Oba Češi jsou bez postupu

Gdaňsk – 15. května
Další kvalifikační kolo světového šampionátu juniorů v polském Gdaňsku českým barvám postup nepřineslo. Václav Milík, který se vrátil po své dubnovém zranění, a Michal Dudek skončili na patnáctém, resp. šestnáctém místě. Zvítězil Artur Mroczka, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Artjom Laguta a Vadim Tarasenko. Kvalifikační kolo v Goričanu bylo kvůli dešti přeloženo na zítřek.

1. Artur Mroczka, PL 3 3 3 2 3 14
2. Artjom Laguta, RUS 3 2 2 3 3 13
3. Vadim Tarasenko, RUS 3 3 1 3 2 12
4. Joe Haines, GB 1 2 3 2 3 11
5. Kalle Katajisto, FIN 3 1 3 1 2 10
6. Anton Rosen, S 2 1 2 2 2 9+3
7. Eric Pudel, D 1 3 2 3 ex 9+2
8. Adrian Szewczykowski, PL 1 3 0 3 1 8
9. Sam Masters, AUS 0 2 2 0 3 7
10. Marcel Szymko, PL 2 0 1 2 1 6
11. Kyle Hughes, GB 2 0 0 1 2 5
12. Damian Sperz, PL 0 1 3 ex E 4
13. Tyson Nelson, AUS 2 F 1 F 1 4
14. Sergej Borisenko, UA F 2 1 F 0 3
15. Václav Milík, CZ 1 0 0 1 1 3
16. Michal Dudek, CZ 0 1 0 0 0 1

Veteráni zvítězili nad počasím i dráhou

Mariánské Lázně – 15. května
Deštivé počasí letošního máje přidělalo vrásky všem, kteří měli v Sobotu 15.5. namířeno do Mariánských Lázní na tradiční podnik Evropské série veteránů na dlouhé ploché dráze. Ti, co dorazili, však byli odměněni nádhernými závody plnými dramatických soubojů na dráze, která tentokrát, více než kdy jindy, kladla vysoké nároky nejen na paže ale především na odvahu a závodnické srdce. Slavná jména jako Dolman, Dijkema nebo de Haas umožnila na okamžik návrat plochodrážní historie o několik dekád zpět.

Ranní d隝 a pohled na temné mraky pokrývající nebe nad lázeňským městem nevlévaly příliš optimismu do žil dorazivších diváků, jezdce však v tu chvíli více trápil poněkud neutěšený pohled na povrch dráhy. Tuny nového písku v kombinaci s vytrvalým deštěm uplynulých dní vykonaly na kilometrovém ovále dílo zkázy. Někteří jezdci odmítli nastoupit k tréninku a osud závodu se náhle ocitl na vážkách. Jeden z favoritů Rakušan Anton Wannasek dokonce otočil svou dodávku rovnou k domovu. V krizovém momentě se však ukázal jako rozený vůdce šéf mariánskolázeňského klubu Miroslav Musil, který se rozhodl pádným způsobem zažehnat pochyby ostatních jezdců. Duší stále závodník, tak jak byl oblečen, sedl na motocykl a ukázal všem, že dráha sjízdná je. Stálo jej to sice kalhoty, ale závod byl zachráněn.

Pravda, úvodní jízdy připomínaly chvílemi spíše motokros než plochou dráhu. Hluboké koleje si s motocykly dělaly co chtěly, uspět mohl jen ten, kdo v sobě našel odvahu podržet plyn a motorku ve vyšší rychlosti srovnat. Hodně se vyplatily i zkušenosti z travnaté dráhy. Prvotní respekt a obavy však vzaly rychle za své a brzy byly na dráze k vidění i pěkné souboje.

