Cardiff připomněl Schalke

Cardiff – 31. května
Po nepovedené přípravě dráhy na rychlo se pořadatelům podařilo s jezdci dohodnout, aby odtrénovali každý aspoň jednou. Náhradníci nevyjeli na ovál vůbec. „Dráha je jak na mechu, asi víc vody než by bylo třeba,“ řekl Aleš Dryml. Uvidíme zítra, jestli se Angličanům podaří dát všechno přes noc do pořádku.

Foto: Pavel Fišer (digitání aparát Canon EOS D Mark II)

Zdeněk Růžička nechce svůj comeback uspěchat

Ovčáry – 31. května
Už loni zaskočil v několika případech zaskočil své soupeře, o čemž nejvýmluvněji svědčí sedmá příčka z mistrovství republiky do devatenácti let ve Svitavách. Po pilné zimní přípravě vstoupil do letošní sezóny s mnoha očekáváními. Při dubnovém přeboru v Pardubicích si dokonce vyšlápnul na Václava Milíka. Jenže místo radosti z cenného skalpu, putoval do nemocnice.

„Nebude to trvat dlouho, ale nechci to uspěchat,“ říká Zdeněk Růžička na téma svého závodního comebacku, aby vzápětí vylíčil svůj dubnový pád. „Na rovince mě Venca předjížděl. Najel jsem do materiálu, neudržel jsem to. Překřížili jsme se a já ho trefil.“

Zatímco Václav Milík po kolizi odkráčel do depa, Zdeněk Růžička skončil v sanitce se zlomenou klíční kostí. „Mám tam drát,“ odhaluje rozsah škod. „Nechci návrat uspěchat, drát mi tam má zůstat půl roku.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Wojta Zavřel

Jméno Riss se vrací do Mariánských Lázní

Mariánské Lázně – 31. května
Jeden z vrcholů letošní plochodrážní sezóny v českých zemích nabídnou o nadcházejícím víkendu Mariánské Lázně. Náš jediný kilometrový ovál bude v neděli 2.6. hostit kvalifikační kolo Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze. Vyrovnaná startovní listina slibuje zajímavé souboje o každý bod. Jedním z největších favoritů závodu je i syn osminásobného mistra světa Gerda Risse Erik.


Po loňském, pro české barvy tak úspěšném, závodě challenge se letos vrací závody světového šampionátu do Mariánských Lázní v podobě kvalifikačního kola. Z něj si první šestice jezdců zajistí postup do závěrečného dílu kvalifikace, závodu challenge, který je na programu koncem září v bavorském Mühldorfu. Tam narazí na další šestku postoupivších z druhé kvalifikace ve francouzském St. Macaire a osmičku závodníků, kteří nebudou mít to štěstí a v letošním seriálu Grand Prix skončí na nepostupových pozicích jedenáct až osmnáct.

Celá česká reprezentace smrsklá do 3 jezdců se se sejde právě v mariánskolázeňském závodě. Po rezignaci Michaela Hádka se k němu přidal i loňský mistr republiky Aleš Dryml mladší. Ten sice původně přislíbil účast v kvalifikaci mistrovství světa na příští rok, ale uvolněný post ve startovní listině Grand Prix na krátké dráze v britském Cardiffu byl přeci jen větším lákadlem. Břímě reprezentačních povinností tak na svých bedrech ponesou pouze Josef Franc s Richardem Wolffem a nestárnoucí Karel Kadlec.

Loňský bronzový medailista z finálové série světového šampionátu Josef Franc je zároveň jedním z největších favoritů závodu. Spolu s ním se o postupová místa poperou bývalý světový finalista a mistr Evropy na trávě Brit Andrew Appleton a nová německá dlouhodrážní superstar teprve sedmnáctiletý Erik Riss.

