Zájem stále trvá a přeborníkem může být pořád kdokoliv

Mšeno – 30. dubna
Svým druhým kolem pokračuje zítra ve Mšeně český přebor. By už nejde o semifinálový postup, jezdecký zájem stále trvá. Ve startovní listině je už dvacet jmen. Protože mezi nimi chybí Václav Milík, je nadmíru jasné, že přeborníka nebudeme znát ještě před nadstavbovým Memoriálem Emila Sovy.

Reglementy totiž stanovují, že se do závěrečné klasifikace počítá jen padesát procent absolvovaných mítinků. Proto by nejkratší cestou k titulu bylo zopakovat vítězství z Pardubic. Absencí Václava Milíka ovšem přebor paradoxně získává na atraktivnosti. Do zlaté medaile, i když v tomto případě hodně pomyslné, se tři závody před koncem může zakousnout kdokoliv. A to i ten, který by se prozatím do přeboru nezapojil.

Dvacet závodníků v depu si vynutilo použití rozpisu na pětadvacet rozjížděk, přičemž se závodníci budou řadit na roštu po čtyřech stejně jako při pardubickém semifinále šampionátu jednotlivců AČR. Pětadvacátou jízdou ovšem mšenský program nekončí.

Stejně tradiční jako prvomájový termín, jenž se u mšenských závodů s většími či menšími přestávkami objevuje od roku 1958, je i Memoriál Emila Sovy. Na věčného optimistu, který zemřel v létě 1999, se bude vzpomínat nejen v tradičním stánku U Emila, ale i jeho třináctým memoriálem. Jeho podoba bude určena dodatečně přímo na místě.

Startovní listina:

1 Michal Škurla, Praha
2 David Štěrovský, Pardubice
3 Krzysztof Nowacki, PL – Slaný (ACCR)
4 Michal Průcha, Slaný
5 Dominik Hinner, Praha
6 Jan Jaroš, Mšeno
7 Jaromír Otruba, Pardubice
8 Vít Janoušek, Liberec
9 Vladimír Višváder, Mšeno
10 Zdeněk Holub, Praha
11 Antonín Klatovský, Divišov
12 Patrik Nagy, H – Mšeno (ACCR)
13 René Vidner, Pardubice
14 Filip Šitera, Mšeno
15 Stanislav Pouznar, Mšeno
16 Tomáš Jůza, Pardubice
17 Ondřej Smetana, Praha
18 Michal Klein, Mšeno
19 Zdeněk Růžička, Mšeno
20 Michal Dudek, Slaný

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Wojta Zavřel

Josef Franc vás může dostat na pražskou SGP bez placení

Česká Třebová – 30. dubna
Grand Prix České republiky, která se koná na pražské Markétě už přespříští sobotu, plným právem patří mezi vrcholy domácího kalendáře. Ceny vstupného jsou rok co rok předmětem diskuzí fanoušků. Nyní se však nabízí jedinečná možnost pro dva z vás dostat se zadarmo do sektoru I, který je vedle depa, a ještě si vzít s sebou doprovod. Stačí správně zodpovědět na zadání soutěžní otázky tradiční soutěže, kterou pro vás AK Markéta Praha a magazín speedwayA-Z připravili již popáté, a mít samozřejmě přízeň Fortuny při losování.

Soutěžní otázka:
Josef Franc sice nevyhrál Markéta Open kvůli pokaženému startu finálové jízdy, avšak pět předchozích vítězství přesvědčilo pořádající klub, že je to právě on, koho navrhnou na divokou kartu pro letošní rok. FIM jejich návrh akceptovala a tak se v programech u startovního čísla šestnáct bude tisknout jméno Josef Franc.

Josef Franc se ovšem nechystá do první velké ceny svého života. Vaším úkolem je zapátrat v paměti či projít dostupné zdroje a napsat, kolikrát a v jakém roce se Josef Franc při SGP České republiky objevil jako závodník startující na divokou kartu.

Pravidla:
Čtenáři magazínu speedwayA-Z jsou mnohdy vyspělými odborníky, takže se dozajista nenechají zmást jistou záludností otázky. A žádnou novinkou pro ně nejsou ani pravidla.

Své tipy včetně adresy a telefonního čísla zasílejte od této chvíle na e-mailovou adresu vydavatelstvi@speedwayA-Z.cz. Odpovědi bez jména a příjmení, kontaktní adresy, e-mailu a telefonního spojení jsou automaticky neplatné.

Na odpovědi máte čas od této chvíle až do 8. května, kdy přesně ve 23:59 proběhne uzávěrka vašich odpovědí. Jména dvou vítězů, kteří získají po dvou vstupenkách do sektoru I, budou vylosována a poté zveřejněna na stránkách magazínu speedwayA-Z.

Z účasti na soutěži jsou vyloučeni redaktoři a spolupracovníci magazínu speedwayA-Z, zaměstnanci firmy Antonín Škach – Angličtina v České Třebové a členové AK Markéta Praha.

