Necelých tři sta metrů dělilo pražský Olymp od extraligového triumfu

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 12. května
Dlouho to vypadalo, že ani druhý podnik úvodního kola letošní extraligy nevybočí ze zavedeného schématu vítězství ve formulovém stylu start – cíl. Pražský Olymp se ujal vedení už v rozjížďce s číslem jedna a postupně navýšil svůj náskok na trojici pronásledovatelů až na osm bodů. Jenže Pardubice se dokázaly vypořádat se mšenskou hrozbou, by Tomáš Topinka dovezl jako žolík šest bodů. A Plzeň vypadla z boje o stupně vítězů okolo poloviny mítinku. Ovšem i na úřadující mistry dopadly slabší chvilky, takže před poslední sérií ztráceli na domácí už šest bodů. Když vypůjčený Jakub Fencl přivezl nulu, František Kalina neváhal ani na okamžik. A do dvaadvacáté jízdy nastoupil Aleš Dryml jako joker. Jeho šest bodů snížilo ztrátu na čtyři body. Vzápětí sice jeho bratr Lukáš uklouznul v první zatáčce a nakonec neprojel cílem, ale poté Hynek Štichauer vyhrál. Pražané ale zatížili své konto pouze dvěma body a před závěrečnou rozjížďkou vedli už jen o tři. Matěj Kůs se razantně probil do čela, nicméně v předposlední zatáčce musel zastavit s defektem zadní pneumatiky. Tomáš Suchánek tak zdědil vítězství, které znamenalo pro jeho celek dodatkovou jízdu s Olympem. V ní odhodlaný Lukáš Dryml odvedl Matěje Kůse a východočeský klub opouštěl hlavní město jako vítěz a leader průběžné klasifikace.

Olymp si razí cestu do čela
Pardubická extraliga nabídla čtyři vyrovnané týmy. A jejich touha nenechávat postup do finálové části za žádných okolností náhodě vyprodukoval bitvu, jakou extraligový systém v hávu světového poháru doposud nezažil. Před druhým kolem se proto často opakovala otázka, zda bude naše jediná ligová soutěž v trendu zlepšování své pověsti pokračovat.

Slaný si totiž vybíral svůj volný los a na Plzeň čekala letošní premiéra. „Nejedeme do Prahy, abychom prohráli,“ říkal Leopold Klíma v předvečer mítinku. Samotnému mu ovšem bylo jasné, že čelit nabitějším celkům nebude zrovna jednoduché. Filip Šitera skládal své motocykly do mšenských boxů, Zdeněk Simota se připravoval na svůj první český závod po těžkém zranění a roční pauze a Grzegorze Zengotu musel nakonec nahradit debutant v českých ligách Patryk Pawlaszczcyk.

Aby toho nebylo málo, museli předloňští šampióni řešit i logistické problémy. Jan Holub se cestou do hlavního města stavil na nákupech v divišovské Jawě. Když bylo auto naložené a jeho dědeček otočil klíčkem zapalování, nestalo se vůbec nic. Naštěstí pomohli ochotní lidé a plzeňský junior se na Markétu dopravil továrním vozem.

Extraliga dneška se vesměs vyhrává formulovým způsobem start – cíl. Pražané, kteří před dvěma týdny v Pardubicích přišli během pár sekund o šanci na triumf a spadli na třetí příčku, se snažili o potvrzení této teze. Josef Franc snad na tisícinu sekundy vystihl start rozjížďky s číslem jedna. A ještě před nájezdem do první zatáčky rychle mizel Tomáši Topinkovi, Aleši Drymlovi a Zdeňku Simotovi z dohledu.

Podobně si vzápětí počínal Adrian Rymel. Leč s tím rozdílem, že Daniel Jeleniewski ho vystřídal na čele už v úvodním nájezdu. Ve druhé zatáčky se kolem Pražana prohnal rovněž Lukáš Dryml. Olymp však stále pevně třímal otěže své vlády. A jeho závodníci neznali v následujících čtyřech jízdách nic než trojky.

Vítěznou mašinérii rozpoutal Luboš Tomíček. Za jásotu čtyř desítek školáků a školaček z Brandýsku, kteří ho vyrazili podpořit na oplátku za zimní besedu, se záhy ujal vedení. V prvním oblouku ho sice objel Hynek Štichauer. Avšak Pražan střežil vnitřní stopu jako oko v hlavě a už ve druhém oblouku vedl opět a definitivně. A Pardubák v depu nevěřícně kroutil hlavou nad ohnutou rozetou, kterou si přivezl jako památku na lehký střet s Patrykem Pawlaszczykem.