V kategorii dvoventilových strojů nenechali nikoho na pochybách o svém umění tradiční mariánskolázeňští králové Franz Greisel a Gerry Smith. Vzhledem k faktu, že je rozpis jízd nesvedl v základní části závodu ani jednou do vzájemného duelu, mohli se oba před finálovými jízdami pyšnit plným bodovým ziskem. Ve skvělé formě se českým divákům předvedl při své premiéře Angličan Kevin Teager, který v základní části ztratil pouhé dva body. Spolu s touto trojicí postoupili do finále A ještě Teagerův krajan Kenny Blain a nejstarší účastník závodu, dříve úspěšný německý reprezentant na ledové ploché dráze Christoph Eichhorn. Poslední místečko mezi finálovou šestkou zachraňoval na poslední chvíli Angličan Bryan Pillow, kterému utekly body vinou vyloučení za najetí do pásky v první jízdě. Jenom defekt v poslední rozjížďce připravil o jasný postup norského dravce Kare Heiu a obdobný osud stihl v úvodní sérii i jeho krajana Sveina Erika Geitsunda, který pro svůj bojovný styl jízdy rovněž patřil k ozdobám závodu. Letos je to poprvé, co absolvuje celý seriál, doposud startoval pouze při závodech ve Skandinávii, kde se prosadil až na stupně vítězů. Další závod letošního šampionátu se uskuteční na jeho domácí dráze v Drammen, kde bude dozajista patřil ke kandidátům na zlatý věnec. Vůbec se nedařilo italskému gentlemanovi Silvano Soattinovi. Ke dvěma defektům přidal v poslední sérii pád ze třetího místa. Dramaticky vyhlížející moment nakonec dopadl šastně, když se za ním jedoucím závodníkům podařilo padajícímu Italovi i jeho stroji úspěšně vyhnout. Do závodu bohužel nemohl zasáhnout vinou fatálního defektu svého Japu vítěz nedávného podniku v Herxheimu Josef Goldbrunner.

O dramatické momenty nebyla nouze ani ve finálové jízdě. Nejprve prokřehlé diváky oslnil svým uměním Gerry Smith, který se famózním způsobem dokázal probojovat ze třetí pozice přes Teagera a Greisela do čela a přidat tak na své konto další triumf na mariánskolázeňské tisícovce, aby se vzápětí o vzrušení postaral Bryan Pillow, který v urputném souboji o pátou příčku předvedl 30 metrů před šachovnicovým praporkem hrůzostrašný kotrmelec. Naštěstí se tento kousek obešel bez vážnějších následků a Angličan si z Mariánských Lázní odvezl pouze pár modřin a krvavý šrám na tváři.

Ve znamení souboje bývalých úspěšných reprezentantů na travnaté dráze se odehrávala partie mezi čtyřventily. V minulých letech se na dráze v Mariánských Lázních objevovala slavná jména jako Malcolm Simmons nebo Gerald Short. Vloni se úspěšně uvedla další bývalá hvězda plochodrážního nebe Bob Dolman, ten přicestoval i letos a bez větších problémů ovládl základní část závodu. Na paty mu důrazně šlapali loňský vítěz seriálu Němec Ulrich Büschke, dravé nizozemské duo Wim de Haas a Hylke Dijkema a statečně bojující miláček domácího publika Karel Kadlec. Ten se dokázal vklínit mezi oba Holanďany v hvězdně obsazené jízdě s pořadovým číslem 6. Tradičně výborně startující Kadlec sice nedokázal zadržet rychlého de Haase, ale za jeho zády zůstali kromě Dijkemy ještě Paul Evitts, loňský vítěz z Mariánských Lázní Kevin Howse nebo Ital Franceso Barbetta. Problémy s motocyklem ve druhé sérii stály Dijkemu místo ve finále A, když mu nepomohl ani nádherný triumf v 16. Jízdě, kde si 100 metrů před cílem vychutnal Ulricha Büschkeho. Finálovou šestku tak doplnil Angličan Dave Hammond, kterému při pohledu na dráhu šlechetně přenechal svůj motocykl Nor Peer Bakke. Smůla provázela Dijkemu i ve finále B, kde přišel o jasný triumf v posledním kole, když jeho očividně zpomalující motocykl předjel britský dlouhán John Hartley.

