Tomasz Gollob si nasadil královskou korunu

Gniezno – 29. května
V sobotu vidělo polské starobylé Gniezno v pořadí třetí Turnaj o korunu
krále Boleslava Chrabrého. V prvním ročníku v roce 2008 zvítězil Rafal Dobrucki, loňské první místo
obhajoval Greg Hancock. Zaplněný stadion byl svědkem nádherných soubojů na skvěle připravené
dráze, diváci i jezdci si závody opravdu užívali. Byla to skutečná óda na plochou dráhu. Ve finálové jízdě zvítězil Tomasz Gollob před Rune Holtou a Nicki Pedersenem. Čtvrté místo obsadil vítěz z roku 2009 Greg Hancock.

      FIN
1. T. Gollob 3 3 3 2 3 14 1.
2. R. Holta 3 3 1 1 2 10 2.
3. N. Pedersen 1 3 2 2 3 11 3.
4. G. Hancock 3 2 2 3 3 13 4.
5. A. Jonsson 3 2 0 3 1 9  
6. J. Crump 2 3 1 1 2 9  
7. K. Jablonski 0 2 3 1 2 8  
8. A. Miedzinski 2 0 1 3 2 8  
9. P. Protasiewicz 1 0 3 2 1 7  
10. R. Dobrucki 2 2 0 1 1 6  
11. A. Skornicki 1 1 2 2 0 6  
12. D. Gizatullin 2 0 0 0 3 5  
13. M. Szczepaniak 0 1 3 0 1 5  
14. A. Gomolski 0 1 1 3 ex 5  
15. T. Woffinden 0 0 2 0 0 2  
16. J. Doyle 1 1 0 F – 2  
17. M. Wawrzyniak 0 0  
18. W. Lisiecki   DNR  

Filip Šitera shlížel na Evropu z bedny

Diedenbergen – 30. května
Dalších osm jmen pro semifinále mistrovství Evropy jednotlivců dodalo kvalifikační kolo v Diedenbergenu. Mezi nimi je i Filip Šitera, jenž si třetím místem maličko spravil chu po vyřazení ze sestavy Coventry. Lépe se umístili už jen Matej Ferjan a Michal Szczcepaniak, o jejichž pořadí rozhodovala dodatková jízda. Slovenský reprezentant Ján Halabrín byl dvanáctý.

1. Matej Ferjan, H 2 3 3 3 3 14+3
2. Michal Szczepaniak, PL 3 3 3 2 3 14+2
3. Filip Šitera, CZ 2 3 2 3 3 13
4. Dino Kovačič, CRO 3 1 1 3 3 11
5. Adrian Gomolski, PL 3 2 1 2 2 10
6. Lenar Nigmacjanov, RUS 1 2 3 2 2 10
7. Simon Nielsen, DK 2 2 0 3 0 7
8. Matia Carpanese, I 0 1 2 2 2 7
9. David Bellego, F 1 2 2 F 1 6
10. Tobias Kroner, D ex 3 F F 2 5
11. Christian Hefenbrock, D ex F 3 1 1 5
12. Ján Halabrín, SK 1 1 2 0 1 5
13. Erik Pudel, D 3 1 0 ex ex 4
14. Mathias Bartz, D (res) 2 0 1 1 0 4
15. Henk Bos, NL 0 0 1 0 1 1
16. Xavier Muratet, F 1 0 0 1 0 3
17. Johannes Fiala, A F – – – – 0

Diskvalifikace zastavila vítěznou cestu mistra světa

Pfarrkirchen – 30. května
V bavorském Pfarrkirchenu odstartovala letošní Grand Prix. V šestidílném seriálu, jenž vyvrcholí v září v Mariánských lázních, se za obhajobou titulu vydal Gerd Riss. Jenže v semifinále ho porazil Joonas Kylmäkorpi. Famózního Němec však vyhrál finálovou jízdu, ale byl vyloučen za přejetí vnitřní čáry. Protože Theo Pijper byl už ze hry vinou najetí do pásky, Gerd Riss se dostal na pátou příčku konečné klasifikace. Zvítězil Stephan Katt, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Joonas Kylmäkorpi a Jörg Tebbe. Richard Wolff skončil devatenáctý.

