Václav Milík a René Vidner uvázali na šampionátu pěkný uzel

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 10. července
Šampionát juniorských družstev se pořádně zamotává. Třetí kolo v Pardubicích vyprodukovalo třetího vítěze. Václav Milík vyhrával jako na běžícím páse, a protože René Vidner dodal potřebné body, mohli se domácí radovat už před poslední jízdou. Jelikož však v ní remízovali se Slaným, středočeský tým byl přeskočen Pražany. V průběžné tabulce se Pardubice, Slaný a Praha dostaly na stejný počet bodů. Doprovodný mistrovský podnik stopětadvacítek opanoval Adam Fencl, který si dvanáctibodové maximum pojistil na poslední chvíli v duelu s Romanem Mádym.

Festival pražské smůly
Praha se do pardubického Svítkova vypravila napravit až třetí místo ze závodu na své domácí dráze a pokusit se o návrat na hrot průběžné klasifikace. Leč už úvodní fáze mítinku ukázaly, že naplnění podobných záměrů rozhodně nebude jednoduché.

Václav Milík triumfoval v rozjížďce s číslem jedna ve stylu start – cíl. Uhlídal přitom Zdeňka Holuba a v první zatáčce zavřel Michala Škurlu, který si mohl jen sypat popel na hlavu za špatné převody. A dělal, co chtěl, cestu před třetího René Vidnera už nenašel.

Ve druhé jízdě Slaný porazil na hlavu Mšeno, kde vedle Stanislava Pouznara nastoupil hostující Ondřej Smetana. Ovšem rozjížďka s číslem tři patřila plně oběma Pardubičanům, kteří svým kolegům z volného týmu neposkytli ani náznak šance. Pražané se sice hned vzápětí vydali v jejich stopách, když už na protilehlé rovince jeli před Romanem Čejkou a Eduardem Krčmářem.

Zdeněk Holub však krátce po průjezdu do třetího kola zůstal stát. „Motor,“ splynulo z jeho úst, sotva se objevil na kraji depa. Slaný se díky nečekané remíze stal druhým celkem průběžného pořadí, což se potvrdilo také v šesté jízdě.

V ní se Václav Milík zapsal do seznamu vítězů už třetím velkým sólem v řadě. Roman Čejka se po něm sápal vnějškem první zatáčky, avšak nakonec zůstal druhý. Eduard Krčmář v cíli prvního okruhu přelstil René Vidnera. Briskně se z venku přesunul na opačnou stranu a ukořistil poslední bod, který se v banku nabízel.

Pražanům nepomohl ani Ondřej Smetana, který v mšenské sestavě zastoupil Daniela Hádka potlučeného při mšenské extralize. V páté jízdě musel odstoupit z vedoucí příčky až v závěrečném okruhu kvůli unikajícímu vzduchu z pneumatiky. Nyní se však zavěsil za Michala Škurlu a útočícího Zdeňka Holuba nepustil před sebe.

Pardubické vítězství vyrovnává tabulku
Eduard Krčmář s Romanem Čejkou se v osmé jízdě hladce vypořádali s Davidem Štěrovským a Michaelou Krupičkovou. Tím pádem uzavřeli svou pou základní částí se šestnácti body. Vzápětí Václav Milík a René Vidner stejně nemilosrdně naložili se Mšenem a dosáhli ještě o bod vyššího zisku. Zato Pražané, jejichž výprasku v rozjížďce s číslem deset neunikli David Štěrovský a Michaela Krupičková se dostali na hranici čtrnácti bodů.

Finálová část začala dalším pardubickým vítězstvím. Václav Milík triumfoval stylem start – cíl, zatímco René Vidner objel oba Pražany. Na protilehlé rovince byl Michal Škurla druhý, avšak Zdeněk Holub cestu k bodům na úkor druhého pardubického juniora nenašel.

Ve dvanácté jízdě Ondřej Smetana se Stanislavem Pouznarem po raketovém startu definitivně pojistili mšenské čtvrté místo na úkor volného týmu, avšak všichni už hořeli netrpělivostí na pokračování boje o pódium.

Pražané se při svém posledním výstupu rozhodli ignorovat svou dosavadní smůlu. Zdeněk Holub a Michal Škurla vystřelili jako jeden muž. Roman Čejka zaostal vzadu, avšak Eduard Krčmář se nehodlal s daným stavem smířit.

