Michal Škurla potvrdil titul už v rozjížďce s číslem jedna

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 20. září
Pakliže by nějaká sázková kancelář vypsala sázku, že Michal Škurla dnes vyhraje titul mistra republiky v šampionátu na krátké dráze pod gescí ČSMS, už by vyhlásila bankrot. Král malých kubatur potřeboval jediný bod, který inkasoval již v úvodní rozjížďce. Navíc Patrik Mikel, jeho největší rival, pojal klání ve stylu vítězství nebo pád, takže se nedostal ani do finále B. Přesto však dokázal jako jediný porazit nového šampiona, jenž však titul zpečetil vítězstvím ve finále A před dvojící chabařovických závodníků Filip Šifalda – Adam Fencl.

Vítězství nebo pád, pád nebo vítězství
Dnešní vyvrcholení šampionátu ČSMS stopětadvacítek přineslo prozatím největší jezdeckou účast. Na svědomí ji měly především Chabařovice, které dorazily do hlavního města v plné síle. Dočkali jsme se deseti závodníků. A kdyby Zdeněk Holub, který triumfoval v úvodním kole šampionátu, definitivně neodložil stopětadvacítku, bylo by to ještě lepší.

Takhle se však vítěz prvního závodu mohl prezentovat v nové úloze. Protože Zdeněk Schneiderwind doprovázel Josefa France na finále evropského šampionátu dvojic do ukrajinského Rovna, zastoupil ho v roli startmaršála.

Při své premiéře v nové roli se stal svědkem korunovace Michala Škurly. V šampionátu ČSMS se počítá všech šest závodů, takže ho od usednutí na trůn dnes dělil jeden jediný bod. Získal ho ihned v rozjížďce s číslem jedna, v níž odvedl Václava Vernera a Milana Dobiáše.

„A titul je doma,“ zářil jako sluníčko na obloze, sotva projel vraty ven z dráhy. Na vítěznou dráhu se vzápětí vydal i Patrik Mikel, by první zatáčka druhé jízdy jakoby předznamenala jeho dnešní osud. V souboji s Kryštofem Rybářem se přetočil a upadl. Repete však opanoval stylem start – cíl.

V osmé jízdě však arbitr Tomáš Topinka nemohl být vůči březolupskému závodníkovi tak velkorysý, aby mu umožnil vstoupit do opakované jízdy. Hodiny, za které by se nemusel stydět žádný automobilový kaskadér, roztočil až ve druhé zatáčce. A tak se Filip Šifalda radoval ze svého druhého triumfu, když prve v rozjížďce s číslem tři porazil Adama Fencla a Františka Kliera.

Smůla Patrika Mikela ovšem doposud nedospěla ke svému konci. Do desáté jízdy nejlépe odstartoval Adam Fencl. Před březolupského závodníka se spodní stranou první zatáčky posunul také Josef Novák. A rozpoutala se mela, jelikož nikdo nechtěl slevit ze svých ambicí a vyhovět touze Patrika Mikela po bodech.

Ve druhé zatáčce druhého kola neměl Patrik Mikel místa nazbyt. A nechtěl-li své soupeře před sebou sestřelit jako kuželky, musel na zem. V tom okamžiku se z desítky závodníků stal tím posledním. A neměl jistotu ani finále C, což je u závodníka jeho renomé nevídané.

Patrik Mikel však dostál své pověsti osobnosti kubatury stopětadvacítek. Na mušku si přitom nezval nikoho menšího než Michala Škurlu, jenž dnes slavil jeden triumf za druhým. Ovšem až do rozjížďky s číslem šestnáct, v níž se střetl s právě s březolupským borcem. Pražan lépe odstartoval, a i když byl hodně rozházený, udržel se na čele až do poslední zatáčky. V ní však Patrik Mikel našel spodní stranou cestičku dopředu a zůstal věrný filozofii, když ne pád, tak vítězství.

K titulu i s bolavou kyčlí
Čtveřici finálových jízd odstartoval osamocený František Klier v déčku. Osm celkových bodů přišlo mšenskému závodníku vhod do průběžné klasifikace. Nebýt absence v úvodním podniku, mohl v závěrečné klasifikaci pomýšlet mnohem výše než na celkové sedmé místo.

