Martin Málek by byl rád za pódium

Praha – 2. října
By se Tomíčkův memoriál už tři roky jezdí na začátku září, pardubický super víkend bude mít opět pondělní pokračování na pražské Markétě. Na programu je druhý ze tří finálových závodů šampionátu jednotlivců. Martin Málek dnes v Pardubicích vypadl už ve vylučovací skupině, ovšem zítra by rád zopakoval své umístění na pódiu z prvního finále v Divišově.

„Zítra doufám, že mi to pojede lépe než dneska,“ svěřoval se Martin Málek dnes odpoledne ve svítkovských boxech. „A že starty budou ještě lepší. Bedna by byla pěkná, ale bude víc adeptů než v Divišově. Uvidíme, druhý závod se jede dva měsíce od prvního a na jiné dráze. Kdybych zopakoval bednu, byl bych hrozně rád.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Metyl do cíle vystačil

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 2. října
Předloni se Rune Holta dostal do startovní listiny na poslední chvíli místo Tai Woffindena. Dnes to s jeho účastí bylo obdobné, protože zastoupil Jasona Crumpa, jehož měli pořadatelé v hledáčku. Tím ovšem pro Nora s polským občanstvím podobenství se Zlatou přilbou neskončila. Opět se dostal až do finálové jízdy. V ní se rychle dostal do čela, aby posléze úspěšně odrážel nápor Antonio Lindbäcka až na cílovou čáru. Těsně před ní mu došel metyl, ale krásnou trofej z jeho hlavy už nikdo nesundal. Nejlepší z našich závodníků byli Aleš Dryml a Tomáš Suchánek, jejichž pou vyřazovacím závodem se zastavila až v malém finále.

Smůla měla vrch
Babí léto se překonávalo. A stejně jako včera se sluníčko usilovně snažilo vynahradit svou prázdninovou nepřízeň. Léta, kdy pardubický víkend provázelo psí počasí, byla zapomenuta. Na sluníčko se rtu teploměru nestyděla přehoupnout i přes třicítku. Šortky a tričko bylo tím nejlepším oblečením a na tribunách se lidé slunili. Víno, které stánkaři nakupili na svařák, zůstávalo v zašpuntovaných lahvích, nanejvýš se konzumovalo studené.

Skvělé počasí stálo za nejlepší diváckou návštěvností posledních let. Třináct a půl tisíce diváků pořadatelé napočítali ještě v éře federálního státu. Pokud přišli fandit českým barvám, museli škrtat své favority už bohužel ve vylučovacích skupinách.

Z té první vypadl Dino Kovačič už včera, když si při nezaviněné kolizi s Lasse Bjerrem zlomil ruku. Repete zvládl nejlépe Tobias Busch, který se prosadil rovněž v úvodní jízdě dnešního programu. S deseti body postoupil, zatímco Stanislaw Burza druhým místem napravil včerejší překročení dvouminutového limitu.

Martin Málek, jediný český zástupce ve skupině, protínal metu jako čtvrtý. Sobotní druhé místo mu však stále dávalo slušné naděje. V rozjížďce s číslem devět však opět doplatil na nepovedený start. A Jaroslav Petrák byl jediný, koho dokázal během čtyř kol uštvat. „Už to nebyla taková tragédie jako loni, ale vyhořel jsem na startech,“ vysvětloval celkové čtvrté místo. Lasse Bjerre v prvním oblouku překonal Stanislawa Burzu a s osmi body šli oba do čtvrtfinále.

Ve druhé vylučovací skupině plnil Tomáš Suchánek úspěšně roli favorita. V sobotu hrál velké sólo, avšak v nedělní první rozjížďce s číslem šest hrál prim Manuel Hauzinger. Zatímco Timo Lahti odpadl, Tomáš Suchánek se posunul na druhou pozici. Přesto, že měl Pardubičan postup v kapse, nastoupil na start i potřetí.

