Dva a půl muže hlásí příchod na nejvyšší stupeň

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Březolupy – 25. září
I když Březolupům v posledním prvoligovém klání chyběl Roman Čejka, jehož do svých služeb povolalo Krosno, a Martin Málek musel kvůli střevní chřipce odstoupit, moravský celek se nakonec radoval z vítězství. Předtím ovšem létající Martin Gavenda musel v rozjezdu vyzrát na útočícího Tomáše Suchánka. Protože však Plzeňané obsadili třetí příčku, vítězné Březolupy jim celkové stříbro nesebraly.

Domácí jdou do čela
Když se kolona barevných dodávek zastavila na parkovišti před březolupským stadiónem, nebylo v první lize prakticky co řešit. Pardubice vyhrály seriál už ve středu na plzeňských Borech. A Plzeň by o své stříbro přišla, pakliže by dnes skončila až čtvrtá. Březolupy by přitom musely vyhrát a na západočeský tým najet minimálně jedenáct bodů.

Podobně nastavené podmínky nebyly příliš reálné. Navíc, když Zdeněk Simota startoval v německém Haunstettenu. V rámcovém mítinku doprovázejícím tamní šampionát dvojic byl lepší pouze Martin Smolinski. Spolu s ním se na cestu vypravil i František Irmiš v úloze mechanika. Patílie se sestavou měly však i Březolupy. Původně nahlásili čtyři muže v týmu, avšak Roman Čejka odjel do Opole, aby v ligovém zápolení posílil své Krosno. Otazník se vznášel i nad Martinem Málkem, jehož trápila střevní chřipka. Díky ní se neobjevil ani včera ve Svitavách.

Ani dnes mu nebylo příliš do zpěvu, o čemž přesvědčila hned rozjížďka s číslem jedna. Zatímco Václav Milík dojel do cíle jako vítěz s náskokem celé roviny, domácí pár Michal Dudek – Martin Málek obral o body pouze Jaroslava Petráka. Pardubický matador se ještě nezbavil chřipky a navíc laboroval s nastavením svého repasovaného motoru.

Ve čtvrté jízdě se Březolupy dočkaly další remízy. Martin Gavenda v prvním oblouku objel Michaela Hádka, avšak Martin Málek nestačil Jana Holuba. Zelený jako sedma začal spekulovat o předčasném vycouvání ze závodu. „Poskládal jsem si GM a těšil jsem se, jak se povozím,“ litoval svých zdravotních obtíží. Jaroslav Gavenda ho ovšem přemluvil ještě na jednu jízdu.

Domácí prozatím nemohli pomýšlet na průběžný hrot klasifikace. O něj se svorným dílem dělily Plzeň s Pardubicemi. Po zmiňovaných nerozhodných výsledcích oba celky profitovaly pětibodovým amximem z duelů s Prahou, resp. Mšenem.

Ani začátek druhé série neurčil jediného leadera. Václav Milík opět dojel do cíle s obrovským náskokem před Janem Holubem a Michaelem Hádkem, když Jaroslav Petrák stále neobjevil, kde je zakopaný pes v nastavení jeho motocyklu.

Jedenáctibodový zisk Plzně a Pardubice hned vzápětí vyrovnaly Březolupy. Michal Dudek a Martin Málek přitom měli cestu k pěti bodům poměrně umetenou. Stanislav Pouznar kvůli prázdné pneumatice musel přestat závodit už v první zatáčce. Michalovi Kleinovi prasknul sekundární řetěz ve druhém okruhu.

V osmé jízdě hrál velké sólo Tomáš Suchánek. Tomáš Jůza se cpal dopředu první zatáčkou, avšak Michal Škurla s Ondřejem Veverkou svá postavení uhájili. Pardubičan navíc ve druhém oblouku upadl. By naskočil zpátky do sedla, na body už mohl zapomenout.

Pardubické zaváhání se náramně hodilo do březolupského krámu. V rozjížďce s číslem devět Martin Gavenda objel všechny ostatní závodníka. A s Michalem Dudkem za zády inkasovali pět bodů na vrub Pavla Pučka a Zdeňka Holuba. Jan Jaroš, který v mšenské sestavě na poslední chvíli nahradil ohlášeného Zdeňka Růžičku vzápětí vyřešil Jana Holuba s Danielem Hádkem. Březolupy byly rázem v půlce klání vedoucím celkem, přičemž Pardubice a Plzeň na ně ztrácely dva body.

