Antonio Lindbäck by měl být potvrzen během dnešního večera

Praha – 9. září
V předvečer zítřejšího Memoriálu Luboše Tomíčka dostala startovní listina další dvě jména. Divákům se představí Christian Hefenbrock a Viktor Golubovskij. Pavel Ondrašík, který má jezdecká obsazení na starosti, magazínu speedwayA-Z prozradil, že poslední díru v programu by mohl zaplnit Antonio Lindbäck.

„Chtěli jsme českým fanouškům představit závodníky, kteří tu ještě nestartovali nebo alespoň nestartují tak často a přitom v ligových závodech po celé Evropě dosahují výborných výsledků,“ odhaluje Pavel Ondrašík filozofii stavby startovní listiny. „Myslíme si, že by závod měl být vyrovnaný a doufáme, že se prosadí i někdo z českých závodníků. Upustili jsme od sobotního termínu, který jsme měli před třemi lety, a myslíme si, že v pondělí v podvečer si český fanoušek najde čas na tento tradiční závod.“

Viktor Golubovskij oblékne vestu se startovním číslem osm, zatímco Christian Hefenbrock bude mít na svých zádech šestku. Dvanáctka zůstává volná a dle dostupných informací je prozatím vyhrazena pro Antonio Lindbäcka. „Budeme to vědět až dnes večer,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Všichni ostatní z Grand Prix mají buď povinnosti v ligách, nebo naši nabídku odmítli. V případě, že to odmítne i Antonio, je připraven Eda Krčmář.“

Z čtyřech českých závodníků jsou tři závodníci Olympu a ten čtvrtý pod křídly CS MV. Je to způsobeno pochopitelnou snahou každého pořadatele preferovat své závodníky nebo je tam i trošku odvety ostatním klubům za určitý bojkot šampionátu jednotlivců ČSMS?

„Určitě chceme dát příležitost domácím závodníkům,“ odpovídá Pavel Ondrašík. „Je pravda, že s některými závodníky máme zakázáno mluvit o startu v našich závodech. Ale je třeba pravda, že jsme místo nabídli bratřím Drymlovým a ti se omluvili, že mají povinnosti v Anglii. Nechceme, aby se boj mezi federacemi nějak dotýkal závodníků. Ti by měli závodit. Tomíčkův memoriál je hlavně mezinárodní závod, a proto v šestnáctičlenném startovním poli je čtyři až pět Čechů maximum. Chceme dát příležitost i mladým závodníkům, proto je tam letos Václav Milík. Patří určitě k našim nejlepším a je pořád v juniorském věku.“

Když už hovoříme o mladých závodnících, v minulosti začínal Tomíčkův memoriál už odpoledne. Bývali jsme svědky předzávodů stopětadvacítek i pětistovek, které dokonce mívaly kvalifikační charakter pro hlavní závod. „Vzhledem k tomu, že skoro naprostá většina diváků chodí až na večerní závod, kvalifikaci již neděláme,“ objasňuje Pavel Ondrašík. „Možná se k tomu někdy v budoucnu vrátíme. Zítra začne doprovodný program v 18:00 vystoupením rockenrollové skupiny Lemon Nashville and his Golden Killers. O přestávkách budou vystupovat roztleskávačky, mladí junioři na stopětadvacítkách a ještě BMX freestyle. Flat trackové závody se už jezdí samostatně a bohužel by přijelo málo závodníků, tak jsme se rozhodli, že je dávat nebudeme. Samozřejmě se na závěr dočkáme i ohňostroje.“

Český závodník na českém motocyklu vládnul Evropě

Blijham – 9. září
Evropský pohár mládeže stopětadvacítek v nizozemském Blijhamu se stal kořistí Patrika Mikela. Březolupský závodník v sedle motocyklu Shupa vyhrál všechny tři jízdy základního rozpisu, aby si posléze se všemi svými soupeři poradil i ve finále. Michaela Krupičková skončila osmá, Michal Škurla jedenáctý a Roman Mády třiadvacátý. Kryštof Rybář si při tréninku přivodil otřes mozku a v závodě nestartoval.

