Každá maličkost může mít cenu zlata

Mšeno – 27. září
V letošní extralize zůstává prozatím bez odpovědi už jen jediná, zato nejdůležitější otázka. Kdo se stane mistrem, rozhodne zítřejší finálový mítink ve Mšeně. Soupeřem domácího celku budou Pardubice. Sestavy obou soupeřů se vyznačují vyrovnaností, takže v bitvě na patnáct rozjížděk bude rozhodovat každý sebemenší detail.

S úřadujícím mistrem světa v sestavě
„Volaný účastník je dočasně nedostupný, o jeho dostupnosti budete informování pomocí SMS zprávy,“ bylo jediné, co se dnes mohli volající na mobil Petra Vandírka dozvědět. Nicméně v otázce ambicí by se z úst kouče, jenž se znovu chopil otěží týmu po srpnovém odchodu Františka Liebezeita, stejně nedozvěděli žádnou převratnou informaci.

Mšeno je v současné době na svém vrcholu. Letos neztratilo jediný duel, by byly případy, že se jeho anděl strážný musel vzpamatovávat pořádnými doušky tvrdé kořalky. Fenomenální počínání mšenských závodníků ovšem překračuje hranice letošní sezóny.

Už jedenáctkrát se na jeho ovále neradoval z vítězství žádný jiný tým. Zítra však nepůjde ani tak o dvanácté vítězství jako o třetí extraligový titul v řadě. I když jiná cesta, než přes porážku hostujících Pardubic k němu nevede.

Strategie na zítřejší závod se neliší od předchozích extraligových vystoupení a odrážení se už ve složení startovních čísel. Se sedmičkou v ní figuruje Martin Vaculík, zatímco Greg Hancock, jehož trápí, bolavé kolenní vazy, má čtyřku. Právě otázka cizinců byl a největší záhadou i pro stavitele družstva, protože ze třech kandidátů musel někdo ven, když Piotr Protasiewicz už předem oznámil let na ruský pouák.

Nakonec rozhodlo zranění Sebastiana Ulamka a v neposlední řadě zisk titulu mistra světa Grega Hancocka v Goričanu. Vedle slovenského esa a aktuálního mistra světa musí přiložit svou ruku k dílu i česká část sestavy – seniorské duo Jan Jaroš a Filip Šitera a junioři Jan Holub a Michael Hádek, zatímco Stanislav Pouznar bude s největší pravděpodobností pokaždé vystřídán. I když doposud nedorazila textová zpráva, že by si Petr Vandírek zapnul mobilní telefon, i bez vyjádření mšenského kouče je jasné, že domácí nenechávají nic náhodě, by boj bude tuhý.

Doutník v záloze
„Teď jsem na tom seděl s Petrem Moravcem,“ svěřil se Lubomír Vozár s výsledky hypotetické simulace zítřejšího závodu. „A do čtrnácté jízdy mi to vycházelo skoro fity fifty. Bude záležet na každém detailu. Mají to lepší, vyrovnanější a mají Martina Vaculíka na sedmičce!“

Pardubický kouč vzápětí vysvětlil, proč se také on neuchýlil k poslední módě dávat silného závodníka na pozici náhradníka. „Chybí nám silný závodník,“ řekl. „Mšeno má Holuba a Hada na střídání Pouznara. Kdyby u nás šel Jarda do základní sestavy, hodně bychom riskovali. Extraliga je přece něco jiného než první liga.“

S Hynkem Štichauerem a Lukášem Drymlem na marodce nemohli Pardubičané rozvíjet žádné složité strategické hrátky. Jaroslav Petrák je tradičním náhradníkem, juniorská místa obsazují Václav Milík a Daniel Hádek. Zbývají domácí senioři Aleš Dryml a Tomáš Suchánek. A samozřejmě cizinci, Magnus Zetterström a Ben Barker, kteří spolu proti Mšenu nastoupili už při základní části ve Svítkově.

„Ben Barker je na tuto dráhu lepší než Kenneth Bjerre, který navíc ještě nemá jistou Grand Prix,“ odhaluje Lubomír Vozár pozadí své volby. „Je na podobné dráhy zvyklý z Anglie a je pořádně nažhavený. Magnus si nominaci zasloužil v semifinále.“

Manažer hostů se ale nechce pouště do spekulací ohledně výsledku. „Uvidíme zítra,“ krčí rameny. „Tady tipovat nebudu. Doutník si ale vezmu. Když vyhrajeme, zapálím si ho.“

Historické okénko:
Pardubice, 16. května 2001: česká extraliga viděla poprvé mistra světa

Úřadujícího mistra světa v české extralize vůbec poprvé představily Pardubice před deseti lety. Motivy však byly odlišné než dnes. Rozhodně nešlo o posílení celku, nebo Východočeši tehdy disponovali konzistentní a vyrovnanou sestavou.

