Češi v akci 72

Minulý týden posunul Slaný blíž semifinále play-off české extraligy a posadil Hynka Štichauera a Václava Milíka na mistrovský trůn ve dvojicích jako vůbec první Pardubičany vůbec. O českých závodech píše magazín speedwayA-Z systematicky, zbývá tedy v tradičním pondělním kompilačním přehledu ohlédnout se za působením našich závodníků v zahraničí. Zahrnují i start našeho týmu v posledním kole jadranského poháru družstev, z něhož ovšem bližší podrobnosti nedorazily.
Na Britských ostrovech se v akci objevil pouze Matěj Kůs, který nechyběl ve startovní listině Teeside Silver Helmet ve svém Redcaru. Na stupních vítězů závodu, jehož počátky lze vystopovat na bývalé dráze v Cleveland Parku roku 1928, stanuli Adam Skornicki, Kozza Smith a Aaron Summers.

Pražanovi patřila sedmá příčka, avšak počet jeho bodů mohl přesáhnout dosaženou šestku. „V první jízdě jsem odjel poslední, ale předjel jsem Steve Worralla a Thomase Jorgensena,“ svěřuje se Matěj Kůs. „Ve třetí jízdě jsme se honili ve třech o vítězství, ale na mě vyšlo třetí místo. A v poslední jízdě jsem chytil cejchu od Hugha Skidmora.“

V sobotu Redcar zajížděl do Rye House k semifinálové odvetě KO Cupu, aby prohrál 35:55 a celkově 97:83. Matěj Kůs však měl za sebou poněkud komplikovanou cestu na mistrovství republiky dvojic do Březolup, která zahrnovala let do Wroclawi, nocování na benzinové pumpě a svezení v dodávce Karola Zabika, takže v závodě nestartoval.

Ostatní Češi figurovali v britských závodech uplynulého týdne jen se statutem rider-replacement. Lukáš Dryml v sobotu v Eastbourne, kdy jeho Orli porazili nejprve Birmingham 46:44 a poté i Peterborough 50:43, se zotavuje po další středeční operaci. Hynek Štichauer měl R/R v pátek na duel Plymouth vs. Sheffield (51:42) a v sobotu na utkání Ipswich vs. Plymouth (62:31).

Důvodem bylo předčasné ukončení jeho angažmá v Plymouthu. „Přijel jsem dřív, opravdu mi to nešlo,“ vysvětluje. „Jsou závody u nás, já mám jedno auto a to bych se najezdil sem a zpátky. Ani bych to finančně nezvládal. Proto jsme se s Plymouthem domluvili, že letos je už konec. Nelituju toho, že jsem tam šel, ale teď se budu soustředit na mistrák.“

Martin Vaculík nechyběl v úterní čtvrtfinálové odvetě švédské Elitserien, v němž jeho Vetlanda zvítězila doma nad Västervikem 55:35 a celkovým součtem z obou mítinků 106:74 postoupila do semifinále. Slovák nasbíral deset bodů se dvěma bonusy, když naprázdno vyšel pouze v rozjížďce s číslem patnáct. Semifinále play-off jej očekávalo i v polské extralize, kde včera pomohl Tarnowu sedmi body s jedním bonusem k domácímu vítězství nad Zielenou Gorou 47:43.

Martin Gavenda se konečně dočkal startu v prvoligovém Lublinu, z něhož minulý týden sešlo kvůli termínové kolizi se Zlatou přilbou SNP v Žarnovici. Gdaňsk jeho tým doma rozdrtil vysoko 65:25. Martin Gavenda byl s pěti body třetím nejlepším závodníkem družstva, ke všemu se blýskl triumfem v rozjížďce s číslem šest.

Václav Milík sice musel vynechat sobotní Memoriál Lukasze Romanka, protože hájil barvy Pardubic v mistrovství republiky dvojic. Se zlatým věncem šampióna okolo krku ani nelitoval. V neděli však už asistoval u domácího vítězství Rybniku nad Krakovem 56:33. V rozjížďce s číslem jedna byl diskvalifikován za zavinění pádu jednoho ze svých předchůdců na mistrovském trůně českých dvojic Pawla Staszka (s Patrikem Linhartem v Divišově v červenci 2005), aby nakonec skončil s šesti body se dvěma bonusy.

V sobotu vyvrcholil jadranský pohár družstev v Lublani. Zvítězili Slovinci (48 bodů), před našimi (35), Maďary (23) a Slováky (15). V celkové tabulce je pořadí následovné: Česká republika 154, 2. Slovinsko 130, 3. Slovensko 115, 4. Maďarsko 99.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Martin Synek

Třináctka může nosit také štěstí

Rybnik – 31. srpna
Sobotní večer patřil v polském Rybniku již sedmému ročníku Memoriálu Lukasze Romanka. Závodu, na jehož původní startovní listině byl i náš Václav Milík, jezdec domácího ROW Rybnik. Ten dal ale přednost startu mistrovství republiky dvojic v Březolupech a tak se i tento ročník konal bez české účasti. V místě Václava Milíka nakonec startoval Michal Mitko. V Rybniku se nakonec neobjevili ani Vladimir Borodulin, Grzegorz Zengota a asi největší hvězda Greg Hancock. Jejich místa zaujali Denis Gizatullin, Maciej Kuciapa a Patryk Malitowski. Ten usedl do boxu s číslem 13, který měl patřit k právě Gregu Hancockovi. Třináctka ale nebyla tentokrát nešastným číslem.

