Čtenáři magazínu speedwayA-Z mohou mít jistotu dříve než Aleš Dryml

Pardubice – 5. května
Díky zranění Nicki Pedersena a Darcy Warda ve včerejší SGP Švédska se naskytla možnost pro Aleše Drymla, aby z pozice první kvalifikované rezervy naskočil v Praze do prestižního seriálu nejlepších plochodrážníků modré planety. Samotný pardubický závodník prozatím nemá žádné oficiální zprávy, ovšem čtenáři magazínu speedwayA-Z budou mít jasno, kdo z nich půjde na vrcholnou událost sezóny zadarmo, už ve středu. V ten den totiž proběhne losování vítěze soutěže o volné vstupenky. Jelikož je zadání přece jenom poněkud ošidné, rozhodli jsme se pro malou nápovědu.

„Žádné oficiální zprávy od BSI zatím nemám,“ svěřil se Aleš Dryml magazínu speedwayA-Z dnes v poledne. „Myslím, že se rozhodnou až těsně před závodem.“ Pardubický závodník však pro naši soutěž nemůže být nápovědou, jelikož v Praze nevyhrál ani jednu jízdu, i když roku 2004 byl stálým účastníkem seriálu a v letech 2002, 2003 a 2005 startoval v české metropoli na divokou kartu. A tak to vezměme od píky.

V sobotu 17. května se splnil sen mnoha generací českých fanoušků, aby se o titul mistra světa bojovalo u nás. Divokou kartu obdržel Tomáš Topinka, ale na vítězný průjezd českého závodníka cílem některé z jízd jsme si museli ještě rok počkat.

Prvním borcem, který to dokázal, byl Antonín Kasper, který proměnil v triumf svůj start v osmé jízdě. Na jeho štítě tehdy zůstali Bohumil Brhel, Jesper B. Monberg, ovšem ještě s příjmením Jensen, a Craig Boyce.

Aplaus pražské Markéty si Antonín Kasper užíval i roku 1999. V deštivém závodě triumfoval postupně ve třetí, sedmé a jedenácté jízdě, ale nejdůležitější vítězství přišlo v malém finále, protože ho poslalo na pátou pozici závěrečné klasifikace. V sezóně 2000 jel Antonín Kasper seriál velkých cen naposledy jako jeho regulérní účastník. Na Markétě vyhrál v rozjížďkách s čísly dvě, osm a šestnáct.

Roku 2001 se Antonín Kasper rozloučil s českou velkou cenou triumfem ve druhé jízdě. V rozjížďce s číslem jedna zaznamenal premiérové prvenství Bohumil Brhel, který se radoval ještě jednou v sedmé jízdě, čímž se kvalifikoval mezi hlavních šestnáct.

V sezóně 2002 začala prudce stoupat hvězda Lukáše Drymla, který z českých závodníků dokázal ve světě velkých cen doposud nevídané. Paradoxní ovšem je, že na Markétě triumfoval pouze v jednadvacáté jízdě. Dostal se do semifinálových jízd, avšak startmaršál Stanislav Klenovec jej už nikdy šachovnicovou vlajkou jako prvního neodmávnul.

Hrdinou Grand Prix České republiky v roce 2003 se stal Tomáš Topinka, který se sem dostal z pozice stále rezervy. Vyhrál už pátou jízdu, aby si vítězství zopakoval ještě v rozjížďce s číslem sedmnáct, což mu otevřelo brány semifinále a ke konečnému pátému místu. Roku 2003 dvakrát zvítězil i Bohumil Brhel. Stalo se tak v šesté a dvanácté jízdě.

Bohumil Brhel dokázal vyhrát i osmnáctou jízdu deštivého ročníku 2004. V následujícím roce se změnil rozpis, místo čtyřiadvaceti borců jich závodilo opět jen šestnáct a na triumf českého borce jsme museli čekat dlouhých sedm let. V květnu 2011 Matěj Kůs vyšperkoval čtyři nuly vítězstvím v rozjížďce s číslem devět před Jasonem Crumpem, Andreasem Jonssonem a Januszem Kolodziejem. Výčet českých vítězů české velké ceny uzavírá Josef Franc svými loňskými výkony.

Emil Sajfutdinov splnil slib svému otci Damirovi

Göteborg – 4. května
Emil Sajfutdinov včera ve švédském Göteborgu vyhrál druhou velkou cenu v řadě. V jeho tváři však převládal smutek, jelikož jeho otec Damir krátce před závodem prohrál svůj těžký boj s rakovinou. Právě jeho památce věnoval ruský závodník své vítězství.

Minulý víkend vynechal Emil Sajfutdinov domácí extraligový mítink proti Lesznu a vypravil se do Ruska za svým otcem. Na dráhu v Ullevi se vrátil, aby se na dráze pral o každý centimetr jako ďábel. Ve finále se v posledním kole prohnal okolo úřadujícího šampióna Chrise Holdera, aby ho o chvíli později čekala cesta na nejvyšší stupínek.

