Zlatá přilba nedokáže jenom nafouknout kapacitu Pardubic

Pardubice – 1. října
Pardubický super víkend s prestižními Zlatou stuhou, Zlatou přilbou a dalším závodem, jímž je v posledních letech finále juniorského mistrovství světa, je každým rokem neopakovatelnou příležitostí. Letos se však na ní projevila termínová kolize se sobotními dostihy, díky nimž se dočkáme netradičních časů začátků jednotlivých plochodrážních podniků, ale budeme muset po dlouhé době oželet sobotní vylučovací rozjížďky Zlaté přilby. Pořadatelé však slibují minimální komplikace a lákají k návštěvě pestrou startovní listinou, jejíž první verze byla odtajněna dnes dopoledne.

„V jednom termínu se potkají dva prestižní mítinky, Zlatá přilba a Velká pardubická,“ říká Petr Moravec. „Do této situace jsme byli postaveni díky neústupnosti dostihové organizace v Praze, ale snažili jsme se o opatření, aby Pardubice zůstaly průjezdné. Jediné, co jsme nedokázali, je nafouknout kapacitu ubytování v Pardubicích. Ale protože se Velká pardubická pojede v sobotu, diváci uvidí Zlatou přilbu od začátku, protože všechny její jízdy se pojedou v neděli.“

„Mrzí mě kolize našeho termínu s Velkou pardubickou, sám mám koně rád a chodím na ně,“ přidává se Evžen Erban. „Není to ale vina Zlaté přilby. Už loni v dubnu jsme nahlásili, že musíme držet termín FIM. Tomu se musíme přizpůsobit, ale bohužel se nedokázali přizpůsobit oni. Mrzí mě to z titulu pardubické infrastruktury, všechno se smrsklo do čtyř, pěti dnů, což je pro majitele hotelů velká ztráta. Až zásluhou primátorky, koně cukly na sobotu. Nedokážu si ale přestavit ten zmatek, kdyby se Velká pardubická a Zlatá přilba jely v jednom dni.“

Nakonec na sebe budou koňské a plochodrážní akce navazovat. Zlatá stuha začíná příští pátek o půl šesté večer, stejný začátek má druhý den i světový šampionát juniorů. Zlatá přilba se pojede kompletní v neděli, přičemž slavnostní začátek je plánován už na půl dvanáctou. První jízdy jsou ve všech třech případech na programu o půl hodiny později.

Improvizovat museli pořadatelé rovněž se startovní listinou. „Ještě před čtrnácti dny jsme to měli namalované jinak, ale Poláci na náš termín přeložili ligu,“ vzdychá Evžen Erban. „Například Run Holta, Chris Holder, Greg Hancock a Martin Vaculík měli zájem v Pardubicích startovat. Ale Zlatá přilba má svoji kvalitu a myslím, že startovní listina je silná.“

V ní je prozatím jisté startovní číslo 31, které dle svého přání bude mít Aleš Dryml. A by je seznam zaplněný šestatřiceti jmény, další změny nejsou vyloučeny. „Ještě jednáme s dalšími jezdci z Grand Prix,“ prozrazuje Evžen Erban. „Volal Bjarne Pedersen. Ale doufám, že se prosadí čeští jezdci. Když jsem viděl o víkendu Aleše Drymla, doufám, že by tento klenot mohl zůstat zase v Čechách.“

Zaplněn je také seznam účastníků Zlaté stuhy, otazníky zůstávají nad sobotním juniorským šampionátem. S největší pravděpodobností neuvidíme zraněného Patryka Dudka, ale otazníky se vznášejí rovněž nad českými jezdci. FIM se totiž doposud nevyjádřila k českému návrhu na divoké karty a náhradníky. Ten respektoval situaci z šampionátu republiky a pracoval s Eduardem Krčmářem a Janem Holubem na pozicích divokých karet a s Romanem Čejkou a Zdeňkem Holubem, coby rezervisty.

