné hranici s Čínou, od níž ho dělí pohraniční Amur, přes jehož zamrzlé vody je možné přejít pěšky do čínského Chejche.

„Z Togliatti se vraceli do Moskvy,“ popisuje Milan Špinka. „A odtamtud letěli devět hodin, je to asi osm tisíc kilometrů a dost velkej‘ časovej‘ rozdíl.“

Oproti prvnímu klání v Krasnogorsku doznala startovní listina určitých změn. Max Niedermaier zaskočí za Franze Zorna, jenž má za sebou tříhodinovou operaci v Salzburgu. Antti Aakko, rovněž zraněný v Krasnogorsku, se druhý den v Togliatti objevil jen na stupních vítězů a bezprostředně poté se vrátil na doléčení do Finska. Jeho místo zaujme jeho krajan Tomi Tani. Divokou kartu získal Pavel Čajka, náhradnické posty Sergej Logačev a Roman Akimenko.

Foto: FIM Good-SHoot

Mikrofon Miloslava Čmejly nezahálí

Štětí – 12. února
Letošní zima se z pohledu ledařů příliš nevyvedla. Jejich motocykly zahálejí, což se ovšem nedá říct o mikrofonu spíkra Miloslava Čmejly. Ve své talk show během čtyř měsíců vystřídal postupně šest hostů – Antonína Panenku, Jiřího Štancla, Jaroslava Faltu, Jiřího Grygara, Josefa Váňu a ve středu i hereckou legendu Luďka Munzara.

Ten má k motorismu mnohem blíže, než by si řada lidí mohla myslet a s tatraplánem úspěšně jezdil veteránské závody. Štětskému publiku přiblížil, jak bývalý režim dělal potíže s vycestováním a jak musel odevzdávat výhry.

Dostalo se i na motocykly a vyšlo najevo, že dnes téměř jednaosmdesátiletý herec toho ví hodně i o ploché dráze, což notně potěšilo především Miloslava Čmejlu.

Do začátku nové plochodrážní sezóny zbývají bezmála dva měsíce a do Štětí se chystají ještě tři hosté – profesor Pafko, Jiří Suchý a jako třešnička na dortu Martina Sáblíková. Není vůbec vyloučeno, že se některý z hostů objeví i na některém z plochodrážních stadiónů, zatímco Miloslav Čmejla přemýšlí o napsání další knihy pod názvem Legendy u mikrofonu.

Foto: Pavel Loužecký