Vítěz se o skonu svého tatínka dozvěděl až na tiskové konferenci. „Když jsem byl doma, řekl jsem tátovi, že tuhle velkou cenu vyhraju pro něho,“ svěřoval se. „A to jsem udělal. Snad se teď moje rodina bude cítit alespoň trošku lépe.“ Damir Sajfutdinov byl nadšeným motokrosařem, který zkoušel také ledovou plochou dráhu a svou lásku k motorismu předal svému synovi.

Emila Sajfutdinova povzbuzovaly zprávy, jimiž mu závodníci i fanoušci vyjadřovali svou podporu. „Každý mě tento týden svými zprávami pomohl,“ říkal na tiskové konferenci. „A já děkuji všem svým přátelům a fanouškům, kteří to udělali. Nemohu jim dost poděkovat. Tolik mých fandů tleskalo a gratulovalo mi po finále a to pro mě mnoho znamená.“

Tomasz Gollob včera skončil osmý, přesto do stověžaté matičky Prahy přijede na čele průběžné klasifikace. Nicméně göteborský vítěz mu dýchá na krk s dvoubodovou ztrátou. „Udělám všechno, abych se mohl stát mistrem světa,“ sršel Emil Sajfutdinov odhodláním. „To by se mi líbilo. Cítím se tuto sezónu lépe než loni, ale právě nyní nepřemýšlím o tom, abych se stal světovým šampiónem. Soustředím se na každou jízdu a každý závod a prostě sbírám víc a víc bodů. Je to velmi obtížné, protože tohle je Grand Prix, takže uvidíme, co se stane.“

Chris Holder, jemuž ruská raketa sebrala vítězství v předposlední zatáčce, připustil, že neměl dost rychlosti, aby čelil jeho útoku. „Moje starty byly pravděpodobně nejlepší, co jsem za letošní rok měl,“ uvažoval. „Měl jsem z toho radost, ale Emil byl mnohem rychlejší. Zkoušel jsem jet stopu, kde byl on, ale tam jsem nebyl dostatečně rychlý. Musel jsem ji změnit, ale sotva jsem to udělal, přehnal se kolem mě. Dostat se do finále v této konkurenci byl dobrý výkon. Možná z toho nyní nejsem šastný, ale zítra určitě budu, protože jsem byl druhý a moje motocykly jely dobře.“

Třetí skončil Nicki Pedersen, který heroickým způsobem sebral pódium Jaroslawu Hampelovi, i když v semifinále upadl při kolizi s Tai Woffindenem. „Není to, co by člověk chtěl,“ uvedl po závodě. „Ale někdy se to stává v první zatáčce, ale po letu přes řidítka jsem přeletěl přes řidítka a dopadl na zápěstí. A teď to velmi bolí.“

I když doufal, že bude v pořádku pro českou velkou cenu, noční nemocniční vyšetření odhalilo fraktury, které dánského závodníka mohou nechat mimo hru až čtyři týdny. V péči lékařů musel zůstat také Darcy Ward, u něhož panovalo podezření za zlomenou klíční kost po pádu v rozjížďce s číslem šest.

1. Emil Sajfutdinov, RUS 17
2. Chris Holder, AUS 14
3. Nicki Pedersen, DK 12
4. Jaroslaw Hampel, PL 15
5. Tai Woffinden, GB 12
6. Niels Kristian Iversen, DK 10
7. Matej Žagar, SLO 9
8. Tomasz Gollob, PL 9
9. Greg Hancock, USA 8
10. Antonio Lindbäck, S 8
11. Krzysztof Kasprzak, PL 7
12. Linus Sundström, S 6
13. Fredrik Lindgren, S 5
14. Andreas Jonsson, S 3
15. Martin Vaculík, SK 3
16. Dennis Andersson, S (res) 0
17. Mathias Thornblom, S (res) 0
18. Darcy Ward, AUS 0

Průběžné pořadí seriálu:
1. Tomasz Gollob 40, 2. Emil Sajfutdinov 38, 3. Jaroslaw Hampel 38, 4. Tai Woffinden 35, 5. Nicki Pedersen 34, 6. Chris Holder 33, 7. Matej Žagar 28, 8. Greg Hancock 27, 9. Niels-Kristian Iversen 26, 10. Darcy Ward 25, 11. Andreas Jonsson 18, 12. Antonio Lindbäck 17, 13. Fredrik Lindgren 17, 14. Krzysztof Kasprzak 13, 15. Martin Vaculík 12, 16. Krzysztof Buczkowski 6, 17. Linus Sundström 6, 18. Jason Bunyan 1.

Foto: tiskový servis IMGworld