Soupisky 2011: stopětadvacítky mají mistrovská klání opět na dvou frontách

Stejně jako v předchozích dvou letech čekají na stopětadvacítkáře dvě mistrovství republiky. První, na malé dráze, startuje dnes odpoledne v Praze, to klasické má první podnik na programu v neděli ve Slaném. Oba tituly obhajuje Michal Škurla, který se za favorita považuje i letos, by soupeři budou dozajista mít jiný názor.
Historické ohlédnutí:
První mistrovský závod stopětadvacítek se uskutečnil 28. dubna 2004 v Pardubicích. Po velké bitvě se jeho vítězem stal slánský Petr Babička, když ve finálové rozjížďce za sebou nechal Matěje Kůse. Zbytek sezóny však ovládl Pavol Pučko, startující ještě ovšem s českou verzí svého křestního jména Pavel a stal se prvním šampiónem.

Stejné aranžmá jako před pěti lety má šampionát dodnes. Koná se jako seriál závodů, které doprovázejí jiné klání velké kubatury. Jeho nejčastějším společníkem je mistrovství republiky juniorských družstev, avšak stopětadvacítkáři bojovali už i při první lize, mistrovství republiky juniorů, do devatenácti let a dvojic a také při Memoriálu Antonína Vildeho ve Slaném či dalších pouácích.

Jaroslav Hladký předloni dokonce souběžně absolvoval mistrovství republiky do devatenácti let a stopětadvacítek. Během závodu skákal z jednoho motocyklu na druhý. A z rozjížďky s číslem čtrnáct klasické kubatury byl diskvalifikován, protože měl vestu se startovním číslem z druhého závodu.

Jediný pokus uskutečnit mistrovství republiky v kubatuře 125 ccm jako samostatný závod se konal 18. července 2009 v Liberce, avšak skončil po necelých třech rozjížďkách po pádu Zdeňka Vrba v záplavách dešové vody.

V sobotu 20. října 2007 proměnil Zdeněk Schneiderwind svůj sen o závodění kolibříků na malé dráze za první zatáčkou pražské Markéty v realitu. Ze zkušebního klání se v sezóně 2008 vyvinul Markéta Cup. Na základě dobrých zkušeností bylo roku 2009 vypsáno premiérové mistrovství republiky na malé dráze.

Už v jeho prvním mítinku se stalo tradicí, že předchází jiný závod na pražské velké dráze. Jako první se do listiny vítězů zapsal 12. května 2009 Jaroslav Hladký. Prvním šampiónem se ovšem stal jeho klubový kolega Jiří Brummer.

Kubatura suverénů:
Pavel Pučko vyhrál premiérový titul ve velkém stylu a jakoby tak předurčil, že nejcharakterističtějším průběhem kolibřího šampionátu bude dominantní vítězství jednoho borce. Stejným stylem triumfovali Roman Čejka (2006), Eduard Krčmář (2008), Jaroslav Hladký (2009) a Michal Škurla (2010). Ten postavil laku prozatím nejvýše, protože v loňských jednadvaceti závodech obou republikových šampionátů a Markéta Cupu nemával z nejvyššího stupínku pódia pouze ve třech případech.

Přesto i stopětadvacítky dokázaly nabídnout strhující podívanou v otázce boje o zlatou medaili. Poprvé to roku 2005 předvedlo slánské trio Radim Chod, Roman Čejka a Michal Dudek, aby se nakonec radoval Radim Chod. Od dva roky později sebral Eduard Krčmář titul Romanu Čejkovi až v závěrečném rozjezdu ve Svitavách.

Na malé dráze se v prvním ročníku (2009) na trůn posadil Jiří Brummer, až když v posledním závodě třikrát porazil dosavadního leadera Jaroslava Hladkého. Poprvé v základní části, podruhé ve finále A a nakonec v dodatkové jízdě o zlato. Loni ovšem Michal Škurla žádné drama nepřipustil.

