České ligy mají více možností

Praha – 31. října
V pondělí 11. listopadu se rozhodne o podobě nejen extraligy, která svádí diplomatický duel o svou podobu, ale také o její nižší sestřička. První liga je totiž s vyšší soutěží provázána do systému dvoustupňové soutěže, které se účastní pět klubů. Již nyní je jisté, že se do české první ligy 2014 nevrátí slovenská Žarnovica, naproti tomu se hovoří o vstupu německé Míšně.

„Rozhodne se jedenáctého,“ má jasno Petr Moravec. „Zatím se oba tábory snaží přesvědčit tu druhou protistranu.“ Šéf české ploché dráhy má na mysli Prahu a Pardubice, kteří chtějí pokračovat v extralize v duchu dvojutkání, a Slaný se Mšenem, jimž by se zamlouvala zpátečka k systému čtyřutkání čtyřčlenných družstev.

Zatímco Slaný indikuje určitou ochotu jednat o podmínkách své podpory sedmičlenných týmů, Mšeno se zdá mnohem více ortodoxní. „Myslím, že Mšeno má dostatečnou základnu na sedmičky,“ přemítá Petr Moravec, který rovněž naznačuje ochotu k vstřícným krokům pro zachování současného stylu české vyšší ligy. „Jsme ochotni jízd i na systém součtu average podle britského modelu.“

Nicméně co kdyby se naplnil krizový scénář a počet extraligových klubů by se o jeden snížil? „Šly by i tři družstva v extralize, i když by se zvýšil počet kol v základní části a každý by jel s každým dvakrát, a zbytek v první lize,“ říká Petr Moravec. „Extraliga je totiž propojená s první ligou, načítá se to do jednoho pořadí, kde je vlastně pět účastníků.“

Pro příští ročník vypadne Žarnovica, kde však mají zájem o přebor jednotlivců. Na scénu však vstupuje německá Míšeň. V koaličním duchu by mohla závodit spolu s Březolupy nebo dokonce s Libercem, který spekuluje nad svým ligovým comebackem a jedná s polskými závodníky o českých licencích.

„Rozhodne se jedenáctého listopadu,“ usmívá se Petr Moravec. „A do šestnáctého prosince by měl být známý způsob, jak uděláme termínový kalendář.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

V systému českých šampionátů 2014 dochází k největší změně u juniorských družstev

Praha – 30. října
Podoba české ligy s definitivní plaností vykrystalizuje na jednání VV SPD přespříští pondělí. Ostatní domácí šampionáty budou v příštím roce pokračovat ve stejném duchu jako doposud. Jedinou výjimkou jsou juniorská družstva. Petr Moravec, předseda VV SPD, magazínu speedwayA-Z popsal, že by se z nich mohla stát mnohem atraktivnější podívaná.

Místo celoročního seriálu se totiž uskuteční jeden jediný závod. „Musí být pět účastníků,“ upozorňuje Petr Moravec na největší kámen úrazu seriálové podoby šampionátu. „Letos jsme v Pardubicích udělali dvě družstva, ale to vyřešilo jeden ročník.“

S prvním závodem v květnu 1999 se juniorská družstva stala už klasickou součástí českého kalendáře. „Nechceme je rušit,“ objasňuje Petr Moravec snahu řídícího orgánu české ploché dráhy zachovat kontinuitu.“Proto je příští rok uděláme systémem dvojic. Podle toho, kolik se přihlásí zájemců, bude jich sedm nebo až deset.“

Výhodou jediného podniku je možnost pořádání na neutrální dráze, kam by se jinak soutěž nemusela dostat. A v neposlední řadě se čtveřici účastníků soutěže uvolní další pořadatelské kapacity.

„Chci, aby udělali o jeden závod mistrovství republiky juniorů navíc,“ plánuje Petr Moravec. „I když bych radši viděl juniorské závody v seriálu přeboru, v němž by se potkali se seniory, kteří by měl více závodů. V něm dojde ke změně v bodování. Do celkové klasifikace se bude počítat padesát procent nejlepších výsledků plus jeden.“

Termínový kalendář na rok 2014 však nevznikne dříve než v půlce prosince. „Celé se to posunulo oproti minulosti, kdy FIM a UEM měly předběžné kalendáře už v červnu a definitivní v říjnu,“ vysvětluje Petr Moravec.

