Češi v akci 28

Návštěvník českých závodů byl v uplynulých sedmi dnech živ sledováním obou ligových soutěží, které ovšem mají ještě příliš daleko k vyvrcholení. Hrdinou týdne se bezesporu stal Aleš Dryml. V sobotu nepoznal sobě rovného při první finále evropského šampionátu v Rawiczi. Večer usedl do své dodávky, aby z ní nad ránem vystoupil v nizozemském Eenrumu. Ve finále evropského travnatého šampionátu pokračoval ve vítězném tažení, aby do finále A postoupil s maximálním ziskem. Jenže dle očitých svědků Stephan Katt odstartoval rozhodčího a pardubický borec navíc v první zatáčce inkasoval tvrdou ránu od Jörga Tebbe, což ho stálo medaili. Tradiční pondělní přehled magazínu speedwayA-Z vás však pozve také do Švédska, Polska a samozřejmě Velké Británie, přičemž Luboš Tomíček osvětlí, jak je to s jeho comebackem do Premier League.
Další Čech bude v Anglii až po Tomíčkově memoriálu
Hned v pondělí se Josef Franc měl opět představit v britské Elite League, avšak nakonec jeho Coventry zajíždělo do Wolverhamptonu bez něho. Pražský závodník se totiž na základě stavu svého kolene rozhodl prodloužit svou závodní pauzu o dalších čtrnáct dnů.

Aleš Dryml však asistoval u domácího triumfu Belle Vue na Lakeside v poměru 48:42, přičemž sám skóroval čtyřmi body. Ve středu měl s Belle Vue cestovat do King’s Lynn, ovšem utkání bylo o týden přeloženo.

V Elite League do konce týdne jezdil z českých závodníků už jenom jeho mladší bratr Lukáš. V pátek jeho eastbournské Orly doma porazilo Eastbourne 47:43 a Lukáš Dryml měl dva body s jedním bonusem. Druhý den hostil Eastbourne ve svém Arlingtonu Wolverhampton, který nemilosrdně rozdrtil 61:32. Lukáš Dryml nepoznal hořkost porážky a se třinácti body se dvěma bonusy se stal nejlepším mužem večera.

Matěj Kůs závodil za pražský Olymp v české extralize, takže se nemohl zúčastnit čtvrtečního Memoriálu Julie Lewisové na své dráze v Redcaru. První stopou českého závodníka bychom Premier League bychom minulý týden našli v pátečním duelu Scunthorpe vs. Sheffield. Josef Franc měl však u svého jména status rider replacement.

Až včera v Glasgowě nastoupil za domácí Tygry Filip Šitera. S domácími mohl slavit porážku Ipswiche v poměru 42:33, na níž se podílel třemi body s jedním bonusem. Pro hustý d隝 musel být mítink ukončen již po rozjížďce s číslem dvanáct, ale jeho výsledek se do tabulky započítává.

Luboš Tomíček už ve Velké Británii nezávodil prakticky měsíc, když se ho dotkly změny v Berwicku. „Měl jsem tři nabídky,“ vyloučil závodník, že by o jeho služby už nebyl zájem. „Redcar, Plymouth a Ipswich. Ale do Anglie se vrátím až po memoriálu.“ Tím má samozřejmě na mysli memoriál svého dědečka, který je na programu 10. září.

Češi v Polsku díky MACEC Cupu
Týden plný cestování prožil Martin Vaculík. Po italské velké ceně dorazil do Czestochowej, kde však duel polské extraligy musel být odložen. Jelo se hned v pondělí a domácí vyhráli nad Tarnowem 50:40, přičemž hostům nepomohlo ani dvanáct bodů slovenského závodníka ze čtyř jízd.

V úterý vyrazil Martin Vaculík tradičně na sever. Šlágrem kola švédské Elit Serien se stalo utkání dvou vedoucích týmů tabulky. Domácí Motala těsně předčila Vetlandu 46:44, pro níž Martin Vaculík vybojoval jedenáct bodů s jedním bonusem. Navzdory porážce však Vetlanda zůstala na čele o dva body před Motalou.

