Česká extraliga pokračuje stylem dvojutkání

Praha – 29. listopadu
Budova AČR v pražské Opletalově ulici byla dnes odpoledne svědkem jednání zástupců extraligových klubů. I když jednotliví účastníci soutěže dorazili s rozdílnými představami na fungování extraligy anno domini 2013, všichni se shodli v jednom ohledu. A sice odzvonit letošnímu modelu umíráčkem. O titul se bude bojovat stylem užívaným ve Švédsku a magazín speedwayA-Z přináší detaily ještě před jejich oficiálním zveřejněním.

Všichni mají programové jízdy
Dle zdroje známého redakci vyplývá, že otázka k návratu modelu čtyřutkání nalezla své zastánce mezi trojkoaličními zástupci. Svým způsobem by se jim nebránil ani Slaný, by uznával, že to není cesta dopředu. K sedmičkám se přiklonilo také Mšeno a výsledná podoba extraligového závodu je kdesi mezi pardubickými a pražskými návrhy. Ty zohledňovaly švédský, resp. britský model.

Utkání se bude i nadále skládat z patnácti rozjížděk, ale všichni závodníci sedmičlenné sestavy mají své čtyři programové jízdy. Manažeři budou muset kalkulovat s bodovými průměry. Čísla 1, 3 a 5 jsou vyhrazena pro nejsilnější závodníky, šestka je nejslabší jezdec dle average nebo junior a sedmička povinný junior.

Za juniora však může nastoupit jedině junior. Pakliže by tedy měl tým závodníka mladšího jednadvaceti let pouze na sedmičce a on by se zranil, jely by se jeho všechny zbývající programové jízdy jen ve třech.

Změny u žolíka a uzávěrky nahlašování sestav
Pravidlo taktické rezervy zůstává zachováno, ale pro povýšení závodníka na žolíka byla zvýšena ztráta týmu z osmi na deset bodů.

Místo dvou nominačních jízd jako doposud, uvidíme v příštím roce jenom jednu. V rozjížďce s číslem patnáct ovšem nemusí automaticky nastoupit nejlepší čtveřice, ale nominace zůstává plně v rukou kouče.

Odpadnout by měly rovněž letošní psychologické manévry s odkládáním nahlašování sestav do poslední možné chvíle. Příští rok bude manažer hostí hlásit startovní čísla 48 hodin před závodem, zatímco domácí kouč 47 hodin, takže získá šedesát minut k dobru na prokouknutí soupeřovy taktiky.

Semifinálový comeback
Po skončení základní části se o titul bude zase bojovat v nadstavbovém play-off. Vítěz základní části bude mít garantován přímý postup do finále.

Do hry se však po roční pauze vrací semifinále. V něm se druhý tým utká na své domácí dráze se třetím družstvem pořadí.

Ve finále se posléze pojede dvoukolově na stadiónech obou soupeřů.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Michal Kohout

Meč je ve sbírce trofejí na čestném místě

Otrokovice – 29. listopadu
Plochodrážníci jsou vskutku pilnými sběrateli rytířských mečů, jimiž AČR každoročně dekoruje mladé motocyklové závodníky za nadstandardní výsledky. Poprvé skončil roku 2005 ve sbírce Tomáše Suchánka, ale počínaje sezónou 2009 si ho plochodrážní jezdci odváží pravidelně. Po Jaroslavu Hladkém, Eduardu Krčmářovi a Michaele Krupičkové se ho letos zmocnil Patrik Mikel díky svému brilantnímu triumfu při zlaté trofeji stopětadvacítek UEM v nizozemském Blijhamu. Březolupský borec se magazínu speedwayA-Z svěřil, že si krásnou cenu vystavil na čestném místě.

„Atmosféra byla skvělá,“ líčí své dojmy z vyhlášení mistrů republiky AČR v motocyklovém sportu. „Nejdřív jsem se nemohl dočkat, ale když jsem tam dojel, bylo to ještě lepší, než jsem čekal. Eda a jeho mechanik Růža mě provedli celým hotelem a ukazovali mi, kde vloni jezdili na pitbajkovi.“

Na pódiu se ale mezitím začal odehrávat hlavní bod večera. „Vyhlašování začalo sportovní mototuristikou,“ vypráví Patrik Mikel. „Na plochou dráhu byl ještě čas a tak nás pan Zíta vyzval, abychom s ním udělali rozhovor pro televizi. Jakmile jsme ho dokončili a vrátili se do sálu, přišla na řadu plochá dráha.“

A Patrik Mikel rozhodně nesledoval dění pouze z pozice diváka. „Poprvé jsem šel na pódium při vyhlašování mistrů republiky,“ popisuje. „Dostal jsem pohár za první místo v kategorii plochá dráha juniorů 125 ccm. Podruhé jsem tam šel při vyhlašování mistrů Evropy a dostal pohár za první místo na šampionátu Evropy v Holandsku.“

Dvěma cestami na pódium to ovšem pro březolupského borce neskončilo, jelikož výsledek z Blijhamu z něho udělal letošního rytíře motocyklového sportu. „Překvapení to rozhodně bylo,“ nezastírá. „Po Blijhamu jsem to nečekal, protože do konce sezóny bylo ještě hodně závodů a hodně jezdců mělo našlápnuto na různé tituly. Ale v ten moment, kdy mě Karla Mráčková vyhlásila jako rytíře, tak to bylo super. Byl jsem moc šastný, protože rytířem jsem se chtěl vždycky stát a teď mi to povedlo. Celou atmosféru jsme si tam všichni společně užili.“

Jednou z cen byl i pitbike, který ovšem Patrik Mikel vyrazil ihned otestovat. „Byl jsem ji projet na parkoviště hned, jak skončilo vyhlašování,“ usmívá se. „Chvíli jsem jezdil s klukama, ale pak mě zastavili, že je to slyšet až do čtvrtého patra (smích). Pauza nám ale dlouho netrvala, přesunuli jsme se na druhé parkoviště a tam jsme to pořádně rozjeli. Eda mě učil jezdit po zadním, protože to má na té svojí už odzkoušené, takže jsem se to trochu naučil. Pitbajk je super, zkoušel jsem, co to dá a je fakt hodně rychlá.“

Rytířský meč byl však cennější trofejí. „Líbí se mi moc,“ neskrývá Patrik Mikel. „Ale i poháry jsou nádherné. Půjdou i s mečem na zasloužené místo hned vedle poháru z Blijhamu. Mám je vystavené na čestném místě hned vedle televize.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)