Rozjížďka s číslem čtyři přinesla husarský kousek Richarda Wolffa. Rošt opouštěl jako poslední. První zatáčkou však projel jako anglický expres pod kanálem La Manche. Dariusz Lowicki a Tomáše Suchánek se okamžitě ocitli vzadu. A ve druhém oblouku přišel na řadu i Jan Jaroš.

Vzápětí triumfoval Matěj Kůs, aniž by měl šanci prohlédnout některého soka zezadu. A ihned po pauze ho napodobil Josef Franc. „Mám tam startovací tlačítko,“ vysvětlil příčiny svého bleskového startu. „Ale nikomu to neříkej!“ Důvody k optimismu byl oprávněné. Pražský Olymp měl na svém kontě už šestnáct bodů.

Na druhou příčku se po šesti jízdách dostalo Mšeno. Filip Šitera neuhlídal žlutou raketu Josefa France, nicméně Hynka Štichauera a Michaela Hádka odkázal rázně do patřičných mezí. „Musím jít o zub nahoru, od startu se mi to vůbec nerozjede,“ uvědomoval si mšenský junior. Jeho klub měl přesně o polovinu méně bodů než leader. Pardubice ještě o jeden a Plzeň dokonce o tři méně.

Všechny stíhačky jsou marné
Nicméně vláda jedné strany byla soupeřům po chuti asi stejně jako české veřejnosti před dvaceti lety. A tak usilovně pracovali na výsledkové revoluci. Jako první se o ofenzívu pokusily Pardubice. Ještě v sobotu při tříčlenných družstev ve Svitavách kroutil Tomáš Suchánek nevěřícně hlavou nad ztrátou své paměti v otázce rychlých startů.

V rozjížďce s číslem sedm se ovšem své amnézie zbavil. Pokus Adriana Rymela o útok vnějškem první zatáčky však skončil v nafukovací bariéře. Z repete byl vyloučen a Tomáš Suchánek se nezdráhal zase nasadit svou nejsilnější zbraň. Avšak Tomáš Topinka předvedl ještě lepší start, jenže v nájezdu do druhé zatáčky byl nucen před pardubickým závodníkem stejně kapitulovat.

Daniel Pytel v osmé jízdě dovezl trojku v exkluzivním balení za vedení od startu až k šachovnicové vlajce. Nicméně šlo o jediné vybočení z podprůměrné šedi. Mšenské však mnohem více zklamal Norbert Kosciuch. Za Danielem Pytelem sváděl Hynek Štichauer duel s Lubošem Tomíčkem, stejně urputný jako úspěšný.

Aleš Dryml inkasoval vítězství v rozjížďce s číslem devět, zatímco Daniel Jeleniewski ho v úvodní zatáčce nestihl. Richard Wolff chtěl zopakovat svůj brilantní postup prvním obloukem, ale do cesty se mu připletl Norbert Kosciuch. Pražan se s ním nepáral. Vyvezl ho na mantinel, ale musel ho odrážet až k metě. Postup z poslední pozice do čela tak diváci zažili až na sklonku druhé série.

Postaral se o něj Lukáš Dryml. Po vylétnutí pásky zaostal vzadu, avšak do první zatáčky vedl svůj motocykl spodní stranou. Patryk Pawlaszczyk, Jan Jaroš a Matěj Kůs nestačili říct ani švec a byli vzadu! Pardubice byly po deseti rozjížďkách už o dva body za Olympem. Jenže ve třetí sérii na ně dopadly hubené časy. V pozici nájezdníků je vystřídalo Mšeno.

Jan Jaroš se z desáté jízdy vrátil s nulou a to samé se po přestávce stalo i Danielu Pytelovi. V ní se Josef Franc dočkal své první porážky dnešního večera. Při vylétnutí pásky sice mačkal ono pomyslné kouzelné tlačítko, avšak plzeňský Patryk Pawlaszczyk měl na výsledek jiný názor. Protlačil se vnitřní stopou první zatáčky do čela, aby posléze mařil veškeré Pražanovy pokusy o odvetu.

