Divišov přišel o další eso ze startovní listiny

Divišov – 10. září
Prodloužená extraliga, účast v přeboru či nutnost pořídit nafukovací mantinely udělaly v kasách klubů větší vítr než obvykle. Startovní listina zítřejšího šampionátu dvojic nese evidentně stopy úsporných opatření. Nejenže na rozdíl od loňska neuvidíme nikoho z cyklu Grand Prix, avšak počet cizinců se snížil na dva Poláky. Martina Vaculíka totiž ve slánské sestavě zastoupí Michal Dudek. Připočteme-li zranění a zahraniční angažmá, jede prakticky všechno, co má v domácích podmínkách ruce, nohy, motocykl a licenci. Na druhou stranu, šampionátu dvojic se účastní rekordní počet týmů. Ale postavit další z domácích zdrojů by už bylo takřka nemožné. Stopětadvacítky, které budou závod doprovázet, se naproti tomu představí v plném lesku.

Změny oproti včera nahlášeným sestavám:

kvalifikace Březolupy Tomáš Jůza byl potvrzen jako kolega Martina Gavendy
 
  Markéta místo nemocného Jiřího Brummera nastoupí Zdeněk Vrba
 
skupina A Slaný Michal Dudek nahrazuje Martina Vaculíka

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 David Štěrovský, Pardubice
2 Patrik Mikel, Březolupy
3 Lukáš Kovařík, Praha
4 Michaela Krupičková, Liberec
5 Zdeněk Holub, Chabařovice
6 Michal Průcha, Slaný
7 Michal Škurla, Praha
8 Richard Geyer, D

Foto: Jiří Havlíček

Obsazení extraligových semifinále je vyřešeno

Plzeň – 10. září
Uplynulé dva dny rozhodly o podobě semifinálové části extraligy. Ve středu si Pardubice definitivně zajistily druhou příčku a s ním i výhodu domácího prostředí pro duel s Prahou. Včera Plzeň porazila na svých domácích Borech Mšeno, takže se oba celky střetnou v semifinále ve Mšeně znovu. Definitivně přitom zhasla slánská naděje. Zatímco tým ze středočeského královského města skončil celkově pátý, šastnější čtveřice startuje boj o medaile.

Ze semifinále vede jen jediná cesta dopředu. Na jejím konci je finále, kam postoupí vítězové. Remíza není možná, a proto je na rozdíl od základní části v řádech reglement o rozjezdu v případě nerozhodného výsledku po patnácti rozjížďkách.

Zatímco vítězové se střetnou ve finále o titul, pro poražené extraligová sezóna končí. Bronzovou medaili získá ten tým, který byl v základní části umístěný výše. Lepší umístění je také garancí finálové dráhy pro finále.

Semifinálový program extraligy:

datum utkání bilance domácí dráhy
15.9. Pardubice vs. Praha Pardubice ve Svítkově vyhrály tři ze čtyřech utkání. S výjimkou duelu s Plzní, kdy výhodu domácího oválu setřel rozbahněný povrch, byla všechna jejich vítězství poměrně přesvědčivá. Jedinou porážku před vlastním publikem jim shodou okolností připravil pražský Olymp, jejich semifinálový soupeř. Tehdy se oba celky rozešly za stavu 44:49.
 
23.9. Mšeno vs. Plzeň Mšeno je jediným extraligovým týmem, který dokázal proměnit všechny své domácí starty ve vítězství. V jejich týmu ovšem nastoupila také bohyně Fortuna, která odvedla více práce než správně použitý žolík. A to především v případě duelů s Prahou a Pardubicemi. Nejmenší patálie měl obhájce loňského titulu prakticky jen ve střetnutí s Plzní. Svého semifinálového protivníka Mšeno porazilo 49:42.

Klíč ke konečnému pořadí extraligy:

umístění tým
1. vítěz finále
2. druhý z finále
3. poražený semifinalista s lepším umístěním v základní části
4. poražený semifinalista s horším umístěním v základní části
5. Slaný

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

O titul usiluje třináct dvojic

Divišov – 10. září
Již potřetí zažije Divišov korunovaci mistra republiky družstev. Podle osvědčeného systému improtovaného z Britských ostrovů, jenž díky bodovému klíči 4-3-2-0 nezná remízu, bude bojovat celkem třináct párů. Podnik proto začne kvalifikací, která přo šest týmů nabízí tři volná místa v hlavním závodě. Ve startovní listině hrají prim čeští závodníci.