Už ve druhém okruhu se vnitřkem první zatáčky takřka nasunul pod Michala Škurlu. Ve druhém oblouku třetího kola mu to konečně vyšlo, jenže Pražan se po pár metrech vrátil zpátky do čela. Díky triumfu 5:1 skončila Praha na jednadvaceti bodech. Přesně tolik měly Pardubice, zatímco slánské skóre před poslední jízdou s domácími činilo sedmnáct.

Václav Milík nezaváhal ani pošesté. Slaňákům nezbylo nic jiného než se soustředit na Reného Vidnera. Smírný výsledek je však nepustil na vyšší než třetí stupínek. Pražané nahromadili o jeden bod navíc, zatímco o pardubickém vítězství nemohlo být sebemenších pochyb. V půlce šampionátu však není rozhodnuto zdaleka vůbec nic, jelikož tři vedoucí týmy se narovnaly na hranici dvanácti tabulkových bodů.

Pod taktovkou dirigenta Adama Fencla
Příjezdem Václava Vernera se původní pětičlenné startovní pole stopětadvacítek rozšířilo o dalšího borce. Chyběl Igor Kopec-Sobczynski, takže čtvrté mistrovské klání kolibříků na klasické dráze dostalo přídomek boje o průběžné čelo mezi Adamem Fenclem a Romanem Mádym, jež v dosavadním průběhu šampionátu nasbírali po dvaceti bodech.

Záhy po nástupu se však věci začaly vyvíjet lépe ve prospěch Chabařovičana. Adama Fencl totiž odvedl Romana Mádyho již v rozjížďce s číslem jedna. Navíc hned v další jízdě vyzrál na Marcela Studzinskeho.

Roman Mády se ovšem držel v závěsu neporazitelného Severočecha. Ve třetí jízdě zvládl ve svůj prospěch duel s Kryštofem Rybářem, který se po dvou měsících vrátil na ovály vítězstvím při divišovském Speedway Mini Cupu. Nyní se ve druhém okruhu propracoval do čela, avšak Roman Mády se nedal a byl zpátky stejně brzy.

Jenže jako klíčová se pro další vývoj závodu ukázala čtvrtá jízda. Adam Fencl opět perfektně odstartoval, avšak Marcel Studzinski se vnějškem první zatáčky ukázal jako rychlejší. Jejich duel hořel až do cíle, kde se chabařovický borec ukázal jako rychlejší. Naproti tomu Roman Mády na body vůbec nedosáhl, když v celém průběhu jízdy trčel na čtvrté příčce za Kryštofem Rybářem.

Když Marcel Studzinski ovládl rozjížďku s číslem čtyři ve stylu start – cíl, s osmi body mohl pomýšlet skutečně velice vysoko. Definitivní rozuzlení měla přinést závěrečná šestá jízda. Roman Mády v ní vedl od vylétnutí pásky až do předposlední zatáčky, v níž se Adam Fencl přece jen dostal dopředu. Tím se stal neporaženým mužem celého dne, zatímco Plzeňan přišel o šanci jet rozjezd s Polákem o druhou příčku a přišel si na pódium pro nejmenší pohár.

Hlasy z depa
„Super, pěkný závody nebo spíš trénink,“ radoval se Václav Milík. „Žádný problémy, šly mně starty, vyhrál jsem všechno, takže dobrý. Chtělo by to titul. Parák jel pěkně, měli jsme dobrou dvojičku.“

„Docela to šlo,“ nezastíral René Vidner. „Konečně jsem Milíčkovi pomoh‘. Okoukal jsem to, jak se to jezdí v Daugavpilsu. Jsem rád, že jsme porazili Slaný, mohli bychom dát titul.“

„Dobrý až na první rozjížďku,“ vyprávěl Michal Škurla. „Neposlechl jsem tátu. Pak jsem to přestavěl a bylo to dobrý. Poslední jízda byla pěkná. Bylo málo místa, ale Eda mě nevyprasil, je to férovej‘ závodník.“

„Zezačátku to vypadalo pěkně, pak nic moc,“ svěřoval se Zdeněk Holub. „Zadřel jsem a druhej‘ motor nejel tak dobře.“

„Nic moc,“ kroutil hlavou Eduard Krčmář. „Nějak se nedařilo. Nějaký jízdy jsem zajel, pak mě zavřeli. Prali jsme se s nastavením, táta byl v práci. O titul se musíme ještě poprat.“