Do velkého finále nejlépe odstartoval suverén Dolman, za kterého se za jásotu diváků zavěsil Karel Kadlec. Ten se však musel vzápětí bránit zdrcujícímu útoku de Haase. Celkem čtyřikrát se tito dva za odpoledne potkali na dráze a i tentokrát měl navrch o něco rychlejší Holanďan. Třetí místo si už Karel, kterému před finálovou jízdou vyladil karburátor Aleš Dryml, bez problémů udržel až do cíle s velkým náskokem před čtvrtým Hammondem.

Dvouventily:   TOT C B A
1. Gerry Smith, GB 6 6 6 18     1.
2. Franz Greisel, D 6 6 6 18     2.
3. Kevin Teager, GB 5 5 6 16     3.
4. Kenny Blain, GB 5 3 5 13     4.
5. Christoph Eichhorn, D 6 5 4 16     5.
6. Bryan Pillow, GB T 6 5 11     F
7. Svein Erik Geitsund, N E 5 5 10   1.  
8. Mick Cooke, GB 4 4 4 12   2.  
9. Jürgen Brückner, D 3 3 4 10   3.  
10. Jürgen Jucknies, D 4 4 3 11   4.  
11. Frank Yates, GB 4 3 1 8   5.  
12. Kare Heia, N 5 4 2 11    
13. Bill Haynes, GB 3 2 1 6 1.    
14. Roy Gomm, GB 3 2 0 5 2.    
15. Silvano Soattin, I 2 E F 2 3.    
16. Geoff Urben, GB 2 2 3 7 E    
17. Brad Davis, GB 1 1 3 5 E    
18. Tom Blackwood , GB 2 1 1 4    
 
Čtyřventily:   TOT C B A
1. Bob Dolman, GB 6 6 6 18     1.
2. Wim de Haas, NL 6 6 5 17     2.
3. Karel Kadlec, CZ 5 5 4 14     3.
4. Dave Hammond, GB 5 6 3 14     4.
5.Kevin Howse, GB 2 5 6 13     5.
6. Ulrich Büschke, D 6 5 5 16     6.
7. John Hartley, GB E 4 4 8   1.  
8. Hylke Dijkema, NL 4 – 6 10   2.  
9. Francesco Barbetta, I 1 4 3 8   3.  
10. Mike Clarke, GB 4 2 5 11   4.  
11. Andreas Büschke, D 4 3 2 9   5.  
12. John Freeman, GB 5 4 2 11   E  
13. Bernd Schoop, D 3 3 1 7 1.    
14. Rob Snow, GB 0 2 4 6 2.    

Foto: Jiří Bayer

Vzpomínky na Radgonu

Před nadcházejícím dlouhodrážním víkendem v Mariánských Lázních možná není od věci trochu si připomenout historii a stav podobného oválu, který se nachází ve slovinské Gornoj Radgoně. Za zlaté období dlouhých drah bývají označována 70. a 80. léta minulého století. Tehdy o světovém šampiónu rozhodoval jeden finálový závod a při větším množství pořadatelů i zájmu špičkových jezdců ještě nebylo potřeba slučovat dlouhé a travnaté ovály. Většina podniků MS se odehrávala na německých pískových drahách. Jedním z nemnoha míst, které stejně jako naše Mariánské Lázně dokázalo konkurovat převaze německých oválů, byla v té době ještě v Jugoslávii ležící Gornja Radgona.
Historie ploché dráhy se v rovněž lázeňském městečku na rakousko – slovinské (či tehdy jugoslávské) hranici u řeky Mur začala psát v polovině šedesátých let a prvním podnikem šampionátu na dlouhých drahách, tenkrát ještě evropského, bylo čtvrtfinále ME v červnu 1968. Nás může těšit, že jako historicky první vítěz tu už navždy zůstane zapsán Luboš Tomíček, který odtud stejně jako jeho parák Antonín Šváb odstartoval cestu až do evropského finále. Bez zajímavosti určitě není, že celý šampionát se odbyl během jediného měsíce. Druhého června startovali naši reprezentanti v Gornoj Radgoně, o týden později se v Hamburku kvalifikovali do finále, které odjeli poslední červnový den v bavorském Mühldorfu.