Naopak vyvstala otázka, kdo ze závodníků půjde na náhradníka, a kdo nepojede vůbec. Černý Petr nakonec zůstal v rukou Michala Makovského, přičemž určujícím faktorem se stalo, že jako jediný z pardubických závodníků neprošel rok dříve přímo do kontinentálního finále mistrovství světa jednotlivců.

Angažmá hvězdného cizince mělo být především magnetem pro diváky. Už o rok dříve se Pardubice vytasily s Gregem Hancockem, vůbec prvním šampiónem v českých ligách. Jenže roku 2000 od jeho prvního titulu uběhly už tři roky.

Mark Loram, Angličan narozený na středomořském ostrově Malta, kde jeho otec sloužil jako voják Jejího veličenstva, se však v sezóně 2001 mohl pochlubit čerstvým světovým primátem. Už při zveřejnění nahlášených sestav se stal také terčem pro skeptiky. Ti argumentovali, že si svou ve Svítkově trošku pošramocenou pověst ze Zlaté přilby příliš nenapravil svým výkonem v úvodní velké ceně v Berlíně.

Úvod dal škarohlídům za pravdu. Mark Loram dojel dvakrát třetí, aby se v rozjížďce s číslem dvanáct dokonce dočkal vystřídání náhradníkem Václavem Milíkem. Kamenem úrazu bylo, že se neobjevil se svými speciály, ale s novou Jawou, která se tvářila, jakoby právě opustila montážní linku. Až když v závěrečných dvou sériích postavil na start s motocyklem vypůjčeným od Dryml Teamu, mohli se diváci přesvědčit o pravém stavu věcí.

Zbytek pardubického týmu však exceloval. Z tohoto trendu vybočil jen Marián Jirout dvojicí svých třetích míst. Avšak to druhé bylo kvůli řetězu, který praskl zrovna ve chvíli, kdy si vydřel vedoucí post na slánském Wieslawu Jagusovi. Pardubice odrazily pražský nápor v samotném zárodku, avšak v konečném účtování celé extraligové kampaně se nejlépe smáli Pražané.

Sestavy nahlášené dnes k 18:00:

Grepl PDK Mšeno: 1 Jan Jaroš
  2 Stanislav Pouznar
  3 Filip Šitera
  4 Greg Hancock, USA
  5 Jan Holub
  6 Michael Hádek
  7 Martin Vaculík, SK (PZM)
 
ZP Pardubice: 8 Tomáš Suchánek
  9 Ben Barker, GB
  10 Aleš Dryml
  11 Magnus Zetterström, S
  12 Václav Milík
  13 Daniel Hádek
  14 Jaroslav Petrák

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Karel Herman

Jednička by měla být jedničkou

Pardubice – 27. září
By Jason Crump předběžně přislíbil účast v nedělní Zlaté přilbě města Pardubic, nakonec se v nejstarším plochodrážním podniku světa neobjeví. Dle SMS zprávy, kterou zaslal klubu, se o víkendu má stěhovat s rodinou do Austrálie. Místo Australana, který si nádhernou trofej posadil dvakrát, je však kandidát adekvátních kvalit. Všechno by mělo být jasné během zítřka.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Náměstí Míru ve Mšeně je uzavřeno, jak se zítra dostat na stadion?

Mšeno – 27. září
V souvislosti s probíhajícím projektem „Revitalizace historického jádra ve Mšeně“ je od 16. září do odvolání uzavřeno pro průjezd mšenské náměstí Míru. Díky této uzávěře se mohou dostat do problémů i návštěvníci závodů organizovaných naším plochodrážním klubem, kteří budou přijíždět ve směru od Mělníka a Prahy nebo od Dubé či Doks. Proto všem, kterých se tato skutečnost může dotýkat, přikládáme orientační mapku doporučené objízdné trasy.

U čerpací stanice Mšeno odbočíte do ulice Na Tržišti a budete pokračovat rovně. Následně odbočíte vpravo přes železniční přejezd a dojedete až do obce Stránka, kde na začátku obce odbočíte vlevo ve směru na Ostrý. Po sjezdu do údolí a výjezdu na druhý břeh už ale neodbočíte vpravo do obce Ostrý, ale za dalších zhruba padesát metrů na vás bude čekat šipka směřující vlevo do Mšena. Na kraji města Mšena je poté cíl vaší cesty.