Startovní listina:

Kvalifikace:  
PRO-TEC SK Miletice: Václav Milík
  Piotr Dym
 
PK Plzeň: Michael Hádek
  Jan Holub
 
Otruba Team: Jaromír Otruba
  Zdeněk Schneiderwind ml.
 
AK Březolupy: Martin Gavenda
  Tomáš Jůza?
 
Grepl PDK Mšeno: Pavel Fuksa
  Stanislav Pouznar
 
AK Markéta Praha: Jiří Brummer
  Ondřej Veverka
 
 
Skupina A:  
AK Divišov: 1 Pavol Pučko
  2 René Vidner
 
AK Slaný: 3 Martin Málek
  4 Martin Vaculík, SK (ACCR)
 
ZP Pardubice: 5 Tomáš Suchánek
  6 Jaroslav Petrák
 
DaK moto Jablonec: 7 Jan Jaroš
  8 Filip Šitera
 
druhý z kvalifikace: 9
  10
 
 
Skupina B:  
PD Liberec: 11 Vladimír Višváder
  12 Jakub Fencl
 
HBC fans – CS MV: 13 Josef Franc
  14 Zdeněk Simota
 
PSK Olymp Praha: 15 Matěj Kůs
  16 Rafal Dobrucki, PL
 
vítěz kvalifikace: 17
  18
 
třetí z kvalifikace: 19
  20

Poznámka: startovní čísla kvalifikace budou vylosována na místě

Foto: Jiří Havlíček

Očekávaný výsledek přinesl rekordní skóre

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Plzeň – 9. září
Jak dopadne utkání Plzně se Mšenem, nebylo zase až tak těžké předvídat. Mšeno, které už mělo jisté výhody pramenící z vítězství v základní části extraligy, nemohlo už nic ztratit a vyslalo do boje ryze českou sestavu. Naproti tomu Plzeň vyrazila do boje o postup do play-off v plné síle. Rychle se dostala do vedení a svůj náskok navýšila až na rekordních třicet bodů. Mšenu navíc vypadl Vladimír Višváder. Ten sice vyhrál první jízdu, ale obnovilo se mu při ní zranění ruky. Vítězství však nebylo opravdu na programu mšenského dne, protože Petr Vandírek ani jednou nevytáhl žolíka.

Hrubě odlišné aspirace
Oba dnešní soupeři mířili na borskou dráhu se zcela odlišnými plány. Po prohře v Praze v úterý a středečním triumfu Pardubic nad Slaným se domácím stále ještě nezavřela vrata do semifinále play-off. Stačilo by dnes zvítězit nad Mšenem. Jen obtížně přemožitelný celek, jehož o dva tabulkové body dokázaly obrat jen Pardubice a nepočítáme-li pozdější výsledek od zeleného stolu i Slaný, byl ovšem už za vodou.

Z první příčky tabulky základní části ho nemohl už nikdo sestřelit. Proto si mohl dovolit dát dnes prostor výhradně české části své soupisky a ušetřit tak klubovou kasu. Kromě ekonomických aspektů byly ve hře i ty strategické. Kdyby Plzeň dnes vyhrála, postoupila by do mšenského semifinále. V opačném případě by do městečka pod Kokořínem zavítal mnohem nevyzpytatelnější Slaný.

Hvězdy nebyly Mšenu příznivé už od počátku. Při tréninku musel předčasně zastavit Pavel Fuksa. Kouřové efekty výfukových plynů neklamně signalizovaly, že se jeho motor právě rozhodl skončit se svou mechanickou dřinou. Do rozjížďky s číslem jedna musel mšenský junior nastoupit s náhradním strojem Vladimíra Višvádera, jemuž dělal kolegu.

Jenže Pavel Fuksa se na ovále snažil rozhýbat vypůjčený motocykl marně. Nezbylo mu než sundat přilbu a rezignovaně rozhodit rukama. Zbylá trojice se seřadila u pásky, s níž se však blíže seznámil Michael Hádek. „Táhla mě spojka,“ vysvětlil.

O pár sekund později mohl Vladimír Višváder korunovat třemi body své velké sólo před Piotrem Dymem a z trestné čáry startujícím Michaelem Hádkem. Kdyby přitom zpíval, linula by se z jeho úst labutí píseň. Petr Vandírek totiž nahlásil, že ve čtvrté jízdě místo něj nastoupí náhradník Stanislav Pouznar. „Obnovilo se mu zranění na pravé ruce, chytil nějakou díru,“ vysvětloval svůj krok mšenský kouč. A samotný závodník mu přizvukoval: „Bolí mě zápěstí, potřebuju obinadlo.“ A po ošetření si mohl vychutnat vyhlášený plzeňský guláš ještě v kombinéze.

