Dlouhodrážní veteráni a flat track se smíchají ve svítkovském depu

Pardubice – 22. července
Po ukázkovém závodě v rámci loňské Zlaté stuhy budou dlouhodrážní borci závodit v Pardubicích už tento pátek. V depu ovšem nebudou sami. Společnost pro čtvrtý díl evropské série veteránů totiž poskytne další mistrovské kolo českého flat tracku. Karel Kadlec, jeden z inspirátorů mítinku, bude nejen pomýšlet na vylepšení své páté příčky průběžné klasifikace v kategorii čtyřventilů. Plzeňský nezmar jej hodlá pojmout závod také další test motocyklu na dlouhé ovály v prostředí klasické speedway. Spolu s Michaelou Krupičkovou byli navrženi na posty náhradníků pro další pokračování finále mistrovství světa v polském Rzeszowě.

„Bohouš mi udělal motor,“ říká Karel Kadlec, že škody napáchané na jeho GM ve Wittstocku jsou již napraveny. „Bylo to nakonec zadřený jen na pístu. V úterý bych se chtěl svýzt na Markétě na motorce na krátkou dráhu. V pátek nepojedu jawku, ale na GM s anglickým rámem.“

Dvouventily:
2 Kevin Teager, GB
3 Franz Greisel, D
5 Jürgen Bruckner, D
6 Bill Haynes, GB
7 Tom Blackwood, GB
9 Jürgen Jucknies, D
10 Geoff Urben, GB
14 Svein Erik Geitsund, N
16 Hartmut Ernst, D
17 Keith Snelling, GB
19 Karl Heinz Suske, D
21 Roy Gomm, GB
náhradníci:
8 Sigmund Finnstad, N
11 Jan Hamers, NL
 
Čtyřventily:
1 Bob Dolman, GB
2 Paul Evitts, GB
3 Henk Snijder, NL
5 Ulrich Büschke, D
7 Hylke Dijkema, NL
8 Francesco Barbetta, I (ACCR)
10 Gerd Maurer, D
11 Andreas Blache, D
12 Ian Leverington, GB
13 Karel Kadlec, CZ
14 Dave Hammond, GB
15 John Freeman, GB
17 Steen Larsen, DK
18 Kevin Howse, GB
20 Maik Ebensing, D
22 Anton Wannasek, A (SMF)
27 Wolfgang Barth, D

Foto: Wojta Zavřel

Družstva šla na nástup nejprve na břehu Vltavy

Praha – 19. července
Čtyři finalisté světového poháru družstev se oficiálně světu představila již po pátečním tréninku v klubu Lávka na vltavském nábřeží. Po úvodní hudební produkci nastupovali Australané, Poláci, Dánové a nakonec pod vedením Milana Špinky i naši borci, aby převzali vesty se svými startovními čísly. Poté se všichni přemístili na raut. Začala volná zábava, jejímž hlavním hřebem se stal zejména Gino Manzares.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Češi v akci 66

Světový pohár družstev v uplynulém týdnu prakticky zmrazil veškeré hlavní dění na obvyklých kolbištích. V britské Premier League již nemáme kvanta zástupců, takže se dnes tradiční pondělní kompilační přehled magazínu speedwayA-Z omezí výhradně na včerejší pokračování polských lig. Česká a slovenská plochá dráha v něm měla pokračování na všech třech frontách.
Martin Vaculík nemohl chybět v sestavě Tarnowa na jeho výjezdu do Gorzowa. Domácí však vyhráli s dvacetibodovou převahou, nicméně v průběžné tabulce jsou po třinácti kolech před svým přemožitelem pátí. Slovenský závodník jim tentokrát přispěl osmi body.

V první lize se Aleš Dryml objevil v sestavě Grudziadze, který domácím vítězstvím 52:37 nad Lodží upevnil své druhé místo v tabulce. Pardubický kapitán skóroval šesti body.

Matěj Kůs prožil závodní comeback po zranění v Pile, která doma rozdrtila jeho Krakov na svém ovále vysoko 60:30. Pražan, který na poslední chvíli nahradil avizovaného Mikolaje Drozdzowskieho, první jízdu nedokončil, v rozjížďce s číslem pět dojel třetí za svým kolegou Rafalem Trojanowskim. Vícekrát se na ovále už neobjevil, takže zaknihoval jeden bod s jedním bonusem.

Dlouho očekávaný druholigový duel se uskutečnil v Opole, kde se místní Kolejarz dočkal remízy 45:45 s leaderem soutěže Rybnikem. S jeho vestou se před zraky 2911 diváků dočkal své premiéry Václav Milík. Po vlažnějším úvodu s jedním bodem ve svých úvodních dvou startech, ho nakonec ve třech zbývajících dokázal o vítězství připravit jen domácí Marcin Jedrzejewski. Suma sumárum, devět bodů s jedním bonusem.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Evropa zná svého travnatého mistra

Bielefeld – 21. července
Jannick de Jong se stal evropským šampiónem na travnaté dráze. Na stupních vítězů mu dělali společnost Dirk Fabriek a Richard Speiser. Josef Franc, který přicestoval rovnou z pražského finále světového poháru, skončil devátý, Richard Wolff šestnáctý.

„Výborné závody,“ svěřuje se Zdeněk Schneiderwind, který po boku Josefa France nemohl samozřejmě chybět. „Pepe bojoval, ale nevyšly mu dva starty a už to nedohnal. Jako jediný změřil suveréna Jannicka de Jonga, ale na finále A to bohužel nestačilo.“

1. Jannick de Jong, NL 19
2. Dirk Fabriek, NL 11
3. Richard Speiser, D 18
4. Jörg Tebbe, D 15
5. Enrico Janoschka, D 11
6. Stephan Katt, D 17
7. Matthias Kröger, D 13
8. David Howe, GB 14
9. Josef Franc, CZ 13
10. Mathieu Tresarrieu, F 12
11. Stephane Tresarrieu, F 9
12. Paul Cooper, GB 4
13. Mark Stiekema, NL 8
14. Joel Nyström, S 5
15. Alessandro Milanese, I 3
16. Richard Wolff, CZ 6
17. Glen Phillips, GB 1
18. Erik Eijbergen, NL 0
19. Jerome Lespinasse, F 0
res Charlie Saunders, GB DNR