Greg Hancock rozepsal stejný příběh jako před čtrnácti lety

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 28. května
Pět ze sedmi posledních závodníků, kteří byli korunováni korunou mistra světa, vyhrálo Grand Prix České republiky. Pocit vítěze v české metropoli si vychutnal také Greg Hancock v květnu 1997 a na sklonku sezóny se rovněž stal mistrem světa. Zda se stejný příběh bude odehrávat i letos je prozatím ve hvězdách. Faktem zůstává, že se jednačtyřicetiletý Američan zapsal mezi vítěze české velké ceny podruhé a na čele průběžné klasifikace vystřídal Tomasze Golloba.

Česká divoká karta sebrala exmistru světa průběžné vedení
Okolo 5400 platících diváků zaplnilo drtivou většinu stadiónu s kapacitou 6230 míst. Těsně před zahájením na ně z nebes dopadlo pár kapek, nicméně šlo spíše o osvěžení než reálnou hrozbu promoknutí. Většina z přítomných je stejně nevnímala, protože se na ovále začalo odvíjet další z dramat bojů o titul letošního mistra světa.

Největší pozornost si při nástupu vybral Tomasz Gollob, alespoň soudě dle odezvy z diváckých hrdel. Polský úřadující světový šampión je nezklamal. Už v rozjížďce s číslem dvě rázně pronikl do vedení, aby posléze vzdoroval nájezdům Kennetha Bjerre až do cíle. Stejně suverénně si počínal i v osmé jízdě.

Před jejím startem se vrátil k vratům depa, aby z rukou svých mechaniků převzal druhý motocykl. Kvůli letmému startu Fredrika Lindgrena se start musel opakovat. Nicméně zkušený polský rutinér byl napodruhé suverénním pánem situace. Se dvěma triumfy se však na čele průběžné klasifikace nehřál sám.

Chris Holder se ještě tři hodiny před vypuknutím závodu bavil na trávníku před stadiónem s britskými fanoušky. V první jízdě však nenašel sobě rovného, když maximem Andrease Jonssona se stalo podjetí Rune Holty v první zatáčce. V šesté jízdě se Chris Holder stal prvním mužem dnešního večera, který pro tři body musel předjíždět. V úvodním výjezdu zbavil vedení Emila Sajfutdinova.

Vítězná šňůra Chrise Holdera ovšem nepřežila druhou sérii. Se žlutou přilbou odstartoval až jako poslední. A maximem jeho snahy se stalo předjetí Artjoma Laguty v první zatáčce. Na čele úřadoval Greg Hancock, jenž Fredriku Lindgrenovi neposkytnul ani stín šance.

Jednačtyřicetiletý Američan, jenž je českým fanouškům důvěrně známý ze svého tříletého působení s vestou extraligové Mšeno, rozehrál dnešní večer skvělým způsobem. V rozjížďce s číslem čtyři ulétl Jaroslawu Hampelovi a v úvodním výjezdu mu rázně překřížil cestu do čela.

V sedmé jízdě mu ovšem ve druhém triumfu zabránil Jason Crump. Jeho rameno stále zdobila černá bandáž po pádu ze švédské velké ceny, avšak nyní se od Američana v úvodním oblouku nenechal podjet. Jelikož prve vyzrál na Nickiho Pedersena, měl po dvou pětinách stejně jako Tomasz Gollob a Chris Holder u svého jména šest bodů.

Že ho však o průběžné vedení v rozjížďce s číslem devět připraví Matěj Kůs, byl předpoklad z říše snů. A to tím spíše, dojel-li pražský závodník už dvakrát na poslední příčce. Ale stalo se. Matěj Kůs perfektně odstartoval, a by ho záhy předčil Jason Crump, dokázal se na začátku druhého kola nekompromisně vrátit do čela.

Jason Crump a Andreas Jonsson stále viseli na deflektoru Matěje Kůse, avšak ten dokonale zvládnul jejich tlak. Neudělal jedinou chybičku, neuhnul z ideální stopy ani o milimetr a projel cílem jako vítěz. Stadión jásal, český závodník pravidelně nevyhrával rozjížďky velkých cen od nejlepších časů Lukáše Drymla.

Jen škoda, že v případě Matěje Kůse šlo nejen o poslední vítězství, ale také o poslední bodový zisk dnešního večera. V patnácté jízdě už už měl na lopatě Artjoma Lagutu, avšak nedostal se před něho. A podobně se mu vedlo i v rozjížďce s číslem osmnáct při nájezdu na Kennetha Bjerreho. Oba čeští náhradníci se do akce nedostali, by ostentativní žertovné zívání Lukáše Drymla do kamery patřilo k opakovaným televizním spotům.

Triumf pro Lea
Po třech sériích měl čistý šít už jen Tomasz Gollob. Jedenáctí jízda se opakovala bez vyloučeného Emila Sajfutdinova, jenž neměl v první zatáčce žádné místo. A obhájce titulu dominoval v obou případech. O punc neporazitelnosti ho připravil až Jaroslaw Hampel ve čtrnácté jízdě.

