Pavel Ondrašík plánuje rozhodnutí o divoké kartě na základě jarních výsledků

Praha – 19. ledna
V letech 1998 – 2004 měl pořadatel každé velké ceny snadnější situaci, jelikož disponoval právem nominovat tři divoké karty. Od návratu ke klasičtějšímu formátu rozjížděk sice pracuje rovněž se třemi jmény, nicméně dvě z nich patří náhradníkům, jejichž osud je během velkého večera přece jen nejistý. V souvislosti s květnovou SGP bude řešení vskutku zapeklité, jelikož by startovní číslo šestnáct dozajista slušelo minimálně třem borcům. A ke všemu z termínového kalendáře vypadl jarní pouák Markéta Open. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel AK Markéta, se nad ožehavou otázkou zamyslel spolu s magazínem speedwayA-Z.

Do pražské velké ceny zbývají ještě čtyři měsíce, nicméně volba divoké karty nemá rozhodně jednoduché řešení. Je tady Aleš Dryml, mistr republiky, a loni stálá rezerva celého seriálu a kapitán a zároveň nejúspěšnější muž českého národního týmu při finále loňského světového poháru.

Potom Václav Milík, jemuž titul v Plzni sebral možná jen menší počet zkušeností v klíčovém rozjezdu proti svému staršímu klubovému kolegovi. Ani on se při světovém poháru neprezentoval špatně, navíc již SGP zažil v úloze náhradníka a nezanedbatelné jistě nejsou ani jeho vazby na klub prostřednictvím Centra sportu Ministerstva vnitra.

A do třetice Josef Franc. Ke své loňské sezóně by si určitě napsal sám lepší scénář, nicméně ani jeho výsledky nebyly přehlédnutelné. Divokou kartu měl už třikrát, navíc potlesk za jeho předloňský výkon při SGP České republiky nestačila ozvěna ještě rozptýlit.

„Myslím, že z těchto tří závodníků by se dalo jméno pro divokou kartu pro SGP 2014 vybrat,“ přemítá Pavel Ondrašík. „Je ovšem potřeba si uvědomit, že každá sezóna je jiná. Jednou máš dobrej‘ rok a další už ne. Proto v roce 2014 uspořádáme dle mého názoru dost závodů na to, aby se ukázali všichni adepti na toto místo. Je možné a já bych si to upřímně přál, aby se kromě těchto jmen dalo diskutovat i o někom jiném. Osobně si myslím, že jsme na začátek sezóny naplánovali hodně širokou škálu závodů, při kterých se bude moci skoro každý na Markétě představit. Od juniorů až po seniory a návrh na udělení divoké karty si tedy můžeme udělat až po všech odjetých závodech. Divoká karta bude potom udělena po návrhu AK Markéta a schválení ze strany FIM a promotéra BSI.“

Po dvou ročnících se ovšem z kalendáře vytratil Markéta Open. Skvělý závod jednotlivců, který na úvod domácí sezóny neměl sobě rovného, pomáhal určit minimálně sedmnáctku pro pražskou Grand Prix. Místo něj na konci dubna pořádáte jadranský pohár družstev…

„Již v loňském roce jsme se potýkali s uzavřením soupisky pro šestnáct závodníků,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Jak v ročníku 2012, tak 2013 jsme se u některých závodníků setkali s nezájmem v něm startovat. Tento závod sice názvem v kalendáři vypadl, ale pokoušíme se ho trochu předělat do formy Ceny Prahy, i když název je pořád v jednání a bude se měnit, ale bude pořádán při jadranské lize.“

A proč zájem o soutěž, jež neslyne zrovna oslnivou pověstí? „Tento seriál jsme vzali proto, že chceme, aby naši tři junioři měli možnost utkávat se i s jinými jezdci a na těch pomyslných plochodrážních schodech postoupili o stupínek výš. Bude to pro ně dobrá příležitost, budou si moci zazávodit v této soutěži a odjet pár kvalitních závodů. Navíc pražský závod v sobě bude chovat kouzlo, že se v něm těch potenciálních čtyři, šest jmen pro divokou kartu bude moci ukázat v konfrontaci s cizími jezdci.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)