Mladší ze dvou synů osminásobného mistra světa Gerda Risse vloni šokoval plochodrážní veřejnost ziskem stříbrné medaile v prestižním německém šampionátu na dlouhé ploché dráze ve Pfarrkirchenu. Lepší byl již jen úřadující vicemistr světa Martin Smolinski. Erik letos jede opět ve skvělé formě. V závodě o zlatou přilbu na své domácí dráze v Herxheimu obsadil třetí příčku.

Své kvality budou chtít dozajista potvrdit účastníci letošního seriálu Grand Prix náš Richard Wolff a držitel dvou bronzových medailí z let 2008 a 2009 Holanďan Dirk Fabriek. Mezi nejlepší jezdce světa se v minulosti dokázali probojovat i zkušený Erik Eijbergen z Nizozemí, Němec Markus Eibl nebo francouzský jezdec Theo di Palma.

Černými koňmi závodu by mohli být Švéd Joel Nyström nebo Australan Cory Gathercole. Podceňovat nelze ani bronzového medailistu z evropského šampionátu na trávě Fina Rene Lehtinena nebo Brita Charlie Saunderse, který se ve velmi dobrém světle představil na zdejší dráze při letošním otevřeném mistrovství republiky. Vážná zranění z účasti v závodě vyřadila vitěze loňského challenge v Mariánských Lázních Fina Aki Pekku Mustonena a světového finalistu Jeffreyho Woortmana z Nizozemí.

Nedělní závod se jede podle nového systému s dvaceti jezdci, kteří se utkají vždy po pěti v každé jízdě. Start závodu je naplánován na 14:30hod. Vstupné je 250 Kč.

Startovní listina:

1 Richard Wolff, CZ
2 Charlie Saunders, GB
3 Erik Riss, D
4 Guillaume Comblon, F
5 Theo di Palma, F
6 Cory Gathercole, AUS
7 Josef Franc, CZ
8 Inge Bjerk, N
9 Sjoerd Rozenberg, NL
10 Rene Lehtinen, FIN
11 Boris Pizzinato, I
12 Marcel Dachs, D
13 Joel Nyström, S
14 Andy Appleton, GB
15 Dirk Fabriek, NL
16 Karel Kadlec, CZ
17 Simo Pulli, FIN
18 Markus Eibl, D
19 Erik Eijbergen, NL
20 Nadine Frenk, D

Foto: Jiří Bayer

Tréninkový závod pro SWC spláchnul d隝

Praha – 30. května
Dnes odpoledne se pražská Markéta měla zaplnit opět kolonami pestrobarevných dodávek. Obvyklý trénink měl však získat úplně jiný rámec. Milan Špinka ho plánoval pojmout stylem přípravného závodu pro světový pohár družstev. Leč počasí se postavilo proti.

„Pršelo celou noc a také teď to nevypadá na obrat k lepšímu,“ vysvětloval Milan Špinka dnes nad ránem magazínu speedwayA-Z, proč musel hodit ručník do ringu. „Další podobný závod je však naplánován na úterý 4. června. Ale předpověď také není moc dobrá.“

Junioři mají v plánu soustředění na semifinále mistrovství Evropy juniorských družstev v pondělí 10. června. O dva dny později bude pražská Markéta hostit test match Česká republika vs. Polsko. Netradiční středa musela přijít ke slovu vzhledem k závazkům polských závodníků ve švédské lize.

Foto: Wojta Zavřel

Extraligové average na červen spatřily světlo světa

Pardubice – 30. května
Slaný jako jediný z čtveřice extraligových celků doposud nezasáhl do bojů o letošní titul. Nicméně obě červnová utkání vyšší ligové soutěže mu konečně nabídnou příležitost. Milan Mach přivede nejprve příští čtvrtek své svěřence do Mšena, aby o necelých čtrnáct dnů později čelil na domácí půdě doposud nepřemožitelnému Olympu. VV SPD dnes vydal aktualizovaný seznam average platný do 29. června, v němž už jezdci s minimálně deseti jízdami mají aktuální bodový průměr.