Finále C se stalo kořistí Patrika Mikela. Musel si však vítězství vybojovat na houževnatém Václavu Vernovi, který zkoušel bezrychlostní novinku z produkce Shupa. Chabařovičan vedl až do druhé zatáčky druhého kola. V ní březolupský závodník profitoval z chyby Václava Vernera, díky ní se dostal daleko z optimální stopy.

Ve finále B sehrál roli suveréna Kryštof Rybář, na jehož štítě zůstali ležet Josef Novák a Filip Hájek. V áčku stanuli vedle sebe shodou okolností borci, kteří v základní části poznali pouze jednou hořkost porážky. O prohře Michala Škurly s Patrikem Mikelem již byla řeč. Filip Šifalda podlehl v deváté jízdě Michalu Škurlovi. S ním se Adam Fencl nesetkal. O to více mohl litovat, že se ve třetí jízdě přetočil a předjel ho Filip Šifalda.

Jinak by do finále A nastupoval jako jediný neporažený závodník celého odpoledne. Shodou okolností však jako první vypadl z boje o pódium. Kvůli potížím při řazení se prakticky ani nerozjel. Michal Škurla nebyl v optimálním rozpoložení. „Jel jsem po lajně, vlítnul do díry a rozbolela mě kyčel,“ posteskl si připomínkou své naháněčky s Patrikem Mikelem. Po startu se však dostal do čela, odvedl Filipa Šifaldu a ozdobil svůj titul dalším vítězným wheelie.

    D C B A TOT
1. Michal Škurla, Praha 3 3 3 2       6 18
2. Filip Šifalda, Chabařovice 3 3 2 3       4 15
3. Adam Fencl, Chabařovice 2 3 3 3       E 11
4. Kryštof Rybář, Divišov 2 2 3 3     3   13
5. Josef Novák, Pardubice 3 3 2 1     2   11
6. Filip Hájek, Praha 1 2 3 2     1   9
7. Patrik Mikel, Březolupy 3 X F 3   3     9
8. Václav Verner, Chabařovice 2 2 E 2   2     8
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 1 2 2   1     7
10. František Klier, Mšeno 1 1 2 1 3       8

Konečné pořadí seriálu ČSMS:

  5.4. 26.4. 7.6. 28.6. 14.8. 20.9. TOT
1. Michal Škurla 6 18 18 18 18 17 95
2. Patrik Mikel 14 11 9 14 12 9 69
3. Kryštof Rybář NS 10 14 10 12 13 59
4. Filip Šifalda 13 9 11 NS NS 15 48
5. Václav Verner 12 15 10 NS NS 8 45
6. Filip Hájek 9 NS 7 8 8 9 41
7. František Klier NS 9 5 5 7 8 34
8. Adam Fencl NS 9 8 NS NS 11 28
9. Josef Novák NS NS NS 9 7 11 27
10. Zdeněk Holub 16 NS NS NS NS NS 16
11. Milan Dobiáš NS NS 8 NS NS 7 15
12. Lukáš Kovařík 0 NS NS NS NS NS 0


Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Miroslav Musil oslavil padesátiny

Mariánské Lázně – 20. září
V úterý 18.září tohoto roku,se dožil a svoje životní jubileum padesát let oslavil pan Miroslav Musil z Mariánských Lázní. Bylo pro mě ctí, se s Mírou utkávat při závodech na ploché dráze a je pro mě ctí s ním po mnoho let spolupracovat při všech závodech na dlouhé dráze v Mariánských Lázních.

Míra Musil má zvláštní dar dát dohromady lidi okolo sebe, kteří dovedou vzít za práci. I proto se daří pořádat nadále závody v Mariánských Lázních. Kamaráde Míro. Nikdy si nezkazil žádnou srandu. Díky Tobě a všem ostatním,se daří za velikých obtíží držet nad vodou dlouhou dráhu,jedinou u nás.

Míro,dovol,abych Ti jménem svým i všech kolegů v Mariánských Lázních,popřál pevné nervy,klid a moc,moc zdravíčka do dalších let.