Účastníci pardubického super víkendu:

Zlatá stuha, pátek 17:30 Lasse Bjerre (DK), Denis Pedersen (DK), Timo Lahti (FIN), Valentin Grobauer (D), Marcel Helfer (D), Erik Riss (D), Mark Riss (D), Patrik Nagy (H – ACCR), Nicolas Vicentin (I), Krystian Pieszczek (PL), Kamil Pulczynski (PL), další Polák, Matic IVačič (SLO), Pontus Aspgren (S), Anton Rosen (S), Roman Čejka, Jan Holub, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Václav Milík, René Vidner, David Štěrovský.
 
MS U21, sobota 17:30 bude upřesněno od FIM
 
Zlatá přilba, neděle 11:30 Nicki Pedersen (DK), Hans N. Andersen (DK), Lasse Bjerre (DK), další Dán, Troy Batchelor (AUS), Rory Schlein (AUS), Fritz Wallner (A – SMF), Jurica Pavlic (CRO), Timo Lahti (FIN), Ben Barker (GB), Lewis Bridger (GB), Chris Harris (GB) – stále se vedou jednání, Tobias Busch (D), Max Dilger (D), Roberto Haupt (D), Christian Hefebrock (D), Patrik Nagy (H – ACCR), Christian Carrica (I), Nicolas Covatti (I), Henry van der Steen (NL), Stanislaw Burza (PL), Jaroslaw Hampel (PL) – stále se vedou jednání, PIotr Pawlicki (PL), Przemyslaw Pawlicki (PL), Maks Gregorič (SLO), Samo Kukovica (SLO), Antonio Lindbäck (S), Fredrik Lindgren (S), Magnus Zetterström (S), Josef Franc, Aleš Dryml, Lukáš Dryml, Matěj Kůs, Václav Milík, Tomáš Suchánek, Filip Šitera, Hynek Štichauer.

Poznámka: uvedené časy jsou časem slavnostního nástupu

Otázka cizineckého složení pro druhý poločas finále play-off stále zůstává nezodpovězena

Pardubice – 1. října
Deset bodů ztrácí Pardubice na Prahu po úvodním finálovém závodě play-off české extraligy. Pražský náskok opticky vypadá hrozivě, avšak na druhou stranu stačí dvě povedené rozjížďky v podání Pardubic a celkové skóre se vrátí na stav před úterní rozjížďkou s číslem třináct. Klíčovou otázkou středeční odvety ve Svítkově jsou logicky zahraniční posily, avšak oba manažeři nejsou v tomto směru vůbec sdílní. Z kusých informací ovšem vyplývá, že Praha nastoupí do klíčové fáze boje o titul se dvěma cizinci, Pardubice s jedním.

„Pojede závodník z Grand Prix,“ usmívá se Lubomír Vozár, aby ovšem vzápětí odmítl potvrdit slibnou indicii směřující k Peteru Ljungovi. „Neřekl jsem ale, jestli z letošní nebo příští,“ snaží se mlžit poukázáním na některé výklady letošních pravidel, při jejichž aplikování na příští rok by Aleš Dryml, čtvrtý z challenge v Goričanu, dostal přednost před devátým ze závěrečné klasifikace letošního cyklu při obsazení místa Jasona Crumpa. Ryšavá australská legenda totiž oznámila, že tuto sobotu v Toruni nastoupí k poslední velké ceně svého života.

