Mariánské Lázně slibují víkend plný ploché dráhy

Mariánské Lázně – 13. května
Oko plochodrážního fanouška již pošilhává k západu naší vlasti. Nadcházející víkend se totiž kilometrová písková dráha v Mariánských Lázních stane dějištěm plochodrážního maratonu v podobě podniku Evropské série veteránů, který je na programu v sobotu, a nedělním závodem mezinárodního mistrovství ČR. Oba závody začínají ve čtrnáct hodin a mají hodně co nabídnout.

V tradičně pestrém startovním poli MMČR, kde nechybí ani účastníci seriálu Grand Prix, figuruje prozatím sedm Čechů. Silnou pražskou reprezentační trojku Schneiderwind, Wolff, Ondrašík tradičně doplňuje nezničitelný Karel Kadlec a svou ostrou dlouhodrážní premiéru si letos konečně odbude Michael Hádek. Po přestávce se na dlouhých oválech objeví hvězda ledařského nebe Anton Klatovský a s náročnou dráhou se letos opět popere jezdec místního klubu Roman Tomany. Otazník prozatím visí nad toužebně očekávaným startem pražského esa Josefa France, ten by měl po splnění svých ligových povinností absolvovat v neděli bleskový přesun z pražského letiště do Mariánských Lázní a při troše štěstí dorazit ještě před před začátkem závodu.

Soupeři našim jezdcům budou především hvězdy světového kalibru Jorg Tebbe a Andrew Appleton. Sympatický Angličan vloni těžil z nešastného pádu Zdeňka Schneiderwinda ve finálové jízdě a mohl se tak radovat z mistrovského titulu. Letos jej do Mariánských Lázní doprovodí trojice kolegů z ostrovní říše. David Speight se už určitě těší na další duel s Karlem Kadlecem, kterému vloni sebral 2 důležité body, tradičním účastníkem bojů na naší slavné dráze je i veterán Paul Evitts. Naopak nováčkem bude letos sedmadvacetiletý jezdec Sheffieldských tigrů Chris Mills, který svou dlouhodrážní Jawu proháněl prozatím pouze po trávě. Němci jsou kromě již zmiňovaného Tebbeho vyzbrojeni Steffanem Drofou z nedalekého Muhldorfu, který se divákům v Mariánských Lázních podobně jako jeho krajan Manfred Knappe představil již v minulosti a jezdcem východoněmeckého klubu Lubbenau Michelem Dienerem. Další ozdobou startovního pole je novozélandský plochodrážník Rodney McDonald, ostřílený ze závodů světového šampionátu a chybět samozřejmě nemohou bělovlasý Ital Francesco Barbetta a holandský borec Sjoerd Rozenberg.

Předkrmem k nedělnímu mistrovskému klání budou tradiční závody evropské série veteránů, které se uskuteční o den dříve. Diváci nepřijdou ani letos o své oblíbené hrdiny. O vavříny mezi dvouventily budou opět bojovat Gerry Smith, Franz Geisel, Kare Heia nebo Mick Cooke se svým nablýskaným Japem. Ani čtyřventily se nenechají zahanbit. Proti jedinému českému zástupci v osobě Karla Kadlece budou srdnatě bojovat Britové Dolman, Howse, Evitts, Hartley nebo Hammond. Vloni zajel výborně Holanďan Wim de Haas a určitě se neztratí ani Per Bakke z Norska. Hvězdnou sestavu doplní vavříny ověnčená jména jako Wannasek, Barbetta nebo bratři Buschkeové z Německa.

MMČR 16.5.
Schneiderwind Zdeněk (CZ)
McDonald Rodney (NZ)
Rozenberg Sjoerd (NL)
Knappe Manfred (D)
Tebbe Jörg (D)
Mills Chris (GB)
Wolff Richard (CZ)
Hádek Michael (CZ)
Kadlec Karel (CZ)
Diener Michael (D)
Barbetta Francesco (ITA)
Ewitts Paul (GB)
Drofa Stephan (D)
Appleton Andrew (GB)
Klatovský Antonín (CZ)
Ondrašík Pavel (CZ)
Speight David (GB)
Tomany Roman (CZ)

Veteráni 4-ventily 15.5.
Ulrich Büschke

Bob Dolman

Kevin Howse
Peer Bakke
John Hartley
Wim de Haas
Mike Clarke
Bernd Schlip
Francesco Barbetta
Dave Hammond
Jan Hamers
Karel Kadlec
Jens Michaelis
John Freeman
Paul Evits
Anton Wannasek
Andreas Büschke
Hylke Dijkema
Yngvar Nilsen
Olaf Marsch
Rob Snow