A hrál prim od startu až do cíle. Spolu šel dál i Manuel Hauzinger. Zato šance Michaela Hádka definitivně zhasla. Sice skončil třetí před Manuelem Hauzinger, ale jeho předchozí triumf byl zbraní silného kalibru. Rakušan měl nakonec o jeden bod více než náš borec. „Mínus,“ komentoval Michael Hádek své účinkování. „První jízdu jsem jel na jawce, z GM šly špony.“

Ve třetí skupině si o čtvrtfinále řekl Filip Šitera. Včera se Piotr Pawlicki dostal do čela před Piotra Pawlickeho, zatímco mšenský borec dokázal ukořistit druhé místo. V rozjížďce s číslem sedm však položil slušný základ postupu, když ho předčil pouze Piotr Pawlicki. V rozjížďce s číslem jedenáct mohl překvapit ještě Zdeněk Simota.

Ten byl po včerejším prvním startu docela vpředu, avšak záhy klesnul na čtvrté místo. Neděli začal nulou, proto musel nyní stůj co stůj zvítězit. Náročnou misi se mu dařilo plnit. Po vylétnutí pásky se vskutku usadil na první příčce. Jenže Roberto Haupt jedoucí za ním si to ve druhém oblouku namířil rovnou do nafukovaček.

Z repete vypadl nejprve Mads Korneliussen, když se dostal do křížku s páskou. Další obětí se však bohužel stal Zdeněk Simota, který se prakticky ani nerozjel. „Je to v prdeli,“ nebral si servítky. „Nejdřív spadnul ten Haupt, teď se rozepla vzadu spojka na řetězu.“ Nebylo divu, triumf nevisel vysoko. Takhle vedle neporaženého Piotra Pawlickeho šel do čtvrtfinále Mads Korneliussen a Filip Šitera, který se za vedoucím Norbertem Magosim příliš hnát nemusel.

Dva české závodníky v sobě zahrnovala i čtvrtá vylučovací skupina. Ovšem i tady zaúřadovala smůla. Své by o tom mohl vyprávět Matěj Kůs. Ve včerejší rozjížďce s číslem čtyři po rychlém startu klesl za Aleksandra Loktajeva a Przemyslawa Pawlickeho. Unikající vzduch z pneumatiky před něho poslal i Mathiase Schultze.

Jan Holub začal s nulou a stejný výsledek bohužel zaznamenal také v rozjížďce s číslem osm. Matěj Kůs se s Przemyslawem Pawlickim a Aleksanderem Loktajevem pral o vedení. Když se Polák v úvodní zatáčce druhého kola dostal daleko ven, on se spodem dostal na druhou příčku. Přišel o ní až po útoku polského juniora v posledním nájezdu.

Proto také on nastupoval do rozjížďky s číslem dvanáct bez Przemyslawa Pawlickeho a Aleksandra Loktajeva s myšlenkou na pět bodů. Leč dopředu vypálil Mathias Schultz, který si vítězství a tím pádem i třetí postupové místo nenechal vzít. „Udělal jsem pár špatnejch‘ rozhodnutí,“ nezastíral Matěj Kůs.

Zlatá přilba v žáru téměř tropického sluníčka
Zatímco vyřazení začínali balit krám, pro postoupivší a přímo nasazené závod teprve začínal. První čtvrtfinálová skupina začala překvapením. Tobias Busch dokonale odstartoval a přivedl vláček přímo nasazených favoritů v pořadí Rune Holta, Magnus Zetterström a Martin Vaculík až k šachovnicové vlajce.

Mnohem větší vliv na pořadí skupiny měla rozjížďka s číslem sedmnáct. Tobias Busch s Madsem Korneliussenem upadli hned v první zatáčce. Když oba dostali příležitost při repete, stejná situace se opakovala takřka jako přes kopírák. S tím rozdílem, že tentokrát se do jejich pádu bohužel připletl také Magnus Zetterström.

Druhá kolize byla už vážnější. Mads Kornelliusen se držel za levé předloktí, Magnus Zetterström si odřel prst až na kost. Oba Seveřané už nepokračovali, Magnus Zetterström, jenž minulý měsíc vydřel pardubický postup do finále extraligy, dorazil z nemocnice zpátky do Svítkova taxíkem až v půli semifinálových bojů.