Vyvrcholení v rozjezdu
Druhá polovina závodu začala nešastně pro Tomáše Jůzu, který najel do pásky a musel o patnáct metrů zpátky na trestnou čáru. Svou ztrátu už nedohnal, zatímco na čele úřadoval jeho kolega Tomáš Suchánek před Martinem Gavendou a Michalem Dudkem. Pardubice remízovaly rovněž v rozjížďce s číslem třináct.

Václav Milík sice perfektně odstartoval, jenže Jan Jaroš se v první zatáčce nasunul před něho. „Byl jsem tam já, ale Jarošák to dal nade mě,“ vyprávěl pardubický junior později. „ Vyčural se mnou, zlomil to pode mě.“

Pardubická ztráta nahnala velkou vodu na mlýn ostatních dvou zbývajících týmů. Ani jeden z nich však nedokázal nasadit ke zničujícímu trháku. Michael Hádek suverénně vyhrál dvanáctou jízdu. V první zatáčce se za jeho záda dostal jeho mladší bratr Daniel, avšak Pavol Pučko se dokázal už v následujícím oblouku vrátit zpět.

V rozjížďce s číslem čtrnáct pak na Plzeň čekaly Březolupy. Po definitivní rezignaci Martina Málka měl Jarosalv Gavenda k dispozici už jenom dva závodníky. Martin Gavenda po brilantním startu před sebe nikoho nepustil. Michael Hádek si stěžoval, že mu opět vypadly štefty ze spojky. Spolu s Janem Holubem však nepustil ke slovu Michala Dudka.

Březolupy zůstávaly v čele i před poslední sérií, když na ně Plzeň ztrácela jediný bod a Pardubice dva. V sedmnácté jízdě ovšem musel Martin Gavenda do boje sám, jelikož Michal Dudek si své dva starty navíc už vybral. Ondřej Smetana s Michalem Kleinem ovšem nebyli pro rozjetého domácího střelce vůbec žádný problém a smírný výsledek ponechal moravské družstvo na první příčce.

Nebylo ovšem na ní samotné, jelikož předtím v šestnácté jízdě zametly Pardubice s Plzní. Václav Milík s Tomášem Suchánkem se až nečekaně hladce dostali před Jana Holuba a Daniela Hádka už prakticky s vylétnutím pásky.

Další pětibodové maximum dosáhli Pardubičané v osmnácté jízdě, když Jaroslav Petrák s Václavem Milíkem brilantně odvedli Ondřeje Veverku s Michalem Škurlou. Naproti tomu na Plzeň v devatenácté jízdě čekalo Mšeno, jehož ambice se posílily s přítomností Jana Jaroše na startovním roštu.

Ten se dostal do vedení, zatímco Michael Hádek s Janem Holubem neproměnili svůj nájezd v předjížděcí manévr. „Moh‘ jsem to pod něj pustit,“ líčil Michael Hádek svůj souboj s Janem Jarošem. „Ale šlo o hovno. Jen o bod a čtyři stovky. Aspoň jsem si vyzkoušel pořádnej‘ venek.“ Za zmínku stál rovněž názor Miloše Plzáka, který oběma radil s nastavením pláště Mitas SW09.

„Oba jezdci měli devítky,“ říkal legendární březolupský kouč, jenž se na vývoji pneumatiky podílel. „Strkalo je to, oba věděli všechno, akorát netuším, jestli Michael věděl, že nesmí startovat z koleje.“

Plzeň byla definitivně mimo hru o vítězství, pro něž Pardubice její porážkou učinily maximum. Více už nemohly, nezbývalo, než čekat na výsledek rozjížďky s číslem dvacet mezi Březolupy a Prahou. Martin Gavenda s Michalem Dudkem ovšem nenechali žádný prostor náhodě. A už s vylétnutím pásky zmizli Pavlu Pučkovi a Zdeňku Holubovi.

Březolupy svým triumfem vyrovnaly pardubické skóre. A jelikož obě jejich vzájemné jízdy skončily patem, přišel ke slovu rozjezd. Lubomír Vozár v roli ředitele závodu nechal vybrat Tomáše Suchánka dráhu. „Jsi starší,“ smál se, zatímco pardubický závodník zvolil vnitřek.

Start ovšem vyšel lépe Martinu Gavendovi. Tomáš Suchánek zaútočil spodní stranou úvodní zatáčky, avšak cestu dopředu nenašel. Březolupák v dalším průběhu jízdy popojel, avšak jeho sok opět eliminoval vzdálenost mezi nimi. A v posledním kole znovu zaútočil. V závěrečném oblouku vedl svůj stroj opět zleva, avšak Martin Gavenda byl na vnějšku rychlejší. Pardubice sice přijely do Březolup už jako mistři, avšak odjížděly poraženy týmem skládajícím se z dvou a půl mužů.

