Pardubice zahájily vítězstvím

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 13. dubna
První rozjížďku letošní extraligy vyhrála Praha, avšak posléze s ní Pardubice dokázaly srovnat krok. Diskvalifikace Tomáš Suchánka z vítězné čtvrté jízdy ta přejetí vnitřní čáry, kterou závodník marně zpochybňoval, vrátila hosty do čela průběžné klasifikace. Od poloviny mítinku však udávali tempo domácí, kteří Pražanům dovolili už jen jedinou výhru. V poslední jízdě Vladimír Vopat operativně povýšil Nicki Pedersena na jokera. Ale ani kdyby ho Lukáš Dryml neporazil, nešlo už na vítězství Pardubic nic změnit.

Vodní záležitosti
Voda bývá na ploché dráze problém. Většinou ale přichází shora, když moc prší nebo naopak vyschne její zdroj v kropičce. Pardubický klub ovšem minulý týden řešil vodní patálie zcela jiného druhu. Pod stadiónem totiž praskla vodovodní trubka a dnes pestrá závodnická společnost rozložila své propriety na podřezané budově depa.

Netradiční ústup krásného jara však přinesl také vodní problém z nebes. Ještě dopoledne zněly pardubické hlasy optimisticky argumentujíc o přínosu srážek pro vyprahlé dráze. Objevil se i sníh a pršet nepřestávalo ani odpoledne. Intenzita kapek naštěstí slábla, aby nakonec d隝 ustal úplně.

Po dvou loňských triumfech ve Svítkově mohl Vladimír Vopat pokládat zdejší ovál ze své hájemství. Nicméně pražský kouč si logicky nemohl připadat jako jasný vítěz. By do své sestavy přivedl Nicki Pedersena, Lubomír Vozár kontroval vyrovnaným týmem složeným z domácích zdrojů.

Úvod patřil hostům. Nicki Pedersen nastupoval do rozjížďky s číslem jedna v úloze favorita, ale byl to Zdeněk Simota, kdo do pražských boxů dovezl maximální bodovou dávku. Jeho dodávka projela bránou do depa jako poslední a její majitel jakoby pospíchal nejen za jejím volantem, ale také v sedle svého stroje. „Odstartoval jsem a bylo to dobrý,“ šetřil slovy při hodnocení svého triumfu jako obvykle.

Nicki Pedersen byl bezprostředním svědkem jeho velikánského sóla jen v úvodních metrech. V první zatáčce se vedle něj objevil Hynek Štichauer, aby už na protilehlé rovince jel druhý. Porážka borce světového ranku zvýšila prestiž pardubického závodníka, který však želel svého lepšího motoru, který zadřel během tréninku.

Juniorská jízda udržela Olymp na dvoubodové převaze. Václav Milík už po vylétnutí pásky zmizel pražské dvojici Pavol Pučko – Zdeněk Vrba. René Vidner si dělal oprávněné ambice na skalp alespoň jednoho z Pražanů, jenže jeho motocykl zůstal stát už na začátku druhého okruhu. „Elektrika nebo bordel v karburátoru,“ zněla první diagnóza z úst závodníka, jehož účinkování v závodě se tím uzavřelo.

Václav Milík ze svého vítězství pořídil exkluzivní záběry, protože na své přilbě dnes vozil kameru české televize. „Není těžká,“ komentoval svou neobvyklou výstroj. „Ale když člověk zaklepe hlavou, je to cejtit.“

Ani z rozjížďky s číslem tři se Nicki Pedersen nevrátil jako vítěz. Na startovním roštu se s Josefem Francem postavili obráceně. Tázavé pohledy osazenstva depa, zda se přes zimu změnily řády v otázce výměny míst u pásky, však rázně vyřešil startmaršál Jaroslav Kocek. Oba Pražany přiměl k rošádě.

Start nakonec zvládl nejlépe Hynek Štichauer. V první zatáčce ho objel Josef Franc. Prvním obloukem se dopředu dral i Aleš Dryml, jenže na rovinku vyjel až za Nicki Pedersenem. Pardubičané se však s remízou nechtěli smiřovat. Nejprve v nájezdu do druhého kola převzal Hynek Štichauer vedení, aby ve třetím kole Aleš Dryml za sebou nechal vadnoucího Josefa France.