Mezitím však v rozjížďce s číslem dvě Plzeň odstartovala očekávanou ofenzívu. Plzeňští junioři Jan Holub a Jiří Brummer se záhy usadili před svými mšenskými vrstevníky Ondřejem Smetanou a Stanislavem Pouznarem. Vzápětí Piotr Dym na čele odvrátil všechny nájezdy Filipa Šitery a Martin Gavenda dodal Plzni poslední možný bod na úkor Pavla Fuksy. Série skončila dalším 4:2 pro domácí. Stanislaw Burza z prvního výjezdu objel Jana Jaroše a Michael Hádek měl navrch nad náhradníkem Stanislavem Pouznarem.

Za stavu 16:8 pokračoval závod po první úpravě remízou. Nejlépe sice odstartoval Martin Gavenda, avšak Filip Šitera byl před Janem Holubem. A v úvodní zatáčce se vnější stranou posunul do vedení. V rozjížďce s číslem šest ovšem Plzeň poměrně hravě zvýšila svůj náskok díky dalšímu 5:1. Piotr Dym a Michael Hádek letěli dopředu současně s páskou, zatímco Pavel Fuksa a Stanislav Pouznar očividně zaspali. Starší z mšenské juniorské dvojice ke všemu ještě v předposlední zatáčce upadl.

V rozjížďce s číslem sedm inkasovali triumf hosté. Filip Šitera po startu tvrdě loktoval Stanislawa Burzu a pak se spolu s Janem Jarošem ujali vedení. Polák v plzeňských službách však prahnul po odvetě. Už ve třetím okruhu se v zatáčce u depa málem vnějškem dostal přes Jana Jaroše. Mšeňák však druhou příčku uhájil, ale o kolo později zopakoval Stanislaw Burza svůj náskok znovu. Cílem projeli současně, avšak polský borec o chloupek dříve. Stav v polovině klání byl 26:16.

Plzeňští Poláci lepší českých mšenských es
Systém dvojutkání dokáže nabídnout skvělou podívanou, pakliže jsou oba protivníci stejně motivovaní a jde jim o výsledek. V letošní extralize jsme mohli hovořit o štěstí, že drtivá většina závodů patřila do této skupiny. A až dnešní mítink naznačil slabiny tohoto modelu. A že by soutěž mohla vypadat i jinak, pakliže by třeba oběma protivníkům minimálně nevadilo vítězství jednoho z nich.

V rozjížďce s číslem osm juniorská dvojice domácích Jan Holub – Michael Hádek jednoznačných triumfem nad Ondřejem Smetanou a Stanislavem Pouznarem zvýšila vedení svého týmu už na čtrnáct bodů. Hned v další jízdě nechal Petr Vandírek stát Pavla Fuksu a vyslal na ovál Filipa Šiteru. Na tázavé pohledy, zda nastupuje jako žolík, negativně zakroutil hlavou.

Na roštu Stanislaw Burza předčasně skočil do pásky a z trestné čáry neměl šanci na body, by se snažil, seč mohl. Dopředu šel Jan Jaroš, avšak Piotr Dym nepustil před sebe Filipa Šiteru. A potom se v prvním výjezdu přehnal dopředu okolo druhého Mšeňáka.

Filip Šitera s Janem Jarošem, jenž v sobotu čekal start v domácím šampionátu dvojic v barvách DaK Moto, se v akci objevili hned v další jízdě. Ani v ní však Jan Jaroš nahrazující Vladimír Višvádera nebyl prohlášen za žolíka. Oba Mšeňáci vyrazili do čela před Michaela Hádka a Martina Gavendu.

Avšak už ve druhém okruhu musel Jan Jaroš zastavit. Svůj motocykl s prázdnou zadní pneumatickou odstavil na trávu a pospíchal vstříc své třetí jízdě v řadě. Zatímco plynuly čtyři minuty, jemné mrholení se změnilo v regulérní d隝. Jan Jaroš vyrazil ze vrat depa na poslední chvíli a naneštěstí svůj boj s časovým limitem prohrál. K pásce mu zbývalo už jen pár metrů, když se rozblikala červená světla.

Osamocený Ondřej Smetana neměl sebemenší šanci proti Stanislawu Burzowi s Janem Holubem. Plzeň navýšila své vedení na 42:24. A hned vzápětí mohla slavit triumf. V rozjížďce s číslem dvanáct se Stanislaw Burza totiž opět ukázal lepší než české eso Mšeno. Filip Šitera sice brilantně odstartoval, jenže plzeňský Polák mu vedení sebral ještě před prvním nájezdem. Jan Holub dodal zbývající potřebný bod, který získal na vrbu Pavla Fuksy.