Za těchto okolností se doposud nevyprofilovali zájemci o vrcholné podniky české scény. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu Divišov. Na jeho ovále se rozhodne o evropských šampiónech v soutěži dvojic a proto klub plánuje rovněž jejich český protějšek.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Michal Kohout

Saské šroubky budou mít šest zastavení

Míšeň – 29. října
Šest závodů bude v zimě zahrnovat letošní seriál Speedway-on-Ice pořádaný Ronny Weisem, přičemž jeho dějiště vesměs leží v blízkosti české hranice. Startuje se už druhý prosincový víkend na kluzišti ve Freitalu. Ve startovní listině byli prozatím z českých závodníků potvrzeni Roman Čejka a Michal Dudek. Novinkou jsou jednotné pneumatiky pro všechny účastníky a také rozjížďky motokár s motory o zdvihovém objemu 750 ccm.

Kalendář saského PRO-TEC Cup 2013:

8.12. Freital
26.1. Senftenberg
15.2. Schönheide
16.2. Drážďany
2.3. Niesky
8.3. Chemnitz

Extraliga 2014 startuje diplomatickým duelem dvojutkání se čtyřčlennými týmy

Praha – 28. října
Zda letos přijede Martin na bílém koni leží prozatím výhradně v rovině spekulací. Jisté ovšem zůstává, že si milovníci vína odšpuntují letošní svatomartinské, které již řadu let úspěšně válcuje produkci francouzských mladých vín. A s největší pravděpodobností se rozhodne o podobě české extraligy na sezónu 2014. Vedle šampionátu juniorských družstev totiž naše vyšší ligová soutěž zůstává jediným bodem, na němž se zástupci klubů nedohodli na jednání VV SPD minulý čtvrtek. Mšeno se totiž jasně vyslovilo pro návrat k systému čtyřutkání, čemuž by se nebránil ani Slaný, zatímco Pardubice a Praha hájí model duelu dvou týmů.

„Uvidíme, jak to dopadne,“ říká mšenský kouč Petr Vandírek, než se pustí do vysvětlování motivace svého klubu při prosazování změny systému. „Pořád se říká, že ve čtyřkách budou závodníci stát. Není to ale pravda. Vezmi si, kam se naše plochá dráha za posledních pět let posunula. Čtvrtý rok se zkoušely sedmičky, pořád se to předělává a situace v jezdecké základně je horší a horší. Jediný závodník, kterého máme je Venca Milík. Ale takovejch‘ potřebujeme pět, deset. Ostatní nejedou špatně, ale u Vency je vidět touha po vítězství, chu do závodění. Takoví tady potřebujeme.“

Vedle skutečnosti, že česká plochá dráha nemá na systém dvojutkání dostatečnou jezdeckou základnu, hraje v mšenském postoji klíčovou úlohu také ekonomická stránka věci. S tím se ztotožňuje rovněž Milan Mach.

„Na sedmičky nejsou závodníci,“ tvrdí a připomíná, že se mu ani nelíbí, že se letošní model dostal se změnami tak daleko, že manažer má prakticky jedinou funkci posílat borce na start dle předtištěného programu. „Závody jsou často rozhodnuté už předem. U mě jedou všichni. Nemám jinou možnost než změnit startovní čísla.“

Nicméně řada odborníků vnímá návrat ke čtyřutkání, jež byla dlouhou dobu pro českou soutěž charakteristická, jako zařazení zpátečky od vyspělého světa. A navíc regule ve svých verzích z let 2010 až 2012 dokázaly vyprodukovat dramatickou podívanou. Stačí připomenout, jak Milan Mach v dubnu 2010 otočil vývoj duelu na Markétě ve svůj prospěch anebo jak Petr Vandírek loni nasměroval výjezd Slaného do Mšena směrem k nerozhodnému výsledku.