Při třetím opakováním se prosadil Rune Holta, když v prvním oblouku objel Timo Lahtiho. Před Fina záhy pronikl Martin Vaculík, který úspěšně odrážel jeho nápor až do cíle. O čtyři rozjížďky později vyhrál Rune Holta podruhé. Záhy minul Timo Lahtiho, jemu k postupu nepomohlo ani druhé místo před Martinem Vaculíkem. Stejně bodů jako oni dva měl i Tobias Busch, avšak finský závodník měl horší pomocná kritéria.

„Na slunci je třicet stupňů, motorka potřebuje dejchat a otryskování je jiný,“ přemítal Aleš Dryml, přímo nasazený do druhé skupiny. „Dneska je vedro a podmínky jsou stížený pro lidi a pro motor je to to samý.“ Pardubický favorit rozehrál svůj čtvrtfinálový boj třetím místem, zatímco před ním Aleksander Loktajev ohlídal Lasse Bjerreho.

První vyhrání ovšem z kapsy vyhání a Aleksander Loktajev v dalších dvou rozjížďkách jen paběrkoval. Zato Lasse Bjerre položil základní kámen k semifinále vítěznou rozjížďkou s číslem osmnáct. Aleš Dryml vyjel z první zatáčky jako druhý. Vzápětí klesl za Hanse N. Andersena, aby ho ale na začátku druhého kola znovu podjel. Dán se ale ve dvaadvacáté jízdě serval o prvenství s Alešem Drymlem. Zpočátku měl vrch Pardubičan, v cíli byl dříve Hans N. Andersen. Do semifinále oba dva doprovodil ještě jeho krajan Lasse Bjerre.

Darcy Ward se ztratil v reji nočního města po nepovedeném juniorském mistrovství světa. Na startovním čísle tři ho zastoupil Patrik Nagy, avšak při své premiéře v nejstarším plochodrážním závodě světa žádnou velkou díru neudělal. Třetí čtvrtfinálovou skupinu naplno ovládl Kenneth Bjerre. Ve druhé zatáčce patnácté jízdy zbavil Mathiase Schultze vedení, aby o čtyři rozjížďky později triumfoval stylem start – cíl.

I když měl deset bodů a jasné vítězství v kapse přijel na startovní rošt i do třetice na rozdíl od Piotra Pawlickeho, jehož v obou předchozích případech přivítala šachovnicová vlajka na druhém místě. Třetí postupové místečko si pro sebe urval Antonio Lindbäck. Tlačil se dopředu až do druhé zatáčky, v níž vyhnal na venek Kennetha Bjerreho.

Tři ze čtyř českých čtvrtfinalistů se setkali ve čtvrté skupině. Ve velkém stylu začal Tomáš Suchánek. Na pohyb pásky zareagoval nejrychleji Fredrik Lindgren, avšak domácí borec vyjel z první zatáčky na prvním místě před Przemyslawem Pawlickim. Mladý Polák před startem rozjížďky s číslem dvacet honem přeskočil na druhý motocykl. V jejím sedle však skončil čtvrtý, když Davey Watt a Fredrik Lindgren posílili své vyhlídky prvním, resp. druhým místem.

Tomáš Suchánek vyjel ze skrumáže první zatáčky jako třetí. Zbylí dva Češi už byli bez nadějí. Filip Šitera ani ve čtyřiadvacáté jízdě neviděl cíl. „Na dráze se udělal černej‘ pás, měl jsem slabou motorku, málem mi na něm zhasla,“ vysvětloval. Zato Václav Milík se alespoň na poslední chvíli blýsknul.

Z červené pozice bleskově odstartoval. V první zatáčce se okolo něj prohnal Przemyslaw Pawlicki. A vzápětí také Tomáš Suchánek. Jeho mladší klubový kolega mu ve druhém oblouku vrazil do zadního kola a propadl se až na čtvrté místo. Na začátku druhého kola byl opět druhý, když za sebou nechal Fredrika Lindgrena i Tomáše Suchánka.

Vítězem skupiny nakonec byl Przemyslaw Pawlicki s devíti body. Tomáš Suchánek měl o jeden bod méně, Davey Watt a Fredrik Lindgren hned o dva. Ovšem v Australanův prospěch výrazně hovořilo vítězství v rozjížďce s číslem dvacet.