Odložené vedení v průběžné klasifikaci
Po třech jízdách měly oba celky po devíti bodech. Čtvrtou jízdu nejlépe rozehrál Matěj Kůs. Tomáš Suchánek a Lukáš Dryml ovšem záhy zpacifikovali Zdeňka Simotu a nedopřávali Pražanovi ani chviličku klidu. Ve třetím okruhu se Tomáš Suchánek přenesl vnějškem výjezdu z první zatáčky do vedení. Matěje Kůse atakoval v závěru i Lukáš Dryml, jenže pražský borec dva body uhájil.

Fanoušci si už do svých programů zapsali průběžný stav 13:11, když přišla oprava od Pavla Váni. Dle verdiktu rozhodčího Tomáš Suchánek v zápalu boje s Matějem Kůsem přejel vnitřní čáru a byl vyloučen. Argumenty pardubického závodníka neuspěly. „Kdybych na ten beton najel, uchcalo by mě to nebo bych se přetočil, ale mě to pořád strkalo dopředu,“ tvrdil.

Pardubické vítězství se jeho diskvalifikací změnilo na prohru a Olymp se zásahem shůry vrátil o dva body do čela. Jak se záhy ukázalo, šlo o vedení pouze dočasné, by si Pardubice dávaly s drtivou ofenzívou na čas. V rozjížďce s číslem šest se do vedení dostal Václav Milík.

V prvním oblouku se ale propadl až na samotný chvost. Josef Franc zdědil vedení a hájil ho úspěšně až do cíle před dotírajícím Alešem Drymlem. Václav Milík však garantoval remízu, když se ve výjezdu z druhé zatáčky dostal před Pavla Pučka. Vzápětí se Nicki Pedersen nenechal potřetí zaskočit od Hynka Štichauera, aby stylem start – cíl zaznamenal svůj první dnešní debut. Hynek Štichauer a Tomáš Suchánek ale nedali Zdeňku Simotovi ani náznak šance.

Okamžiky pražského vedení byly definitivně ohraničeny rozjížďkou s číslem sedm. Matěj Kůs napínal nervy pražského kouče, když se objevil u startovního roštu s bílým povlakem. Jeho výměna za žlutý se odehrála v rámci dvouminutového limitu přímo na sjezdu na dráhu.

O pár sekund později už Matěj Kůs atakoval vedoucí příčku Lukáše Drymla. Neuspěl, zato Josef Franc se po vnitřní straně úvodního oblouku přenesl ze čtvrté příčky na druhou jakoby mávnutím kouzelného proutku. Ani on však nedokázal sebrat tři body fenomenálnímu Lukáši Drymlovi. Zato jeho starší bratr Aleš na začátku třetího kola podjel Matěje Kůse a odsoudil ho k nule.

Vítězství bratrů Drymlových vyrovnalo utkání na stav 21:21. Na jejich příklad vzápětí navázali svým skvělým startem Václav Milík a Tomáš Suchánek. Zdeněk Simota na ně zaútočil. Vnějškem první zatáčky se přes oba dostal. Vedl však pouze chvilku, nebo ve výjezdu už oba Pardubičané třímali vedení pevně ve svých rukou.

Teprve až ve finiši z poslední zatáčky Tomáš Suchánek citelně zpomalil. Zdeněk Simota neváhal, otočil plynovou rukojetí a protnul metu jako první. „Nebyl to defekt,“ přiznával Tomáš Suchánek. „V kole předtím se mi to v díře čaplo. V dalším kole jsem ji chytil zase a úplně se mi tam ponořily ruce. Musel jsem ubrat.“

Pardubice rázem vedly o dva body a devátá jízda tento stav zakonzervovala. Nejlépe odstartoval Matěj Kůs. V první zatáčce se strhla pořádná mela, na jejímž základě říkalo průběžné vedení pane Lukáši Drymlovi. Po wheelie ve druhém oblouku se před něho dostal Nicki Pedersen. Pardubičané však měli za svými zády Matěje Kůse, jenž nakonec zajel do depa, aniž by se nechal odmávnout šachovnicovým praporkem.

Pardubická převaha
Aleš Dryml oslavil svůj dnešní svátek v rozjížďce s číslem deset, kterou vedl od startu až do cíle. Josef Franc v první zatáčce omylem vyhnal na mantinel svého kolegu Zdeňka Simotu. Z nedorozumění obou Pražanů těžil Tomáš Suchánek a pronikl na druhou příčku. Nebýt odstávky z důvodu opravy, na světelné tabuli by svítily digitální číslice 33:27.