Jedna z nejlepších jízd celé letošní pražské velké ceny poslala mladšího Poláka do čela. Ten starší na něho útočil, ale sám klesl až za Chrise Holdera. Australan, jenž by logicky strašně rád navázal na vítězství z Göteborgu, se statečně držel. Až na protilehlé rovince posledního okruhu kapituloval před Tomaszem Gollobem. V cíli se pak na třetí místo před svého krajana nacpal také Jason Crump.

Králem druhé půle mítinku se však bezesporu stal Greg Hancock. V šestnácté jízdě se sice dopředu dostal Nicki Pedersen, avšak Antonio Lindbäck na něho vedl tvrdý útok vnějškem prvního oblouku. Nic z něho nevytěžil, ve výjezdu neměl kudy jet. Vrazil do Dánova zadního kola a poroučel se k zemi.

Vstávat se mu moc nechtělo a z depa mu na pomoc vyrazila sanitka. Sotva však zjistil, že dostává šanci při repete, vyskočil a dosprintoval do depa. Po restartu se předvedl Nicki Pedersen opět nejlepší start. Z prvního výjezdu ho však minuli Janusz Kolodziej a Greg Hancock. Ve druhé zatáčce Američan převzal vedení. A když po přestávce stylem start – cíl vyhrál sedmnáctou jízdu, v základní části nikdo neměl víc bodů.

Tomasz Gollob totiž neskončil jen za ním, ale podlehl i Andreasi Jonssonovi. A Jaroslawu Hampelovi v devatenácté jízdě dnešní druhou porážku uštědřil Rune Holta. Vyřazení po základní části asi nejvíc litoval Andreas Jonsson, jemuž k postupu do semifinále chyběl jediný bod. Emila Sajfutdinova zase poškodil především už zmiňovaný pád.

Zato Gregu Hancockovi se veškeré patálie vyhýbaly stomílovým obloukem. První semifinále vyhrál suverénním způsobem před Jasonem Crumpem. Australan uhájil postup před dotírajícím Nicki Pedersenem, zatímco Kenneth Bjerre s jediným JRM ve startovní listině si ani neškrtl.

Druhé semifinále zahájil Tomasz Gollob opět přesedláním na druhý motocykl přímo u vjezdu na dráhu. Poté brilantně odstartoval a ujal se vedení. Druhý Chris Holder si však záhy získal přezdívku smolař večera. V nájezdu do druhé zatáčky se mu motocykl vzepjal na zadní a Australan skončil v nafukovací bariéře. Repete za jásotu polských hrdel vyznělo jednoznačně ve prospěch Tomasze Golloba a Jaroslawa Hampela, jenž se při svém šestém startu v Praze dostal pošesté do finále.

Ani finálová jízdě se neobešla bez pádu. Zatímco vedoucí Greg Hancock hájil své postavení před Jaroslawem Hampelem, čtvrtý Jason Crump upadl. Opakování se muselo obejít bez něho. Greg Hancock byl tentokrát ještě důraznější a vyvezl útočícího Poláka na mantinel. Ten se však nevzdal, stále útočil, avšak Američan jel naprosto mistrovsky. A vzápětí mohl své vítězství, v Praze první po čtrnácti letech, věnovat svému pejskovi Leo, který patřil do jeho rodiny a bohužel před týdnem zemřel.

Hlasy z depa
„Na tuto dráhu mám dobré vzpomínky,“ vrátil se Greg Hancock ještě o čtrnáct let zpátky. „Dneska se mi dařilo, vedu šampionát. Ve finále jsem porazil Tomka a Jarka a to jsou dobří závodníci. Byl to vynikající závod, vyhrál jsem, ale v celém seriálu mě čeká ještě dlouhá cesta. Zatím to vypadá dobře, cítím se skvěle, motory fungují dobře, všechno vychází. Mám určitě už svůj věk, ale stále se cítím mladý. Plochá dráha je můj život, miluji ten sport už od dětství, snažím se všechno sledovat, jak kluky tady, tak i mladší závodníky.“

„Co mohu říct, mám rád tohle místo a tuhle dráhu,“ rozplýval se Jaroslaw Hampel nad krásami českého hlavního města a kvalitami jejího plochodrážního stadionu. „Druhé místo je dobrý výsledek, velmi dobrý výsledek pro mě. Před závodem jsem pracoval velmi tvrdě a děkuji svému týmu. Chtěl jsem vyhrál, ale a jsem se snažil, co to šlo, Greg dělal maximum a já ho nemohl předjet. Víc jsem už udělat nemohl.“

„Byl to hezký, fantastický závod,“ pochvaloval si Tomasz Gollob. „Gratuluji Gregovi a Jarkovi za skvělý start ve finále. Dnes jsem testoval svůj nový motor na nový tlumič výfuku. Oba motory byly čím dál lepší. Škoda, že nikdo z nás Poláků nevyhrál, ale i tak druhé a třetí místo je skvělý výsledek.“