Jeden má přilbu podruhé, ostatní musí opět čekat
První semifinálová skupina proběhla bez české účasti. Avšak česká část ochozů vesměs zformovala spontánní koalici s příznivci Martina Vaculíka. V pětadvacáté jízdě však mohly obě národnosti svorně zaklít. Martin Vaculík zůstal stát na startovním roštu.

Na čele mezitím úřadoval Rune Holta před Antonio Lindbäckem. Ten si však postupovou cestu vzápětí zkomplikoval pádem v rozjížďce s číslem sedmadvacet. Rune Holta zvítězil podruhé a stal se prvním finalistou. Martin Vaculík prodloužil život své naději, když dojel do cíle hned za ním.

V devětadvacáté jízdě by ale potřeboval zvítězit. Jenže stejný záměr pojal rovněž Davey Watt, který vystřelil dopředu jako raketa. Za sebou měl Hanse N. Andersena, avšak Dán se po nechtěném wheelie propadl dozadu. Druhé místo zdědil Antonio Lindbäck, který ochotně chňapl po posledním místečku pro velké finále.

Stejně suverénně jako si Rune Holta počínal v první skupině, vyhrál Piotr Pawlicki tu druhou. Stala se nevídaná věc, když obě dvě úvodní rozjížďky skončily s naprosto shodným výsledkem. Za vítězným polským juniorem se jeho soupeři seřadili do pořadí Kenneth Bjerre, Tomáš Suchánek, Lasse Bjerre, Aleš Dryml a Tobias Busch.

Vítězný Piotr Pawlicki už napotřetí zůstal v depu. Vedení se ujal Kenneth Bjerre. A když se jeho mladší bratr Lasse prokousal před Aleše Drymla za něho, pustil ho před sebe na první příčku. Tím pádem postoupili oba, protože Lasse Bjerre měl i tak víc bodů, i kdyby Tomáš Suchánek nezůstal ve druhém kole stát se zadřeným motorem.

„Závod pro mě skončil,“ netajil se Aleš Dryml zklamáním, že jeho dráha neskončila až mezi nejlepšími šesti. „V tomhle závodě je úkol dostat se vždycky dál a dál. Měl jsem perfektní starty v semifinále, ale jako kdyby mě někdo držel za zadek.“

Po startu malého finále pardubického kapitána vyhnal Martin Vaculík. Aleš Dryml se hnal dopředu, vyvezl ho ven, ale mezitím se do čela posunul Hans N. Andersen. V půlce jízdy vyřešil Martin Vaculík svůj duel s Alešem Drymlem ve svůj prospěch. A hned se pustil do vedoucího Dána.

V šestém kole to z jeho úhlu pohledu vypadalo hodně nadějně, ale nakonec byl slovenský borec nucen spokojit s druhým místem. Hned za ním protnul metu Aleš Dryml jako nejlepší český závodník. Čtvrtý byl Tomáš Suchánek, jenž se od čtvrtého kola musel vypořádat s vibracemi v motoru.

Jedině Rune Holta se z celé finálové šestice mohl chlubit, že si nádhernou trofej už nechal posadit na svou vlastní hlavu. Nyní však nejlépe odstartoval Kenneth Bjerre. Antonio Lindbäck a Rune Holta ho však záhy odsunuli za sebe a Dánovo účinkování skončilo defektem ve třetím okruhu.

Z prvního výjezdu už měl vrch Rune Holta, jehož cestu za druhou pardubickou přilbou nezkřížily ani útoky Antonio Lindbäcka, ani vyschlá nádrž. Metou projížděl bez metylu, ale jako vítěz. Na tiskové konferenci se pochlubil, že od svého předchozího vítězství pokročil s polštinou, s níž přítomným sdělil, že s jazykem své nové země nemá vůbec žádný problém.