Vladimír Vopat ovšem nemohl promptně reagovat nasazením taktické rezervy. Za Pavla Pučko neměl lepšího juniora a Matěj Kůse se jeho důvěře těšil i navzdory dvou předchozím nulám. Matěj Kůs dlouho mlčky studoval vyplněný program, aby vrátil desky a odhodlaně odkráčel do svého boxu pro motocykl.

Po vylétnutí pásky všem ukázal jeho výfuk. V útocích na něho neuspěli ani Václav Milík, ani Lukáš Dryml. Remíza však neřešila pražský problém se šestibodovou ztrátou a počet příležitostí zvrátit běh událostí ve svůj prospěch se stále snižoval. Po delší úpravě vyrazil do čela rozjížďky s číslem dvanáct Václav Milík. Lukáš Dryml v první zatáčce objel Nickiho Pedersena.

Pardubičané se na čele řítili vstříc druhé zatáčky. V ní však Václav Milík upadl. „Prásknul jsem si ji do ruky pěknou,“ říkal v depu, zatímco na světelné rampě svítilo červené vylučovací světlo korespondující s barvou povlaku jeho přilby. A jak k incidentu došlo? „Vyjel jsem z výjezdu, natáhla mě kolej. Najednou se tam objevil Lukáš, tak jsem to radši zahodil.“

Repete vyšlo nejlépe Nicki Pedersenovi, když ho Lukáš Dryml v první zatáčce nestihnul. Josef Franc dodal poslední bod. Pražané zaznamenali své třetí a jak se záhy ukázalo, i poslední dnešní vítězství. K němu jim však nahrála diskvalifikace Václava Milíka, zatímco prve jim pomohlo vyloučení Tomáše Suchánka. Jediné hodnotné vítězství za celý večer z úplně první jízdy nemohlo k porážce domácího týmu fungujícího jako skvěle namazané soukolí logicky stačit.

Rozjížďka s číslem třináct zapadla do kontextu remíz. Matěj Kůs ještě před úvodním nájezdem minul Aleše Drymla, který společně s Hynkem Štichauerem nepustili Pavla Pučka ke slovu.

První z dvojice nominačních rozjížděk zvýšila pardubický náskok na 46:38. Aleš Dryml podporovaný Václavem Milíkem odkázali Josefa France se Zdeňkem Simotou za svá záda prakticky už s letem pásky. Osmibodová ztráta vyprovokovala otázku směrem k Vladimíru Vopatovi, zda si nezapomněl žolíka doma. „Jdeme na to,“ nenechal jí ani doznít a závodníky seřazené u závory sjezdu na dráhu informoval, že Nicki Pedersen bude brát dvojnásobný počet bodů.

Žolíková akce měla spíše demonstrační charakter, protože jen maximální pražský triumf za současné podmínky nulového pardubického zisku by vedl k remíze. Nicki Pedersen se ujal vedení, avšak už v první zatáčce ho vystřídal Lukáš Dryml, dnes bojující se svou obvyklou lví zarputilostí. Hynek Štichauer garantoval jistotu posledního bodu, zatímco Matěj Kůs zastavil ještě v úvodním kole.

Pražský žolíkový útok skončil nerozhodným výsledkem, dnes už sedmým . Nicki Pedersen překvapil svého kouče svým nehraným zklamáním z prohry. A hned vedle seděla další hromádka neštěstí. Na odložené vestě měla číslo jedenáct a jméno Matěj Kůs. Zato na druhé straně depa bylo veselo a smutnit mohl jedině Jaroslav Petrák. Konzistentní výkon jeho kolegů ho odsoudil, aby opět strávil večer v roli nepoužitého náhradníka.

Hlasy z depa
„Dneska paráda,“ zářil Václav Milík. „Rozbitější dráha mě vyhovuje. Dařily se mi starty a jsem spokojenej‘. A pád? Vyjel jsem z výjezdu, natáhla mě kolej. Najednou se tam objevil Lukáš, tak jsem to radši zahodil. Nejdůležitější je, že jsem celej‘ a že jsem z toho vyskočil včas. První extraliga a hned vítězství, to je krásnej‘ výsledek do extraligovýho mače. Jen tak dál.“

„Celej tým jel dobře,“ chválil Aleš Dryml. „Podali vyrovnanej‘ výkon. S dráhou se srovnali všichni. Vašek jel pěkně, byl tam jednou pád, ale bylo to pěkný. Kdyby to tak bylo pořád. Když celej‘ tým dělá výkony, to se pak vyhrává!“