„Chci jet čtyřky,“ reaguje Milan Mach. „Ale když mě někdo přesvědčí, že sedmičky jsou životaschopné, jsem ochoten o tom jednat. Říkalo se třeba, že tento systém jedeme pro juniory a nakonec jsme letos dva juniory stabilně měli jenom my.“

Slánská představa extraligových čtyřutkání kalkuluje se startem jediného cizince v každém týmu, nicméně i tak by příležitost pro české závodníky ubyla. A to tím spíše, že český termínový kalendář se staví nepřejícně vůči seniorům výkonnostního středu a nebýt především Pardubic, přebor jednotlivců by již zřejmě dávno zašel na úbytě.

Postoj Prahy a Pardubic vůči extraligovým utkáním podobnou filozofii odráží. „Pro čtyřky určitě nejsme,“ má jasno Lubomír Vozár. „Proč bychom se vraceli zpátky? Jezdili by dva cizinci, dva naši bez juniorů. To potom můžeme plochou dráhu v Čechách úplně zabalit. Budeme platit cizince a naši se na ně budou jenom dívat.“

Příprava šampionátů republiky 2014:
Minulý čtvrtek byl dohodnutý systém veškerých českých šampionátů, kde se prakticky nic nezměnilo, až na šampionát juniorských družstev a zmiňovanou extraligu. Další kolo jednání je na programu v pondělí 11. listopadu.

Oproti zvyklostem minulých let letos nebude klasická kalendářní porada. Situaci komplikuje fakt, že prozatím nejsou k dispozici oficiální verze kalendářů FIM a UEM. S největší pravděpodobností vzejdou české termíny ze zasedání VV SPD v pondělí 16. prosince.

Foto: Wojta Zavřel

Češi v akci 80

Sezóna 2013 je definitivně u svého konce. Po zrušení posledního mistrovského závodu stopětadvacítek na krátké dráze v Chabařovicích, zbývalo na našich oválech již jen dotáhnout do konce juniorský šampionát. Stalo se tak v sobotu ve Mšeně, kde Zdeněk Holub za dramatických okolností přišel o šanci na post vicemistra, který uhájil Roman Čejka. V zahraniční se v uplynulém týdnu naši borci představili ve dvou pouácích.
V předvečer květnového šampionátu republiky v Mariánských Lázních se konalo první kolo Poháru starosty v Morahalomu, kde hostující Debrecen porazil těsně domácí. Odveta v Debrecenu byla v plánu minulou středu.

Debrecen shodou okolností opět triumfoval rozdílem šesti bodů, nyní poměrem 48:42. Opět mu pomáhal Josef Franc, který dovezl devět bodů se dvěma bonusy. Dvěma body přispěl i jeho pražský klubový kolega Matěj Kůs.

V sobotu se v rakouském Murecku uskutečnil Memoriál Josefa Bössnera, jemuž kraloval Norbert Magosi. V základní části nasbíral třináct bodů, aby posléze projel jako první cílem finále před Jakubem Jamrogem (12) a Michaelem Härtelem (11), zatímco Martin Málek (11) zůstal stát vinou poruchy stroje.

Martin Gavenda nasbíral devět bodů a skončil osmý. Pořadatelé řešili nedostatek závodníků a oukávali rovněž Patrika Mikela, který se v očekávání pozvánky ani nepřihlašoval k juniorskému šampionátu ve Mšeně. Jenže potvrzení z Rakouska přišlo až během pozdního pátečního odpoledne, takže si jeho otec František už nestačil přehodit směnu v práci, s čímž nemohla pohnout ani nabídka sto eurové bankovky navíc.

Dominik Weiss a Anton Wannasek startující se slovenskými licencemi proto vedle doprovodného závodu startovali i v hlavním klání. Jistě není bez zajímavosti škvárový debut Charly Ebnera mladšího, jehož znají čeští diváci z našich zamrzlých ploch. S jedním bodem skončil šestnáctý, zatímco jeho nevlastnímu bratru Mike Jacopettimu se vedlo o poznání lépe, protože vyskočil na nejvyšší stupínek stopětadvacítek.