Veteráni 2-ventily 15.5.
Franz Greisel
Kenny Blain
Bryan Pillow
Jürgen Jucknies
Mick Cooke
Gerry Smith
Geoff Urben
Tom Blackwood
Silvano Soattin
Jürgen Bruckner
Bill Haynes
Frank Yates
Svein Erik Geitsund
Knut Olsen
Roy Gomm
Brad Davis
Henk de Haas
Josef Goldbrunner
Kåre Heia
Christoph Eichhorn
Kevin Teager

Foto: Jiří Bayer

Martin Málek bude příští sobotu usilovat o čtvrtý triumf v řadě

Slaný – 14. května
Odpoledne před Grand Prix České republiky se ve Slaném bude konat Memoriál Antonína Vildeho. Syn závodníka, který zahynul při posledním ročníku Zlaté přilby na travnatém dostihovém závodišti, původně plánoval mítink dle někdejšího rozpisu mistrovství světa pro devět dvojic se šesti závodníky na startu. Z bezpečnostních důvodů se však pojede dle klasické formule pro sedm párů. Své tři předchozí triumfy bude obhajovat Martin Málek, jehož kolegou v miletických barvách se stal Josef Franc. Protože doprovodný program obstarají terénní sajdkáry, mistrovské klání stopětadvacítek zahájí už dopoledne úderem desáté.

Startovní listina:

Míšeň: 1 Anne Spaan, NL (DMSB)
  2 Michael Diener, D
 
Slaný: 3 Michal Dudek
  4 Roman Čejka
 
HBC@Vrates Matrix Speedway: 5 Jaroslav Petrák
  6 Vladimír Višváder
 
PRO TEC SK Miletice: 7 Martin Málek
  8 Josef Franc
 
PK Plzeň: 9 Michael Hádek
  10 Jan Holub
 
DaK Moto Jablonec nad Nisou: 11 Filip Šitera
  12 Václav Milík
 
prozatím bez názvu: 13 Borys Miturski, PL
  14 Karol Zabik, PL

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Plzeň kousala Mšeno

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Mšeno – 13. května
Včerejší extraligový duel Mšena s Plzní měl být jednoznačnou záležitostí domácího celku. Jenže jak to na ploché dráze bývá, papírové předpoklady vzaly rychle za své. Hosté po juniorské jízdě vedli a i v dalším průběhu se drželi v těsném závěsu. Skóre však bylo zkresleno mšenskou smůlou, když celkem v šesti rozjížďkách nedojel jejich tandem do cíle kompletní. By Plzni vyšel žolíkový útok, Mšeno navzdory druhé poruše motoru Jana Jaroše vyhrála klání už v rozjížďce s číslem čtrnáct. Poslední jízda jen upravila skóre na konečných 49:42.

Plzeň vzdoruje
Plzeň byla před svým duelem se Mšenem vnímána v roli outsidera. Mšeno sice nechalo osmnáctibodovou pojistku Grega Hancocka doma, avšak po boku Grzegorze Walaska se objevil špičkový polský junior Maciej Janowski. Západočeši však hodlali útočit na českou část domácí sestavy.

A jejich ambice posílil návrat Jana Holuba. Ten se po kolizi se Slawomirem Musielakem při druhém kole juniorky na domácích Borech musel oželet účast v semifinále mistrovství republiky jednotlivců. „Nemoh‘ jsem jet, měl jsem natáhlý vazy,“ vysvětloval příčiny své absence pod stříbřitým Ještědem. „Nešla mi zvednout ruka. V nemocnici mi řekli, že druhej‘ pád a mohla by mi prasknout lopatka.“

Středeční trénink s juniorskou reprezentací v Plzni prokázal, že Jan Holub je zpátky ve formě. Mítink však nezačal pro Plzeňany šastně. Pavel Ondrašík při vybalování svých závodnických propriet zjistil, že má obě boty levé. Handicap mu však nezabránil v tréninku.

Na úvod vyhrál Grzegorz Walasek stylem start – cíl. Jan Holub se ovšem usadil na druhé příčce před Filipem Šiterou, když Martin Gavenda měl prožít větší část večera laborováním s nastavením nově repasovaného motoru. „Z tý čtyřky to byl beton,“ popisoval Filip Šitera. „Myslel jsem, že Walasek zavře Holuba, ale on ne…“. Juniorská rozjížďka však dopadla pro Mšeno tristně. Milan Čermák nestačil včas připravit svůj motocykl a Pavel Fuksa přišel o dva body vinou pádu ve druhé zatáčce druhého kola.