Hlasy z depa
„Konečně jsme to prolomili,“ radoval se Martin Gavenda. „Bomba, nečekal jsem ten výsledek. Vyhrát závod ve dvou je neuvěřitelné. Rozjezd byl o startu. Odstartoval jsem a jel. A utíkal jsemmu. V posledním kole mě stahoval, viděl jsem ho pode mnou, tak jsem to dal na lajnu. Za každou cenu jsem ho chtěl udržet a povedlo se.“

„Dobrý, mistři už stejně jsme,“ připomínal Václav Milík skutečnost, že Pardubice vyhrály celou soutěž už ve středu v Plzni. „Štve mě, že jsem včera zadřel ten motor a musel jsem jet novej‘.Škoda Jarošáka. Byl jsem tam já, ale on to dal nade mě. Vyčural se mnou, zlomil to pode mě. Druhý místo je dobrý, ve středu by ale při finále extraligy bylo horší. Tam chci minimálně deset bodů, jinak budu nasranej‘.“

„Dobrý,“ vystihl své dojmy Tomáš Suchánek. „Škoda rozjezdu. Měl jsem špatnej‘ start a on jel dobrou stopu. Dotahoval jsem ho, ale zavřel mě na lajničku. Nevadí, o nic už nešlo. Jinak dobrý, nečekal jsem, že to půjde až takhle.“

„Je to lepší zdravotně, ale není to ještě ono, pořád se mě to drží,“ odvolával se Jaroslav Petrák na prodělanou chřipku. „Zkurivl jsem dvě první jízdy. Nechal jsem si udělat motor, ale není to ono jako předtím. Doladil jsem to až na tu poslední jízdu.“

„Až na tu hlavu jsem zdravej‘,“ odpovídal Michael Hádek na otázky, zda se už zbavil následů chřipky, díky níž chyběl při předchozím prvoligovém klání na Borech i včera při jadranské lize ve Svitavách. „Ale nejdou mi starty. Nic jinýho než starty. Nechápu, co se se mnou děje, že nedokážu odstartovat.“

„Bledě jsem to dneska viděl, bledě,“ bilancoval Jan Holub. „Nedařilo se. Pak jsem jel na druhý motorce, s tou první jsem měl problémy. Je toho nějak moc. O nic už stejně nešlo. Ve středu ve Mšeně to bude zajímavější.“

„Počastí je výborný, to nám vyšlo,“ svěřoval se Jan Jaroš. „Je tady větší horko, než bylo minule. Mám víc propocenou kombinézu. Důležitá je středa, ve finále extraligy vyhraje ten nejlepší. Bude to zajímavej‘ boj. Doufám, že budem‘ slavit.“

1. AK Mitas Březolupy   30
Martin Málek 1 0 2 – – 3(2)
Michal Dudek 2 3 2 1 0 2 10(3)
Martin Gavenda 3 3 2 3 3 3 17+3
 
2. ZP Pardubice   30
Václav Milík 3 3 2 3 2 13(1)
Jaroslav Petrák 0 0 1 3 4(1)
Tomáš Suchánek 2 3 3 2 10(2)+2
Tomáš Jůza 3 0 0 – 3
 
3. AK Plzeň   25
Michael Hádek 2 2 1 3 2 2 12(2)
Jan Holub 3 2 2 1 1 1 10(2)
Daniel Hádek 1 1 1 0 3(2)
 
4. Grepl PDK Mšeno   19
Stanislav Pouznar F E – – 0
Michal Klein 1 E 0 1 2(1)
Ondřej Smetana 0 0 0 2 0 2
Jan Jaroš 3 3 3 3 3 15
 
5. AK Markéta Praha   15
Ondřej Veverka 0 1 1 1 3(2)
Michal Škurla 1 2 2 0 5
Pavol Pučko 2 1 2 1 6
Zdeněk Holub 1 0 F 0 1(1)

Konečná prvoligová tabulka:

  malé body velké body
1. Pardubice 293 43
2. Plzeň 271 35
3. Březolupy 266 34
4. Mšeno 210 26
5. Praha 156 12

Foto: Eva Palánová

Josef Franc pokračuje v dlouhodrážním finále i napřesrok

St. Colomb de Lauzun – 25. září
Josef Franc uchopil šanci zůstat mezi elitou dlouhých drah také v příštím roce. V challenge ve francouzském St. Colomb de Lauzun obsadil čtvrtou příčku a kvalifikoval se do finálového seriálu 2012. Zvítězil Jannick de Jong, jehož na pódium doprovodili David Howe a Jerome Lespinasse. Richard Wolff skončil patnáctý.