Po třech čtvrtých místech v řadě Mšeno konečně zabodovalo ve dvanácté jízdě. Norbert Kosciuch zaznamenal svůj první bod na úkor Jakuba Fencla, hostujícího v pardubické vestě. Na čele úřadoval Adrian Rymel, jenž uštědřil porážku Danielu Jeleniewskemu. Polský Plzeňan startoval jako žolík a čtyři body dostaly jeho celek před Mšeno.

Avšak všeho dočasu. Aleš Dryml reagoval nejrychleji na pohyb pásky. Jenže záhy jezdil poslední, aby po průjezdu cílem jeho motocykl ztichnul. Triumf dovezl Jan Jaroš, ovšem mnohem překvapivější bylo druhé místo Jana Holuba. Plzeňský junior za sebou udržel nejen Aleše Drymla s problematickým strojem, avšak také Luboše Tomíčka. „Kdyby takový byly všechny jízdy…“, zasnil se Jan Holub v depu.

S konečnou platností Plzeň přišla o třetí místo v rozjížďce s číslem čtrnáct. Zdeněk Simota rychle odstartoval, avšak záhy klesl na poslední místo. Snažil se o nápravu škod, ale ve finiši zaostal za třetím Richardem Wolffem o fous. Lukáš Dryml neměl sobě rovného, by se mu Filip Šitera snažil konkurovat.

Na samý konec druhý série načasoval Petr Vandírek svůj žolíkový útok. A Tomáš Topinka svého kouče nezklamal. V první zatáčce zbavil vedení Daniela Jeleniewskeho a inkasoval šest bodů jedním tahem. A protože Hynek Štichauer zůstal trčet za Matějem Kůsem, Mšeno přeskočilo Pardubice.

Pardubice kácí teorii
Před šestnáctou jízdou svítilo na světelné tabuli skóre Praha 28, Mšeno 25, Pardubice 23 a Plzeň 20. A také další průběh mítinku se nesl ve znamení dílčích zisků a ztrát. Nic nenasvědčovalo, že bychom se mohli nadít strhujícího dramatu otřásajícího zavedenými pořádky.

V rozjížďce s číslem šestnáct zvedly Pardubice opět svou hlavu. Lukáš Dryml se stal dalším mužem, který jako druhý dokázal zastavit vítěznou mašinu Josefa France. Ihned po startu se ujal vedení, které už nepustil ze svých rukou. Vzápětí Hynek Štichauer zaostal za letícím Adrianem Rymelem. Avšak prve skončil Norbert Kosciuch až třetí a stejné místo nyní zopakoval i Jan Jaroš.

Pardubice se dotáhly na mšenskou úroveň, přičemž oběma týmům chybělo na Prahu pět bodů. Plzeň ztrácela stále víc. Jan Holub dojel v šestnácté jízdě na nulu a Zdeněk Simota neproměnil ani svůj čtvrtý start v bodový zisk, by mu v cíli na Jana Jaroše chybělo jen pár centimetrů. „Připadalo mi, že mě někdo držel a já ho táhnul za sebou,“ svěřil se.

Daniel Jeleniewski však třímal zástavu předloňského mistra pevně v rukou a mával s ní vysoko nad hlavou. Velké sólo v rozjížďce s číslem osmnáct mu přineslo triumf. Mšeno se opět vzdálilo Pardubicícím a přiblížilo Praze. Filip Šitera totiž zmařil veškeré nájezdy Luboše Tomíčka, když Tomáš Suchánek zůstal vzadu.

Hned poté zůstal ve svém depu Jakub Fencl a na ovál vyjel Lukáš Dryml v roli taktické rezervy. „Škoda, že neztrácíme o bod víc,“ posteskl si František Kalina. „Moh‘ bejt žolík.“ Pardubické eso však svého kouče nezklamalo. Jednoznačný triumf před Tomášem Topinkou a tři body.

Richard Wolff skončil až za nimi, ovšem Matěj Kůs se v poslední jízdě postaral, aby Olymp znovu odskočil Mšenu a Pardubicím tlačícím se na jeho výsostné državy. I když lépe odstartoval Aleš Dryml, pražský junior se dral dopředu. Nenechal se odradit, když ho pardubický rival vyvezl v první zatáčce k mantinelu, a na protilehlé rovince už vedl.