1. Stephan Katt, D 29
2. Joonas Kylmäkorpi, FIN 24
3. Jörg Tebbe, D 19
4. Mathias Kröger, D 18
5. Gerd Riss, D 24
6. Theo Pijper, NL (FFM) 21
7. Andy Appleton, GB 12
8. Richard Speiser, D 12
9. Jan Pape, D 10
10. Mathieu Tresarrieu, F 10
11. Dirk Fabriek, NL 8
12. Jannick de Jong, NL 8
13. Enrico Janoschka, D 6
14. Stephane Tresarrieu, F 5
15. Herbert Rudolph, D 5
16. Martin Smolinski, D 4
17. Bernd Diener, D 3
18. Glen Phillips, GB 3
19. Richard Wolff, CZ 1

Český dvojlístek postup neveze

Artigues de Lussac – 29. května
Ve francouzském Artigue de Lussac začala včera zvečera kvalifikační část mistrovství světa na dlouhé dráze. V boji o šest postupových míst do zářijového challenge měli češi dvojnásobné zastoupení. Pavel Ondrašík skončil osmý, Karel Kadlec devatenáctý. Překvapivě triumfoval dlouhodrážní nováček Martin Smolinski, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Tom Perry a Jerome Lespinasse.

1. Martin Smolinski, D 24
2. Tom Perry, GB 23
3. Jerome Lespinasse, F 21
4. Maxime Mazeau, F 21
5. Rene Lehtinen, FIN 20
6. Sirg Schützbach, D (FMS) 19
7. Christian Hülhorst, D 17
8. Pavel Ondrašík, CZ 16
9. Theo di Palma, F 13
10. Gabriel Dubernard, F 11
11. Sjoerd Rozenberg, NL 8
12. Roy Klaassens, NL 7
13. Jeffrey Woortman, D 6
14. Mathieu Albertini, F (res) 5
15. Jeremy Coste Lescoul, F 5
16. Guillaume Gomblon, F (res) 4
17. Marty Sturgeon, GB 2
18. Kim Rudi Juritzen, N 2
19. Karel Kadlec, CZ 0
20. Marius Rokeberg, N 0

Postupový sen skončil mnohem dříve než tříhodinový závod

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Plzeň – 29. května
Asi jen velikánský naiva mohl pochybovat, že dnešní semifinále mistrovství světa juniorských družstev na plzeňských Borech neskončí vítězstvím favorizovaného týmu špičkových polských juniorů. Nicméně naděje českých fanoušků na vyrovnaný souboj s Austrálií o druhé místo nebyla nereálná. Jenže v dusném parnu nám protinožci utekli. Když se zdálo, že bychom mohli útočit, přišel druhý pád Matěje Kůse. A kapitán našeho nároďáku rázem neměl, na čem jet. Zbytek týmu, v němž byl nejlepší benjamínek Roman Čejka s osmi body, udržel na uzdě Finy. Skončil na třetí pozici a letošní finále se bude muset obejít bez něho.

Z toho mračna nezaprší
Těžká olověná mračna se válela všude na obzoru a dusno hrozilo explodovat směsí hromů a blesků. Všem se vybavila obdobná situace z předloňského šampionátu republiky do devatenácti let. Avšak nakonec z toho mračna nezapršelo a ve druhý den parlamentních voleb se smrákalo pouze nad českou levicí.

Nicméně před závodem bylo v boxech dusno nejen kvůli atmosférické situaci. Blíže nespecifikovaný tým si stěžoval na hlučnost českých tlumičů výfuků. A tak to techničtí komisaři vzali pořádně zgruntu. Podvádět skutečně nemohl nikdo. Avšak pohled na výfuky v uzavřeném parkovišti po závodech díky zmodralým místům připomínal spíše rentgenový snímek.

Asi jen nesmírný pošetilec by na plzeňských Borech mohl dnes očekávat české vítězství. Poláci pojímají juniorská družstva nesmírně vážně a pětice nejlepších závodníků toho byla jasným důkazem. Příliš se nepočítalo s Finy, a to tím spíše, startovali-li jen ve čtyřech bez původně přihlášeného Markku Autia.

Avšak že naši mladíci zajedou vyrovnanou partii s Australany navzdory mistru světa Darcy Wardovi v sestavě, si v koutku duše přál každý Čech v ochozech. Jenže úvodní série naznačila, že to tak jednoduché nebude.

Justinu Sedgmenovi vypověděl službu motocykl cestou na rošt rozjížďky s číslem jedna a musel vzít zavděk rychlou zápůjčkou od Darcyho Warda. Na body nedosáhl, ale Jan Holub neměl povedený starty. Zůstal vzadu a v prvním oblouku stačil jen na Australana.

Roman Čejka se do sestavy nároďáku vešel až na poslední chvíli místo Michala Dudka. Ve druhé jízdě se dostal před Sama Masterse, avšak wheelie ve druhé zatáčce ho vrátilo zpátky na třetí místo. Ani Michael Hádek vzápětí nedokázal překročit stín třetích míst, když po horším startu stačil jen na Jari Mäkinena.