„Nic moc, nějak se mi nevede,“ neskrýval Roman Čejka. „V prvních jízdách byl materiál na dráze, to jelo pěkně, ale pak se dráha změnila. Dlouho jsme stáli a dráha byla úplně jiná. Nejdůležitější jízdu jsme prohráli. Bohužel, snad bude líp příště.“

„Zapůjčili mě,“ vysvětloval Ondřej Smetana okolnosti, které ho zavály do mšenského týmu. „Dan se zranil, neměli, koho tam dát, a pro mě je tohle lepší než stát na náhradníkovi. Jsem rád, že jsem se svez‘. Škoda defektu, moh‘ jsem mít deset bodů.“

„Dobrý konečně se mi v Pardubicích vedlo,“ nechala se slyšet Michaela Krupičková. „Spokojenost.“

1. ZP Pardubice     24
Václav Milík 3 3 3 3 3 3 18
René Vidner 1 2 0 2 1 0 6(2)
 
2. PSK Olymp Praha     21
Michal Škurla 0 3 3 3 2 2 13(1)
Zdeněk Holub 2 E 1 2 0 3 8(1)
 
3. AK Slaný     20
Eduard Krčmář 2 1 1 3 1 2 10(3)
Roman Čejka 3 2 2 2 0 1 10(2)
 
4. Grepl PDK Mšeno     11
Stanislav Pouznar 0 2 0 0 2 4(1)
Ondřej Smetana, Praha 1 E 2 1 3 7
 
5. volný tým     8
David Štěrovský, Pardubice 0 1 1 1 0 3
Michaela Krupičková, Pardubice 1 3 0 0 1 5

Průběžná tabulka:

  malé body velké body
1. Pardubice 62 12
1. Slaný 62 12
3. Praha 60 12
4. volný tým 34 5
5. Mšeno 34 4


Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Adam Fencl, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Marcel Studzinski, PL 2 1 2 3 8
3. Roman Mády, Plzeň 2 3 0 2 7
4. Kryštof Rybář, Divišov 1 2 1 F 4
5. Václav Verner, Chabařovice 1 0 2 0 3
6. Dušan Hlaváček, Pardubice 0 0 1 1 2

Průběžný stav seriálu:

  SLA DIV PHA PCE TOT
  13.4. 26.5. 11.6. 10.7.  
1. Adam Fencl, Chabařovice NS 10 10 12 32
2. Roman Mády, Plzeň 8 6 6 7 27
3. Igor Kopec-Sobczynski, PL NS 12 10 NS 22
4. Marcel Studzinski, PL NS 10 2 8 20
5. Kryštof Rybář, Divišov 9 NS NS 4 13
6. Josef Novák, Pardubice 4 6 3 NS 13
7. Adrian Bulanowski, PL NS NS 12 NS 12
8. Filip Hájek, Praha 11 NS NS NS 11
9. Mike Jacopetti, D 10 NS NS NS 10
10. Steven Labourie, F NS 9 NS NS 9
11. Václav Verner, Chabařovice NS 2 2 3 7
12. Dušan Hlaváček, Pardubice 3 1 NS 2 6
13. František Klier, Mšeno NS 1 3 NS 4
14. Steven Goret, F NS 3 NS NS 3
15. Celina Liebmann, D 1 NS NS NS 1


Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Wojta Zavřel

Dnes se bude nejen závodit, ale také jednat

Pardubice – 10. července
Dnes vpodvečer pokračuje v Pardubicích domácí šampionát juniorských družstev svým třetím kolem. Přitom by se mělo jednat také o jeho pátém díle ve Mšeně. Jeho termín 24. srpna totiž koliduje s evropským juniorským finále v Güstrowě, kam se kvalifikovali Václav Milík a Eduard Krčmář.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Praha žije světovým pohárem

Praha – 9. července
Další tisková konference ke světovému poháru družstev byla poměrně zajímavá. Nezúčastnil se jí trenér Milan Špinka, který chystal odpolední trénink. Během něho do sedla usedl rovněž Matěj Kůs, zatímco dnes by se v tréninkovém tempu v Pardubicích měl kromě Pražanů objevit také Lukáš Dryml. Petr Ondrašík informoval o devadesátiprocentní připravenosti. Zmínil se o náročnosti organizace takového třídenního podniku, při níž nepředpokládá žádné problémy. Když se hlásil o pořádání SWC, ani netušil, jak to bude komplexní a náročné. Ovšem v žádném případě svého rozhodnutí nelituje.