Na základě této informace ovšem vyplývá, že Pardubice také ve středu nastoupí pouze s jedním cizincem v sestavě, i když Magnus Zetterström to už nebude. „Uvažovali jsme o dvou cizincích,“ připouští Lubomír Vozár. „Není to ale jednoduchá otázka. Nakonec jsme se rozhodli se závodníky, že pojedu naši a jeden cizinec.“

Pardubice jsou totiž na tom ve srovnání s Prahou o poznání hůře s dvojicí povinných juniorů než, než aby si mohly dovolit riziko nechat mezi sedmi jmény jen dva závodníky mladší jednadvaceti let. „A Hynek Štichauer ještě není ve formě, aby dokázal jednoho cizince nahradit,“ připomíná Lubomír Vozár nutnost lovu v zahraničních vodách. Nicméně konkrétní jméno slíbil prozradit až zítra odpoledne. „V jednání je jeden jezdec z Grand Prix,“ opakoval úvodní informaci.

Naproti tomu Pražané se zaručeně ve středu objeví ve Svítkově s dvojicí cizinců. Kuloární zprávy hovoří, že Nicki Pedersen by měl před rozhodujícím bojem o titul mistra světa tentokrát zůstat doma. A pokud ne, stálo by to pořádný ranec peněz. Ve světle těchto informací se jeví pravděpodobné, že po boku osvědčeného Troye Batchelora nastoupí Rafal Okoniewski.

„Ještě není úterý, nemůžu nic říct,“ vytváří Tomáš Topinka stejnou mlhu jako bojové křižníky z počátku minulého století. „Nemůžu nic ani vyvrátit, ani potvrdit. Možností máme velké a cizinců na soupisce hodně. Definitivně se rozhodnu až zejtra, budu se každopádně snažit udělat co nejlepší sestavu.“

Pražany však čeká jedna změna v domácí části sestavy. Luboš Tomíček nikdy neměl svítkovské letiště v přílišné oblibě a minulé úterý tvrdil, že sem přijede jen jako divák. V tom případě by ho bezesporu zastoupil Martin Gavenda.

A ještě s jedním soupeřem bude muset pražský kouč ve Svítkově počítat. A jím je tradičně pro-pardubicky naladěné publikum. „Máme nejlepší diváky v republice,“ říká Petr Moravec s patřičnou dávkou hrdosti v hlase. „V Praze minulé úterý nejen vytvořili skvělou atmosfréru, ale také zvedli návštěvu na Markétě o dvě třetiny.“

Foto: Wojta Zavřel

Češi v akci 34

V uplynulém týdnu dala česká plochá dráha o sobě pořádně vědět. Aleš Dryml, kterému letošní sezóna vychází, zářil v challenge v Goričanu, aby nakonec včera potvrdil titul evropského šampióna. Nudou nezívali ani fanoušci doma, protože uplynulý týden jim nabídl první poločas extraligového finále, vyvrcholení první ligy a stopětadvacítek na klasické dráze a pohled na korunovaci šampióna do devatenácti let. V ostatních zahraničních závodech to ovšem s účastí českých závodníků bylo hodně hubené.
Hned v pondělí se Aleš Dryml chystal na utkání britské Elite League, kdy jeho Belle Vue mělo zajíždět do Wolverhamptonu. Jenže kvůli dešti byl závod přeložen na dnes. Stejný osud stihla i odveta naplánovaná do Belle Vue na středu.

Ve středu se měl Filip Šitera představit při Memoriálu Ashley Jonese v King’s Lynn, avšak i tento závod se utopil v provazcích deště. Mšenský závodník, který se za kanál La Manche vypravil pro motocykly a další vybavení po rozchodu s Glasgowem, se vrátil domů bez závodní akce.

Pohárový mítink Ipswich vs. Sheffield skončil výhrou domácích 57:35. V sestavě hostů figuroval Josef Franc se statutem rider replacement. A tak se jediným českým závodníkem, který v uplynulém týdnu startoval v zahraničí mimo podniky pod jurisdikcí FIM či UEM, byl Matěj Kůs.

Pražan exceloval během čtvrtečního pohárového duelu, v němž Redcar doma rozdrtil Berwick poměrně vysoko 58:36. Matěj Kůs mu přitom pomohl patnácti body s jedním bonusem.

Foto: Wojta Zavřel