Michal Škurla prožije netradiční debut v mistrovství světa

Praha – 17. října
S výjimkou stopětadvacítek Michal Škurla doposud nestartoval v žádném podniku ranku evropského či světového šampionátu. S půllitrem ovšem zažije debut jako hrom. Vzhledem k úbytku závodníků na poslední dvě kola mistrovství světa juniorů v Bahia Blanca nastoupí rovnou ve finále a to ještě na druhé straně zeměkoule.

Nabídku účasti na divokou kartu nejprve dlouho zvažoval Zdeněk Holub, ale po pondělním pádu během finále šampionátu republiky ČSMS změnil názor. Jelikož po větší části plochodrážní Evropy se dá cestovat na občanský průkaz, Eduard Krčmář nemá platný pas. A na možnost startu ve dvou argentinských podnicích se nijak nadšeně nedíval ani Jan Holub.

Naproti tomu Michal Škurla popadl tuto šanci rovnou za pačesy. „Chci se tam kouknout a tohle je dobrá příležitost,“ objasnil své důvody. Tím pádem ovšem rozpoutal doslova lavinu událostí a telefonát magazínu speedwayA-Z ho dnes zastihl na cestě na letiště v německém Stuttgartu.

„Všechno se dozvídám postupně,“ netajil se pražský junior skutečností, že si chvílemi připadá jako Alenka v říši divů. „Je toho hrozně moc. Teď máme v autě bednu a v ní dvě motorky.“

Stejně jako v případě ostatních závodů bude Michal Škurla spoléhat na služby svého otce Tomáše, který ho bude doprovázet i do Argentiny.

Foto: Eva Palánová

Lukáš Dryml se záhy začne připravovat na sezónu 2013

Praha – 17. října
V neděli projel Lukáš Dryml cílem malého finále pardubické Zlaté přilby hned za vítězným Nicki Pedersenem, aby vzápětí přelezl plot z depa. Na tribuně spolu se svou přítelkyní a kamarády fandil bratrovi Alešovi, jehož celé publikum vyhecované moderátory hnalo dopředu. Hned v pondělí však mladšího z pardubické bratrské dvojice čekala operace v pražském Motole a včera se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se už záhy bude připravovat na následující sezónu.

„Jsem po operaci a dávám se do kupy,“ říkal Lukáš Dryml včera pozdě odpoledne. „Loni jsem si v Birminghamu zlomil stehno, měl jsem tam hřebík a šrouby. A teď to vyndali. Jsem rád, že tuhle sezónu jsem přežil bez zranění. Jsem fit, ale člověk po tom roce to železo cejtí. A při tom ochlazení jako bylo o Zlaté přilbě je to hodně znát. Jsem rád, že je to už venku. Musím se dát do kupy a pak začnu makat na fyzičce na příští rok.“

Lukáš Dryml tedy rozhodně zahálet nebude. „Samozřejmě pojedu s přítelkyní na dovolenou,“ plánuje. „Dám se do pohody a ty různý podvrknutí kloubů z týhle sezóny se spraví. A potom přijdou Vánoce a začne příprava na sezónu. Nejsem lenivej‘ typ, takže se začnu připravovat brzy.“

I na nemocničním lůžku po operaci se Lukáš Dryml neubrání vzpomínkám na nedělní závod. „Začal jsem skvěle,“ komentuje své vítězství ve čtvrtfinálové skupině, v níž by nemusel potřetí ani startovat. „Tu třetí jízdu jsem něco zkoušel. Byl jsem rychlej‘ a začal se na Roryho dotahovat.“

Jenže semifinále pro něho začalo pádem na sklonku třetího okruhu. „Přepísknul jsem to,“ nehledá žádné výmluvy. „Dráha byla jednokolejka. Snažil jsem se nadjíždět a tát to pod něj, ale ustřelilo mně to. Jak jsem spadnul, shodilo mě to z pohody. Byl jsem rozhozenej‘, ztratil koncentraci a musel víc laborovat.“

Za těchto okolností Lukáš Dryml projel ve zbývajících dvou semifinálových rozjížďkách pokaždé jako čtvrtý. „Motorka byla perfektní, ale já dělal chyby,“ konstatuje. „Chtěl jsem předjíždět, ale vždycky mě to hodilo.“