O dráze
Připravuje se pod dohledem velezkušeného bývalého závodníka a současného manažera Olympu Tomáše Topinky. Nejsou na ní žádné koleje, ani díry. Navezlo se 33 tun nového sypkého materiálu. Hlavním cílem se stalo zvětšit sklon dráhy, zrychlit vnější startovní pole a vytvořit podmínky k závodění po celé šířce trati.

Je snaha vytvořit stejné startovní podmínky od červené až ke žluté startovní pozici a umožnit jezdcům co nejvíc závodit. Úpravu dráhy kontroluje BSI, která mezi jinými dohlíží, aby nebyla překropena, protože by v případě deště byla nesjízdná. Petr Ondrašík se svým synem Pavlem jsou toho názoru, že umí odhadnout, kolik vody tra snese, ale mají pochopení pro názor BSI, jehož požadavkům se podřídí.

I z tohoto důvodu nebyl ovál tolik sklopený, jak by si na Markétě dlouhodobě představovali. Je mírnější, aby případná nutnost zásahu kvůli dešti byla co nejvíc pod kontrolou.

Jen pro zajímavost plná úprava dle původních pražských záměrů by vyžadovala dalších 33 tun materiálu. Nafukovací mantinely jsou upraveny podle nejpřísnějších požadavků BSI, aby závodník při případném pádu nepodjel pod nimi. V případě nešastného pádu Matěje Kůse a Adriana Miedzinskeho se to plně potvrdilo.

O přípravě českého národního týmu
Nároďák má tra k dispozici, což včera odpoledně využil k tréninku. Pozvání k němu odmítl jen Lukáš Dryml, jehož příprava startuje dnes v Pardubicích. Josef Franc se těší na druhou letošní příležitost prezentovat se před domácím publikem v závodě nejvyšší úrovně.

Jeho přístup je naprosto profesionální a je připraven bojovat na sto procent. Sám řekl, že jede doma, což je snad ta nejlepší odpověď na otázku přípravy, přístupu a očekávání. Před SWC ještě pojede finále na dlouhé dráze v Marmande. Dnes bude ve Svítkově testovat spojky a doufá, že se mu bude dařit jako loni. Jede vyhrát! Před oběma světovými podniky jak na dlouhé, tak krátké dráze je ve velice pozitivní náladě.

Předpokládá se, že český tým stráví čas od čtvrtečního tréninku až po sobotní závod společně. Bude ubytován ve stejném hotelu a probere všechny detaily blížícího se závodu včetně případných požadavků na úpravu oválu v rámci možnosti pořadatelů z Markéty.

O sestavě
Sestava bude dle pravidel určena v pátek po tréninku, kdy Milan Špinka nahlásí čtyři jména pro národní tým. Ještě před tím v úterý musí prozradit pět účastníků závěrečného tréninku.

V návaznosti na sobotní úspěch juniorů v mistrovství Evropy není vůbec vyloučeno, že některý z nich dostane příležitost zúčastnit se pátečního tréninku. Jako krok k úspěšné generační výměně a odměna za dobré umístění v Opole. Ale svou důležitou roli sehraje zdravotní stav Lukáše Drymla a Matěje Kůse.

O doprovodném programu
Novinkou letošního roku se stane společenská akce v den pátečního tréninku. Večer 19. července ve 20:00 v klubu Lávka proběhne pod patronátem Monster energy drink oficiální losování pořadových čísel za účasti celé čtveřice manažerů a snad i většiny závodníků. Akce bude přístupná veřejnosti za symbolické vstupné a budou na ní oznámeny definitivní sestavy všech družstev.

O časovém harmonogramu
Oba tréninky budou uzavřeny pro veřejnost. Stadión se pro diváky otevře pokaždé v 16:30.

Akce Fandíme společně pokračuje a vstupenka v hodnotě Kč 750 platí na oba dny a je k mání u pořadatele. Rezervaci může být provedena na internetových stránkách Olympu Praha.

Ke vstupence přidá pořadatel v den závodu dárkový balíček se šálou v národních barvách s textem Fandíme spolu. Jde zároveň o nejvýhodnější možnou vstupenku. Celkový počet lístků v rámci akce je 300 a prodávají se dobře.

Poslední detail na konec
Vyhlášení proběhne nikoliv uprostřed stadiónu, ale na platformě přímo na hlavní tribuně Markéty.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Kiril Ianatchkov