Mezi největší favority patřili určitě účastníci cyklu Grand Prix Tai Woffinden, Nicki Pedersen a Andreas Jonsson. Pozadu ovšem nechtěly zůstat ani další hvězdy, kterými byly Artjom Laguta, Troy Batchelor a Lewis Bridger. Polská plochá dráha neměla v tomto závodě žádného ze svých TOP jezdců a tak domácí fanoušci, kterých se sešlo téměř 10.000, očekávali spíše překvapení v podobě finálové účasti alespoň jednoho z polských jezdců. A to se nakonec k velkému údivu všech stalo a co víc, obrovské překvapení v podobě vítězství juniora z Wroclawi doslova šokovalo všechny přítomné, včetně vítěze samotného.

Patryk Malitowski nasbíral po základní části dvanáct bodů, stejně jako Tai Woffinden. Před nimi byl jen Nicki Pedersen, který bez porážky a větších problémů vstupoval do finále s kompletem patnácti bodů a volbou prvního výběru dráhy.

Jako čtvrtý se do finále také trochu překvapivě dostal jezdec domácího Rybniku Ilja Čalov s deseti body. Bodování finálové jízdy je specialitou tohoto závodu, kdy vítěz bere 5 bodů, druhý 3, třetí 1 a poslední končí s 0. Body se poté sečtou s těmi ze základní části.

Očekávaný souboj Nickiho Pedersena a Taie Woffindena o vítězství ale už od startu odmítl právě Patrik Malitowski, který celá čtyři kola bez větších problémů držel na zádech právě oba účastníky SGP. Do cíle tedy dojel první, za ním jeho kolega z týmu Betardu Wroclaw Tai Woffinden, třetí Nicki Pedersen a poslední Ilja Čalov.

Toto pořadí znamenalo, že při součtu bodů je překvapivým vítězem Patrik Malitowski se 17 body, druhý Nicki Pedersen se 16 a třetí Tai Woffinden s 15. Sám vítěz po dojezdu jen nevěřícně kroutil hlavou a jen těžko hledal slova, když vystupoval na nejvyšší stupínek a pod sebou měl hvězdy GP Nickiho Pedersena a Tai Woffindena.

Na tiskové konferenci pak neskrýval obrovskou radost: „Mým cílem bylo dostat se mezi osm nejlepších v tomto závodě, to co se stalo, to co jsem dnes dokázal je pro mě obrovský úspěch, největší v mé dosavadní kariéře. Je to pro mě velké motivace do budoucna, motivace do dalšího tréninku. Ačkoliv už jsem uvažoval o konci kariery, tohle je impuls, který mě nakopne a motivuje dál, k další práci. Dokázal jsem porazit hvězdy GP, myslím, že ani Nicki ani Tai s tímhle nepočítali (smích).“

Polská hymna a nádherný ohňostroj ukončily velmi povedenou show s hodně překvapivým vítězem. A Rybnik se těší na další ročník. Za zmínku stojí ještě fakt, že v závodech byl několikrát překonán rekord přebudované dráhy, který držel právě náš Václav Milík. Novým držitelem je domácí Ilja Čalov, který překonal hranici 66 vteřin a v jízdě s číslem sedmnáct se dostal na čas 65,97 sekund.

Foto: Wojta Zavřel

Sestavy obou soupeřů odrážejí stejnou filozofii

Pardubice – 2. září
Jeden cizinec, dva junioři a jinak samí čeští závodníci. Tak vypadá sestava středečního duelu české extraligy, který do pardubického Svítkova přivede Mšeno. V případě hostů je toto řešení poněkud překvapivé, jelikož by jejich vítězství srovnalo jejich krok v tabulce se Slaným před odvetou příští týden a tím i šance na postup do play-off. Lubomír Vozár nahlásil Scotta Nichollse, ale také Aleše Drymla, Petr Vandírek Grzegorze Walaska. Mšenský kouč bude ovšem postrádat Jana Jaroše, jenž se po explozi motoru v Březolupech ocitnul v otázce techniky s prázdnýma rukama.

Oficiálně nahlášené sestavy:

ZP Pardubice: 1 Scott Nicholls (GB), 2 Tomáš Suchánek, 3 Aleš Dryml, 4 Jaroslav Petrák, 5 Hynek Štichauer, 6 Václav Milík, 7 René Vidner
 
Grepl PDK Mšeno: 8 Jan Holub, 9 Filip Šitera, 10 Grzegorz Walasek, 11 Michal Klein, 12 Zdeněk Simota, 13 Zdeněk Růžička, 14 Stanislav Pouznar

Foto: Wojta Zavřel