Startovní čísla účastníků SGP 2014 kopírují letošní pořadí až po třináctku

Londýn – 22. října
Od dnešního poledne je bez jakýchkoliv otazníků známá podoba startovní listiny Speedway Grand Prix pro rok 2014, kterou společnost BSI oficiálně zveřejnila krátce po obědě. Mezi elitu modré planety vedly jako obvykle tři cesty. Prvních osm z letošního ročníku se kvalifikovalo automaticky, tři nejlepší z challenge v britském Poole a čtyři šastlivci obdrželi stálou divokou kartu. Shodou okolností prvních třináct startovních čísel kopíruje letošní pořadí. Novinkou je comeback Kennetha Bjerre a premiéra Martina Smolinskeho, jenž kvůli SGP opouští dlouhé dráhy.

Konečné pořadí osmičky, která pokračuje v SGP i v příštím roce, vykrystalizovalo v samotném závěru letošní kampaně, což se odráží i v nominaci Tomasze Golloba na post stálé divoké karty. Vedle neoddiskutovatelného ikonického statutu BSI především zdůrazňuje jeho zlomený obratel C7 během mítinku ve Stockholmu. A také fakt, že navzdory výpadku si udržel deváté místo se stejným bodovým ziskem jako jeho krajan Krzysztof Kasprzak.

Loňský titul mistra světa a letošní těžké zranění v kombinaci s dvanáctou příčkou o jediný bod za Fredrikem Lindgrenem byly důvody, proč promotér držel místečko i pro Chrise Holdera. Důvody, proč permanentní divokou kartu obdrželi i Fredrik Lindgren a Andreas Jonsson ovšem BSI oficiálně nekomentovala. Nicméně se zastávkami seriálu v Malille a Stockholmu by série bez švédského zastoupení byla evidentně nepředstavitelná. A je tu také argument v podobě umístění v konečné klasifikaci letošního roku.

Existenční starosti nemusel řešit Niels-Kristian Iversen. Skončil s bronzovou medailí, avšak pásek kalhot s přímým postupem si pojistil ještě kšandami challenge v Poole, které vyhrál. Zatímco loni Aleš Dryml marně protestoval, že se po ukončení kariéry Jasona Crumpa zohlednilo pořadí z velkých cen, letos se posunovalo v challenge. Kromě Krzysztofa Kasprzaka a Kennetha Bjerreho se dočkal i čtvrtý Martin Smolinski, zatímco pardubický kapitán letos ve stejném postavení musel vzít zavděk pouze pozicí první stálého náhradníka.

Ti jsou pro příští rok oficiálně jmenováni pouze tři, přičemž kritériem je jejich výsledek v Poole. Pokud bude třeba dalších borců pro případ zranění či nemocí stálých účastníků, BSI nominuje další závodníky. Za vstupné mezi stálé náhradníky se v challenge platilo sedmi body, přičemž Václav Milík jich měl nakonec pět. Při současné výkonnosti jistě neunikne pozornosti pražských organizátorů při nominaci na trojici míst, která budou mít pro květnový závod ve své kompetenci.

Startovní listina Speedway Grand Prix 2014 a způsob kvalifikace:

1 Tai Woffinden, GB mistr světa 2013
2 Jaroslaw Hampel, PL vicemistr světa 2013
3 Niels Kristian Iversen, DK třetí v seriálu SGP2013/vítěz challenge
4 Greg Hancock, USA čtvrtý v seriálu SGP2013
5 Nicki Pedersen, DK pátý v seriálu SGP2013
6 Emil Sajfutdinov, RUS šestý v seriálu SGP2013
7 Matej Žagar, SLO sedmý v seriálu SGP2013
8 Darcy Ward, AUS osmý v seriálu SGP2013
9 Tomasz Gollob, PL stálá divoká karta
10 Krzysztof Kasprzak, PL druhý v challenge
11 Fredrik Lindgren, S stálá divoká karta
12 Chris Holder, AUS stálá divoká karta
13 Andreas Jonsson, S stálá divoká karta
14 Kenneth Bjerre, DK třetí v challenge
15 Martin Smolinski, D čtvrtý v challenge
16 divoká karta pořadatele závodu  
17 traová rezerva pořadatele závodu  
18 traová rezerva pořadatele závodu  
 
kvalifikovaní náhradníci:  
19 Chris Harris, GB pátý v challenge
20 Troy Batchelor, AUS šestý v challenge
21 Michael Jepsen Jensen, DK sedmý v challenge

Poznámka: bude-li v roce 2014 potřeba více náhradníků, nominuje je komise SGP

Foto: Wojta Zavřel

Další plochodrážní autobiografie přichází na trh

Štětí – 22. října
Po úspěšném bestselleru Jiří Štancl – Fenomén ploché dráhy přichází na trh další kniha s plochodrážní tematikou. Miloslav Čmejla sám sepsal, zpracoval a zajistil vydání své autobiografie s výstižným názvem Od řidítek k mikrofonu. Poprvé bude v prodeji již tuto sobotu, kdy se pořádá dvakrát odložené poslední kolo naší juniorky. Cenu její tvůrce stanovil na Kč 119,-.

Michaela Krupičková odjížděla z Polska poslední, ale nadšená

Jablonec nad Nisou – 22. října
V Lublinu se objevila již na tréninku a nebýt administrativní překážky mohla mít za sebou už debut v polské lize. Předminulou však nechyběla v lublinském závodě, v němž polský tým změřil své síly s výběrem mistrů světa. Michaela Krupičková ovládla vložené rozjížďky dívek a magazínu speedwayA-Z se svěřila, že se domů vracela nadšená.

„Odjížděli jsme ze stadiónu jako poslední,“ říká severočeská závodnice. „Samé tiskovky. Super atmosféra. Všechno v pohodě, každej‘ přijde, pozdraví, pokecá si. Super. Brala jsem to jako normální závody, když jedeš tady.“

Publiku v Lublinu se Michaela Krupičková představila celkem dvakrát. V obou případech za sebou jasně nechala své soupeřky, Dánku Nannu Jörgensen, která před čtyřmi lety jako první žena podepsala polský kontrakt, ale ani jednou s vestou Ostrowa nenastoupila, a Švédku Chatrine Friman Brantvik. Klaudia Szmaj, první Polka, jež dokázala složit zkoušky na plochodrážní licenci, kvůli zranění z tréninku v Zielonej Goře nenastoupila.

„Dala jsem jim o půlky roviny, to muselo bejt‘,“ usmívá se, přičemž lituje, že se publiku nepředstavila víckrát. „Chtěla bych do hlavního závodu. Bylo to pěkný, plnej‘ stadión, co řve. Ale dvě jízdy jsou lepší než nic. Nejdřív jsme měli jet jen jednou. Nebyl čas, ale pak nás nakonec dali i na druhou jízdu.“

Už v letošním roce usiloval Lublin o její služby na ligové bázi. „Chtěli mě, ale nakonec jsem nebyla napsaná na soupisku, nahlásili to po termínu. Teď nějaký nabídky byly, přišli Poláci a nějaký Ukrajinci. Ale všechno se ještě uvidí.“

Foto: Jaroslav Krupička