Australané nás o bod předstihli. Čtvrtá jízda začala optimisticky. Darcy Ward se chytil do pásky, avšak rozhodčí situaci vyhodnotil jako závadu startovacího zařízení. O chvilku později už nebyl tolik velkorysý. Matěj Kůs se první zatáčkou sunul dopředu, leč po kontaktu s Arturem Mroczkou se oba ocitli na zemi.

Český kapitán byl z repete nemilosrdně vyloučen. V další rozjížďce dojel Václav Milík třetí. Když mechanismy poprvé upravovaly borský ovál, byli za námi už jenom Finové, na něž jsme měli k dobru jen jediný bod. Nicméně zdálo se, že se přece jenom blýská na lepší časy. V rozjížďce s číslem šest se publikum nadšeně rozjásalo, když z první zatáčky vyjel na čele Michael Hádek.

Artur Mrozcka jeho vedení limitoval druhým obloukem, avšak Justin Sedgmen zůstal vzadu. Navlas stejná situace se opakovala i vzápětí v obsazení Matěj Kůs, Przemyslaw Pawlicki a Sam Masters. Jenom s tím rozdílem, že polský borec prodloužil sérii neporazitelnosti už v prvním výjezdu.

Richard Sweetman ale předvedl nejlepší start v rozjížďce s číslem osm. Maciej Janowski ho zbavil vedení ve druhém kole, avšak Václav Milík dokončil třetí. Darcy Ward vzápětí poprvé obral Poláky o vítězství v jízdě, když na něho Patryk Dudek nestačil už od vylétnutí pásky.

Jan Holub urval alespoň bod. Australský náskok na naše hochy opět vzrostl, jenže rychle zase mírně roztál v desáté jízdě. V první zatáčce druhého kola vletěl Josh Grajczonek do nafukovací bariéry jako vystřelený projektil a byl vyloučen. Přerušení jen oddálilo druhý triumf Dawida Lamparta. Roman Čejka se však razantně vypořádal s Niko Siltaniemim.

Beznaděj
Po dvou pětinách chyběly českému družstvu na druhou Austrálii jen tři body. Každý pokládá za synonymum neštěstí číslo třináct. Naše borce však vyřadila z boje o postup rozjížďka s číslem jedenáct.

Matěj Kůs se opět musel drát dopředu skrze skrumáž první zatáčky. Škrtnul si o Dawida Lamparta a upadl. Mohl jen bezmocně sledovat, jak jeho soupeři mizí na protilehlé rovince. Červená světla zůstala tmavá.

A co horšího, po druhém pádu už motocyklový park českého kapitána nedisponoval žádným strojem. Matěj Kůs rezignoval na další pokračování. Závod dostal okamžitě zcela nový rámec. Bez nejsilnějšího muže sestavy jsme se z postupového snu probudili. Poláci dál nerušeně spěli za jednoznačným vítězstvím, zatímco Protinožci se soustředili na hromadění bodů pro dálkový souboj se druhým z červencového finále v Güstrowě.

Ze třetí sérii vytěžil český tým jediný bod zásluhou Václava Milíka. Místo útoku na Austrálii, která konsolidovala svou druhou příčku, jsme se dokonce museli bránit Finsku. Dvě povedené jízdy Jana Holuba a dvě od Romana Čejky však skandinávskou hrozbu odrazil.

V domácím prostředí naše borce neminulo pódium, avšak finále v Rye House se bez české trikolóry bude muset obejít. Při absenci boje o postup byl mítink na pětadvacet jízd přece jen příliš dlouhý.

Hlasy z depa
„Mám strašně velikou radost,“ netajil se Roman Čejka. „Moc se mi to povedlo. Nečekal jsem, že bych byl nejlepší z Čechů. Nemám slov. Všechno super. Chci poděkovat sponzorům. Mechanici super, táta super.“

„Jsem celej‘,“ vrátil se Jan Holub ke svému pádu v rozjížďce s číslem třináct. „Je to pech, ale tak nějak jsem to čekal.“

„Radši ti nic nebudu říkat,“ uchýlil se Michael Hádek do role skauta lovícího bobříka mlčení. „Byly by to samý sprostý slova.“

„Závod se vyvíjel docela špatně, když Matěj spad‘ a vyloučili ho, i když to bylo v první zatáčce,“ nezastíral ani Václav Milík. „Mně se moc nedařilo, měl jsem špatný starty. Roman byl dobrej‘. Zezačátku byl jako my, ale pak se rozjel.“