    SF1 SF2 FIN  
1. Greg Hancock, USA 3 2 3 3 3 3   6 23
2. Jaroslaw Hampel, PL 2 3 3 3 2   2 4 19
3. Tomasz Gollob, PL 3 3 3 2 1   3 2 17
4. Jason Crump, AUS 3 3 2 1 2 2   0 13
5. Chris Holder, AUS 3 3 1 0 2   X   9
6. Kenneth Bjerre, DK 2 1 2 3 1 0     9
7. Nicki Pedersen, DK 2 1 2 0 3 1     9
8. Fredrik Lindgren, S 1 2 2 2 1   1   9
9. Andreas Jonsson, S 2 2 1 1 2       8
10. Rune Holta, PL 0 0 1 3 3       7
11. Emil Sajfutdinov, RUS 1 2 X 0 3       6
12. Antonio Lindbäck, S 1 1 1 2 1       6
13. Matěj Kůs, CZ 0 0 3 0 0       3
14. Chris Harris, GB E 1 0 2 0       3
15. Artjom Laguta, RUS 1 0 0 1 0       2
16. Janusz Kolodziej, PL 0 0 0 1 0       1
17. Lukáš Dryml, CZ         DNR
18. Zdeněk Simota, CZ         DNR

Průběžné pořadí seriálu:
1. Greg Hancock 47, 2. Tomasz Gollob 41, 3. Jaroslaw Hampel 36, 4. Nicki Pedersen 30, 5. Chris Holder 28, 6. Emil Sajfutdinov 28, 7. Fredrik Lindgren 26, 8. Jason Crump 24, 9. Kenneth Bjerre 21, 10. Andreas Jonsson 19, 11. Janusz Kolodziej 18, 12. Rune Holta 17, 13. Antonio Lindbäck 16, 14. Chris Harris 14, 15. Thomas H. Jonasson 8, 16. Damian Balinski 4, 17. Artjom Laguta 3, 18. Matěj Kůs 3, 19. Simon Gustafsson 1.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Dánové na dálku vyřadili Poláky

Diedenbergen – 28. května
Ani ne dvě hodiny žila naděje Poláků na postup do finále mistrovství světa juniorských družstev. Ve druhém semifinále v Diedenbergenu nebylo pochyb o vítězství Australanů. Ovšem druzí Dánové dali dohromady o dva body více než Poláci v Rawiczi a postupují oni. Letošní finále se tak bude muset obejít bez celku, jenž vyhrál pět z doposud šesti vyhraných ročníků.

1. Austrálie   63
Josh Grajczonek 3 3 3 2 3 14
Richard Sweetman 2 2 3 2 1 10
Sam Masters 3 2 3 2 3 13
Justin Sedgmen 2 3 0 3 3 11
Darcy Ward 3 3 3 3 3 15
 
2. Dánsko   56
Michal Jepsen Jensen 2 3 3 3 2 13
Mikkel B. Jensen 3 2 2 3 0 10
Michael Palm Toft 2 2 2 2 3 11
Jonas B. Andersen 3 2 1 2 2 10
Lasse Bjerre 2 3 2 3 2 12
 
3. Finsko   21
Kalle Katajisto 1 0 0 1 1 0 3
Jari Mäkinen 1 1 1 1 1 1 6
Niko Siltaniemi F/R – – – – 0
Mika Loppi 0 0 1 1 1 2 5
Timo Lahti 1 1 1 1 1 2 7
 
4. Německo   9
Kai Huckenbeck 0 1 2 T F 0 3
Friedrich Ruf 0 0 0 – 0 0
Danny Maassen U 1 2 0 1 4
Michael Hofmann 1 0 0 0 0 1
Andre Mochner 0 0 0 0 1 1

Pohroma má jméno Rawicz

Rawicz – 28. května
Český juniorský nároďák nejel na semifinále mistrovství světa juniorských družstev v úloze favorita. Nakonec ovšem skončil poslední, když polovinu jeho bodů inkasoval Michael Hádek. Překvapivým vítězem se stali Švédové, kteří předčili domácí o čtyři body a donutili je čekat na výsledky druhého semifinále v Diedenbergenu.

1. Švédsko   58
Dennis Andersson 3 3 3 3 2 14
Simon Gustafsson 2 2 3 2 1 10
Ludvig Lindgren 1 2 2 2 X 7
Kim Nilsson 2 2 3 2 3 12
Linus Sundström 3 3 3 3 3 15
 
2. Polsko   54
Patryk Dudek 2 2 2 3 2 11
Przemyslaw Pawlicki 3 2 3 3 2 13
Maciej Janowski 2 3 2 1 3 11
Bartosz Zmarzlik 3 3 0 2 1 9
Piotr Pawlicki 2 3 E 2 3 10
 
3. Ukrajina   23
Kiril Cukanov 0 X 1 0 2 – 3
Andrej Kobrin 1 0 1 1 1 4
Aleksandr Loktajev 3 1 1 3 3 1 12
Vladimir Tejgel 1 0 2 0 0 3
Stanislav Ogorodnik 0 1 – 0 0 1
 
4. Česká republika   14
Michael Hádek 1 1 2 1 2 7
Roman Čejka 0 0 1 0 0 1
Jan Holub 0 X 0 0 1 1
Václav Milík 0 1 1 0 1 3
Michal Dudek 1 0 0 1 0 2