Milan Špinka se vyslovil

Praha – 16. července
Dnes dopoledne Milan Špinka oficiálně ohlásil sestavu českého národního týmu pro finále světového poháru družstev. Vedle Josefa France, Aleše Drymla a Václava Milíka, k nimž všechny indicie směřovaly již v průběhu minulého týdne, zvolil i Lukáše Drymla a Matěje Kůse, pro něž se nároďák stal jedním z hlavních motivačních faktorů jejich rekonvalescence. Zmiňovaná pětice bude v pátek na Markétě trénovat a poté čeká Milana Špinku další nezáviděníhodné rozhodnutí, protože jednoho závodníka bude muset ještě škrtnout.

Český tým pro finále SWC:

Václav Milík
Josef Franc
Aleš Dryml
Lukáš Dryml
Matěj Kůs

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Dánsko hází rukavici Polákům

King’s Lynn – 15. července
Se stejnou suverenitou jako Poláci v Czestochowe si počínali Dánové v King’s Lynn. Obhájci titulu dokonce získali o jeden bod více než reprezentanti bílé orlice, kteří od nich dostali před sobotním finále jasný vzkaz o svých aspiracích. Velká Británie a USA cestují na čtvrteční mítink poslední šance, zatímco Švédsko sdílí osud vyřazeného Ruska.

Hlavní otázkou v zemi našich severních sousedů zůstává, zda bude Tomasz Gollob fit pro finále. Avšak Nicki Pedersen odmítá, že by jeho kolegové měli mít nějaké důvody dělat si starosti s polskou sestavou.

„Bylo důležité ukázat Polákům, co umíme,“ přemítal na tiskové konferenci. „Oni se dostali na čtyřicet osm bodů, což je velmi vysoká hodnota. My udělali čtyřicet devět. Víme, že jsou favorité a jedou dobře, ale my chceme jet do Prahy ukázat svoje nejlepší.“

Jedním dechem se pustil do líčení, co je potřeba. „Konzistence je klíč,“ netají se. „Pokud zůstaneme vyrovnaní, samozřejmě všichni čtyři, budeme jednoznačně v boji o titul nahoře. V King’s Lynn jsme měli jedenáct, dvanáct a dvakrát třináct, což je dobré. Máme tým, který se ubírá správným směrem. Chtěli jsme rovnou do finále, což bylo pro nás hodně důležité.“

Otázka, zda nastoupí Tomasz Gollob nebo ne, člena dánského vítězného týmu z let 2006, 2008 a 2012 skutečně nezajímá. „Na tom nezáleží,“ říká. „Polsko je dobré a v současné době mají mnoho závodníků. Ale to někdy může způsobit problém, koho vybrat. My ale víme, že jsme aktuálně čtyři nejlepší závodníci Dánska. Cítíme se sebevědomí, zatímco polští jezdci zřejmě přemýšlí, jestli se vůbec dostanou nebo nedostanou do týmu.“

1. Dánsko   49
Nicki Pedersen 3 3 3 2 2 13
Kenneth Bjerre 3 3 3 0 2 11
Michael Jepsen Jensen 2 2 3 2 3 12
Niels Kristian Iversen 3 1 3 3 3 13
 
2. Velká Británie   35
Chris Harris 2 2 2 1 3 2 12
Tai Woffinden 3 2 6* 2 2 3 18
Edward Kennett 0 – 1 – 0 1
Craig Cook 1 1 0 2 0 3
 
3. USA   24
Ryan Fisher 0 0 1 F 1 1 3
Greg Hancock 1 3 2 6* 3 1 16
Gino Manzares 0 0 – – 1 1
Ricky Wells 1 1 0 1 1 4
 
4. Švédsko   18
Daniel Nermark 2 0 1 0 2 E 5
Peter Ljung 2 2 2 1 1 3 11
Dennis Andersson 1 1 0 T 0 2
Jonas Davidsson 0 0 – 0* – 0

Foto: tiskový servis IMG Worldwide

Velké postavy pardubických legendárních závodů se sešly osobně

Mlýnce – 11. července
Oba řídí koně. Jeden s uzdou v ruce a druhý s řidítky, protože má koně takzvaně pod kapotou. Bez nadsázky a zcela trefně by se dal pojmenovat dnešní článek. Když jste přítomni akci, kde se nachází známá osobnost nebo dokonce legenda, určitě se vám to zapíše na dlouho ne-li navždy do paměti. Když se vám ale povede seznámit dvě legendy z různých činností, to prostě nemá chybu.

Nedávno jsem si povídal s Jirkou Štanclem a on mi říká: „Mílo, ty děláš ty večery, kam zveš známé osobnosti. Nedávno si tam měl Pepu Váňu. Moc mě mrzí, že jsem o tom nevěděl, určitě bychom se přijeli s manželkou podívat. Rád bych ho osobně poznal.“

V tu chvíli jsem věděl, že mám nový bojový úkol. Protože jsme ale s Josefem Váňou kamarádi, bylo to řešitelné. Zavolal jsem, kdy se mu to hodí a on mi sdělil, že 11. července v sedmnáct hodin u něj ve stájích, které má v Mlýncích u Chýše, kde s manželkou bydlí.

Přijeli jsme těsně před sedmnáctou hodinou. Jiří Štancl, jeho žena Alena a já. V pět hodin přijel Pepa a s přirozeností jemu vlastní se seznámil s Jirkou i Alenou. A protože jsme všichni věkově nastejno, Josef Váňa navrhl tykání, které manželé Štanclovi okamžitě přijali.

Sedli jsme si ke stolku a povídali. Když Jiří vyndal slavnou trofej, kterou získal pětkrát, Josef Váňa uznale pokyvoval hlavou, a potom si ho dobíral: „Jirko, já mám zatím těch vítězství osm, takže se ještě snaž.“
Nemohl jsem Jirku v tom nechat a tak jsem Pepovi řekl, že má Jirka ještě pět ze Slovenska a že musí ještě dvakrát vyhrát. Také jsme se seznámili s Josefem Váňou mladším a na otázku, kdo letos vyhraje Velkou pardubickou, nám odpověděl: ,,No přece já.“

U stájí v Mlýncích, jsou veliké louky a také tréninková dráha včetně skoků. I to jsme si prohlédli. Velmi poutavé bylo, když jsme procházeli stáj a Pepa nám o každém koníčkovi něco řekl. Třešničkou na dortu bylo, když jsme se zastavili u boxu se jmenovkou legendárního Tiumena a mohli si ho pohladit. Vypadá to, že ti dva letos o největší trofej budou opět bojovat.

Než jsme odjeli, dostal jsem nápad, že si obě legendy vymění pokrývku hlavy, což v případě Jirky Štancla je zlatá přilba a v případě Josefa Váni pravá závodnická přilba na dostihy. Jak to dopadlo, je vidět na přiložené fotografii. Myslím, že to oběma sekne.

Z rozhovoru vyplynulo, že ale oba zůstanou u svých profesí, nebo v těch jsou opravdivými legendami. Protože na podzim bude další beseda s Josefem Váňou, manželé Štanclovi slíbili, že se rádi přijedou podívat.

Co dodat na závěr? Seznámení obou velikánů je pro mě obrovská čest, stejně tak jako fakt, že jsou oba mými přáteli. Protože pan Váňa musel pracovat, rozloučili jsme se a on nám doporučil, že v Chýši je výborný pivovar, kde i dobře vaří. U dobré večeře jsme se shodli, že setkání bylo krásné a budeme dlouho vzpomínat.