Je pár lidí,kteří když zavolají,sednu a jedu.Ty patříš mezi ně. MámTě rád a vždy Tě rád uvidím a v rámci možností pomohu. Věřím,že těch,kteří Ti přejí totéž,je hodně. Vše dobré,přeje kámoš Míla Čmejla.

V Mariánských Lázních se pojede na ostří nože

Mariánské Lázně – 20. září
O tom, že kvalifikační závod může být mnohdy divácky atraktivnější než podnik Grand Prix, jsme se v minulosti již mnohokrát přesvědčili. Napínavou podívanou slibuje i sobotní závod Long Track Challenge v Mariánských Lázních. V posledním závodě kvalifikačního síta Mistrovství světa si to osmnáctka jezdců rozdá o sedm míst zajišujících postup do Grand Prix na rok 2013. Z nich víc než polovina již ochutnala atmosféru světového finále.

Vyrovnané startovní pole zdobí hned několik zvučných jmen. Bezesporu jednou z největších hvězd sobotního závodu bude úřadující Mistr Evropy na travnaté dráze a vítěz Grand Prix České republiky v Mariánských Lázních z roku 2010 Němec Stephan Katt. Jedna z největších postav současné světové dlouhodrážní scény nedokázala využít výhody domácího prostředí v posledním závodě Grand Prix ve Vechtě a místo obhajoby loňského vítězství se teď musí ještě pořádně poprat o svou příslušnost v elitní společnosti pro příští rok.

Nás může těšit, že jeho největším soupeřem a vyrovnaným kandidátem na vítězství v Challenge bude domácí reprezentant Aleš Dryml mladší. Úřadující mistr České republiky na dlouhé dráze je sice v této disciplíně stále nováčkem, v průběhu sezóny však nejednou prokázal své vysoké kvality a vstupenka do Grand Prix by ho při troše štěstí neměla minout. Svůj hladký prostup kvalifikačními závody mistrovství světa i Evropy doplnil cenným vítězstvím ve volném závodě v Altripu, aby pak doslova odboural silnou konkurenci v evropském finále na trávě v Holandsku. Jen nehorázná smůla ve finálové jízdě jej připravila o premiérovou medaili.

Dalším z aspirantů na stupně vítězů je druhý německý reprezentant Herbert Rudolph. Specialista na dlouhé pískové dráhy bojoval v Mariánských Lázních o světové body už před šestnácti lety a i jeho jméno se za roky strávené v elitní společnosti stalo pojmem. Vloni skončil v závodě Grand Prix na zdejší dráze těsně pod stupni vítězů, a by již druhou sezónu vyhrožuje svým odchodem do závodnického důchodu, jeho výkony jej stále opravňují pomýšlet na přední příčky.

Nejvyšší ambice v sobotním závodě by si právem mohla činit i britská dlouhodrážní jednička a exmistr Evropy Andrew Appleton, jeho situaci však výrazně komplikuje nedoléčené zranění nohy. Vysoký sympatický Angličan dobře ví, co je v sázce, nebo účast v příštím ročníku Grand Prix je pro specialistu v této disciplíně životně důležitá. V případě jeho odstoupení se otevře cesta do startovní listiny našemu Richardu Wolffovi. Ten je v současné době na postu prvního náhradníka a rád by si zopakoval svou účast ve světové finálové sérii z let 2008 a 2010. Jeho záskok v posledním závodě Grand Prix v německé Vechtě mu vynesl velmi solidních deset bodů a dvanácté místo.

O postup se budou pořádně prát i dva další Angličané ve startovní listině světový finalista Richard Hall a bývalý vicemistr světa Andrew Phillips.

Stupně vítězů v letošním ročníku Grand Prix okusil i finský dravec s chlapeckým obličejem Aki Pekka Mustonen. V sezóně se občas trápil, ale kilometrové dráhy jsou jeho oblíbené a dokáže na nich být pekelně rychlý.