Jeho triumf zvýšil pražské vedení nad Mšenem a Pardubicemi na šest bodů. Po poslední přestávce dokázal Daniel Jeleniewski vrátit Josefu Francovi předjetí ještě před výjezdem z úvodního oblouku. Z pražského úhlu pohledu i druhé místo vypadalo optimisticky. A to tím spíše, dojeli-li Jan Jaroš a Jakub Fencl až za Josefem Francem.

Nicméně poslední příčka pražského juniora hostujícího v pardubickém týmu, zvýšil východočeskou ztrátu na Olymp na osm bodů. Reakce Františka Kaliny byla okamžitá. Zvedl ceduli s žolíkem, aby zdvojnásobil body Aleše Drymla ve dvaadvacáté jízdě.

Taktický tah přinesl maximum, protože Aleš Dryml ujel Adrianu Rymelovi a Filipu Šiterovi už v prvních metrech. Před trojící posledních jízd vedl Olymp se 42 body, Pardubice měly 38, Mšeno 34 a Plzeň 26.

Rozjížďka s číslem třiadvacet však začala nečekaným šokem. Lukáš Dryml se v prvním oblouku přetočil a spadl. By se bleskově vrátil zpátky do sedla, ztrátu už nedohnal a nakonec ani neprojel cílem. Pražané však pardubické zaváhání nedokázali využít, protože Luboš Tomíček nedokázal najít recept na vítězného Tomáše Topinku a Michaela Hádka.

Hynek Štichauer vzápětí ještě před první zatáčkou předjel Filipa Šiteru, aby se udržel na vnitřní stopě. Mšeňák útočil vnější stranou, ale první příčku nestihl. Richard Wolff skončil třetí a závod se zdál být rozhodnut. Praha vedla o tři body před Pardubicemi a do konce zbývala jediná jízda.

Matěj Kůs nenechal nic náhodě a obul pneumatiku s novou hranou od náhradníka Martina Gavendy. A po vylétnutí pásky se pevně usadil v čele. Tomáš Suchánek stačil v první zatáčce objet Norberta Kosciucha, ale druhá příčka se stala maximem. Kolo za kolem zůstávalo pořadí stále stejné.

Řada lidí si už zapsala do svých programů výsledek a v depu se chystali gratulovat týmu Bohumila Brhela. Leč ouvej! Na začátku posledního kola musel Matěj Kůs zastavit s prázdnou pneumatikou. Tomáš Suchánek zdědil jeho tři body a s jasného triumfu Olympu byla rázem remíza s Pardubicemi.

Místo závodníků mířících k pódiu na dráhu vpadly traktory a cisterna. A Lukáš Dryml a Matěj Kůs se chystali k rozjezdu o všechno. Nečekané šance vlila potřebnou dávku adrenalinu do žil pardubického závodníka. „Tak jo, jdeme na ně,“ zněl bojový pokřik Lukáše Drymla, z něhož rázem spadla únava předchozích cest.

Jenže ani Matěj Kůs nejel na start s plánem pouze se zúčastnit. „Věřil jsem si a dal do toho všechno,“ řekne později ve svém depu. Nicméně pilku tahal Lukáš Dryml. Po startu se usadil v čela, aby v první zatáčce odvrátil nájezd svého soupeře. O minutu později měly Pardubice úplně všechno. Zlatý věnec, čtyři tabulkové body a průběžné vedení.

Hlasy z depa
„Strašně jsem se musel nutit, abych do toho dal všechno,“ prohlašoval Lukáš Dryml, když se vrátil do svého depa ze stupňů vítězů. „Jsem strašně unavenej‘, měl jsem nabitej‘ minulej‘ tejden. Den pauzy a pak Polsko. A tam jsem musel. Byl jsem z toho vyčerpanej‘, spal tři hodiny a letěl do Anglie. Měli jsme super těžký závody, každou jízdu pád. Zase jsem spal tři hodiny, jel do Pardubic a sem, čtyři sta kilometrů budu mít jen po Čechách. Byl jsem dost ospalej‘ a vyčerpanej‘ a myslel, že to nezvládnu. Ale kousnul jsem se a už to šlo. Zkoušel jsem novej‘ motor. Nelíbí se mi, že klub na nás spoléhá. V Čechách závodím pro radost, zábavu a domácí publikum. A když chybí domácí junior a není vyrovnanej‘ tým, špatně se vítězí. Chybí nám třetí heat leader. Závěr byl hodně adrenalinovej‘. Už jsem měl sbalíno. Nevěděl jsem body. Viděl jsem Suchoše, pak měl Kůsák defekt a oni spočítali, že je rozjezd. A tak jsem řekl ‚Jdeme na ně.‘ Ta poslední jízda byla zábava, to mě motivovalo.“