Po úspěšném čtvrtfinále v roce 1968 následovalo v Radgoně dalších třináct podniků mistrovství světa, či do roku 1970 Evropy. Vrcholem pořadatelských aktivit Slovinců byla dvě světová finále v letech 1975 a 1981. V tom prvním dokázal Egon Müller obhájit svůj mistrovský titul z předchozího roku ze Scheeßelu. Na stupních vítězů mu sekundovali giganti tehdejší doby Ivan Mauger a Ole Olsen. Finále absolvovali i naši zástupci Jiří Štancl a Václav Verner, kteří obsadili 11., resp. 12. místo. První z nich si naprosto stejný výsledek zopakoval i při dalším světovém finále o šest let později, kde spolu s ním naše barvy hájil Zdeněk Kudrna (14. místo). Titul vybojoval Angličan Mike Lee s Jawou před Němcem Christophem Betzlem a Švédem s českými, nebo spíše moravskými, předky Andersem Michankem.

Zajímavé byly i v průběhu let starty hvězd, které toho na dlouhé dráze moc nenajezdili. Legendární Američan Bruce Penhall, v té době už aktuální mistr světa jednotlivců, byl náhradníkem ve světovém finále 1981. Pozorný divák si ho dnes může všimnout i na youtubové verzi sestřihu z toho závodu, kde Penhall asistuje u nakládání zraněného Ivana Maugera do sanitky. Záznam lze celkem jednoduše najít na internetu. Svoji jedinou účast v MS v letní sezóně tu zaznamenal v té době už čtyřnásobný mistr světa na ledech, Rus Sergej Tarabanko. Ten v roce 1979 koketoval s dlouhou dráhou, spolu s krajanem Kuzněcovem se mimo klasifikaci účastnili našeho mistráku v Mariánských Lázních a pak vyrazili vstříc MS. Ledový šamion ale na účast ve Slovinsku asi nevzpomíná v nejlepším. Po pádu a následném zranění závod nedokončil, aniž by si připsal jediný bod.

Ještě dodejme, že nejčastěji startujícím Čechem byl v Gornoj Radgoně Evžen Erban. Současný předseda pardubického klubu zde závodil mezi léty 1971 – 1978 celkem šestkrát, nejlépe v roce 1976, kdy byl ve čtvrtfinále třetí za Němcem Hansem Wassermannem a Dánem Bentem Norregaardem. Čtyři účasti má v Radgoně Jiří Štancl, který si vedle dvou zmiňovaných finálí určitě vzpomene i na svůj reprezentační debut na dlouhých drahách, který tu v prožil roce 1969 jako devatenáctiletý mladíček. Třikrát mohli vidět pravidelní diváci Antonína Švába staršího, Františka Ledeckého, Miloslava Vernera, Václava Vernera a Emila Sovu.

Tolik historie, která skončila v květnu 1985, kdy se na radgonské dráze jelo předkolo MS a patrně i poslední závod vůbec. Dnešní stav je k vidění na fotografiích pořízených 1. května tohoto roku po závodech ME v rakouském Murecku, odkud je to autem slabou čtvrthodinku. Dráha samotná dosud není nikde překopána, či zastavěna, lze ji nejen obejít, ale třeba i objet autem. Fotbalové hřiště, tenisové kurty, i množství U-ramp bere i jakkoliv teoretoickou možnost její aktivace. Od naší poslední návštěvy při návratu z finále juniorůdo 19 let v Goričanu před bezmála čtyřmi roky vzala za své věž rozhodčího u startu, klubovna, tribunka i sloupky pro mantinely.

Foto: Zdeněk Flajšhanz