„Dneska bylo trošku štěstí, že byla tvrdá dráha,“ hodnotil Hynek Štichauer. „O tréninku jsem zadřel svůj lepší motor. Byl to velkej‘ boj, Praha a Mšeno jsou letos nejsilnější. Díky fanouškům za podporu. Teď jedu do Anglie, budu tam asi dvacet dnů.“

„Co ti mám říct,“ přivítal Tomáš Suchánek reportéra magazínu speedwayA-Z ve svém boxu pokrčením ramen. „Přejetí čáry nikdo neviděl, televize to neviděla, pouze mistr Váňa a jeho pískání. Všichni víme, jak píská. Kdybych tam najel na beton, uchcalo by mě to nebo bych se přetočil. Ale mě to pořád strkalo. Pak to nebyl defekt. V kole předtím se mi to v díře čaplo. V dalším kole jsem ji chytil zase a úplně se mi tam ponořily ruce. Musel jsem ubrat. Škoda, měl jsem pech, byly by to pěkný troječky.“

„Jako v Pardubicích po dešti,“ odpovídal Josef Franc na otázku, jak se mu jelo. „Jen vytáhnout bábovičky a lopatičky a jít si hrát na písek. Důležitý je, že jsme přežili. Závody to moc nebyly, ale jsme celí a zdraví. S novým vejfukem je vidět, že to někdo má vychytaná a někdo ne. Byly to první závody u nás, trénoval jsem jednou na Markétě. Nedařily se starty, bylo to takový neslaný, nemastný z mý strany. Zkoušeli jsme obě motorky, ale netroufal jsem si na velký změny, počasí nám to ztížilo.“

„Byl jsem tady první,“ žertoval Zdeněk Simota na téma svého příjezdu na poslední chvíli. „Po cestě padal sníh, klouzalo to. V první jízdě jsem byl taky první. Odstartoval jsem a bylo to dobrý. Pak jsem startoval zvenku, zastavil se a všichni mě podjeli. A když to s těma novejma vejfukama dáš do materiálu, je to mazec.“

1. ZP Pardubice     50
Hynek Štichauer 2 3 2 2 1 1 11(1)
Aleš Dryml 1 2 1 3 2 3 12
Tomáš Suchánek 0 L 1 1 2   4(2)
Lukáš Dryml 2 3 1 2 2 3 13(1)
René Vidner E – – – –   0
Václav Milík 3 1 3 1 X 2 10(3)
Jaroslav Petrák     DNR
 
2. PSK Olymp Praha     42
Nicki Pedersen, DK 1 2 3 3 3 4* 16
Josef Franc R 3 2 R 1 1 7
Zdeněk Simota 3 1 0 2 1 0 7
Matěj Kůs 3 0 R 3 3 E 9
Pavol Pučko 2 0 0 0 0   2
Zdeněk Vrba 1   1(1)
Martin Gavenda     DNR

Aktuální extraligová tabulka:

  závody skóre body
1. Pardubice 1 50:42 2
2. Praha 1 42:50 0
NC Mšeno 0 0:0 0
NC Slaný 0 0:0 0

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Miroslav Kohout

České šampionáty 2011: extraliga zůstává v intencích podobných loňskému roku

Při rozšířeném zasedání VV SPD alias kalendářní poradě už tradičně bývá největší pozornost upřena k extralize. Nejinak tomu bylo i v letošní zimě. I po odstoupení Plzně však soutěž zůstává prakticky stejná jako loni. Logicky chybí jedno semifinále, jehož vítěz bude finálovým soupeřem nejlepšího celku ze základní části. Pojďme se společně s Petrem Moravcem, předsedou VV SPD, projít pravidly ještě před dnešním ostrým startem ve Svítkově.
Extraliga se k systému vrátila loni poté, když se počínaje sezónou 1996 bojovalo stylem čtyřutkání. Comeback střetnutí dvou týmů byl zpočátku přijímán s nedůvěrou, avšak soutěž dokázala nabídnout dramatickou podívanou od úvodního klání základní části až po závěrečné finále. S ročním odstupem lze změnu extraligového stylu považovat za povedený krok. A s tím bude dozajista souhlasit i Petr Moravec.