„Spad jsem jako pytel sraček,“ cedil skrz zuby, zatímco sledoval, jak Michael Hádek a Jiří Brummer míří pro pět bodů. Plzeň se dostala do vedení a po startu třetí jízdy se zdálo, že na něm vytrvá. Po vylétnutí pásky si to na první pozici namířil Grzegorz Walasek, ale za ním se poskládali Slawomir Pyszny a Martin Gavenda.

Jan Jaroš byl vzadu, navíc v prvním oblouku neměl moc místa a spadl. Na dráhu vyjela sanitka, avšak domácí borec nakonec odešel do depa po svých. S jeho motocyklem to však bylo horší, takže se ke slovu dostal rezervní stroj. Rozhodčí nařídil opakování s kompletní čtyřkou. Jan Jaroš využil nabídnuté šance. Rychle se dostal za záda Grzegorze Walaska a společně nepustili hostující dvojici vůbec ke slovu.

Vzápětí Piotr Dym ozdobil vítězstvím svůj debut v plzeňských barvách navzdory intenzivním útokům Piotra Dyma. Polák s vizáží barokního mušketýra dokázal udržet vnitřní stopu a Mšeňáka za ním vlál jako vosa na bonbónu.

Jak obtížně se na dráze, na níž pořadatelé z oprávněné obavy z dešových přeháněk šetřili vodou, předjíždí, se v páté jízdě na vlastní kůži přesvědčil Jan Jaroš. Rybník mu svým skvělým startem vypálil Michael Hádek, který se na vedoucí příčce udržel i během loktovací mely v prvním oblouku.

Jan Holub však na protilehlou rovinku vyjel až jako poslední za Pavlem Fuksou. Až k šachovnicové vlajce pranic neslevil ze svého nasazení. Leč mšenský junior držel optimální trajektorii a Plzeňan nenašel recept na předjetí. „Myslel jsem, že povedeme už o víc bodů,“ komentoval Petr Vandírek stav utkání 15:14.

V šesté jízdě však Mšeno zatroubilo k ofenzívě. Filip Šitera skvěle odstartoval, zatímco Grzegorz Walasek se v první zatáčce postaral o Jana Holuba s Martinem Gavendou. Domácí rázem zvýšili náskok na pět bodů. Do konce závodu jim však přadleny osudu klidné nervy nepřipravily.

Smůle navzdory
Před rozjížďkou s číslem sedm se Jan Jaroš zjevil na ovále až v poslední chvíli. Ze vrat depa vyjel ve chvíli, když časomíra odtikávala poslední půlminutu z dvouminutového limitu. Maciej Janowski oslnivým triumfem konečně začal plnit očekávání vkládaná do něho mšenským managementem. Jan Jaroš ale byl až za plzeňským polským tandemem Piotr Dym – Slawomir Pyszny. Ke vší smůle neobjel ani jedno kolo a zůstal stát.

„Motor se zadřel a to mám jet zejtra do Polska,“ stýskal si. Zatímco po ovále kroužily traktory, náhradník Vladimír Višváder zahříval svůj motocykl, kdyby se Jan Jaroš nestačil včas připravit na desátou jízdu.

Mezitím v rozjížďce s číslem osm dostali do čela Filip Šitera a Pavel Fuksa. Juniorský borec se však během dvou kol postupně propadl za Jana Holuba a Michaela Hádka. Vzápětí skvěle spolupracující Maciej Janowski a Grzegorz Walasek nedali ani náznak šance Piotru Dymovi s Martinem Gavendou.

Mšeno uskočilo na rozdíl devíti bodů a manažer hostí Vladimír Kosina už začínal zvažovat své taktické možnosti k protiúderu. Na jeho stranu se však postavil i samotný Osud. Když Jan Jaroš vyrážel z boxů vstříc rozjížďce s číslem deset, na světelné rampě už blikalo červené světlo odpovídající barvě povlaku jeho přilby. Naštěstí pro domácí dokázal Filip Šitera ohlídat Slawomira Pyszneho s Janem Holubem.

Do křížku s dvouminutovým limitem se vzápětí dostal i Pavel Fuksa. „Jedu z trojky, že,“ ujišoval se, když se chystal do boje. Jenže si neuvědomil, že nejde o závod jednotlivců. Než mu René Vidner v úloze mechanika stačil přímo na dráze vyměnit bílý povlak za správný modrý, na displeji hodin se objevila čtveřice nul.

Maciej Janowski se však prosadil hned po vylétnutí pásky. Michael Hádek vedl slibný atak vnějškem první zatáčky, ale polského juniora ve výjezdu nestihnul. Proto před sebe pustil Piotra Dyma, jemuž Vladimír Kosina vložil do rukou žolíka. Remíza se tak tentokrát stala plzeňským vítězstvím 5:3, díky němuž skóre ukázalo 37:30.