Foto: Wojta Zavřel

Češi v akci 12

DOPLNĚNO

V úterý odstartovala česká extraliga duelem Prahy a Slaného a kromě hladkého vítězství domácích přinesla otazníky, zda letošní úpravy pravidel přece jenom nesníží drama a nezvýší bodové rozdíly ve skóre jednotlivých utkání. V Mariánských Lázních bouřily plochodrážní motory celý víkend. Reprezentace závodila v juniorských šampionátech, avšak jinak se Češi v zahraničí předvedli jen za kanálem La Manche a při sobotním Autohaus Cupu v Míšni.
Britské ostrovy však skrápěl vytrvalý d隝, takže se v oficiálním výsledkovém servisu objevuje krátké, leč výstižné slůvko OFF u drtivé většiny utkání. Mezi prvními se týkalo Lukáše Drymla, který měl v pondělí se svými Orly vyjet k utkání Elite League do Belle Vue.

Pardubičan mohl zamířit domů. Ve středu usedl v Mariánských Lázních při tréninku do sedla dlouhodrážního speciálu. Včerejší šampionát sledoval z tribuny, avšak přesto patřil k cenným rádcům a také prvním gratulantům bratrovi Alešovi, jenž svůj letošní závodní debut proměnil v mistrovský titul.

Po pražské extralize zamířili Josef Franc a Matěj Kůs na letadla do Velké Británie. Avšak čtvrteční duely ligového poháru mezi Redcarem a Newcastle a mezi Sheffieldem a Scunthorpe padla na vrbu dešové vody.

Josef Franc přenocoval v Anglii, aby se okamžitě vrátil domů finišovat s přípravou svých motocyklů na dlouhou dráhu, která skončila někdy v neděli nad ránem. Matěj Kůs vyrazil v pátek s Redcarem do Scunthorpe, které mítink ligového poháru vyhrálo 54:36. Pražský závodník přispěl na medvědí konto osmi body, když mu další sebrala porucha v závěrečné jízdě. V sobotu hostil Berwick Newcastle, které porazil 50:43. Luboš Tomíček dodal Banditům pět bodů se třemi bonusy.

Míšeňský Autohaus Cup, kde dvojice startují v režii místních automobilových dealerů, ovládli Němci Ronny Weis (14) a Roberto Haupt (10). Druhá příčka patřila Polákům Tadueszi Kostrovi (12) a Karolu Zabikovi (12). Patrik Nagy (14) startující s českou licencí byl spolu s Rolandem Benköem (8) třetí.

Český tandem Michael Hádek (11) a Michal Dudek (7) spojený modrobílou vrtulí BMW skončil čtvrtý. Zdeněk Holub se bezprostředně po svém návratu z Červenogradu zapojil do role náhradníka, aby ve dvou rozjížďkách nasbíral čtyři body.

Patrik Nagy si cestu domů prodloužil o výjezd do belgického Heusden Zolderu k volnému závodu jednotlivců. V základní části nasbíral dvanáct bodů, avšak v semifinále dojel poslední. Byl vyřazen a skončil celkově sedmý. Zajímavostí je i start Holanďana Anne Spaana, který v nedávné minulosti jezdil s chabařovickou vestou. A když jsme u známých jmen, zvítězil Polák Tomasz Piszcz, jenž před čtyřmi lety získal se Slaným bronz v evropském poháru klubových družstev.

Doplněk:
O víkendu se na malé dráze v polských Chwalkowiciach konal dvoudenní závod stopětadvacítek na uctění památky Andrzeje Skulskeho, dlouholetého funkcionáře a zakladatele klubu Rybki Rybnik, který býval často hostem rovněž na českých závodech. Z našich dostal pozvání i Patrik Mikel, avšak po třetím místě z úvodní jízdy hned vzápětí odstoupil se zadřeným motorem.

Foto: Petr Křikava

Antonín Klatovský přijede do Mšena získávat návyky

Mariánské Lázně – 29. dubna
Mohlo by se zdát, že sotva Antonín Klatovský po dlouhodrážním šampionátu republiky v Mariánských Lázních zabouchne dveře své dodávky, zmizí v jižních Čechách, přes léto si zazávodí v motokrosu a svět ploché dráhy ho zaznamená opět až jako VIP hosta Zlaté přilby v Pardubicích. Obvyklý scénář předchozích sezón se ovšem letos nebude opakovat, jelikož ledový muž přijede závodit na zítřejší přebor do Mšena spojený s Memoriálem Emila Sovy.

„Chci se naučit závodit na dlouhý,“ svěřoval se Antonín Klatovský včera v lázeňských boxech, jaké okolnosti ho zavály na startovní listinu zítřejšího přeboru. „Na dlouhý nezrychlíš jen tak z prdele, že na to sedneš. Ostatní jezděj‘ krátkou a návyky z ní se jim hodí i na dlouhý. Z Divišova mi půjčili motorku, tak proč bych to rekreačně nezkusil.“

Filip Šitera, který účast v Memoriálu Emila Sovy bere takřka jako povinnost, se tedy má na co těšit? „On jede taky?,“ kontroval Antonín Klatovský protiotázkou, zda se jeho starý známý ve mšenských boxech skutečně objeví. „Aspoň budu mít srovnání (smích).“

Antonín Klatovský však nepůjde vstříc své premiéře na klasické dráze naprosto bez příprav. „Zkoušel jsem to v Divišově, ale byl jsem pořád na držce,“ svěřoval se, přičemž mu z tváře nezmizel široký úsměv. „Potřebuju hodně rozbitou dráhu, odpálím a budu širokej‘. Tvrdím, že je to kontaktní sport, tak to budu podporovat (smích). A když tak budu chodit k Filipovi pro rady.“

Foto: Renáta Topinková