Foto: Petr Křikava

Josef Franc triumfoval v dalším finále

Morizes – 8. září
Další rozhodný útok za medailí ve světovém šampionátu na dlouhé dráze podnikl Josef Franc krátce před včerejší půlnocí. Ve francouzském Morizes opět stanul na nejvyšším stupínku, kdy pod sebou měl Jörga Tebbeho a Stephana Katta. Před vyvrcholením ve Vechtě příští sobotu stále vede Joonas Kyllmäkorpi (123), zatímco Josef Franc se dělí o druhou příčku s Theo Pijperem se ztrátou sedmnácti bodů a Martin Smolinski má ještě o čtyři body méně. Zdeněk Schneiderwind bezprostředně po triumfu svého chráněnce vytočil telefonní číslo magazínu speedwayA-Z, aby se svěřil s podrobnosti.

„Závody hezký, Pepe vyhrál, super výkon, bomba,“ chrlil ze sebe slova ilustrující počínání pražského borce. „Odved‘ výbornej‘ výkon. A to z vylosování vůbec neměl radost, spíš to byla smůla. Ale od první do poslední jízdy bojoval.“

Hned v rozjížďce s číslem jedna porazil Martina Smolinskeho, jednoho ze svých bezprostředních soupeřů v boji o medaile. V šesté jízdě byli před ním v cíli Stephan Katt a Joonas Kylmäkorpi, v osmé zase Cameron Woodward. V desáté jízdě už Pražan opět zvítězil.

O jeho postupu do nadstavbové části nemohlo být ani sporu. „Jeho semifinále se třikrát opakovalo,“ ujímá se Zdeněk Schneiderwind opět role vypravěče. „Pepe jel ze dvojky a vždycky na něho z lajny odstartoval Woodward. Až konečně napotřetí odstartoval Josef. Na finále si vzal venek, odlít‘ a ostatní už neměli šanci.“

Josef Franc má ve finálovém seriálu dlouhodrážního mistrovství světa vskutku obdivuhodnou bilanci dvou vítězství a dvou druhých míst, když na pódiu nestál pouze jedenkrát. „Dneska si to všechno vybojoval zezadu,“ nešetří Zdeněk Schneiderwind slovy chvály. „Motorka šlapala a Pepeho zdobí bojovnost. Teď mažeme domů, na Vechtu jsou dobrý vyhlídky, ale to nechce teď řešit, chce to nechat v klidu.“

1. Josef Franc, CZ 27
2. Jörg Tebbe, D 25
3. Stephan Katt, D 19
4. Martin Smolinski, D 23
5. Cameron Woodward, AUS 17
6. Stephane Tresarrieu, F 17
7. Jannick de Jong, NL 15
8. Joonas Kyllmäkorpi, FIN 15
9. Theo Pijper, NL (FFM) 13
10. Glen Philips, GB 13
11. Matthias Kröger, D 11
12. Theo di Palma, F 8
13. Jeffrey Woortman, NL 6
14. Richard di Biasi, F 5
15. Herbert Rudolph, D 3
16. Philippe Ostyn, F 3
17. Aki Pekka Mustonen, FIN 3
18. Gabriel Dubernard, F 1
res Mathieu Albertini, F, F DNR

Ilustrační foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Tomasz Gollob hlásil, že je zpátky nahoře

Malilla – 8. září
Tomasz Gollob v seriálu SGP triumfoval naposledy minulý červen v Kodani. Nyní však vystoupil na nejvyšší stupínek v desáté velké ceně letošního roku ve švédské Malille. Samozřejmě se netajil svým štěstím a vírou, že jeho forma po patnáctiměsíčním trápení půjde jenom nahoru, nahoru a nahoru. Spokojený mohl být i druhý Chris Holder, který v průběžné klasifikaci předstihl Grega Hancocka. A samozřejmě i třetí Antonio Lindbäck, jemuž se podařilo prozatím proniknout mezi top 8, jež si zachová příslušnost mezi elitou i v následující sezóně.