V listině šampiónů obou mistrovství figuruje dvakrát pouze Eduard Krčmář. Zda by byla jeho sbírka cennější, kdyby stopětadvacítka přestala uspokojovat jeho závodnický apetit, se můžeme dnes už jen dohadovat.

Mistrovská klání stopětadvacítek v roce 2011:
Stejně jako v předchozích dvou letech se bude o mistrovský trůn bojovat v klasickém šampionátu, ale také v mistrovství republiky na malé dráze. Pražský miniovál však dostane další společníky v Chabařovicích a v Divišově. Novinkou malé dráhy jsou také rozjížďky se třemi závodníky, kde klíč 3-2-1 handicapuje jakýkoliv výpadek. A dvojitá porce bodů ve finále A může být rozhodující v závěrečné klasifikaci.

Startovní listina bývá chudší než při Speedway Mini Cupu, jak se nyní nazývá průlomový seriál na malých tratích Markéta Cup. Je to zapříčiněno věkovým limitem deseti let pro oficiální podniky AČR. Při Speedway Mini Cupu se za předpokladu rodičů a na jejich riziko bojují i mladší závodníci.

Pakliže byste se na favorita zeptali Michala Škurly a jeho otce Tomáše, jen by nad ní zakroutili hlavou. Soudě dle jejich prohlášení a synově počínání během úvodního kola Speedway Mini Cupu by jakékoliv pochybnosti o opakování loňského hattricku pokládali za bezpředmětné.

Nicméně z tábora soupeřů by dozajista zazněly opačné hlasy. Patrik Mikel, Michaela Krupičková či Zdeněk Holub mají nesporné ambice prohánět kanárkově žlutý motocykl Michala Škurly a dokonce mu ukazovat výfuk. Černým koněm by mohl být chabařovický Jakub Ondroušek. A teprve počkejte, až začnou dorůstat další závodníci!

Přihlášení závodníci do mistrovství republiky stopětadvacítek:

AMK Zlatá Přilba Pardubice:  
ŠTĚROVSKÝ David 30. 06. 1996
 
PSK OLYMP Praha:  
HINNER Dominik 19. 12. 1995
HOLUB Zdeněk 19. 02. 1996
KOVAŘÍK Lukáš 29. 03. 1999
MIKEL Patrik 21. 08. 1998
ŠKURLA Michal 09. 06. 1996
 
PD Liberec:  
KRUPIČKOVÁ Michaela 15. 06. 1997
 
AK Slaný:  
DRBAL Jaroslav 18. 07. 1995
VITMAN Zdeněk 04. 07. 1997
 
AK Divišov:  
VONDRÁK Matěj 20. 8. 1999

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Antonín Škach

České šampionáty 2011: první liga prožívá svůj návrat

Loňský přebor jednotlivců/družstev spojil zápolení na individuální a kolektivní bázi. Letos se však obě klasifikace oddělily a úlohu nižší divize dvoustupňové soutěže přebírá obnovená první liga. Petr Moravec, předseda VV SPD, před dnešním prvním závodem vysvětluje magazínu speedwayA-Z, co za tím vězí.
„Jedná se víceméně o pokus vybudovat dvě na sebe navazující soutěže,“ říká. „Zároveň by měla být zachována jednost řádů, aby v závodech jezdila proti sobě vždy dvojice jednoho týmu. Jinak co se týče oddělení soutěže to samozřejmě s tímto cílem přijít muselo, aby byla naplněna ta myšlenka v soutěži družstev.“

Nicméně první liga už nemůže garantovat myšlenku přeboru, že závodit může každý, kdo se přihlásí a s úbytkem přeborových závodů se pro určitou část borců výkonnostního středu zmenší počet závodních příležitostí.

„Stále máme představu, aby každý klub v této zemi podpořil soutěž jednotlivců,“ komentuje Petr Moravec toto téma. „Tak jsou napsaná i pravidla. Startují ti, kdo se přihlásí, a již na náklady klubů nebo svoje, což je šance pro amatéry, kteří se nechtějí vázat. Bohužel zatím s touto myšlenkou která má pomoci amatérům a začínajícím souhlasili čtyři pořadatelé. Jsem však optimista a věřím, že se ti ostatní přidají.“

Loni byla vyhlášena celková klasifikace mistrovství republiky družstev vzniklá sloučením výsledků extraligy a přeboru. Bude to stejné i letos? Jaký je tedy důvod spojovat extraligu a první ligu do dvoustupňové soutěže, když už ta nižší neplní kvalifikační roli té vyšší?