Pražská SGP nabídla prostor pro zajímavá setkání

Praha – 18. května
Předminulou sobotu při sedmnáctém ročníku pražské velké ceny byli k vidění nejen jezdci současné světové ploché dráhy, ale i slavné osobnosti, které kroužily po oválech v letech minulých.

Mezi diváky jsme měli možnost potkat Jiřího Štancla, našeho veleúspěšného jezdce, držitele dvou stříbrných z dlouhodrážního oválu a majitele pěti zlatých přileb Československa i pěti zlatých přileb SNP.

Jiří Štancl dorazil v doprovodu manželky Aleny a syna Jiřího alias George, taktéž bývalého plochodrážníka, který svoji kariéru spojil převážně s anglickou ligou.

Po areálu se pohyboval i Tony Briggs, syn legendárního Barryho, který úspěšně podniká s plochodrážními doplňky.

Na plochodrážních stadionech často vídáme i Antonína Kaspera, vítěze patnácté Zlaté přilby Československa, i Zlaté přilby SNP v Žarnovici. Proto nemohl chybět ani na elitním podniku, jakým Grand Prix je.

Václav Verner byl jedním z mála, kdo dokázal uzmout Jirkovi Štanclovi jeden z titulů mistra republiky. Kromě něho se to v letech 1969 – 1985 povedlo pouze Janu Holubovi, Aleši Drymlovi a Antonínu Kasperovi.

Většina z těchto plochodrážních osobností se v tomto sportu pohybují nadále, po ukončení aktivní jezdecké kariéry. A už podporují, či podporovaly vlastní úspěšné ratolesti, z někoho se stal časem bafuňář. Všem sport levých zatáček přirostl natolik k srdci, že se rádi přijdou podívat a popovídat. Pro sběratele autogramů je velká cena rájem. Nejen kvůli setkání s legendami včerejška, ale i jejich následovníky.

Pravidelné autogramiády jsou jednou z věcí, které plochodrážní seriál popularizuje. Běžný fanoušek má tak možnost vidět v civilu jezdce. V Praze ve stanu sponzora Monster se sešli opravdu hvězdy. Své kartičky podepisovali mistr světa z loňského roku Chris Holder, Američan,velký sympaák, showman a mistr světa z roku 2011 Greg Hancock, polský mistr světa z roku 2010 Tomasz Gollob a s nimi švédský jezdec s brazilskými kořeny, jeden z nejpopulárnějších jezdců v seriálu GP Antonio Lindbäck.

Autogramiáda byla pojata velkolepě, fanoušci si přišli na své. Hvězdy se podepisovaly na připravené kartičky, do programů, i na podpisy na tělo došlo, ochotně se nechávaly fotit.

Ve stánku pořadatele GP byla připravena autogramiáda další, tentokrát s jezdci našemu naturelu bližšími. Účastníky byli Aleš Dryml, za Pardubice v extralize startující Matej Žagar, slovenská speedwaystar Martin Vaculík a konečně i Josef Franc. I tuto autogramiádu navštívilo bezpočet fanoušků, kteří tak měli možnost získat podpis, fotku či si promluvit s jezdci.

Někteří jezdci světové extratřídy dorazili na stadion taxíky, Jaroslaw Hampel řídil auto.

Emil Sajfutdinov připomínal studenta a v prostoru vysokoškolských kolejí by ho asi těžko počítal k největším hvězdám světových plochodrážních oválů.

Pražskou GP si nenechali ujít ani aktivní jezdci. A už to byl dnes už specialista na dlouhou dráhu Richard Wolff, mšenský Jan Jaroš, kterému se už zhojilo zranění ruky z extraligového závodu. Potkat jste mohli i nestora dlouhých oválů, stále aktivního Karla Kadlece. Z Německa dorazila i dvojice z Míšně Ronny Weis a Richard Geyer. Nechyběl ani populární spíkr Míla Čmejla.

Foto: Miroslav Horáček