„Up and down,“ vystihl Aleš Dryml podstatu dnešního pardubického účinkování. „Ale nakonec jsme byli up. Závody byly vyrovnané. Vítězství jsem nečekal. Dělali jsme chyby, ale pomohlo nám chybování ostatních týmů.“

„Bylo to se štěstím, ale to k tomu patří,“ filozofoval Hynek Štichauer na téma pardubického triumfu. Měli jsme kliku, kluci měli defekty, Aďa upad‘. Jsme rádi, že Lukáš zatáh‘ a je z toho první místo. Uvidíme, snad to bude pokračovat. Budem‘ dělat maximum, musíme tahat, chcem‘ bejt mistři.“

„Spokojenost,“ liboval si Josef Franc, nejproduktivnější Pražan. „Druhý místo je smůla, viděl’s to. Pražáci maj‘ smůlu. Vypadalo to, že vyhrajeme a pak defekt. Se svým výkonem jsem spokojenej‘. Motorka je dopasovaná, jsem rád kvůli mistrovství Evropy. Na postup bychom měli mít. Ještě to něco potřebuje. Asi odlehčit, ke konci mě to už neuvezlo.“

„Bylo to škoda,“ komentoval Matěj Kůs skutečnost, že se dlouhé vedení Olympu nakonec proměnilo ve druhé místo. „Uteklo to mezi prstama. Píchlá guma, bojujeme dál. Teď jde hlavně dostat se do finále. V rozjezdu jsem si věřil a šel do toho. Jelo se to ale po úpravě. A jak jsem viděl, že je přede mnou, zkoušel jsem něco dělat, ale bylo to marný.“

„Hezký závody a napínavý až do konce,“ hodnotil Luboš Tomíček. „Nešlo mi to a mrzí mě to. Kdybych vyjel kolem devíti, desíti bodů, vyhráli jsme. Beru část viny na sebe. Proč to nešlo, nevím. Letos mi to celkově nejde zlehka. Možná je příčina ve mně, připadám si jako ve slepým tunelu. Zkusím rozsvítit (smích). Ale je teprve začátek sezóny, doufám, že se to změní… Jo, a děkuju za fantastickej‘ fan klub.“

„Lepší než Pardubice, ale není to ono,“ svěřoval se Filip Šitera. „Jsem rád, že jsem bojoval. Snad se to vrací do normálu. Mám to nabitý, doufám, že se to uklidní a já se budu zlepšovat. Uvidíme, jak to půjde.“

„O trošku lepší než Pardubice,“ hodnotil svůj dnešní výkon Jan Jaroš. „Jenom o trošku, protože jsem neměl patnáct bodů (smích). Je málo závodů, tohle byla teprve druhá extraliga. Důležitý je ale postoupit do finále a tam zatáhnout. Měnil jsem hodně věcí, věřím, že to dotáhnu do konce. Potřebuju najít systém a orientovat se v tom. Pozitivní je, že to bylo lepší než v Pardubicích.“

„Jde to, jde to,“ říkal Jan Holub. „Odešla mi spojka, uvidíme, jak dál. Rozjížďka s Alešem a Lubošem dobrá, kdyby tak byly všechny…“

„Nálada je hodně blbá,“ netajil se Michael Hádek. „Nestartuju jako vždycky. Koupili jsme od Alana novou spojku, snad se to zlepší. Uvidíme zejtra.“

„Na hovno,“ neskrýval Zdeněk Simota své zklamání. „Připadalo mi, že mě někdo držel a já ho táhnul za sebou. Nevím, kdo to byl, někdo hodně tlustej‘. Může se to otočit, nebylo to ono, nevím, čím to bylo.“

1. ZP Pardubice   44
Aleš Dryml 1 3 0 2 6* 12
Lukáš Dryml 2 3 3 3 3 R 14+3
Hynek Štichauer 2 1 2 0 2 3 10
Tomáš Suchánek 1 3 1 0 3 8
Jakub Fencl 0 – 0 – 0 0
Václav Milík   DNR
 