Blížící se zima odstartovala kolotoč jednání o angažmá, do něhož zasáhl i Martin Vaculík, jenž ohlásil podpis kontraktu s Holstedem v dánské lize. V Sasku také finišují přípravy na další ročník šroubkařské série Speedway-on-Ice, která startuje opět ve Freitalu, ale letos až počátkem prosince.

„Každej‘ má dostat svoje vlastní kolo, navíc karbonovou helmu, brejle a rukavice,“ těší se Roman Čejka, který tradičně nebude mezi účastníky chybět.

Ilustrační foto: Michal Kohout

Přeloučský ledař poprvé ochutnal plochodrážní klasiku

Přelouč – 27. října
Josef Franc, Michal Škurla a především Václav Milík, jehož ve Svítkově tradičně obklopují davy příznivců, se nestačili ani vrátit do depa a za závorou jejího sjezdu už nedočkavě vrčely motocykly. Petr Moravec starostlivě kontroloval, zda všichni podepsali prohlášení, že se do akce pouští na své vlastní riziko. Tradiční recesistický Becher Cup musel sice minulou sobotu ustoupit do pozadí regulérního přeboru, nicméně zájemci o svezení na plochodrážním speciálu hodlali z vyhrazené dvouhodinovky nepropást jedinou minutku.

V sedle se objevili kupříkladu bývalí pardubičtí závodníci Vladimír Kalina a Pavel Fuksa, nestárnoucí František Liebezeit, svitavský veterán Richard Berger, otec pardubického juniora René Vidner, mechanik Davida Štěrovského David Vrtáček.

Mezi dalšími uchazeči se na motocyklu vypůjčeném od Vladimíra Višvádera chystal také ledař Lukáš Hutla. Na rozdíl od otce Radka a dědečka Václava, kteří za řidítky klasických plochodrážních strojů prožili část svých kariér, se na klasický ovál dostal poprvé.

Obdobné pokusy v minulosti skácely absence motocyklu, zápas v hokejbalu či obava z případného zranění před začátkem ledařské sezóny. Jízda smykem mu na první pohled nečinila žádné problémy navzdory pádu po pár kolech. Po dotankování se na ovál vydal znovu, dokud jeho působení neukončil prasklý třmen plynu.

„O svezení jsem přemejšlel několik let,“ svěřil se Lukáš Hutla se svými bezprostředními dojmy. „Došlo na něj až teď. Je to pěkný, ale nikdy bych nevěřil, jaká to je makačka. Po pár kolech si motorka jela, kam chtěla a to jsem si myslel, že mám fyzičku z hokejbalu. Na ledě jsem bez tréninku nikdy problém neměl, ale klasika je asi něco jinýho.“

A co naskočit i do regulérního závodění, o což se loni pokusil i Antonín Klatovský? „Asi by se mi to líbilo,“ netají se. „Ale začínat s osmdesáti kilama váhy v pětadvaceti letech bych díru do světa neudělal, zatím si nechávám ledy.“

Své k tomu říká i dědeček Václav, který svého vnuka do Svítkova doprovázel. „Asi by jel dobře,“ směje se. „Zvládnutí smyku je otázka tréninku, chování na dráze a nasazení mu problém nedělá. Ani příprava a nastavení motocyklu by nebyl problém, ale co s provozem motocyklu? Před čtyřiceti lety vydržela Jawa DT i střelcům sezónu bez podstatných zásahů jen se občas zabrousily ventily nebo se vyměnili kroužky a píst. A když dneska vidím na závodech tu šrotaci, i u střelců, kteří určitě nejedou motory přes limit, vzpomínám si na citát Enza Ferrariho, že dobrý závodní motor se rozpadne po projetí cílem. Zdá se, že to začíná platit i na plochý dráze. Ale kdo to má platit?! Zlatý ledy, závodů není tolik, ani motor nedostává tak zabrat.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Wojta Zavřel