„Ano bude, je to dáno právě snahou propojit obě soutěže.“ Odpovídá český plochodrážní šéf. „Bylo by pěkné, aby se v nich v budoucnosti bojovalo o postup, ale musíme vycházet z praktického stavu jezdců. Velká extraliga nutí budovat větší týmy, v 1. lize stačí týmu k odjetí závodu na kvalitní úrovni čtyři jezdci. Dvojstupňovost tady spíše naplňuje možnost klubů, na jedné straně vrcholová a na druhé výkonnostní soutěž.“

První liga se pojede párovým způsobem. Je v tomto třeba spatřovat paralelu s
jízdami dvojic v extralize? A nebyl by lepší pro Čechy tolik klasický rozpis
čtyřčlenných družstev, jak ho navrhoval Martin Málek? Vypadávací závody také
nebyly v našich podmínkách žádnou zvláštností. A vznikl by prostor pro pátého
závodníka…

„Myslím, že tady jsem již odpověděl v prvních dvou otázkách,“ reaguje Petr Moravec. „Ta snaha vytvořit tým z pouhých čtyř jezdců je dána. Začínali jsme s třemi jezdci, to nebylo ono, ti čtyři už je přeci jenom tým. Pravidla umožňují hodně taktické práce s týmem pro manažera, ale především to stále vytváří pro menší kluby možnost mít svůj tým. Ten rozpis je skutečně postaven tak, aby všichni jezdili, aby však také měl manažer možnost s tím pracovat a také tak, aby soutěže družstev měly něco společného.“

Hlasování spojená s první ligou na zasedání VV SPD dne 11. prosince:

předkladatel: návrh: výsledek:
Martin Málek změna systému na čtyřutkání pro1:proti4
VV SPD navržený systém pro4:proti1

Poznámka: hlasovali pouze účastníci soutěže

První liga řečí pravidel:
Startují jezdci přihlášených družstev, které jsou držiteli licence soutěžícího. Do závodů budou přijati jezdci s platnou licencí vydanou národní sportovní autoritou FMS AČR. Družstvo tvoří jezdci uvedeni na soupisce. Každý jezdec však může být uveden pouze na jediné soupisce.
Toto mistrovství se řídí Přílohou N 072 Národních sportovních řádů Mezinárodní Mistrovství – Přebor České republiky družstev. Každý tým soutěže uspořádá dva závody na svém domácím stadionu.

Účastníci soutěže:
AK Březolupy – stadion Březolupy

PDK Grepl Mšeno – stadion Mšeno
AMK ZP Pardubice – stadion Svitavy
PK Plzeň – stadion Plzeň – Bory
AK Markéta při PSK Olymp Praha – Stadion Praha 6 – Markéta

Vítěz každého závodu soutěže družstev získá 5 tabulkových bodů, druhý 4 body, třetí 3 body, čtvrtý 2 body a pátý 1 bod do celkové klasifikace.
V Celkové klasifikaci soutěže družstev rozhoduje:
1) Větší počet tabulkových bodů
2) Větší počet „malých“ bodů (součet všech bodů získaných klasifikovanými jezdci v jednotlivých jízdách soutěže)
3) Dodatková jízda jednoho jezdce z každého družstva s rovností bodů při umístění na 1. – 3. místě
4) Větší počet vyšších tabulkových bodů ze všech závodů soutěže
5) Lepší umístění v závěrečném závodě soutěže.

Tým, který bude klasifikován na prvním místě Přeboru České republiky jednotlivců se stane Přeborníkem České republiky.

Pneumatiky: osm nových hran pro každý tým na závod

Foto: Jiří Brummer st.