2. PSK Olymp Praha   44
Josef Franc 3 3 2 2 2 12
Adrian Rymel 1 X 3 3 2 9
Luboš Tomíček 3 1 1 1 1 7
Richard Wolff 3 1 1 1 1 7
Matěj Kůs 3 2 1 3 E 9+2
 
3. Grepl PDK Mšeno   41
Tomáš Topinka 2 2 6* 2 3 15
Daniel Pytel, PL 0 3 0 1 – 4
Norbert Kosciuch, PL 0 0 1 1 2 4
Jan Jaroš 2 0 3 1 1 7
Filip Šitera 2 2 2 2 1 2 11
 
4. PK Plzeň   29
Zdeněk Simota 0 0 0 0 1 1
Daniel Jeleniewski, PL 3 2 4* 2 3 3 17
Patryk Pawlaszczyk, PL 1 1 3 0 0 5
Dariusz Lowicki, PL (ACCR) 0 – – – – 0
Jan Holub 1 1 2 0 0 4
Michael Hádek 0 0 2 2

Aktuální tabulka prvního kola:

  závody malé body velké body
1. Pardubice 2 84 7
2. Praha 2 83 5
3. Slaný 1 41 4
4. Mšeno 2 77 3
5. Plzeň 1 29 1

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Jaroslav Hladký je průběžným leaderem také druhého šampionátu stopětadvacítek

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 12. května
Dnešnímu extraligovému kolu na pražské Markétě předcházel premiérový podnik zbrusu nového šampionátu stopětadvacítek na malé dráze. Stejně jako před týdnem, kdy miniovál hostil úvodní podnik Markéta Cupu, se na nejvyšší stupínek postavil Jaroslav Hladký. Až do závěrečného finále A mu zdatně sekundoval Michal Škurla, na něhož však starší klubový kolega dokázal odstartovat. Třetí příčku pro sebe získal Jiří Brummer, by pro ní musel utíkat bezmála dvě kola.

Jaroslav Hladký prošel základní částí bez výraznějších problémů. Michal Škurla se však musel vypořádat s Michaelou Krupičkovou. Ta se v rozjížďce s číslem šest dostala před něho a Pražanovi trvalo téměř dvě kola dostat se na první místo. Ve finále A se mu ale obdobný kousek nepodařil.

Jaroslav Hladký šel neochvějně za svým cílem a v prvním oblouku neznal bratra, natož pak klubového kolegu. Michal Škurla navíc ve druhé zatáčce upadl. A další pád ho neminul v posledním oblouku před cílem.

Zato o třetí příčce bylo rozhodnuto předčasně. Zdeňkovi Vrbovi stávkoval motocykl, takže nakonec se na startovním roštu vůbec neobjevil. Jiří Brummer byl tím pádem již jasným vítězem, avšak na začátku předposledního kola mu vypověděl službu motocykl. Nezaváhal ani na okamžik a za potlesku všech přítomných dopravil neposlušný stroj do cíle po svých.

Nálepku smolaře závodu mohl nést i Ondřej Smetana. Ve dvanácté jízdě byl jeho motor najednou bez komprese a připravil tak mšenského závodníka o vítězství. Chybějící bod ho nakonec poslal do rozjezdu o účast ve finále C, v němž exceloval. Za jeho záda se probil David Štěrovský, avšak v zápal boje s Michaelou Krupičkovou přejel vnitřní čáru oběma koly a byl diskvalifikován.

    E D C B A TOT
1. Jaroslav Hladký, Praha 2 2 2 2         4 12
2. Michal Škurla, Praha 2 2 2 2         2 10
3. Jiří Brummer, Praha 2 1 2 2       2   9
4. Zdeněk Vrba, Praha 2 2 1 1         6
5. Ondřej Smetana, Mšeno 1 1 1 2     2     7
6. Dominik Hinner, Praha 1 2 2 1     1     7
7. David Štěrovský, Pardubice 1 2 1 1   2       7
8. Michaela Krupičková, Slaný 1 1 1 2   1       6
9. Lukáš Kovařík, Praha 1 1 F 1 2         5

Poznámka: při rovnosti bodů rozhodl o obsazení finále D a C rozjezd, který skončil pořadím: Ondřej Smetana, Michaela Krupičková a David Štěrovský (původně druhý, ale vyloučen za přejetí vnitřní čáry oběma koly).