Ostatní mohli tradičně nechat oči na blyštivé hlavní ceně. Moderátor Vítek Formánek zaskočil Piotra Pawlickeho, jenž po odpadnutí Kennetha Bjerreho zdědil jeho třetí příčku, který zálibně hladil přilbu. „Chtěl jsem hlavně mistrovství světa juniorů,“ reagoval Polák na dotaz, jak se mu legendární trofej líbí. „Ale mám ještě spousta let před sebou…“

Hlasy z depa
„Hned od začátku to dnes bylo těžké,“ svěřoval se Rune Holta na tiskové konferenci. „Dělal jsem to nejlepší, co jsem mohl. Ve finále jsem špatně odstartoval a musel si najít si místo, abych se dostal před Lidbäcka. Motorka se mi zastavila až v poslední zatáčce, kdy mi došel metyl. Šest kol je přece jen hodně. Neměl jsem tu původně startovat, ale nebyl jsem dnes dost dobrý pro Toruň. Dali mi možnost odjet do Pardubic. A ukázal jsem, kdo je tady nejlepší, i když rozhodnutí klubu samozřejmě respektuji.“

„Start nestál za nic,“ netajil se Antonio Lindbäck. „Můžu být rád za druhé místo. Chtěl jsem vyhrát, ale vyhrál ten lepší.“

„Poprvé jsem jel Zlatou přilbu,“ rozhovořil se Piotr Pawlicki. „Dalo by se říct, že jsem si ve finále držel třetí místo. Chtěl bych poděkovat sponzorům a rodině. Chtěl jsem udělat co nejlepší výsledek a dostat se až do finále, což se povedlo s pódiem navíc.“

„Zase malý finále, z toho jsem zklamanej‘,“ posteskl si Aleš Dryml, ledva v depu sundal přilbu z hlavy. „Loni to bylo super. Letos jsem měl perfektní starty. Ale bohužel ve výjezdu jsem stál. Potřebuješ, aby tam motorka zvadla a postrčila tě dopředu, ale byla moc silná. Nic jsme ale nevymysleli. V semifinále jsem jel na slabší motorce, ale ani nevzdechla. Nejlepší pocit je, když vyhraješ, druhý, třetí místo je zklamání, to řekli i kluci na tiskovce. O přilbu se snažím každej‘ rok, ale ten úhel pohledu je špatnej‘. Po semifinále, jak se to vyvíjelo, jsem viděl, že nemám šanci. A závod pro mě skončil.“

„Škoda, že mi v semifinále odešel motor,“ želel Tomáš Suchánek. „Teď v malým finále mi to od čtvrtýho kola začalo vibrovat. Jsem spokojenej‘ s malým finále, ale věřil jsem si na velký. Do motoru nevidíš. Dráha mi vyhovovala, sice se to pak vymydlilo a venek nejel, ale nějak mi to nevadilo.“

„Poslední jízda byla dobrá,“ vyprávěl Václav Milík. „Odstartoval jsem, škoda, že to tak nebylo ty předešlý dvě jízdy. To jsem měl starty na hovno, absolutně v prdeli. Snad příští rok. Musím napilovat starty i na suchým.“

„Měl jsem slabou motorku,“ svěřoval se Filip Šitera. „Jako když se to zadírá. Na dráze se udělal černej‘ pás, málem mi to tam zhaslo. Jel jsem 53jku, ale musel bych jet tak o tři zuby nahoru.“

„Už to nebyla taková tragédie jako loni,“ nebral Martin Málek své brzké vyřazení příliš tragicky. „Dneska jsem vyhořel na startech. Hned v první jízdě a pak to úpravě nebylo nejideálnější. Třeba zase za rok. Motorky jely, z toho jsem spokojený.“

„Dneska to bylo špatný,“ smutnil Jan Holub. „Trošku mi nesedla dráha. Snad za rok. Uvidím, ale tady je to vždycky těžký.“

„Byla to moje chyba,“ sypal si Matěj Kůs popel na hlavu. „Motorka jela dobře. Udělal jsem ale pár špatnejch‘ rozhodnutí. Škoda píchlý gumy, ale pak jsem měl dvě jízdy, abych to nahradil. Ale nic jsem neukázal a celej‘ den byl zklamání.“

1. vylučovací skupina    
1. Tobias Busch, D 5 5 – 10
2. Lasse Bjerre, DK X 3 5 8
3. Stanislaw Burza, PL M 4 4 8
4. Martin Málek, CZ 4 2 2 6
5. Matija Duh, SLO 2 0 3 5
6. Dino Kovačič, SLO F/R – – 0
res Jaroslav Petrák, CZ 3 1 1 5
 