Včera se Martin Vaculík konečně dočkal vítězství. Tarnow doma roznesl Zielonou Góru 61:29 a on k tomu přispěl jedenácti body se dvěma bonusy.

Od vyřazení Krakova se čeští závodníci v polské lize neobjevují, takže o to byl větší zájem z jejich strany o účast v MACEC Cupu, který ve středu předcházel polskému finále. Stupně vítězů patřily domácím Adamu Strzelcovi (14 bodů), Kacperu Rogowskemu (13) a Lukaszi Jankowskemu (12). Václav Milík (11) byl čtvrtý, Patrik Nagy (7) osmý a Ondřej Smetana (7) devátý. Slovenskou plochou dráhu reprezentovali Ján Halabrín (5) a Ján Mesiarik (0), kteří obsadili dvanáctou, resp. šestnáctou příčku.

„Na domácí neměl nikdo, až na Mildu,“ vystihl závod Ondřej Smetana. „Já jsem byl spokojenej‘, moh‘ jsem udělat ještě tři body. Tři jízdy byly dobrý, ty dvě další už ne. Bylo to hodně suchý, přetáčel jsem se a nemoh‘ se na tom udržet.“

Včerejšímu evropskému finále předcházel páteční volný závod na travnaté dráze v nizozemském Staphorstu. Na stupně vítězů se postavili Stephan Katt, Jannick de Jong a Jeffrey Woortmann. Richard Wolff s pěti body ze základní části se dostal do finále B, kde skončil šestý, takže mu celkově patřila jedenáctá pozice.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

V šampionátu ČSMS se přece jen objeví cizinci

Praha – 20. srpna
V původních záměrech Tomáše Topinky bylo, aby mistrovství republiky jednotlivců ČSMS zahrnovalo výhradně české závodníky. Po zákazu startu plzeňských a divišovských závodníků mu však nic jiného nezbylo. Ve čtvrtek by se tak na pražské Markétě mělo sejít dvacet závodníků, přičemž startovní čísla budou vylosována po potvrzení všech přihlášek.

Složení závodního pole se hodně přiblížilo ke své definitivní podobě včera ve Svitavách, kde si Tomáš Topinka u spousty jmen škrtnul otazníky. Ty prozatím zůstávají u cizinců. S Patrikem Nagym by mohl dorazit i Norbert Magosi, jehož ano ještě nezaznělo. To platí i o Ronny Weisovi, který s sebou má přivézt ještě jednoho krajana. Nejasný je i Krzysztof Nowacki, jehož situaci mírně komplikuje distanc po pardubickém přeboru. Jeho příčinou je neuhrazená pětisetkorunová pokuta za svá kolečka k pobavení diváků, kterou však polský závodník stejně plánoval zaplatit v sobotu při přeboru v Liberci.

Zatím však není jasné, kolik závodníků do říjnového finále vůbec postoupí. „Nasadili jsme pět členů českého nároďáku,“ vysvětluje Tomáš Topinka. „Ale Drymlové řekli, že pojedou jen jeden mistrák. Upozorňoval jsem je, že vítěz dostane třicet tisíc.“

Finále je naplánováno podle klasického rozpisu pro šestnáct závodníků, takže absolutní jistotu účasti bude mít prvních jedenáct ze čtvrtečního večera.

Šampionát jednotlivců ČSMS:

finále, Praha – 15. října: přímo nasazení Aleš Dryml*, Lukáš Dryml*, Matěj Kůs, Josef Franc a Václav Milík
 
semifinále, Praha – čtvrtek: Tomáš Suchánek, Martin Gavenda, Roman Čejka, Michal Dudek, Eduard Krčmář, René Vidner, David Štěrovský, Jaromír Otruba, Michal Klein, Martin Málek, Patrik Nagy, Norbert Magosi*, Ronny Weis*, další německý závodník*, Krzyzstof Nowacki*, Zdeněk Holub, Michal Škurla, Dominik Hinner, Ondřej Smetana, Jan Jaroš, náhradník Filip Hájek

Poznámka: hvězdičkou jsou označeni závodníci, kteří svou účast doposud nepotvrdili; startovní čísla semifinále budou vylosována dodatečně.

