Bory budou první domácí dráhou trojkoalice

Plzeň – 27. června
Trojkoalici Dak Moto Plzeň-Divišov čeká její první extraligové střetnutí na domácí půdě, kterou jí zítra poskytnou plzeňské Bory. František Liebezeit povede v zásadě tejnou sestavu, s níž přijel do Prahy, posílenou o Michaelu Krupičkovou, kterou krátce po jejích patnáctinách čeká extraligový debut. Milan Mach, jehož Slaný bude ve stínu borské věznice hostovat, má trošku komplikovanější život s ohledem na semifinále polského šampionátu. Díky tomu staví dvojici polských závodníků, s nimiž během zimy vyjednával o možnosti startů s českou licencí.

Sestavy zítřejšího klání:

DaK Moto Plzeň-Divišov: 1 Michaela Krupičková, 2 Kjastas Puodžuks (LAT), 3 Daniel Hádek, 4 Michael Hádek, 5 Zdeněk Simota, 6 Matej Žagar (SLO), 7 Jan Holub
 
AK JAZ servis Slaný: 8 Mariusz Puszakowski (PL), 9 Michal Dudek, 10 Michal Průcha, 11 Eduard Krčmář, 12 Martin Málek, 13 Ronny Weis (D – ACCR), 14 Daniel Jeleniewski (PL)

Foto: Michal Kohout

Stříbrná odměna byla pod finským deštěm

Forssa – 9. června
O senzační vstup do letošního ročníku Grand Prix na dlouhé ploché dráze se 9. června postarala naše reprezentační jednička Josef Franc. Dějištěm byla tisícimetrová dráha Pylvenmäki poblíž městečka Forssa uprostřed finských lesů. V deštěm poznamenaném, ale přesto velice rychlém závodě, při němž padl i rekord dráhy, patřil český jezdec od začátku k nejlepším a zaslouženě si z Finska odvezl stříbrný věnec za druhé místo.

Už úvodní série jízd naznačila, kdo bude hrát v ouvertuře letošního ročníku Grand Prix první housle. Nejlepší starty předváděl právě Josef Franc, který s železnou pravidelností nechával po průjezdu první zatáčkou za svými zády všechny soupeře. Čím se však nemohl pochlubit, byl nejrychlejší motocykl. V tomto ohledu dominovalo trio Jörg Tebbe, Theo Pijper a domácí hvězda Joonas Kylmäkorpi.

V úvodu zářil i Cameron Woodward, který se po nádherném boji v první jízdě dokázal probojovat ze čtvrté na druhou příčku, aby v posledním kole atakoval i vedoucí pozici Tebbeho. Když ve druhé sérii ozdobil své konto vítězstvím před Kattem, Krögerem a de Jongem, málokdo pochyboval o jeho hladkém postupu do finále. V dalším průběhu závodu však s přibývajícím deštěm Australanova hvězda pohasínala, aby společně s nulou ze semifinálové jízdy definitivně zhasla stejně jako naděje na postup mezi první šestku.

To opačně na tom byl Holanďan Jannick de Jong. Ten po úvodních dvou slabších jízdách pořádně šlápl do pedálů a druhým místem v semifinále proklouzl jako poslední do finálové jízdy.

Za největšího smolaře závodu by se dal označit Mathias Kröger. Zkušený německý závodník, patřící již dlouhých šestnáct let do stálého inventáře dlouhodrážní Grand Prix, podával v průběhu celého závodu velmi silný výkon. Hned ve své první jízdě si na rovince vyšlápl na skvěle startujícího France, ale radovat se mohl jen do čtvrtého kola, když jej o pět bodů připravil defekt jeho stroje. Druhá pohroma přišla v poslední jízdě základní části v podobě dodatečné diskvalifikace a ztráty dalších tří bodů.

Velkým zklamáním závodu byl výkon jednoho z největších favoritů na zisk světového titulu Němce Martina Smolinského. Asi nejrychlejší jezdec úvodu letošní dlouhodrážní sezóny si ve Finsku zrovna nevybral svůj den. Špatně startoval a nevycházely mu ani útoky ze zadních pozic.

Příliš se nedařilo ani Angličanům. Phillips i Appleton se o postup do finále připravili shodně až v semifinálových jízdách, zatímco nováček seriálu Dawid Howe vyloženě paběrkoval a po hubeném zisku čtyř bodů mohl po základní části začít balit.

Německé barvy po výpadku Smolinského a neúčasti vicemistra světa Richarda Speisera, který se vážným zraněním ramene připravil prakticky o celou sezónu, donesly až do bran finále Jörg Tebbe a Stephan Katt. Především prvně jmenovaný působil suverénním dojmem a do finálové jízdy vstupoval se ztrátou jediného bodu, o který jej po nádherném boji připravil Josef Franc.

Náš jezdec nastupoval k finálové jízdě jako třetí nejlepší s 22 body, o bod za Kylmäkorpim, o dva za Tebbem. Za skvělé starty, ale především za ohromné nasazení v jízdách si vysloužil přízeň a ovace početného publika. Větší ozvě se mohl těšit jen domácí Joonas Kylmäkorpi.

Stupně vítězů nebyly nereálné, ale Kylmäkorpi, Tebbe i Pijper dokázali našeho borce v základních jízdách pokořit. Vždy se tak stalo na rovince zásluhou evidentně rychlejšího motoru. Nezbývalo než věřit. Finálová šestice je na startu, páska letí vzhůru a do čela Josef Franc. Nádherný start a náš jezdec vévodí prvnímu kolu nadšeně podporován finským publikem. Pak ale začne úřadovat Kylmäkorpi a nadšení davu se rázem mění v bouři. Fin si rychle buduje náskok, Franc odolává tlaku dotírajícího Pijpera, je tu průjezd cílem a pohár za druhé místo je doma, konečně. Po úspěchu v Grand Prix na krátké ploché dráze v Praze na Markétě se Josefu Francovi podařilo prodat skvělou formu i v dalším vrcholném závodě.

Hlasy z depa
Josef Franc: „Byl jsem zklamanej‘ po tréninku, nešly mi starty, nic jsme nakonec neměnili a takhle se to otočilo. Jsem hrozně rád, hlavně kvůli Zdeňkovi, zasloužil si to, za to co pro mě dělá.“

Foto: Jiří Bayer