Ani s potvrzený triumfem a postupem do play-off neztratili Plzeňané vůbec nic ze svého apetitu po bodech. Jan Jaroš byl ve třinácté jízdě vpředu, jenže ve výjezdu z druhého zatáčky se ve druhém kole stejně stal obětí Piotra Dyma. Martin Gavenda zajistil 4:2, když za sebou nechal Ondřeje Smetanu.

A Plzeň měla vyhrávat i nadále. V rozjížďce s číslem čtrnáct Michael Hádek s Janem Holubem hravě převálcovali Pavla Fuksu a Ondřeje Smetanu. Pavel Fuksa navíc musel do depa pěšky, protože v dojezdovém kole mu definitivně unikl vzduch z poškozené zadní pneumatiky.

V závěrečné jízdě domácí podtrhli svůj triumf. Po vylétnutí pásky vládl opět Filip Šitera. Ve druhé zatáčce na něho Piotr Dym zaútočil zevnitř. Dostal se dopředu, aby vzápětí Mšeňákovi zkřížil cestu. Stanislaw Burza mezitím ohlídal Jana Jaroše. Na začátku třetího kola se posunul i před Filipa Šiteru. Ten kontroval, ale v poslední zatáčce se stejně posunul na třetí místo. „Zkusil jsem dát jinej‘ převod, ale neudržel jsem to, kde jsem chtěl,“ vysvětlil svůj propad.

Hlasy z depa
„Dobrý, šlo to,“ pochvaloval si Jan Holub. „Dobrý skóre. Dráha nic moc, docela na prd. Díry a celá taková divná. Hlavně ty díry, chtělo by s tím něco udělat. Ale jsme v play-off a bylo by dobrý porazit Mšeno ještě jednou.“

„Tréninkovej‘ závod,“ hodnotil dnešní utkání Michael Hádek. „Jet Mšeno se dvěma špičkovejma jezdcema, dopadneme jako sedláci u Chlumce. Ještě jeden závod v semifinále a možná bude konec. Určitě nebudou tak oslabení ve Mšeně. Už jsem se na tý dráze srovnal, takže dobrý. Přemejšlím co s motorem, ale je to o penězích, ničem jiným.“

„Myslím si, že to bylo dobré,“ konstatoval Martin Gavenda. „Dráha byla rozkákaná, ale jinak v pohodě. Oproti Praze se mi aspoň dařily starty. Akorát ty dvě poslední se mi nepodařilo odstartovat z lajny.“

„Dobrý, Plzeň byla silná, porazili nás,“ řekl Filip Šitera. „Poslední jízdu jsem zkusil dát jinej‘ převod, ale neudržel jsem to, kde jsem chtěl. Play-off jedeme doma, budeme se snažit postoupit do finále.“

„Dobrá zkušenost na těžký dráze,“ svěřoval se Ondřej Smetana. „Byla hodně rozbitá. Celej‘ závod byl bez problémů. Nejelo mi to přes ty díry, na moje začátky to bylo těžký. Byl znát i přechod ze stopětadvacítky na půllitra. Byli jsme teď v Berghauptenu a Morizes. Neměl jsem na pětistovce ani trénink a mezi ní a tímhle je to skok. Musím se ještě hodně zlepšovat.“

1. PK Plzeň   60
Piotr Dym, PL 2 3 3 3 3 3 17
Martin Gavenda 1 2 0 1 1 5(1)
Michael Hádek 1 1 2 2 2 3 11(3)
Stanislaw Burza, PL 3 2 0 3 3 2 13(1)
Jan Holub 3 1 3 2 1 2 12(3)
Jiří Brummer 2 2(1)
 
2. Grepl PDK Mšeno   30
Pavel Fuksa – 0 F – 0 1 1
Filip Šitera 2 3 3 1 3 2 1 15(1)
Vladimír Višváder 3 – – – – 3
Jan Jaroš 2 1 2 E M 2 0 7
Ondřej Smetana 1 0 1 1 0 0 3
Stanislav Pouznar 0 0 1 0 1

Závěrečná extraligová tabulka:

  závody skóre tabulkové body
1. Mšeno 8 366:363 12
2. Pardubice 8 375:359 10
3. Praha 8 384:350 8
4. Plzeň 8 350:381 6
5. Slaný 8 356:378 4


Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)