„Dráha byla poznamenána sobotním deštěm,“ hlásí přímo z místa Zdeněk Schneiderwind, který pražského závodníka na jeho cestě do Francie doprovázel. „O tréninku se s ní vyrovnalo čtyři, možná pět závodníků, ale Pepe mezi ně nepatřil. Zkoušeli jsme nastavit motorku, ale na Dienera, Krögera a Fabrieka to nestačilo. Ti měli dobré nastavení a kratší plynové lanko.“

Zdeněk Schneiderwind si přitom uvědomuje ošidnosti podobných rad. „Vím, že je to strašně těžké takto někomu radit,“ nezastírá. „Příkladem byly rady Paula Hurryho ‚you must full gas‘ McDonaldovi, který o tréninku hodně zrychlil, ale v první sérii skončil v nemocnici. Ale bez plynu to prostě nejde.“

Nicméně stav oválu se zlepšoval. „Po druhé sérii dráha oschla,“ vypráví Zdeněk Schneiderwind. „A naplno se potvrdilo, že Pepe je velký bojovník. Postup na příští rok spíše vybojoval, než vyzávodil. Za svou bojovnost si to určitě zaslouží a přeju mu, aby to v příštím roce i potvrdil. Určitě na to má.“

Greg Hancock má zlato, o stříbru se rozhodne až v Polsku

Goričan – 24. září
Legendární Američan Greg Hancock přiznával, že mu v předposlední velké ceně v Goričanu pomáhal adrenalin tišit bolest z jeho zraněných kolenních vazů. A zajistit mu druhý titul své kariéry, když ve finále skončil čtvrtý. Vítězem se stal Andreas Jonsson, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Chris Harris a Fredrik Lindgren.

Ve svých jednačtyřiceti letech a 113 dnech je kalifornský rodák nejstarším individuálním mistrem světa na klasické dráze. Přeskočil Ivana Maugera, jenž se v devětasedmdesátém v polských Katowicích radoval ze světového zlata ve svých devětatřiceti letech a 339 dnech.

Greg Hancock se přitom v Goričanu do sedla motocyklu posadil poprvé od 11. září, kdy si při play-off polské extraligy v Gorzowě poranil vazy. „Adrenalin pomáhal odsunout bolest stranou,“ vyprávěl Greg Hancock. „Vůbec jsem na koleno nemyslel.“

Američan, jenž se u nás stal ikonou mšenských fanoušků, uvedl, že jeho druhý titul je stejně sladký jako ten, který získal před dlouhými čtrnácti lety ve Vojensu 1997. „Nemohl bych to říci lépe,“ souhlasil s moderátorem tiskové konference. „Tehdy to bylo hodně emotivní a stejně tak letos. Všichni víme, kolik let jsem musel pracovat, abych to dokázal poprvé a i teď podruhé. A tak nemám žádné stížnosti a jsem právě teď šastný.“

Greg Hancock si definitivně zajistil zlatou medaili v rozjížďce s číslem dvacet. Skončil třetí za svým nejbližším pronásledovatelem Jaroslawem Hampelem. Sice potřeboval skončit alespoň druhý, ale Polák nedokázal porazit Rune Holtu. Sotva Greg Hancock přejel cílovou metu, dostal hobla od svých mechaniků a soupeřů.

Andreas Jonsson nakonec po vítězstvích v Terenzanu a v Toruni dokázal získat třetí vítězství v letošním seriálu. Po pomalejším začátku je nyní dokonce druhý před Jaroslawem Hampelem, jenž své chorvatské účinkování zakončil na semifinálové úrovni. „Mám ještě jednu Grand Prix v Gorzowě,“ svěřoval se. „Snad udělám to nejlepší. Nechci se soustředit na stříbro. Musím sklopit hlavu a pracovat opravdu tvrdě a pak se snad v poslední jízdě můj cíl splní.“

1. Andreas Jonsson, S 18
2. Chris Harris, GB 19
3. Fredrik Lindgren, S 12
4. Greg Hancock, USA 15
5. Kenneth Bjerre, DK 12
6. Emil Sajfutdtinov, RUS 10
7. Jaroslaw Hampel, PL 9
8. Rune Holta, PL 9
9. Jason Crump, AUS 8
10. Chris Holder, AUS 7
11. Tomasz Gollob, PL 5
12. Matej Žagar, SLO 5
13. Janusz Kolodziej, PL 4
14. Artjom Laguta, RUS 4
15. Nicki Pedersen, DK 4
16. Antonio Lindbäck, S 3
res Dino Kovačič, CRo DNR
res Matija Duh, SLO DNR