Lukáš Dryml postoupil do malého finále, kde z první zatáčky vyjel druhý, aby posléze stahoval náskok Nicki Pedersena. „Byl jsem rychlejší, ale šlo jen o malý finále,“ líčí. „Tak jsem si říkal, že druhý místo je lepší, než se rozvěsit.“

Boj svého bratra Aleše ve velkém finále si už užil na hlavní tribuně. „Úprava dráhy tomu neprospěla,“ dívá se na skutečnost, že zatímco po malém finále přelézal přes plot mezi diváky, vjely na ovál traktory. „Hrášek, ten prach tam zůstal. Jak se odstartovalo, tak se jelo. Dvojka na startu nebyla ideální. Já z ní blbě odstartoval v malým finále, Aleš ve velkým. Ale vzchopil se, dokázal vybojovat čtvrtý místo.“

A jak si Lukáš Dryml užil pohled na závody z hlavní tribuny? „Skvělá atmosféra,“ pochvaluje si. „Lidí jako hrom, skandovali, fandili, nádhera.“ Hned na druhý den ovšem zamířil do motolské nemocnice. „Už jsem tady po ikstý,“ říká. „Co se týče personálu, je to tady bomba.“

Foto: Michal Kohout

V SGP 2013 pojede první slovenský závodník

Londýn – 17. října
Londýnská BSI dnes dopoledne oznámila, že stálé divoké karty pro seriál Speedway Grand Prix v roce 2013 přidělila Martinu Vaculíkovi, Jaroslawu Hampelovi, Tai Woffindenovi a Darcy Wardovi. Zároveň potvrdila, že místo po Jasonu Crumpovi zaujme devátý v pořadí Andreas Jonsson, nikoliv Aleš Dryml, čtvrtý z challenge v Goričanu, jemuž měl postup náležet dle některých výkladů pravidel. Pardubický závodník tak zůstává na špičce seznamu stálých náhradníků.

„Letošní seriál byl jedním z nejlepších v celé historii Speedway Grand Prix,“ řekl Paul Bellamy, výkonný ředitel BSI Speedway. „Měli jsme dvanáct závodů a v nich devět různých vítězů. Očekáváme, že s posíleným polem závodníků v roce 2013 bude bitva o světový titul ještě napínavější.“

Promotér seriálu pokládá za automatické, že po rezignaci Jasona Crumpa za seriál velké ceny se automaticky kvalifikuje devátý závodník v pořadí, aby byla naplněna podmínka, že nejlepší osmička ze seriálu si svá místa pojistí také v následující sezóně.

„Jaroslaw Hampel se vrací po zlomenině kotníku,“ vysvětlil Paul Bellamy postup při udělování divokých karet. „V roce 2010 vyhrál stříbrnou medaili, loni bronzovou a já věřím, že příští rok bude útočit na zlatou. Martin Vaculík, Darcy Ward a Tai Woffinden jsou tři z nejslibnějších mladých talentů a jistě se budou chtít zapůsobit a znepokojit etablovanější závodníky.“

Startovní listina SGP 2013:

1 Chris Holder, AUS SGP – 1.
2 Nicki Pedersen, DK SGP – 2.
3 Greg Hancock, USA SGP – 3.
4 Tomasz Gollob, PL SGP – 4.
5 Emil Sajfutdinov, RUS SGP – 5.
6 Antonio Lindbäck, S SGP – 7.
7 Fredrik Lindgren, S SGP – 8.
8 Andreas Jonsson, S SGP – 9. (za Jasona Crumpa)
9 Martin Vaculík, SK stálá divoká karta
10 Jaroslaw Hampel, PL stálá divoká karta
11 Krzysztof Kasprzak, PL challenge – 1.
12 Matej Žagar, SLO challenge – 2.
13 Niels Kristian Iversen, DK challenge – 3.
14 Tai Woffinden, GB stálá divoká karta
15 Darcy Ward, AUS stálá divoká karta
16 divoká karta pořadatele velké ceny  
17 traová rezerva pořadatele velké ceny  
18 traová rezerva pořadatele velké ceny  
 
stálí náhradníci:  
19 Aleš Dryml, CZ challenge – 4.
20 Leon Madsen, DK challenge – 5.
21 Troy Batchelor, AUS challenge – 6.
22 Hans N. Andersen, DK challenge – 7.
23 Peter Ljung, S challenge – 9.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)