„Samozřejmě,“ komentuje toto téma. „Především nedošlo k tomu, čeho jsem se nejvíce bál, nezmenšil se počet jezdeckých příležitostí pro naše jezdce. Navíc soutěžící kluby přivedly na start mnoho skvělých jezdců jako Grega Hancocka, Nicki Pedersena a další. Málokterý závod byl rozhodnut před svým závěrem a to přinášelo dramatickou podívanou.“

Ošemetnou otázkou se stalo hostování závodníků z jiných klubů, což vyvrcholilo pražskými protesty před a po mšenském finále. Jak dopadly a jak je tato záležitost ošetřena v letošních pravidlech?

„Pravidlo, které mělo pomoci v případě nouze nakonec tuto svoji roli stoprocentně nesplnilo,“ netají se Petr Moravec. „Určitou možnost hostování pravidla sice připouštějí, ale v žádném případě se už nemůže stát, aby v soutěži startoval jezdci kvalitnější za horšího. Pravidla už dnes pomohou pouze doplnit tým. Protest byl vyřešen se stejným výsledkem jako ve Mšeně. Pravidla skutečně fakticky porušena nebyla, ale zároveň také FMS AČR konstatovala, že jeho naplnění nebylo v duchu pravidel.“

Rozpisu jízd je vytýkáno, že spolu nejezdí dvojice, ale závodníci se střídají a často proti sobě nastupují ti samí jezdci. Na druhou stranu prokázal dostatek potenciálu pro dramatickou podívanou. Jak na tento problém nazírá český plochodrážní šéf a neuvažoval VV SPD o zavedení polské formule?

„Přijatý rozpis se jezdí především v Dánsku,“ reaguje Petr Moravec. „Na rozdíl od polského v něm aktivně jezdí pět jezdců, šestý pak jezdí jízdu jednu, ten polský potřebuje o jednoho jezdce na víc. Každý systém má své pro i proti. Pro někoho je série soubojů dvou jezdců z různých pozic zajímavá. Navíc manažeři se v něm velice rychle orientovali a dokázali ho využívat pro dramatickou podívanou a budete se divit, někteří závodníci si pochvalují, že v něm jedou více jízd. Ten polský je možná pro někoho spravedlivější, ale pro kluby ekonomicky náročnější. Přiznávám, že pokud bych sám měl osobně řešit rozpis v případě změn v počtech jezdeckých příležitostí a systému, doporučoval bych spíše britský systém.“

Hlasování spojená s extraligou na zasedání VV SPD dne 11. prosince:

předkladatel: návrh: výsledek:
Slaný změna systému na čtyřutkání 16+4 jízdy pro1:proti 3
 
Mšeno zrušit play-off nehlasováno
 
  podoba play-off:  
Mšeno 1 finále u vítěze základní části  
Praha SF-FIN/doma-venku  
Pardubice SF-FIN/doma-venku  
Slaný 1 finále u vítěze základní části  
  zrušit SF pro2:proti2
  dvojkolové SF-FIN pro2:proti2
 
diskuze SF 2.+3. tým, FIN vítězové SF a základní části pro4:proti0
 
diskuze zrušit pravidlo o bodovém průměru omezující nejlepší jezdce startovat v extralize i 1. lize a systému výpočtu pro3:proti6
 
diskuze nevztahování se výše uvedeného pravidla na juniory pro9:proti0
 
diskuze zákaz startu v play-off pro cizince, který neabsolvoval v základní části žádný závod pro2:proti2

Poznámka: každý z účastníků soutěže má při hlasování jeden hlas. Pro provedení změny je třeba většina, nerozhodný výsledek znamená ponechání současného stavu

Extraliga řečí pravidel:
Startují jezdci přihlášených družstev, které jsou držiteli licence soutěžícího.
Do závodů budou přijati jezdci s platnou licencí vydanou národní sportovní autoritou FMS AČR. V závodě může startovat i držitel licence jiné národní licence FMN.
Družstvo tvoří jezdci uvedeni na soupisce. Každý jezdec však může být uveden pouze na jediné soupisce. Jezdci, držitelé licence FMS AČR jsou domácí jezdci, držitelé národních licencí jiné FMN jsou vždy hosté. V každém závodě mohou za každý tým nastoupit pouze dva hosté uvedení na soupisce.
Toto mistrovství se řídí Přílohou N 072 Národních sportovních řádů Mezinárodní Mistrovství – Přebor České republiky družstev a skládá se ze dvou částí, základní a finálové Play-Off.
Nejmenší počet jezdců jednoho týmu nastupujících k závodu je pět. Pokud některý z týmů nenastoupí k závodu, nebo nastoupí z menším počtem jezdců než povoluji pravidla, prohrává kontumačním poměrem 40:0, uhradí soupeři prokazatelné náhrady plynoucí mu z přípravy k závodu a navíc uhradí pokutu za neúčast ve sportovním podniku v souladu s Disciplinárním a arbitrážním řádem FMS AČR.
Pokud tým odstoupí v průběhu soutěže, na jeho výsledky nebude brán zřetel, ale uhradí soupeřům prokazatelné náhrady plynoucí mu z provedení nebo přípravy k závodu, který se nestane součástí šampionátu.