1. Polsko   65
Maciej Janowski 3 3 3 3 3 15
Patryk Dudek 3 2 3 3 3 14
David Lampart 3 3 1 2 3 12
Artur Mroczka 3 3 3 1 3 13
Przemyslaw Pawlicki 3 3 2 X 3 11
 
2. Austrálie   46
Justin Sedgmen 0 1 – 3 2 2 8
Sam Masters 2 1 2 2 2 9
Richard Sweetman 2 2 3 E 3 1 11
Darcy Ward 2 3 3 2 3 2 15
Josh Grajczonek 2 X 1 – – 3
 
3. Česká republika   26
Jan Holub 1 1 X 2 2 0 6
Roman Čejka 1 2 0 2 2 1 8
Michael Hádek 1 2 0 1 1 5
Matěj Kůs X 2 F – – 2
Václav Milík 1 1 1 1 1 5
 
4. Finsko   13
Timo Lahti 2 0 2 2 0 0 6
Jari Mäkinen 0 0 0 1 X 0 1
Niko Siltaniemi 1 0 1 1 0 0 3
Kalle Katajisto 0 0 1 1 1 F 3

Foto: Pavel Fišer (digitáln aparát Canon EOS D Mark II)

České juniory čeká zítra zkouška ohněm

Plzeň – 28. května
Důležitý závod čeká český juniorský nároďák zítra v Plzni. Semifinále mistrovství světa juniorských družstev otevře finálové brány vítězům, zatímco druhý postoupí pouze v případě vyššího bodového zisku než stejně umístěné družstvo ve druhém semifinále v Güstrowě v červenci. Zítřejšími favority číslo jedna jsou Poláci, kteří v dosavadní historii šampionátu doposud neprohráli. Češi věří ve vyrovnanou bitvu s Australany a Finy.

Česká republika zanechala ve světových juniorských družstvech poměrně výraznou stopu. Hned úvodní ročník v roce 2005 vyvrcholil finálovým podnikem v Pardubicích. Náš tým skončil čtvrtý. Příští rok se do finále neprobil, ale v roce 2007 pod taktovkou nového reprezentačního kouče Milana Špinky dovezl z Abensbergu bronz.

Předloni svedli naši junioři v pardubickém semifinále tuhý boj se Švédskem a Ruskem. Dlouho měli vrch, avšak závěrečná smůla je připravila o postup. Vše si vynahradili loni, kde ve Svítkově deklasovali všechny soupeře na čele s Dány.

Zítra se v Plzni uskuteční závod mistrovství světa juniorských družstev v České republice už počtvrté. Nároďák se po odchodu Filipa Šitery a Martina Gavendy výrazně omladil. Jeho hlavním pilířem se stane Matěj Kůs. Milan Špinka ani příliš neváhal v otázce nominace Michaela Hádka, Jana Holuba a Václava Milíka.

Rozhodnutí o pátém jezdci své sestavy si nechával dlouho uležet v hlavě a čekal na soustředění na Borech i výsledky kvalifikačních kol mistrovství světa. Jeho volba nakonec padla na Michala Dudka, přičemž hlavní výhodou na straně slánského závodníka byla zkušenost.

Leč Michal Dudek se zranil při nedělním tréninku ve Slaném. Netajil se touhou zítra nastoupit, ale límec okolo krku, zdravý rozum a odpovědnost za výsledek ho nakonec přiměly nenastoupit. Místo něho se do závodu dostal Roman Čejka, který byl hlavním konkurentem svého klubového kolegy v boji o nároďák.

Zítřejší strategie je v podstatě jasná. Polákům lze konkurovat jen stěží. Proto se čeští závodníci soustředí na každý jeden bod, který by jim mohl pomoci nejen ke stříbrným věncům, ale i v případném dálkovém souboji s druhým z Güstrowa.

Startovní listina:

Austrálie: 1 Justin Sedgmen
  2 Sam Masters
  3 Richard Sweetman
  4 Darcy Ward (kapitán)
  5 Josh Grajczonek
manažer Craig Boyce
 
Finsko: 1 Timo Lahti
  2 Markku Autio
  3 Jari Mäkinen (kapitán)
  4 Niko Siltaniemi
  5 Kalle Katajisto
manažer Jyri Palomaki
 
Polsko: 1 Maciej Janowski
  2 Patryk Dudek
  3 Dawid Lampart
  4 Artur Mroczka (kapitán)
  5 Przemyslaw Pawlicki
manažer Marek Cieslak
 
Česká republika: 1 Jan Holub
  2 Roman Čejka
  3 Michael Hádek
  4 Matěj Kůs (kapitán)
  5 Václav Milík
manažer Milan Špinka