By se jednačtyřicetiletá polská ikona mohla v letošním cyklu Grand Prix chlubit stříbrem z Leszna a bronzem z Prahy a Goričanu, jeho vystoupení byla přece jen poznamenána trápením s hledáním nastavení motocyklů a následky květnového pádu ze švédské ligy.

Není divu, že si tentokrát své vítězství užíval o to více. „Více a více závodů míjelo a já nevyhrával,“ svěřoval se na tiskové konferenci. „Měl jsem hodně problémů s motocykly, s pády, se vším. Zničil jsem pár motorů, měl defekty a pády ve švédské a polské lize. Problémů bylo pokaždé víc, ale nyní myslím, že moje forma půjde nahoru, nahoru a nahoru. Budu mít více dobrých výsledků a dobrých jízd. A cílem je vyhrát letošní Grand Prix.“

Triumf dostal Tomasze Golloba na čtvrtou příčku v průběžné klasifikaci, Nicki Pedersen před ním má o devět více. Rozhodující krok k medaili bude znamenat už další velká cena ve Vojensu za čtrnáct dnů. A polský závodník si uvědomuje, že tlak je především na závodnících, kteří v průběžné klasifikaci figurují před ním.

„Na mě není žádný tlak,“ odpověděl na přímou otázku, zda věří v medaili. „Budu prostě pracovat pilně ve zbývajících dvou Grand Prix, abych měl dost bodů a jel dobré jízdy. Ale teď nevím.“ Kromě toho musel čelit dalšímu dotazu, jak dlouhou ještě plánuje závodit. „Možná ještě další dva nebo tři roky,“ reagoval pokrčením ramen.

Zatímco Tomasz Gollob musel čekat do svých devětatřiceti, než se stal mistrem světa, Chris Holder by do elitní společnosti mohl proniknout již letos. „To, že jsem o osm bodů na čele, nyní neznamená vůbec nic,“ odmítal Australan podobné úvahy. „Chci se pokaždé dostat do finále, a když se mi to povede, přinese mi to potřebné body. To je můj plán, teď to jde dobře a já to chci udržet.“

Po pádu Andrease Jonssona v rozjížďce s číslem pět se Antonio Lindbäck dostal o patnáct bodů před svého krajana. „Chci dokončit tuto sezónu dobře,“ komentoval otázku svého udržení se v seriálu na rok 2013.

1. Tomasz Gollob, PL 21
2. Chris Holder, AUS 17
3. Antonio Lindbäck, S 18
4. Nicki Pedersen, DK 11
5. Fredrik Lindgren, DK 11
6. Emil Sajfutdinov, RUS 11
7. Jason Crump, AUS 8
8. Greg Hancock, USA 8
9. Bjarne Pedersen, DK 6
10. Martin Vaculík, SK 6
11. Jaroslaw Hampel, PL 6
12. Hans N. Andersen, DK 5
13. Thomas H. Jonasson, S 5
14. Chris Harris, GB 5
15. Peter Ljung, S 5
16. Andreas Jonsson, S 1
17. Kim Nilsson, S 0
18. Linus Sundström, S 0

Průběžné pořadí seriálu:
1. Chris Holder 134, 2. Greg Hancock 126, 3. Nicki Pedersen 123, 4. Tomasz Gollob 114, 5. Jason Crump 111, 6. Emil Sajfutdinov 107, 7. Fredrik Lindgren 100, 8. Antonio Lindbäck 92, 9. Andreas Jonsson 77, 10. Hans N. Andersen 58, 11. Chris Harris 57, 12. Martin Vaculík 55, 13. Jaroslaw Hampel 52, 14. Bjarne Pedersen 49, 15. Peter Ljung 49, 16. Kenneth Bjerre 41, 17. Tomas H. Jonasson 16, 18. Krzysztof Kasprzak 13, 19. Bartosz Zmarzlik 13, 20. Jurica Pavlic 12, 21. Josef Franc 9, 22. Przemyslaw Pawlicki 7, 23. Michael Jepsen Jensen 7, 24. Scott Nicholls 7, 25. Mikkel B Jensen 4, 26. Nicolas Covatti 3, 27. Peter Kildemand 2, 28. Jason Bunyan 1.

Foto: tiskový servis IMG World