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Závodit se začne už odpoledne

Praha – 12. května
Nejen extraligou může být živ divák, který dnes zavítá na pražskou Markétu. Už odpoledne se na minikolečku za první zatáčkou uskuteční první kolo mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze. Do včerejšího večera se přihlásili domácí Jiří Brummer, Dominik Hinner, Jaroslav Hladký, Michal Škurla a Zdeněk Vrba, Pardubičan David Štěrovský, Ondřej Smetana ze Mšena a Michaela Krupičková jako jediná zástupkyně Slaného.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Junior s českou licencí začíná být nedostatkovým artiklem

Praha – 12. května
Dnes úderem osmnácté hodiny se na pražské Markétě začne odvíjet druhý podnik úvodního kola české extraligy. Před čtrnácti dny jsme byli v Pardubicích svědky skvělé podívané, i když Slaný svým suverénním triumfem nevybočil z vítězství ve stylu start – cíl, jež jsou pro rozpis a la SWC tolik typické. Leader průběžné klasifikace si vybírá volný los a poražení ze svítkovského závodu prahnou po maximálním bodovém přídělu. Situaci jim však mnohdy komplikuje absence juniorů s českou licencí, protože každý kouč potřebuje do své sestavy dva.

Náhradník samozřejmě není povinný a dosavadní zkušenosti ukázaly, že jej manažeři do svých taktických plánů vůbec nezařazují. Jeho důležitý přínos spočívá ve dvou nových hranách, které svému družstvu přináší. Návrh, aby každý tým mohl použít dvanáct nových hran nezávisle na počtu svých členů zatím nezískal kompletní podporu.

Personální trable rozhodně netrápí pražský Olymp. Domácí tým, který ve svítkovském dramatu bojoval o vítězství do poslední jízdy, nakonec skončil až třetí. Dnes bude jeho barvy hájit stejná pětice, tedy Josef Franc, Adrian Rymel, Luboš Tomíček, Richard Wolff a Matěj Kůs. Jedinou změnou je post náhradníka. Místo Pavla Pučka jím bude Martin Gavenda.

Ani Plzeň, která do letošní soutěže zasáhne poprvé, nemá problém angažovat dva kvalitní domácí juniory. V základní pětici je Jan Holub, zatímco zkušenější Michael Hádek oblékne vestu s náhradnickou třiadvacítkou, což naznačuje volnější prostor pro taktizování. Po svém loňském zranění se českému publiku poprvé představí Zdeněk Simota.

„Je potřeba, aby se rozjel,“ uvedl na jeho adresu Leopold Klíma, předseda klubu. By je celek postižen odchodem Filipa Šitery, rozhodně nechce paběrkovat. „Nejedeme do Prahy, abychom prohráli. Rádi bychom, aby se podařil výsledek. Ale to se ukáže až tam,“ nechal se slyšet plzeňský šéf.

Vedle zmíněného českého tria ponesou západočeské praporce už jenom polští závodníci. Dariusz Lowicki, který má opět licenci AČR, dostal přednost místo Jaromíra Otruby. Daniel Jeleniewski je už ostříleným harcovníkem v české extralize. Patryk Pawlaszczyk, který na poslední chvíli zastoupil Grzegorze Zengotu, ovšem prožije svou premiéru.

Sestavy Pardubic a Mšena však nejsou kompletní. Jejich předběžně nahlášené sestavy uvádějí u pozic náhradníků strohé slůvko dodatečně. Pardubické martýrium je dobře známé. Při ouvertuře juniorského šampionátu ve Slaném se zranil Václav Milík, minulý týden při tříčlenných družstvech ve Svitavách také René Vidner. A Jana Račáková ve Svitavách nad možností nastoupit dnes s půlkoněm na vestě jen kroutila hlavou s poukázáním na svůj jediný trénink v sedle pětistovky.

Patovou situaci řeší úřadující mistři zápůjčkou Jakuba Fencla, který na sebe upozornil svými výkony ve Svitavách. Ovšem co s druhým juniorem? Stáhnou Pardubice z hostování Pavla Fuksu? Absence nahlášeného juniora mšenského Greplu by tuto hypotézu mohla podpořit.

„Ne, Pavla Fuksu stahovat nebudeme,“ má v této záležitosti jasno Petr Moravec, místopředseda klubu. „O tom, kdo bude tím šestým u nás i ve Mšeně, se rozhodne dnes dopoledne.“ Ani dnes pardubické barvy nebude hájit žádný cizinec. Oporami tedy budou především oba bratři Drymlové podporovaní Tomášem Suchánkem a Hynkem Štichauerem.