Foto: Wojta Zavřel

Ve Slaném se pojede o play-off přímo i nepřímo

Slaný – 20. srpna
Termínový kalendář české extraligy nabízí na tento týden jediné utkání, v němž ve středu večer bude Slaný hostit pražský Olymp. Domácí v něm mohou vykročit na cestičku, která by je nakonec přece jen mohla dovést až do play-off. Naproti tomu body potřebují i hosté, jelikož po prohře na Borech si na postup brousí zuby i DaK Moto Plzeň-Divišov, jemuž by další případná ztráta Pražanů náramně hrála do karet.

Za těchto okolností není divu, že oba manažeři nechtějí nechat nahlédnout pod pokličku svých sestav ani milimetrovou špehýrkou. „Ještě ne,“ řekl Milan Mach na otázku magazínu speedwayA-Z, zda neodhalí alespoň jedno ze zahraničních jmen, když čeští závodníci jsou jmenovitě jasní.

Tomáš Topinka byl včera ve Svitavách přece jenom kapánek sdílnější. „Jisté je jedno jméno,“ smál se. „Tomáš Topinka!“ Nicméně diváky by přece jenom zajímali závodníci, nikoliv jejich manažer. „Bude tam minimálně pět Čechů a maximálně dva cizinci,“ poskytl pražský kouč další informace, stejně cenné jako kočičí zlato v hromadě černého uhlí.

V jeho případě je však manévrovací prostor větší v otázce české části sestavy. Jelikož včerejší první ligu ve Svitavách pojal jako test svých juniorů, měli by vesty pražského Olympu ve středu obléknout Zdeněk Holub a Michal Škurla. Pokud se týká Martina Gavendy, ten svou účast ani nepotvrdil, ani neodmítl.

A tak nezbývá než čekat na zítřek, kdy úderem osmnácté hodiny proběhne oficiální uzávěrka sestav.

Na cestě do play-off:
Zrušení semifinále play-off zapříčinilo, že Mšeno již nemůže mít v žádném případě mistrem. Vítěze třech předchozích extraligových ročníků čekají již jen dva výjezdy do Divišova a do Prahy, v nichž jeho hlavní aspirací bude povznést se z posledního místa tabulky.

Středeční klopýtnutí pražského Olympu na plzeňských Borech prodloužilo teoretickou šanci Slaného na postup do finále, by plamínek naděje je poměrně neduživý. Svěřenci Milana Macha by totiž ve středu museli porazit Olymp o dvanáct a posléze v září i trojkoalici o devatenáct bodů.

Praha by ovšem z domácích klání s Pardubicemi a Mšenem musela vytěžit jen jediný bod a trojkoalice ze svých třech zbývajících klání pouhé čtyři body. Slaný však dozajista bude před svým publikem bojovat o prestiž. Triumf nad Olympem by zvedl sebevědomí nejen jemu, ale rovněž trojkoalice, jejíž vyhlídky na postup by se adekvátně zvýšily.

Suma sumárum, pokud se týká extraligových definitiv, tento týden může rozhodnout jen o dalším osudu Slaného. Mnohem větší potenciál v otázce odpovědí na otázky play-off nabídne konec srpna, kdy se v rozmezí třech dnů objeví v akci všichni tři kandidáti finálové účasti.

Možnosti extraligových družstev v dalším průběhu extraligy:

  zbývající závody: z toho odvety: možný bodový zisk:
Pardubice 2 2 12+4+2=18
Praha 3 3 9+6+3=18
DaK Plzeň-Divišov 3 3 6+6+3=15
Slaný 2 2 4+4+2=10
Mšeno 2 2 1+4+2=7

Poznámka: poslední sloupec tabulky vyjadřuje součet doposud získaných bodů s body včetně bonusů, které může celek získat do konce soutěže.

Foto: Wojta Zavřel