Ty perfektně zvládá i nizozemská hvězda Jannick de Jong, pravidelný účastník Grand Prix a držitel bronzové medaile z letošního finále ME na trávě. Ani jeho útok na stupně vítězů by nebyl velkým překvapením. V evropském finále po jeho boku, respektive o stupeň výše, stanul jeho krajan Dirk Fabriek. Ten se může pochlubit i dvěma medailemi ze světového šampionátu na dlouhé dráze, a by před časem ohlásil konec závodní kariéry, jeho výkony jdou letos spíše nahoru. Obrovskou bojovností na dlouhé i travnaté dráze vyniká třetí z nizozemské čtveřice Jeffrey Wortmann, již neodmyslitelná opora reprezentačního družstva. I on se o nabízená postupová místa pořádně popere. Čtvrtý Holanďan Nick Lourens je především specialistou na travnaté dráhy, ale občas dokáže překvapit.

Podobně jsou na tom i mladí Francouzi Gabriel Dubernard, Theo di Palma a Richard de Biasi. Více šancí má však jejich kolega a v současnosti nejzkušenější a nejlepší francouzský jezdec Stephane Tressarieu. Exmistr Evropy a bývalý vicemistr světa by sice uvítal kratší dráhu, ale poprat se dokáže i s kilometrem.

V kvalifikačních závodech překvapili svými výkony nováček Australan Cory Gathercole a Švéd Joel Nyström. Zejména druhý jmenovaný dráhu velmi dobře zná z předchozích startů a zopakuje-li svůj nečekaný výkon z Mühldorfu, může i on proklouznout mezi světovou špičku.

S podporou domácího publika bude bojovat odchovanec plzeňské ploché dráhy Michael Hádek, který kráčí ve šlépějích svého otce – světového finalisty a dvojnásobného mistra republiky na dlouhé dráze. Začátkem roku Michael na mariánskolázeňské dráze zazářil ziskem bronzové medaile z domácího šampionátu, pokud bude mít k dispozici podobně rychlý motor, určitě nedá soupeřům ani metr zadarmo a možná by se mohlo zrodit i malé překvapení.

Druhým náhradníkem ve startovní listině bude nezničitelný Karel Kadlec.

Sobotní závod Challenge doplní vložené jízdy dobře známých veteránských jezdců. Slavnostní nástup je plánován na 14 hodin, start první jízdy pak na 14:30.

Foto: Jiří Bayer

Michael Hádek věří štěstí

Chotíkov – 20. září
Po omluvě Nora Björna G. Hansena se Michael Hádek dostal do hlavní startovní listiny mariánskolázeňského challenge. By se plzeňského závodníka pokoušel zkraje týdne skolit nemoc, včera už pomáhal trojkoalici k porážce Slaného. Při této příležitosti se svěřil se svými přípravami na sobotní mítink.

„Válím se v posteli už od včerejška,“ svěřoval se Michael Hádek před včerejší slánskou extraligou se stadiem svých příprav na sobotní závod. Avšak pod peřinu ho rozhodně nezahnala lenost. „Motá se mi hlava, něco na mě leze,“ objasňoval, že i on patří mezi ty nešastníky, na nichž se prudká změna teploty podepsala nemocí.

Pozítří by ovšem v západočeských lázních měl být dokonale fit. „Budu mít půjčenej‘ GM od Bogase,“ svěřuje se. „Uvidím. Nedokážu si to tipnout. Jsou to závody, nějak to neřeším, dlouho jsem na tom neseděl. Buď to půjde, nebo nepůjde. ale při troše štěstí, proč ne?!“

Foto: Wojta Zavřel

Kůže českého týmu nebude k levnému prodeji

Praha – 20. září
Pardubičtí závodníci Václav Milík a Tomáš Suchánek vyjeli počátkem měsíce v maďarském Miskolci postup do evropského finále dvojic, které je na programu již pozítří v ukrajinském Rovně. Tam se k nim připojí Josef Franc, který má po včerejším závodě Elite League v Coventry sraz se zbytkem výpravy dnes v Krakově.

„Budou se střídat,“ přemýšlí Milan Špinka, jak optimálně využít třech závodníků. „Uvidíme v tréninku, jak to komu bude sedět. Pojedou všichni tři, ale Pepe je jednička. Je v laufu. Budeme bojovat a neprodáme kůži zadarmo.“

Foto: Michal Kohout