Průběžné pořadí seriálu:
1. Greg Hancock 154, 2. Andreas Jonsson 118, 3. Jaroslaw Hampel 117, 4. Jason Crump 104, 5. Tomasz Gollob 98, 6. Emil Sajfutdinov 98, 7. Kenneth Bjerre 97, 8. Chris Holder 95, 9. Fredrik Lindgren 85, 10. Nicki Pedersen 79, 11. Antonio Lindbäck 69, 12. Chris Harris 67, 13. Rune Holta 53, 14. Janusz Kolodziej 45, 15. Artjom Laguta 25, 16. Magnus Zetterström 19, 17. Thomas H. Jonasson 17, 18. Darcy Ward 15, 19. Matěj Žagar 14, 20. Scott Nicholls 5, 21. Damian Balinski 4, 22. Matěj Kůs 3, 23. Bjarne Pedersen 3, 24. Mikkel B. Jensen 2, 25. Tai Woffinden 2, 26. Simon Gustafsson 1.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Václav Milík si myslí na Zlatou stuhu

Bernardov – 25. srpna
Defekt při včerejším utkání jadranské ligy proti slovenskému týmu v okamžiku, kdy vedl s dostatečným náskokem patnáctou jízdu před Fritzem Wallnerem, zamotal Václavu Milíkovi hlavu nejen před dnešním vyvrcholením první ligy v Březolupech. Příští týden se totiž jeho závodnický diář jen červená zakroužkovanými daty důležitých závodů.

Po středečním finále extraligy už na dveře zaklepe fenomenální pardubický prodloužený plochodrážní víkend. A Václav Milík figuruje ve startovní listině hned všech třech závodů. Pohroma ze včerejší rozjížďky s číslem patnáct nemohla přijít více nevhod.

„Zatáhnutej‘ píst,“ měl pardubický junior jasno ještě ve svém svitavském boxu, aby se rozhovořil o svých plánech na příští týden. „Chtělo by to všechno skloubit s motorka. Měl jsem jeden připravenej‘ na repasi do Divišova a teď ho musím jet v Březolupech. Má už devět závodu, bojím se, aby ten desátej‘ nebyl osudnej‘.“

V souvislosti s programem ve Svítkově se jméno Václava Milíka skloňuje především s páteční Zlatou stuhou. Ta se opět uskuteční dle rozpisu pro dvacet závodníků na šestnáct rozjížděk základního rozpisu, odkud plná polovina postoupí do semifinálových jízd. V nich začne závod de facto nanovo a vyvrcholí šestičlenným finále.

„Snad to bude lepší než loni,“ vidí své šance Václav Milík. Myšlenku, že by páteční mítink pojal jako zkušební před sobotním finále juniorského mistrovství světa, pro něž získal divokou kartu, odmítá jako kacířskou. „Chci vyhrát Zlatou stuhu, to už je pěkný. Nebude to testování pro mistrovství světa. Snad to vyjde…“

Václav Milík a Zlatá stuha:
Václav Milík debutoval při Zlaté stuze před třemi lety ve svých patnácti letech. V rozjížďce s číslem jedenáct předvedl spektakulární pád a s jedním bodem skončil celkově devatenáctý. O rok později sice v tréninku zadřel motor, ale nakonec se dostal až do semifinále a figuroval na osmém místě výsledkové listiny. Loni své účinkování rozehrál pádem s Ludvikem Lindgrenem, aby obsadil jedenáctou příčku.

37. Zlatá stuha:

1 Lasse Bjerre, DK
2 Václav Milík, CZ
3 Aleksander Čonda, SLO
4 Tobiasz Musielak, PL
5 Michael Hádek, CZ
6 Marco Gaschka, D
7 Denis Pedersen, DK
8 Roman Čejka, CZ
9 Lukas Simon, A
10 Ludvig Lindgren, S
11 Jan Holub, CZ
12 Jason Garitty, GB
13 Kai Huckenbeck, D
14 Victor Palovaara, S
15 Kristian Pieszczek, PL
16 Josh Auty, GB
17 Ashley Birks, GB
18 Ondřej Veverka, CZ
19 Patrik Nagy, H
20 Michal Dudek, CZ
N1 Ondřej Smetana, CZ

Foto: Wojta Zavřel a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)