2. vylučovací skupina    
1. Tomáš Suchánek, CZ 5 4 5 10
2. Timo Lahti, FIN 4 E 4 8
3. Manuel Hauzinger, A F 5 2 7
4. Michael Hádek, CZ 3 2 3 6
5. Aleksander Čonda, SLO 2 3 1 5
6. Alessandro Milanese, I 1 1 0 2
 
3. vylučovací skupina    
1. Piotr Pawlicki, PL 5 5 – 10
2. Filip Šitera, CZ 3 4 4 8
3. Mads Korneliussen, DK 4 3 T 7
4. Norbert Magosi, H 1 1 4 5
5. Roberto Haupt, D 0 2 X 2
6. Zdeněk Simota, CZ 2 0 E 2
 
4. vylučovací skupina    
1. Aleksander Loktajev, UA 5 5 – 10
2. Mathias Schultz, D 3 2 5 8
3. Przemyslaw Pawlicki, PL 4 4 – 8
4. Matěj Kůs, CZ 2 3 4 7
5. Jan Holub, CZ 0 0 3 3
6. Nikolas Covatti, I 1 1 E 2
res Jaroslav Petrák, CZ – – 2 2
 
 
1. čtvrtfinálová skupina    
1. Rune Holta, PL 4 5 5 10
2. Tobias Busch, D 5 2 2 7
3. Martin Vaculík, SK (PZM) 2 4 3 7
4. Timo Lahti, FIN 0 3 4 7
5. Magnus Zetterström, S 3 F/R – 3
6. Mads Korneliussen, DK 1 F/R – 1
res Jaroslav Petrák, CZ – 1 1 2
 
2. čtvrtfinálová skupina    
1. Lasse Bjerre, DK 4 5 3 9
2. Hans N. Andersen, DK 1 3 5 8
3. Aleš Dryml, CZ 3 4 4 8
4. Aleksander Loktajev, RUS 5 1 1 7
5. Andrej Karpov, UA 2 2 2 4
6. Manuel Hauzinger, A 0 E 0 0
 
3. čtvrtfinálová skupina    
1. Kenneth Bjerre, DK 5 5 4 10
2. Antonio Lindbäck, S 3 3 5 8
3. Piotr Pawlicki, PL 4 4 – 8
4. Mathias Schultz, D 2 1 3 5
5. Stanislaw Burza, PL 1 2 1 3
6. Patrik Nagy, H 0 0 0 0
 
4. čtvrtfinálová skupina    
1. Przemyslaw Pawlicki, PL 4 2 5 9
2. Tomáš Suchánek, CZ 5 3 3 8
3. Davey Watt, AUS 2 5 1 7
4. Fredrik Lindgren, S 3 4 2 7
5. Václav Milík, CZ 0 1 4 5
6. Filip Šitera, CZ 1 R R 1
 
 
1. semifinálová skupina    
1. Rune Holta, PL 5 5 – 10
2. Davey Watt, AUS 3 2 5 8
3. Antonio Lindbäck, S 4 2 4 8
4. Przemyslaw Pawlicki, PL 1 3 3 6
5. Martin Vaculík, SK (PZM) E 4 1 5
6. Hans N. Andersen, DK 2 1 2 4
 
2. semifinálová skupina    
1. Piotr Pawlicki, PL 5 5 – 10
2. Kenneth Bjerre, DK 4 4 4 8
3. Lasse Bjerre, DK 2 2 5 7
4. Tomáš Suchánek, CZ 3 3 E 6
5. Aleš Dryml, CZ 1 1 3 4
6. Tobias Busch, D 0 0 2 2
 
 
malé finále    
1. Hans N. Andersen, DK    
2. Martin Vaculík, SK (PZM)    
3. Aleš Dryml, CZ    
4. Tomáš Suchánek, CZ    
5. Przemyslaw Pawlicki, PL    
6. Tobias Busch, D    
 
 
velké finále    
1. Rune Holta, PL    
2. Antonio Lindbäck, S    
3. Piotr Pawlicki, PL    
4. Lasse Bjerre, DK    
5. Davey Watt, AUS    
6. Kenneth Bjerre, DK   E

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Jiří Havlíček