Tomáš Suchánek nechce opakovat historii

Pardubice – 27. září
Tomáš Suchánek vyhrál Zlatou stuhu v posledním roce mezi juniory. Počátkem října 2005 byl ze zisku trofeje samozřejmě nadšený, protože věk by mu nedopřál další pokus. Zato o Zlaté stuze se tehdy vyjadřoval, že na vítězství má spoustu času. Jenže ten letí a pardubický závodník se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by si rozhodně krásnou trofej nechtěl nasadit na hlavu až ve své poslední sezóně vůbec.

Pakliže se týká nedělního třiašedesátého ročníku nejstaršího plochodrážního klání světa, začíná Tomáš Suchánek opatrně. „Uvidíme, jak to dopadne,“ říká. „Nebudu nic předbíhat. A všechno ti řeknu až po závodech.“ Avšak v otázce čekací lhůty je nekompromisní. „Přilbu nenechám čekat tak dlouho jako Stuhu,“ tvrdí rozhodně. „Tu bych potřeboval vyhrát víckrát. Jednou mi to stačit nebude.“

A jak se na sváteční neděli domácí plochodrážní scény chystá? „Je dobře nakročíno,“ odpovídá. „Záleží, jak sednou motorky. Navezli tam materiál, tak to bude jiný než obvykle. Ani to na tom nemám odzkoušený, každej‘ den dělaj‘ na dráze od rána do večera. Naposled jsem jel v Pardubicích extraligu, přes léto jsem ani netrénoval.“

Oproti zvyklostem by svítkovský ovál neměl být betonovým letištěm. „Pokud nezačne pršet, bude to výhoda,“ přemítá Tomáš Suchánek. „Ale má bejt‘ hezky. Hlavně abych měl starty. Ty se mi teď moc nelíběj‘. Jízda je proti dřívějšku lepší, ale ty starty! Mám tajnou zbraň, ale tu nemůžu říct, to by pak všichni měnili…“

Zlatá stuha v posledním roce juniorské kariéry:
Tomáš Suchánek rozhodně není jediným Pardubičanem, který vyhrál Zlatou stuhu po své dvacítce. Až v posledním roce mezi juniory se prosadil rovněž Marián Jirout. Lukáš Dryml triumfoval ve dvaceti. S Tomášem Suchánkem ho však spojuje skutečnost, že zvítězil ve Zlaté stuze, která se konala dle zkráceného modelu.

V letech 2001 a 2005 totiž Zlaté přilbě předcházel finálový podnik z kalendáře UEM či FIM. V prvním případě šlo o finále evropského šampionátu do devatenácti let, ve druhém finále premiérového mistrovství světa juniorských družstev. Na rozdíl od posledních dvou sezón se pořadatelé nerozhodli pro třídenní klání, ale pro redukovaný program juniorského předzávodu Zlaté přilby.

Pokud se týká vítězství v roce, v němž oslavili své jednadvacáté narozeniny, není pardubická dvojice v listině vítězů rozhodně sama. Z českých závodníků sem patří Matěj Kůs, Lubomír Batelka či Bořivoj Hádek. Ten ovšem triumfoval ve Zlaté stuze již podruhé.

63. Zlatá přilba města Padubic:

1
2 Rory Schlein, AUS
3 Darcy Ward, AUS
4 Manuel Hauzinger, A
5 Dino Kovačič, CRO
6 Kenneth Bjerre, DK
7 Mads Korneliussen, DK
8
9 Ben Barker, GB
10 Chris Harris, GB
11 Tai Woffinden, GB
12 Tobias Busch, D
13 Roberto Haupt, D
14 Mathias Schultz, D
15 Kevin Wölbert, D
16 Norbert Magosi, H
17 Nikolas Covatti, I
18 Alessandro Milanese, I
19 Stanislaw Burza, PL
20 Robert Kosciecha, PL
21
22
23 Matija Duh, SLO
24 Martin Vaculík, SK (PZM)
25 Antonio Lindbäck, S
26 Fredrik Lindgren, S
27 Magnus Zetterström, S
28 Andrej Karpov, UA
29 Aleksander Loktajev, UA
30 Matěj Kůs, CZ
31 Aleš Dryml, CZ
32 Josef Franc, CZ
33 Martin Málek, CZ
34 Václav Milík, CZ
35 Tomáš Suchánek, CZ
36 Filip ŠItera, CZ
N1 Jaroslav Petrák, CZ

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Wojta Zavřel