Účastníci soutěže:
PDK Grepl Mšeno – stadion Mšeno
AMK ZP Pardubice – stadion Pardubice – Svítkov
PSK OLYMP Praha – stadion AK Markéta při PSK Olymp Praha – Praha 6
AK Slaný – stadion Slaný

Do druhé, finálové části soutěže postupují týmy, které obsadí po první části soutěž 1. – 3. místo.
V případě rovnosti bodů rozhoduje:

1.) lepší vzájemný souboj týmu, kterých se rovnost bodů týká
2.) vyšší zisk bodů z jízd ve vzájemných soubojích týmů, kterých se rovnost týká
3.) vyšší zisk bodů ze všech jízd v soutěži

DRUHÁ FINÁLOVÁ ČÁST SOUTĚŽE – „PLAY OFF“
Semifinále – Tým, který v základní části závodu obsadil druhé místo hostí tým, který v základní části obsadil třetí místo. V případě nerozhodného výsledku v závodě rozhodne o vítězi dodatková jízda jednoho jezdce z každého týmu. Vítěz tohoto závodu postoupí do finále soutěže.
Finále – Tým, který v základní části závodu obsadil první místo hostí tým, který zvítězil v semifinále druhé části soutěže. V případě nerozhodného výsledku v závodě rozhodne o vítězi dodatková jízda jednoho jezdce z každého týmu. Vítěz tohoto závodu se stane Mezinárodním Mistrem České republiky. Poražený tým obsadí druhé místo. Třetí místo obsadí v MMČR poražený celek ze semifinále.

SOUPISKY EXTRALIGA – 1. LIGA:
Každý celek soutěží družstev musí nahlásit soupisku jezdců pro danou soutěž.
V soupisce pro Mezinárodního Mistrovství České republiky družstev – Extraliga musí být uvedeno nejméně pět jezdců držitelů licence vydané FMS AČR na základní soupisce, počet hostů, držitelů licence jiné FMN není omezen.
Každý celek Přeboru České republiky družstev – 1. liga nahlásí pevnou soupisku jezdců jejichž počet není omezen.
Na soupiskách Mezinárodního Mistrovství České republiky družstev – Extraliga a Přeboru České republiky družstev – 1. liga mohou být uvedeni jezdci se střídavým startem v obou soutěžích.
Jako jezdcem se střídavým startem nemůže být uveden senior, který dosáhl v Extralize průměr 2 body na jízdu a více. Ten může být uveden pouze na jediné soupisce, Extraligy nebo 1. ligy. Toto omezení se nevztahuje na jezdce juniorského věku.
Jezdec s vyšším průměrem jak 1 bod na jízdu může v průběhu roku startovat pouze v jednom týmu v každé soutěži. (jeden v Extralize – jeden v 1. lize).
Všechny změny v soupiskách, stejně jako ukončení všech přestupů dle přestupního řádu je 30. června 2011. Po tomto termínu je možné provést změnu v soupiskách týmů pouze na základě souhlasu všech účastníků soutěže, kterých se změna týká. (platí právo Veta, tzn., že souhlas musí být stoprocentní). Toto právo veta nebude uplatněno, jedná-li se o přestup juniora s bodovým průměrem do 1 bodu na jízdu, v soutěži pro kterou se přestup týká a na kterém se mohou dohodnout pouze kluby jichž se přestup nebo hostování týká.
Všechny bodové průměry vycházejí z bodových průměrů MMČR družstev 2010.
Jejich redukce pro druhou část jednotlivých soutěží bude provedena k 30. 6. 2011 a vychází vždy z nejvyšší soutěže ve které jezdec startuje. Pro výpočet bodového průměru u jezdců startujících pouze v 1. lize bude použit koeficient přepočtu 0,66. Pro přepočet musí jezdec absolvovat v dané soutěži nejméně 10 jízd.

Pneumatiky: v základní části 14 nových hran a v play-off neomezený počet