Nina Ala-Riihimäki – žena na ledech

Skutečnost, že se ženy stále více objevují v činnostech, které bývaly mužskou doménou není nic nového a výjimkou není ani plochá dráha. Českým příznivcům je asi nejznámější v Německu žijící Holanďanka Nynke de Jong. Ta už dávno není každoroční ozdobou českého šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních jen dík svým půvabům, ale hlavně i výkony na kilometrovém oválu. Představitelek něžného pohlaví ve světě levých zatáček je však víc. Stále rázněji o sobě dávají vědět třeba mladá Dánka Nanna Jörgensen, či Němka Nadine Frenk. Kinga Wachowska zase dostala po dlouhém snažení od polské federace povolení zatím alespoň regulérně trénovat.
Ale ženy a ledová plochá dráha? Ani tady, ve své patrně nejnebezpečnější disciplíně, nemá plochá dráha bílé místo. Koncem března se po delší pauze objevila na dráze osmatřicetiletá Finka Nina Ala-Riihimäki. Její příjmení určitě není příznivcům širokých řídítek neznámé. Manžel Aki Ala-Riihimäki býval velice univerzálním jezdcem, který sbíral úspěchy ve všech plošinářských disciplínách, ale zdaleka nejznámější je z ledové dráhy. Několikanásobný světový finalista (či účastník Grand Prix) a exmistr Finska se navíc může pochlubit třemi medailemi z MS družstev. Určitě necennější je stříbro z Berlína z roku 2000, ke kterému tehdy pomohl více než dvacetibodovým ziskem. Jeho kariéru bohužel ovlivnila řada těžkých zranění.

Zajímavé je, že Akiho, který vedle ploché dráhy koketoval i s motokrosem, k ledům doslova přitáhla právě jeho manželka. To bylo na počátku devadesátých let, kdy ještě nosila dívčí jméno Lehtinen a na ledové ovály se dostala prostřednictvím bratra Anssiho (i on se může pochlubit domácím titulem z roku 1991 a účastí ve světovém finále družstev ve stejném roce). V první polovině devadesátých let se tak Nina Lehtinen stala zřejmě první ženou, která absolvovala oficiální závody na ohřebovaném speciálu. Výsledky nebyly vůbec špatné, protože křehká dívenka se dokázala pohybovat kolem desáté příčky v domácím šampionátu. V roce 1992 ji mohli vidět i návštěvníci světového finále v německém Frankfurtu. Pochopitelně nikoliv v památném finále, kde Antonín Klatovský starší vybojoval titul vicemistra světa, ale divákům předvedla své umění o přestávkách hlavního klání.

Brzy poté se ale z plochodrážních oválu vytratila, vdala se za Ala-Riihimäkiho a ve střední Evropě občas se objevila mezi diváky v Assenu, či Inzellu. Před pár dny ale se nečekaně postavila na start volného závodu ve švédském Östersundu, který se konal u příležitosti 25 let startů jejího krajana Jouni Seppänena. Na startu se objevilo více jezdců, kteří už pověsili kombinézu na hřebík, například exmistr světa Hirvasoja, otec současné finské jedničky Erkki Aakko, či medailista MS Jari Ahlbom, takže lze spíš soudit, že i u Niny šlo o jednorázovou akci, než další pokračování kariéry, ale nelze vyloučit, že se v příštích letech dočkáme překvapení v podobě dalších startů. V závodě kde výsledky asi nebyly to nejpodstatnější (podobně jako je tomu třeba u testimonialů na britských ostrovech) zvítězil oslavenec Seppänen před svým krajanem Siirou a účastníkem Grand Prix Stefanem Svenssonem. Sympatická Finka vybojoval čtyři body a ukázala, že zase až tak moc ze svého umění dlouhou pauzou neztratila.

Závěrem ještě nutno poznamenat, že Nina Ala-Riihimäki není jedinou ženou, která měla co do činění s ledovou plochou dráhou. Na přelomu tisíciletí závodila ve Švédsku několik sezón (mimo jiné ve II. lize právě za Östersund) Helena Nordberg a po ovále kroužila v přípravném laponském kempu počátkem devadesátých let i Angličanka Samantha Whittaker. O té ale není z dostupných pramenů známo, že by se zúčastnila oficiálního závodu

Výsledky závodu v Östersundu:
1.Jouni Seppänen (SF) 14, 2. Seppo Siira (SF) 13, 3. Stefan Svensson (S) 13, 4. Tjitte Bootsma (NL) 10, 5. Jarmo Hirvasoja (SF) 10, 6. Heinz Göldi (CH) 10, 7. Patrik Sohlberg (S) 9, 8. Jari Ahlbom (SF) 7, 9. Erkki Aakko (SF) 7, 10. Jo Saetre (N) 6, 11. Per – Olov Serenius (S) 6, 12. Mark Uzzell (GB) 5, 13. Harri Saari (SF) 4, 14. Nina Ala-Riihimäki (SF) 4, 15. Ilkka Ahlgren (SF) 1, 16. Hakan Storm (SF)1

Foto: Zdeěnk Flajšhanz