Po úvodním závodě zavládlo ve Mšeně rozčarování a především česká část jeho týmu má co napravovat. Jan Jaroš s Filipem Šiterou budou v akci i dnes stejně jako Norbert Kosciuch. Piotr Protasiewicz však bude závodit ve Švédsku, což otevřelo dveře Danielu Pytelovi. Petr Vandírek však bude mít k dispozici Tomáše Topinku.

Jak v 18:00 nastoupí:

PSK Olymp Praha: 1 Josef Franc
  2 Adrian Rymel
  3 Luboš Tomíček
  4 Richard Wolff
  5 Matěj Kůs
  21 Martin Gavenda
 
Grepl PDK Mšeno: 6 Tomáš Topinka
  7 Daniel Pytel, PL
  8 Norbert Kosciuch, PL
  9 Jan Jaroš
  10 Filip Šitera
  22 dodatečně
 
PK Plzeň: 11 Zdeněk Simota
  12 Daniel Jeleniewski, PL
  13 Patryk Pawlaszczyk, PL
  14 Dariusz Lowicki, PL (ACCR)
  15 Jan Holub
  23 Michael Hádek
 
ZP Pardubice: 16 Aleš Dryml
  17 Lukáš Dryml
  18 Hynek Štichauer
  19 Tomáš Suchánek
  20 Jakub Fencl
  24 dodatečně
 
AK Slaný: volný los

Aktuální tabulka prvního kola:

  závody malé body velké body
1. Slaný 1 41 4
2. Pardubice 1 40 3
3. Praha 1 39 2
4. Mšeno 1 36 1
NC Plzeň 0 0 0

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II), Jan Neruda a Michal Kohout

Český národní tým zvládl roli favorita na jedničku

Daugavpils – 2. května
Český národní tým má za sebou úspěšný vstup do světového poháru družstev. Na rozbité dráze v lotyšském Daugavpilsu zvládl na jedničku kvalifikační kolo a po napínavém průběhu postoupil do finálové části šampionátu. Vítězství se přitom v Pobaltí nerodilo vůbec lehce a postup rozhodně nebyl zadarmo. Potvrdila se tak předpověď řady expertů, kteří před závodem očekávali tuhý boj především s domácím družstvem, přičemž bez šancí neměli být ani Američané v čele s Hancockem, jediným pravidelným účastníkem letošního Grand Prix, který se v závodě představil. Otázkou bylo, jak si s dráhou poradí mladíci zvyklí na podstatně menší zámořské ovály.

Náš manažer Milan Špinka sázel na osvědčený tým, který tvořili bratři Drymlové, Matěj Kůs, Luboš Tomíček a Adrian Rymel. Od druhé rozjížďky, kterou vyhrál Adrian Rymel se naši usadili na první pozici a s větším, či menším náskokem tam vydrželi až do konce závodu. Největšími a vlastně jedinými soupeři jim byli domácí borci hnáni téměř zcela zaplněným stadionem. Především PuodŸuks a Bogdanov byli na své dráze mimořádně nebezpečnými soupeři a starali se o to, že náš bodový odstup během závodu nikdy nepřesáhl deset bodů.

Stíhačka Lotyšů byla nakonec marná, na přímé ohrožení naší postupové příčky jim naštěstí síly nestačily. Celý náš tým se tak mohl po závodě spolu hrstkou nadšených fanoušků radovat z postupu a těšit na dalších boje světového poháru. Cennou devízou družstva byla hlavně vysoká vyrovnanost, když všichni z nominované pětice závodníků dokázali výrazně přispět do bodové pokladnice týmu.

Postupové ambice zbylých družstev vzali za své po druhé sérii, od té doby Američané s Finy bojovali už jen o třetí stupínek. Oč měli zámořští borci výraznější individualitu ve famózním Hancockovi (ztratil jediný bod), o to byli Seveřané vyrovnanější, což se nakonec ukázalo rozhodující. Američané navíc doplatili na řadu pádů v závěrečných dvou sériích, kdy už byla tra značně rozbitá.
Boje o světový pohár družstev vyvrcholí v polovině června, naši se představí 11.7. v dánském Vojens.

Foto: Jan Neruda