Maciej Janowski bez větších trablů vyhrál dvanáctou jízdu před Martinem Gavendou, který dnes poprvé dosáhl na body, a Slawomirem Pysznym. Pavel Fuksa byl zpočátku druhý, avšak už v první zatáčce cítil, že je s jeho zadní pneumatikou zle. Klesl na poslední příčku, aby nakonec ve třetím kole definitivně zastavil.

Ve třinácté jízdě Plzeň konečně vybředla ze série remíz, které potížemi pronásledovanému Mšenu šly naopak velice k duhu. Dopředu letěl Jan Jaroš, ale vzápětí klesl na plzeňské duo. Tomu však Grzegorz Walasek nedopřál ani vteřinku klidu a záhy se posunul před Michaela Hádka. Piotr Dym na čela však jeho náporu udolal.

Před nominačními jízdami vedlo Mšeno jen rozdílem pěti bodů. Záhy se však projevila dubnovými extraligami nabytá zkušenost, že celek bez supermanů musí utkání vyhrát už s koncem rozjížďky s číslem třináct. Ve čtrnácté jízdě vodili Jan Jaroš a Filip Šitera Slawomira Pyszneho a Jana Holuba. Na konci třetího kola však musel vedoucí Mšeňák odstoupit kvůli zapalovací svíčce.

Nečekané remíza však ve své podstatě přinesla Mšenu vítězství, protože pět bodů v jedné jízdě nelze překonat. Navíc Piotr Dym sice v prvním oblouku dokázal rozdělit tandem Grzegorz Walasek – Maciej Janowski, avšak předjetí svého slavnější krajana se ukázalo nad jeho síly.

Hlasy z depa
„Vyhráli jsme,“ šokoval Filip překvapivou informací. „Po těch dvou jízdách to už bylo dobrý. Škoda, že to nekropili už od rána. Bylo to tvrdý, ale pak už to šlo. Spokojenost, vyhráli jsme. Dva body tam jsou a jdeme dál!“

„Na hovno,“ setrvávala nálada Pavla Fuksy na bodě mrazu. „V první jízdě jsem upad‘ jak pytel sraček, ve druhý jízdě si dojel pro bod. Pak se mi stalo, co se mi v životě nestalo. Nasadil jsem blbej‘ povlak. Pak mě bouchla guma. Cejtil‘ jsem to už v první zatáčce. Jel jsem dál, ale viděl, že je to v prdeli.“

„Rejže, rejže, bojovali jsme, ale bylo nám to prd platný,“ vystihl Michael Hádek plzeňské účinkování. „Bylo to těžký. Já měl lehčí jízdy než Jéňa, ale nadřel jsem se jako vůl. Příště jedeme v Pardubicích, to je moje dráha, udělalo by mně radost tam vyhrát. Určitě je potrápíme, minimálně potrápíme.“

„Lehce jsem se trápil,“ neskrýval Jan Holub. „Jelo mi to dobře. Až na ty starty. Do třetí jízdy, pak se stala někde chyba. Pěkný závody, uvidíme v Pardubicích. Mohlo to bejt‘ se mnou lepší.“

„Mám čerstvě udělaný motor,“ vysvětloval Martin Gavenda příčinu svého hubeného bodového zisku. „Laboroval jsem s tím. Včera jsem si v Březolupech udělal rychle trénink, ale odešlo mi zapalování. A tak jsem hledal cokoliv pojízdného a byl na dráze jen dvakrát. Dnes byla hodně tvrdá dráha, Březolupy byly včera hlubší, takže jsem musel dělat všechno znovu.“

1. Grepl PDK Mšeno   49
Grzegorz Walasek, PL 3 3 3 2 2 3 16(1)
Jan Jaroš 2 2 E M 0 E 4(1)
Filip Šitera 1 2 2 3 3 3 14(1)
Maciej Janowski, PL 1 3 3 3 3 1 14(1)
Pavel Fuksa F 1 0 M E 1(1)
Milan Čermák DNR
Vladimír Višváder   DNR
 
2. PK Plzeň   42
Martin Gavenda 0 0 0 0 2 2
Slawomir Pyszny, PL 1 0 1 2 1 2 7(2)
Jan Holub 2 0 1 2 1 1 7(2)
Piotr Dym, PL 3 2 1 4* 3 2 15
Michael Hádek 3 3 1 1 1 0 9(2)
Jiří Brummer 2 2(1)
Pavel Ondrašík   DNR

Aktuální extraligová tabulka:

  závody skóre tabulkové body
1. Mšeno 2 100:83 4
2. Pardubice 1 47:43 2
3. Slaný 1 48:45 2
4. Plzeň 1 42:49 0
5. Praha 3 129:146 0


Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)